Рішення № 96503715, 26.04.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2021
Номер справи
300/190/21
Номер документу
96503715
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" квітня 2021 р. справа № 300/190/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правила спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Галицька" до Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування припису №5677 про усунення порушень вимог законодавства у сфері благоустрою від 16.10.2019, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Галицька" (надалі по тексту також - позивач, ТзОВ "Будівельна компанія "Галицька", товариство) звернулося в суд з адміністративним позовом до Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради (надалі по тексту також – відповідач, Департамент) про визнання протиправним та скасування припису №5677 про усунення порушень вимог законодавства у сфері благоустрою від 16.10.2019 (надалі по тексту також – оскаржуване рішення).

Позовні вимоги мотивовано тим, що ТзОВ "Будівельна компанія "Галицька" є власником земельної ділянки, що знаходиться за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Кардинала Любомира Гузара, 49, яка на даний час використовується позивачем для організації діяльності ринку. За вищевказаною адресою, на фасаді будинку також розміщена належна позивачу вивіска "Новгородський ринок". Ескіз вказаної вивіски 27.06.2007 погоджено Управлінням архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Після внесення 26.01.2009 земельної ділянки до статутного капіталу ТОВ "Гаразд України" (на даний час - ТОВ "БК "Галицька"), проект такої вивіски повторно погоджений Управлінням архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 18.03.2009. З офіційного веб-сайту Івано-Франківської міської ради позивачу стало відомо, що рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 13.02.2020 за №170 "Про демонтаж рекламних конструкцій та вивісок" було вирішено демонтувати вивіски, власники яких невідомі та об`єкти зовнішньої реклами, власників яких встановити неможливо. Серед вищенаведених об`єктів пунктом 1.5 зазначена вивіска на фасаді будинку на вул. Кардинала Любомира Гузара, 49 ("Новгородський ринок"). За доводами позивача, рішення Івано-Франківської міської ради №106-19 "Про внесення змін у Правила благоустрою м. Івано-Франківська", який встановлює площу вивіски 1 м2, на які посилається у приписі відповідач, було прийняте 2 травня 2018 року. А тому дані правила, не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах, оскільки прийняті в 2018 році, а проект вивіски позивача погоджений ще у 2007 та 2009 роках, ніким не скасований та у ньому не вказано про термін його дії, тому є безстроковим. На момент встановлення та погодження вивіска відповідала чинним вимогам щодо її розміщення та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам. Додатково зазначив, що пункт 12.19.7 розділу 12 Правил Благоустрою міста Івано-Франківська, затверджених рішенням Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 за №106-19, не відповідає нормативно-правовому акту, що має вищу юридичну силу, зокрема, постанові Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року №2067, якою затверджено Типові правила розміщення зовнішньої реклами (надалі по тексту також – Типові правила №2067). На відміну від названого нормативно-правового акту, який має вищу юридичну силу, регуляторний акт органу місцевого самоврядування додатково передбачає, що вивіски, які не відповідають вимогам даних Правил, але мають при цьому затверджені паспорти, також підлягають демонтажу в порядку, встановленими даними правилами. При цьому, Типові правила №2067 також встановлюють вимоги до вивісок, проте не зобов`язують власників вже затверджених проектів (паспортів) вивісок привести їх у відповідність до цих вимог, а також не наділяють повноваженням на демонтаж погоджених вивісок відповідні муніципальні органи.

З наведених підстав, позивач просить визнати протиправним та скасувати припис Сектору нагляду/Відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради №5677 про усунення порушень вимог законодавства у сфері благоустрою від 16.10.2019.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання і повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами (а.с.32).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву від 10.02.2021 №18/24-13/14в, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 10.02.2021 (а.с.39-43, 44-65).

Як свідчить бланк відзиву його оформлення здійснено Департаментом інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради із присвоєним ідентифікаційним кодом юридичної особи 37794786, адреса реєстрації вул. незалежності, 7, м. Івано-Франківськ. 76018. Відзив підписаний заступником місткого голови – директором Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики М. Смушаком.

Усі коментовані відомості про суб`єкта владних повноважень є ідентичними до відповідача, визначеного позивачем у адміністративному позові, - Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради.

Як свідчать дані із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за вказаним вище ідентифікаційним кодом юридичної особи суб`єкт владних повноважень зареєстрований з 21.07.2011, а керівник Смишак Михайло Володимирович є керівником такого суб`єкта публічного права з 01.07.2013.

Із урахуванням вказаного, відомості про найменування відповідача у позовній заяві, на день подання адміністративного позову, і на час подання відзиву на позов та вирішення спору по суті, свідчать, що Департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради є належним відповідачем, якому належить відповідати у справі, і тим же суб`єктом владних повноважень, якого визначено як відповідача в ухвалі про відкриття провадження у справі №300/190/21.

Заперечуючи доводи позивача, викладені у позовній заяві, Департамент вказав на наступні обставини. Зокрема відзначив, що рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 за №106-19 "Про внесення змін у Правила благоустрою м. Івано-Франківська" внесено зміни у Правила благоустрою м. Івано-Франківська, затверджені рішенням сесії міської ради від 25.12.2015 за №68 (надалі по тексту також – Правила) і викладено їх у новій редакції, якими встановлено вимоги, щодо благоустрою території Івано-Франківська та утримання об`єктів благоустрою на території міста. Зокрема, підпунктом 12.13.2. Правил встановлено, що площа поверхні вивіски для одного суб`єкта господарювання не може перевищувати один квадратний метр. Відповідно до пункту 27.2. Правил, уповноваженими особами на контроль за виконанням цих Правил є працівники відділу Муніципальної інспекції з благоустрою управління комунальної політики та сектору нагляду Муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, а також інші особи, уповноважені здійснювати контроль за станом благоустрою в місті Івано-Франківську виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради. Згідно Положення про Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 25.04.2019 за №67-25, Департамент має право складати акти обстеження (огляду) території міста, приписи. Як пояснив представник відповідача 16.10.2019 о 10:00-10:05 год., працівником сектору нагляду муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту проводилося обстеження (огляд) території міста, зокрема вулиці Кардинала Любомира Гузара, 49, на предмет дотримання Правил благоустрою міста, про що працівником складено відповідний акт обстеження (огляду) території міста №6331 від 16.10.2019. Під час даного обстеження, працівником сектору нагляду муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту виявлено факт порушення Правил благоустрою міста, а саме: порушення підпункту 12.13.2. (площа вивіски розміщеної на будівлі №49, по вулиці Кардинала Любомира Гузара, перевищувала 1 м2). У зв`язку з чим, головним фахівцем сектору нагляду Муніципальної інспекції з благоустрою складено відповідний припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері благоустрою №5677, шляхом демонтажу вивіски та відновлення фасаду будівлі у строк до 25.10.2019. Даний припис було наклеєно на вхідні двері адміністрації ринку, оскільки власник даної вивіски, під час виявлення вказаного порушення, був не відомий. При цьому, такий припис не був виконаний у встановлений строк позивачем. Відповідач стверджує, що Правила благоустрою м. Івано-Франківська є нормативним актом локального характеру, які є чинними, а відтак передбачені даними Правилами приписи є обов`язковими до виконання суб`єктами правовідносин, на яких поширюють свою дію вказані Правила. З урахуванням наведених підстав просив відмовити в задоволенні позову.

В свою чергу, ТзОВ "Будівельна компанія "Галицька" направило на адресу суду відповідь на відзив, який надійшов 17.02.2021 (а.с.66-69, 70-86), в якому представник заперечив доводи відповідача, викладені у відзиві на позов. За доводами позивача Департамент не вжив мінімальних заходів для того, щоб встановити власника, і відповідно належним чином скласти оскаржуваний припис. Так, Івано-Франківській міській раді, виконавчим органом якої є відповідач, достеменно відомо власника "Ринку Новгородського", про що свідчить інформація з офіційного веб-сайту Івано-Франківської міської ради. Незважаючи на вказане, Законом України "Про благоустрій населених пунктів" не передбачена така форма самоврядного контролю за станом благоустрою як проведення огляду території міста та винесення на підставі такого огляду припису. З огляду на це, на думку позивача, з процедурної точки зору, винесення припису повинне бути результатом проведення відповідної перевірки, де мало бути належним чином встановлено власника вивіски, складено акт перевірки, до якого долучено фотофіксацію тощо. Втім, по факту, жодної перевірки не було, акт та припис були складені безпідставно та з процедурними порушеннями.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов та відповіді на відзив, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступні обставини.

ТзОВ "Будівельна компанія "Галицька" є власником земельної ділянки, що знаходиться за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Кардинала Любомира Гузара, 49, яка набута позивачем 26.01.2009 внаслідок її внесення співзасновником в статутний капітал ТОВ "Гаразд України" (попередня назва позивача) і на даний час використовується позивачем для організації діяльності ринку (а.с.14-15, 17).

На фасаді будинку по вулиці Кардинала Любомира Гузара, 49, розміщена належна позивачу вивіска "Новгородський ринок", ескіз якої погоджено Управлінням архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 27.06.2007 та в подальшому 18.03.2009 (а.с.16).

Відповідно до наявних у матеріалах справи письмових доказів та пояснень сторін, головним фахівцем сектору нагляду Муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради Виноградів Олегом Олеговичем (надалі по тексту також – головний фахівець сектору Виноградов О.О.) 16.10.2019 о 10:00-10:05 год., проведено обстеження (огляд) території міста Івано-Франківська, зокрема вулиці Кардинала Любомира Гузара, 49, щодо дотримання Правил благоустрою міста.

В ході обстеження головним фахівцем сектору Виноградовим О.О. оформлено акт №6331 про обстеження (огляд) території міста Івано-Франківська від 16.10.2019 (а.с.8), за змістом якого під час обстеження встановлено розміщення на фасаді будинку по вулиці Кардинала Любомира Гузара, 49 в м. Івано-Франківську вивіски, що перевищує площу 1 м2.

За наслідками такого обстеження головним фахівцем сектору Виноградовим О.О. складено Припис №5677 від 16.10.2019 про усунення порушень вимог законодавства у сфері благоустрою (а.с.9), зокрема, підпункту 12.13.2 пункту 12.13 розділу 12 Правил благоустрою м. Івано-Франківська, яким зобов`язано позивача у строк до 25.10.2019 провести демонтаж вивіски та відновлення фасаду.

У зв`язку із неможливістю встановити особу власника вивіски "Новгородський ринок" оскаржуваний припис наклеєно на вхідні двері адміністрації ринку, що підтверджується наявною у матеріалах справи відповідною копією фотокартки (а.с.47).

Враховуючи непроведення позивачем самостійного демонтажу вивіски, рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 13.02.2020 за №170 (пункт 1.5.) вирішено демонтувати вивіску "Новгородський ринок", розміщену на фасаді будинку по АДРЕСА_1 (а.с.10-12, 13).

Не погоджуючись із приписом від 16.10.2019 за №5677, винесеним відповідачем, позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку питанню законності та правомірності складення оскаржуваного припису, суд зазначає наступне.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Частиною першою статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 за №280/97-ВР (надалі по тексту також – Закон №280/97-ВР).

Статтею 25 вказаного Закону (в редакції від 31.12.2017) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 44 статті 26 Закону №280/97-ВР, на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Окрім цього, Законом України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 за №2807-IV, у редакції від 10.06.2017 (надалі по тексту також – Закон №2807-IV), яким визначено правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, зокрема, пунктом 2 частини 1 статті 10 встановлено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Так, рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 25.12.2015 за №68-2 затверджено Правила благоустрою м. Івано-Франківська (надалі по тексту також – Правила №68-2), якими встановлено вимоги щодо благоустрою території Івано-Франківська та утримання об`єктів благоустрою на території міста (http://www.namvk.if.ua/dt/28659/).

В подальшому рішенням Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 за №106-19 "Про внесення змін у Правила благоустрою м. Івано-Франківська" затверджено Правила Благоустрою міста Івано-Франківська у новій редакції (надалі по тексту – Правила №106-19, Правила благоустрою №106-19; http://www.namvk.if.ua/dt/235203/).

Згідно з підпунктом 12.18.1. пункту 12.18. розділу 12 Правил №106-19 встановлення вивісок не потребує погодження і здійснюється суб`єктами господарювання самостійно з дотриманням вимог Порядку розміщення вивісок в м. Івано-Франківську - на будівлях, які не є пам`ятками архітектури.

Пунктом 12.13. розділу 12 Правил №106-19 передбачено вимоги до розмірів вивісок, а саме: розміри вивісок повинні бути масштабними до архітектурного вирішення фасаду будинку та його елементів (підпункт 12.13.1.); площа поверхні вивіски для одного суб`єкта господарювання не може перевищувати 1 м2 (підпункт 12.13.2.).

Разом з цим, рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 30.12.2016 за №908 затверджено Порядок розміщення вивісок в м. Івано-Франківську (надалі по тексту також – Порядок №908), який регулює правові відносини, що виникають між органами місцевого самоврядування та фізичними і юридичними особами у зв`язку із розміщенням вивісок на території міста Івано-Франківська, визначає процедуру розміщення вивісок та вимоги до їх розміщення.

Вивіска, в силу вимог пункту 2.1 вказаного Порядку, – це мала архітектурна форма, елемент декоративного оздоблення фасаду будинку, будівлі або споруди, яка містить інформацію про зареєстроване найменування особи (включаючи герби, емблеми, знаки для товарів та послуг, які належать цій особі, комерційне (фірмове) найменування, якщо таке є; час роботи).

Розділом 4 Порядку №908 встановлено вимоги до розмірів вивісок, зокрема, розміри вивісок повинні бути масштабними до архітектурного вирішення фасаду будинку та його елементів (пункт 4.1.); площа поверхні вивіски для одного суб`єкта господарювання не може перевищувати 3 м2 (пункт 4.2.).

При цьому, згідно пункту 8.3 розділу 8 Порядку №908, якщо вивіска містить заклики до придбання товару чи надання послуги або іншу інформацію, призначену сформувати або підтримати обізнаність споживачів та їх інтерес стосовно такого суб`єкта господарювання чи товару, то така інформація розміщується згідно із законодавством про рекламу, а її розміщення потребує одержання дозволу на розміщення об`єкта зовнішньої реклами.

Коментований Порядок №908 затверджений рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 30.12.2016 у відповідності до Типових правил розміщення зовнішньої реклами, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 за №2067 (надалі по тексту також – Типові правила №2067)

Так, пунктом 2 Типових правил №2067 визначено, що вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, які належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб`єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.

Водночас, згідно з частиною 6 статті 9 Закону України "Про рекламу" від 03.07.1996 за №270/96-ВР (надалі по тексту також – Закон №270/96-ВР) вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Статтею 1 Закону України "Про рекламу" надано визначення зовнішньої реклами – це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, які затверджуються Кабінетом Міністрів України (частина 1 статті 16 Закону України "Про рекламу").

Згідно пункту 48 Типових правил №2067 вивіски чи таблички повинні розміщуватися без втручання у несучі конструкції, легко демонтуватися, щоб не створювати перешкод під час робіт, пов`язаних з експлуатацією та ремонтом будівель і споруд, на яких вони розміщуються; не повинні відтворювати зображення дорожніх знаків; не повинні розміщуватися на будинках або спорудах - об`єктах незавершеного будівництва; площа поверхні не повинна перевищувати 3 метрів квадратних. Забороняється вимагати від суб`єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачені законодавством.

В силу вимог пункту 49 Типових правил №2067 демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих Правил, здійснюється у разі: припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичної особи-підприємця; невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам; порушення благоустрою території.

Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців, якими вони були встановлені.

З огляду на це, суд дійшов висновку, що реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару/послуги, а вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою. Отже, реклама - це інформація, а вивіска чи табличка - спосіб розміщення інформації. Вивіска чи табличка може мати як рекламний характер, так і інформаційний характер.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.08.2018 у справі №814/2539/14.

Відповідно до закріплених визначень в Законі України "Про рекламу" є два критерії розмежування вивісок та зовнішньої реклами - місце розташування та зміст інформації, оскільки зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Поряд із вказаним слід відмітити, що інформація про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, а також інформація, розміщена на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу у таке приміщення, яка не містить закликів придбавати товар або послугу, що реалізується суб`єктом, не є рекламою у розумінні частини 7 статті 8 та частини 6 статті 9 Закону України "Про рекламу", оскільки підпадає під визначення "вивіска" чи "табличка".

До такого ж правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 11.04.2018 у справі №323/1766/17.

Сам факт розміщення позивачем спірної вивіски "Новгородський ринок" за адресою: АДРЕСА_1 не заперечується, що підтверджується змістом позовної заяви та іншими матеріалами справи, натомість заперечується висновок відповідача про порушення позивачем підпункту 12.13.2. пункту 12.13 розділу 12 Правил благоустрою м. Івано-Франківська – встановлення вивіски, що перевищує площу 1 м2.

Основними доводами позивача щодо протиправності оскаржуваного припису є "необхідність застосування у спірних правовідносинах пункту 48 Типових правил №2067, яким визначено розмір вивіски 3 м2", "погодження проекту спірної вивіски, у встановленому законом порядку у 2007 і 2009 роках на безстроковий термін", а також "складення оскаржуваного припису з процедурними порушеннями".

Втім, суд не погоджується з такими доводами позивача, вважає їх безпідставними та не обґрунтованими з огляду на наступне.

Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 за №2067, на які посилається позивач, регулюють відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.

При цьому, як слідує із змісту частиною 6 статті 9 Закону України "Про рекламу" не вважається рекламою вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення.

Згідно долученого позивачем до матеріалів позову ескізу вивіски "Новгородський ринок", остання розміщена на зовнішній поверхні будинку на рівні другого поверху на вході до ринку.

Як свідчить інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно виробничі приміщення по АДРЕСА_1 , з 11.03.2009 належать на праві власності ТзОВ "Гаразд України" (попередня назва ТзОВ "Будівельна компанія "Галицька").

Тобто вивіска "Новгородський ринок" розміщена на другому поверсі будинку, де знаходиться належне позивачу на праві власності приміщення.

Так, відповідно до пункту 8 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002 за №57/188/84/105, на вході до ринку розміщується вивіска із зазначенням повної назви ринку і його власника, спеціалізації ринку, режиму роботи, а також графічно виконаний план території з позначенням усіх стаціонарних об`єктів ринку (обов`язково лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи), пішохідних і транспортних маршрутів, аварійних виходів.

На переконання суду, вивіска "Новгородський ринок" не містить індивідуалізації, не містить закликів до придбання конкретного товару чи отримання послуг, інформація не формує та не підтримує обізнаність споживачів реклами та їх інтересу щодо юридичної особи чи конкретного товару (послуг), що поставляється/надається, відтак не є рекламою у розумінні частини 6 статті 9 Закону України "Про рекламу" та відповідно підпадає під визначення "вивіска".

Водночас згідно рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 13.02.2020 за №170, зазначено про демонтаж саме вивіски " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", розміщену на фасаді будинку по АДРЕСА_1 , а не об`єкт зовнішньої реклами (а.с.10-12, 13).

Оскільки, як зазначено вище, розміщена вивіска "Новгородський ринок" на фасаді будинку не є рекламою та має інформаційний характер, то відповідно, спірні правовідносини не врегульовуються Типовими правилами №2067.

Суд також не погоджується з доводами позивача про неправомірність застосування у спірному випадку Правил Благоустрою міста Івано-Франківська №106-19, оскільки останні затверджені рішенням Івано-Франківської міської ради 02.05.2018, проект вивіски погоджений ще у 2009 році на безстроковий термін.

Слід зауважити, що Правила Благоустрою міста Івано-Франківська №106-19 згідно пункту 1.1. розділу І установлюють вимоги щодо благоустрою території Івано-Франківська та утримання об`єктів благоустрою на території міста Івано-Франківська.

Правила є обов`язковими для виконання на території міста Івано-Франківська всіма органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими суб`єктами господарювання, незалежно від форм власності та підпорядкування, органами самоорганізації населення, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства (пункт 1.3. розділу І Правил).

Таким чином, виходячи із вказаного, позивач як суб`єкт господарювання, якому належить вивіска "Новгородський ринок", зобов`язаний дотримуватися коментованих Правил та визначених ними вимог, в тому числі щодо розмірів вивіски, площа поверхні якої для одного суб`єкта господарювання не може перевищувати 1 м2 (підпункт 12.13.2. пункту 12.13 розділу 12 ).

З приводу тверджень позивача щодо допущення відповідачем процедурних порушень при складенні оскаржуваного припису, слід зазначити.

Так, відповідно до пункту 27.2 розділу 27 Правил №106-19 уповноваженими особами на контроль за виконанням цих правил є працівники відділу Муніципальної інспекції з благоустрою управління комунальної політики та сектору нагляду Муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, а також інші особи, уповноважені здійснювати контроль за станом благоустрою в місті Івано-Франківську виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради.

Згідно пункту 2.23 розділу 2 Положення про Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 25.04.2019 №67-25 (надалі по тексту також – Положення №67-25), основними завданнями Департаменту є здійснення постійного контролю за дотриманням законодавства України про благоустрій населених пунктів, зокрема Правил благоустрою міста, що здійснюється шляхом: проведення обстеження (огляду) території міста на предмет дотримання Правил благоустрою міста; складання актів обстеження (огляду) території міста; складання та направлення приписів щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері благоустрою.

Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради має право складати акти обстеження (огляду) території міста, приписи (підпункт 3.1.11. пункту 3.1 розділу 3 Положення №67-25).

Як уже зазначалось судом головним фахівцем сектору нагляду Муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради Виноградовим Олегом Олеговичем складено акт №6331 про обстеження (огляд) території міста Івано-Франківська від 16.10.2019, згідно якого під час обстеження встановлено розміщення на фасаді будинку по вулиці Кардинала Любомира Гузара, 49 в м. Івано-Франківську вивіски, що перевищує площу 1 м2. У зв`язку із встановленими порушеннями останнім складено Припис №5677 від 16.10.2019 про усунення порушень вимог законодавства у сфері благоустрою та зобов`язано позивача у строк до 25.10.2019 провести демонтаж вивіски та відновлення фасаду. Так як особу власника вивіски "Новгородський ринок", на час обстеження, встановлено не було оскаржуваний припис розміщено шляхом його наклеювання на вхідні двері адміністрації ринку, свідченням чого є наявні у матеріалах справи фотокопії відповідного зображення вхідних дверей із розміщеним на них припису (а.с.47).

У підпункті 12.19.1. пункту 12.19 розділу 12 Правил №106-19 зазначено, що вивіски, які встановлені з порушенням хоча б одного пункту з цих Правил вважаються самовільно встановленими і підлягають демонтажу.

Підпунктом 12.19.2. Правил визначено порядок виявлення та демонтажу самовільно встановлених вивісок на території міста Івано-Франківська, зокрема, у випадку, якщо власник/користувач вивіски невідомий, або відмовляється надати свої дані, працівник відділу/сектора Муніципальної інспекції з благоустрою наклеює копію припису про самостійний демонтаж на вхідних дверях приміщення, на якому самовільно розміщена вивіска. По закінченні трьох календарних днів з моменту наклеювання, у разі не проведення самостійного демонтажу, здійснюється примусовий демонтаж вивіски на підставі рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Відтак, уповноважені особи Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради наділені правом здійснення контролю за додержанням вимог локальних нормативно-правових актів міста Івано-Франківська у сфері благоустрою та складати відповідні акти за результатами проведення обстеження (огляду) території міста на предмет їх дотримання, в тому числі вносити відповідні приписи.

Частиною 4 статті 20 Закону №2807-IV встановлено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Окрім цього, рішенням Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 у справі № 1-9/2009 визначено, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти.

До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Правила благоустрою м. Івано-Франківська є нормативним актом локального характеру, які є чинними, а відтак передбачені даними Правилами приписи є обов`язковими до виконання суб`єктами правовідносин, на яких поширюють свою дію вказані Правила.

Підсумовуючи викладене, та беручи до уваги підпункт 12.13.2. пункту 12.12 розділу 12 Правил №106-19, яким передбачено, що площа вивіски не повинна перевищувати 1 м2, у разі порушення вказаних вимог щодо зазначеної площі вказане є правовою підставою для складення припису.

А тому, суд вважає, що складаючи оскаржуваний припис, відповідач діяв в межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Проаналізувавши наведені норми та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку про необґрунтованість адміністративного позову, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд відзначає, що позивач за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 2 270,00 гривень, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься квитанція від 21.01.2021 за №0.0.1987219775.1 (а.с.1).

Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України не підлягають стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень судового збору та витрат на правничу допомогу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Галицька" (ідентифікаційний код юридичної особи 32077713), вул. Новгородська (Кардинала Любомира Гузара), 34 А, м. Івано-Франківськ, 76018;

відповідач – Департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 37794186), вул. Незалежності, 7, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.