
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2021 року № 320/14218/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "МЕРКУРІЙ-ТОРГ" до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, міськрайонне управління у Броварському районі та м. Бровари Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправним та скасування витягу,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Публічне акціонерне товариство "МЕРКУРІЙ-ТОРГ" з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, міськрайонного управління у Броварському районі та м. БровариГоловного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №34-1028-99.3-1349/2-16, який виданий 17 травня 2016 року відділом Держгеокадастру у м. Бровари Київської області.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що спірний витяг був прийнятий з урахуванням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари, затвердженої рішенням Броварської міської ради Київської області від 25.12.2014 №1378-50-06, яке не набрало чинності, оскільки не було офіційно оприлюднено шляхом його опублікування в друкованих засобах масової інформації, а відтак у відповідача відсутні були необхідні правові підстави для оформлення відповідного Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої позивачем земельної ділянки.
Стверджує, що рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 23.05.2019 у справі 361/193/17, залишеним без змін постановою ШААС від 25.07.2019, визнано протиправним та скасовано рішення Броварської міської ради від 25.12.2014 №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель міста Бровари».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання.
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 КС України, не скористався.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
13 грудня 2008 року між Броварською міською радою - орендодавець, з однієї сторони, і ЗАТ «Меркурій-Торг» (в подальшому назву змінено на ПАТ «Меркурій-Торг») - орендар, з другої сторони, був укладений договір оренди земельної ділянки по вулиці Шевченка, 27 у м. Бровари. За цим договором орендодавець передав, а орендар прийняв в орендне користування земельну ділянку загальною площею 0,0858 га по вул. Шевченка, 27 у місті Бровари, що підтверджується актом прийому-приймання.
Відповідно до п.2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки Броварського міського відділу земельних ресурсів від 25.11.2008 №04-3/13-3/1950 становить 258667,00 гривень.
Пунктом 3 договору визначено, що договір укладено на 5 (п`ять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмового орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно з п.4.1 договору річна орендна плата складає 10% від нормативно-грошової оцінки і складає 25886, 70 грн.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.4.2 договору).
Пунктом 6.3 договору передбачено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
30.09.2015 між сторонами було підписано Договір №1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 13.12.2008, яким сторони дійшли згоди щодо внесення змін до пп.2.1, 2.3 та п.4.1 основного договору, та викладення його у наступній редакції:
п.2.3.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відділу Держземагентсва у м. Броварах від 23.09.2015 № 34-1028-0.3-1811/2-15 становить 394141,00 гривні.
09.09.2016 між сторонами було підписано Договір №2 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 13.12.2008, яким сторони дійшли згоди щодо внесення змін до пп.2.1, 2.3 та п.4.1 основного договору, та викладення його у наступній редакції:
п.2.3.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Бровари, виданого відділом Держгеокадастру у м. Броварах від 17.05.2016 № 34-1028-99.3-1349/2 становить 161581062,34 гривні.
Річна плата становить 110674, 36 грн.
Судом встановлено, що 25.12.2014 Броварською міською радою Київської області було прийнято рішення №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари», яким вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари.
Пунктом 2 рішення встановлено, що нормативна грошова оцінка земель міста Бровари вводиться в дію з 01.01.2016.
У пункті 5 рішення встановлено довести дане рішення до відома фізичних і юридичних осіб шляхом опублікування в засобах масової інформації.
На підставі вказаного рішення, Відділом Держгеокадастру у місті Броварах Київської області було прийнято витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари Київської області від 17.05.2016 №34-1028-99.3-1349/2-16, правомірність якого оспорюється позивачем в рамках цієї справи.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» №1378-IV від 11.12.2003 (далі - Закон №1378) за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частиною 1 ст.23 Закону №1378 визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. (ч.3 ст.23 Закону 1378).
Частиною 4 ст.23 Закону №1378 встановлено, що рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
В свою чергу, п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України визначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон №280/97, в редакції станом на момент прийняття Броварською міською радою Київської області рішення від 25.12.2014 №1378-50-06) рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з частиною 5 статті 59 Закону №280/97 Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Частиною 12 ст.59 Закону №280/97 встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відповідно до ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» №1160-IV від 11.09.2003 (далі-Закон №1160, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних відносин) регуляторний акт - це:
прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання;
прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Розробник проекту регуляторного акта - регуляторний орган або інший орган, установа, організація, особа чи група осіб, що уповноважені розроблювати або організовувати, спрямовувати та координувати діяльність з розроблення проекту регуляторного акта.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Отже, з огляду на вищенаведені положення вимог чинного законодавства, рішення органів місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель мають визначальні ознаки регуляторного акта. Зокрема, такі рішення є офіційними письмовими документами, що прийняті уповноваженим регуляторним органом та окремі положення яких спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин.
Аналогічні правові висновки викладені Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 16.06.2016 у справі №492/311/15-а (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 58405959) та постанові від 15.11.2016 у справі №349/1491/14-а (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 63021811).
Таким чином, рішення Броварської міської ради Київської області «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» №1378-50-06 від 25.12.2014 є регуляторним актом, на яке поширюються положення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема, в частині процедури його прийняття та оприлюднення.
Суд звертає увагу на те, що Законом №1160 визначена окрема процедура оприлюднення як регуляторних актів, так і їх проектів.
Так, відповідно до положень статті 9 Закону №1160 кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань.
Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.
У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.
Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п`яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.
Частиною 2 ст.13 Закону №1160 встановлено, що повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Відповідно до ч.4 ст.12 Закону №1160 регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Отже, рішення Броварської міської ради Київської області «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» від 25.12.2014 №1378-50-06, як регуляторний акт, підлягало обов`язковому оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації відповідної ради.
У той же час, судом встановлено, що рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 23 травня 2019 року у справі 361/193/17, залишеним без змін постановою ШААС від 25.07.2019, визнано протиправним та скасовано рішення Броварської міської ради від 25.12.2014 №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель міста Бровари».
У вказаному рішенні суд встановив, що оскільки рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» не є рішенням індивідуальної дії та відноситься до актів нормативно-правового характеру, таке рішення набирає чинності саме з дня його опублікування в друкованому засобі масової інформації Броварської міської ради. Отже, рішення Броварської міської ради від 25.12.2014 р. № 1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» є таким, що не набрало чинності. Вказана позиція узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними в постанові від 08.05.2018 р. у справі № 461/8220/13-а. Аналогічні положення містяться в постанові Верховного Суду від 06.03.2019 р. № 335/11199/17 (2-а/335/512/2017). Таким чином, є помилковими висновки суду першої інстанції, що на оскаржуване рішення не поширюються вимоги, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а тому не дотримання вимог статей 9, 13, 36 наведеного Закону щодо оприлюднення проекту регуляторного акта в друкованих засобах масової інформації з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань, та здійснення аналізу його регуляторного впливу колегія суддів визнає неправомірним.
Зважаючи на викладене вище, беручи до уваги те, що відповідачем не дотримано процедури прийняття рішення, що полягає у його неопублікуванні в друкованих засобах масової інформації, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Броварської міської ради від 25.12.2014 р. № 1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
За таких обставин, суд зазначає, що факт публікації рішення в місцевому друкованому засобів масової інформації органом місцевого самоврядування здійснений не був, що свідчить про недотримання ним законодавчо встановленої процедури промульгації такого акта.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи те, що рішення Броварської міської ради Київської області від 25.12.2014 №1378-50-06 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» не було офіційно оприлюднено шляхом розміщення в друкованому засобі масової інформації, вказане рішення не набрало чинності, а тому видання Відділом Держгеокадастру у м. Броварах Київської області витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.05.2016 №34-1028-99.3-1349/2-16, заснованого на такому рішенні, є безпідставним та необґрунтованим.
За таких обставин, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "МЕРКУРІЙ-ТОРГ" є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, сплачений позивачем судовий збір в сумі 2102 грн. 00 коп. підлягає стягненню на його користь з Головного управління Держгеокадастру у Київській області.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари Київської області від 17.05.2016 №34-1028-99.3-1349/2-16, виданий Відділом Держгеокадастру у місті Броварах Київської області.
3. Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «МЕРКУРІЙ-ТОРГ» (07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Шевченка, 27, код ЄДРПОУ 01546965 ) судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м.Київ, вул.Серпова, буд.3/14, ідентифікаційний код 39817550).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.