Рішення № 96504987, 26.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2021
Номер справи
480/2666/20
Номер документу
96504987
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2021 року Справа №480/2666/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2666/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить:

1. Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.03.2020 щодо відмови у перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника, у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати за відповідною посадою.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії, у зв`язку з втратою годувальника, у розмірі 60 відсотків від загальної суми місячного заробітку за відповідною посадою на підставі довідки прокуратури Сумської області від 10.03.2020. № 18-295\вих.20, без обмеження граничного розміру пенсії та здійснити відповідні виплати з 15.03.2018 з урахуванням фактично сплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника, призначену на підставі ч. 16 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 №2663-111). Пенсія призначена у зв`язку з втратою годувальника у розмірі 60% від середнього місячного заробітку чоловіка. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та у зв`язку з підвищенням з вересня 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" прокуратурою Сумської області позивачу надано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Із вказаною довідкою та відповідною заявою позивач звернулась до відповідача для проведення перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 90% від розміру чинного заробітку без обмежень у тому числі за 12 минулих місяців. За результатами розгляду заяви відповідач прийняв рішення та відмовив у перерахунку пенсії позивача. Не погоджуючись із таким рішенням відповідача позивач звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 04.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Цією ж ухвалою зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у 15-денний строк з дати її отримання надати суду завірені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , що стосуються позовних вимог та встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Ухвалою суду від 27.05.2020 зупинено провадження у справі №480/2666/20 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20, провадження № Пз/9901/9/20.

Ухвалою суду від 09.03.2021 поновлено провадження у справі №480/2666/20.

Ухвалу суд від 04.05.2020 відповідач отримав 12.05.2020 (а.с. 47) проте відзиву до суду не подано.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На виконання вимог ухвали суду від 01.04.2021 відповідачем 13.04.2021 подано до суду копію заяви позивача про призначення/перерахунок пенсії від 18.03.2020, копію довідки прокуратури Сумської області від 10.03.2020. № 18-295вих.20, листа відповідача та рішення від 19.03.2020 № 821260 про відмову позивачу в перерахунку пенсії.

Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначена позивачу після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , який працював в органах прокуратури Сумської області, та який перебував на пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.

У зв`язку з втратою годувальника, позивача відповідно до норм статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та поданої заяви, з 15.03.2018 було переведено на пенсію у зв`язку з втратою годувальника (60% від заробітку) (а.с. 34).

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", прокуратурою Сумської області було сформовано довідку від 10.03.2020 №18-295вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій (а.с. 37).

Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою від 18.03.2020 (а.с. 38-41), в якій просила на підставі довідки прокуратури Сумської області від 10.03.2020 №18-295вих-20 провести перерахунок та виплату пенсії у зв`язку із втратою годувальника, у розмірі 90% від розміру чинного заробітку без обмежень у тому числі за 12 минулих місяців.

Рішенням від 19.03.2020 №821260 (а.с. 99) відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом "Про прокуратуру", а тому підстави для перерахунку відсутні, про що позивача повідомлено листом від 27.03.2020 №1800-0303-8/12343 (а.с. 42).

Не погоджуючись з даним рішенням відповідача, позивач звернулася до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих станом на дату призначення ОСОБА_2 пенсії визначалось статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, у редакції, чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_2 , прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною дванадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, на момент призначення пенсії ОСОБА_2 порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах дванадцятій та сімнадцятій статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

В подальшому до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VI, внаслідок яких частина сімнадцята статті 50-1 з 01 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

14.10.2014 прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ, який набрав чинності 15.07.2015 (далі - Закон №1697-VІІ).

Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

Законом №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, зокрема, внесено зміни:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 №1789-ХІІ викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";

- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" №1697-VІІ викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, починаючи з 01.01.2015, жоден закон не визначав умов (підстав) та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру"; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Конституційний Суд України 13.12.2019 за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення №7-р(II)/2019, відповідно до якого визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Пунктом 3 Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

" 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

При цьому, суд відмічає, що частинами першою, другою статті 152 Конституції України встановлено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, саме з 13.12.2019 (дати прийняття рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019) у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Сумської області від 10.03.2020 №18-295вих20.

Аналогічні за змістом висновки відображені в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 за наслідками розгляду зразкової справи №560/2120/20.

Згідно з вимогами частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, обґрунтовує його посиланням на п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155.

Суд вважає вказане обґрунтування безпідставним, у зв`язку з наступним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів", затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1-3.

Пунктом 7 вказаної постанови на який посилається відповідач було встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Судом встановлено, що довідка прокуратури Сумської області від 10.03.2020 №18-295вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій з 06.09.2017 не містить даних щодо зміни розміру посадового окладу ОСОБА_2 , на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155, оскільки вказана постанова була прийнята 11.12.2019, а розмір заробітної плати у вказаній довідці визначений станом на 06.09.2017. У зв`язку з викладеним, вказане посилання відповідача є неправомірним.

Враховуючи викладене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.03.2020 №821260 про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу є противоправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимоги позивача зобов`язати відповідача перерахувати та виплачувати їй пенсію у зв`язку з втратою годувальника, виходячи із розрахунку 60 % від загальної суми місячного заробітку за відповідною посадою на підставі довідки прокуратури Сумської області від 10.03.2020 № 18-295вих-20, суд зазначає наступне.

Частиною 19 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон України "Про прокуратуру") визначено, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім`ї. До непрацездатних членів сім`ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

В свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV ), пенсія у зв`язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону №1058-IV непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку.

При цьому, судом встановлено, що позивача відповідно до норм статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та поданої заяви, з 15.03.2018 проведено на пенсію у зв`язку з втратою годувальника (60% від заробітку) (а.с. 34).

Враховуючи викладене, позивач має право на визначення розміру пенсії на підставі ч. 19 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 60% середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, саме згідно довідки від 10.03.2020 № 18-295вих-20.

Відтак, оскільки відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивачу у зв`язку з втратою годувальника рішенням №821260 від 19.03.2020, таке рішення не відповідає критеріям правомірності, передбаченим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України та є протиправним, у зв`язку з чим, суд з урахуванням ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає необхідним для повного захисту прав позивача, визнати таке рішення протиправним та скасувати його, а також зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії у зв`язку з втратою годувальника, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" згідно довідки прокуратури Сумської області від 10.03.2020 № 18-275вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з урахуванням раніше виплачених сум. У зв`язку з чим позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 15.03.2018 задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги про здійснення перерахунку пенсії без обмеження її граничного розміру, суд зазначає наступне. Так, ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відповідно питання щодо обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасно заявлені. У зв`язку із викладеним, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє. Суд зазначає, що права позивача, в частині виплати без обмеження суми пенсії максимальним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії на даний час не проведено, а відтак в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, як передчасно заявлені.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №821260 від 19.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), призначеної пенсії у зв`язку з втратою годувальника, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" згідно довідки прокуратури Сумської області від 10.03.2020 № 18-275вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул. Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Б. Діска