
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2021 року Справа № 280/955/21 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю., позивача: ОСОБА_1 , представника відповідача: Шевченка Д.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП: 44118663)
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення №35990424/830 від 24.11.2020 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску за період з 22.10.2013 по 25.06.2019 штраф у розмірі 4 171,34 грн. та пеню у розмірі 7 527,44 грн., винесені відповідачем.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що фактично весь час реєстрації фізичною особою-підприємцем протягом 2013-2019 років не проводив підприємницької діяльності та не отримував дохід. Податковим органом за місцем його реєстрації протягом 2013-2019 років проводились перевірки та здійснювалось нарахування податків, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі також єдиний внесок, ЄСВ) та штрафних санкції. Останні штрафні санкції були нараховані 15.05.2019 (вимога №Ф-142-17) у сумі 16 878,32грн. та 1836,12грн., які були позивачем сплачені (18 714,44 грн.). Більш ніж через рік позивач отримав акт камеральної перевірки з питання своєчасного поданні звітності з податку на доходи фізичних осіб від 09.09.2020 №4134/08-01-49-05/ НОМЕР_2 , згідно якого сплатив 1360,00 грн. А вже, 17.12.2020 позивач отримав оскаржуване рішення, яким за період з 22.10.2013 по 25.06.2019 до позивача застосовано штраф у розмірі 4171,34 грн. та пеню у розмірі 7527,44 грн. Позивач зазначає, що відповідно до внесених змін Законом України від 4 грудня 2020 року №1072 до пункту 9-15 розділу VIII Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) підлягають списанню несплачені станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Позивач надіслав на адресу контролюючого органу заяву про списання несплаченої станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафних санкцій та пені, нарахованих на ці суми недоїмки за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, однак відповідь за результатами розгляду заяви не отримав. На адвокатський запит в інтересах позивача отримано відповідь, з якої вбачається, що контролюючим органом буде розглянуто питання щодо можливості списання сум штрафних санкцій у разі виконання умов, передбачених п.9-15 розділу VIII Закону №2464-VI. Враховуючи викладене, позивач вважає, що нараховані штрафні санкції та пеня підлягають списанню, у зв`язку з чим просить визнати протиправним та скасувати оскаржуване рішення.
Ухвалою суду від 05.02.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 01.03.2021.
Відповідач не погодився із заявленими позовними вимогами, 01.03.2021 подав відзив на позовну заяву (вх.№11792), в якому зазначає, що за даними інтегрованої картки платника податків встановлено несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску, у зв`язку з чим до позивача застосовано штраф та нараховано пеню у відповідності до вимог Закону №2464-VI. Крім того, вказує, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені з єдиного внеску не застосовується. Просить в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 01.03.2021 підготовче засідання відкладено на 11.03.2021.
Ухвалою суду від 11.03.2021 замінено відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44118663).
Ухвалою суду від 11.03.2021 закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 07.04.2021.
У судовому засіданні 07.04.2021 оголошено перерву до 13.04.2021.
У судовому засіданні 13.04.2021 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Під час судового розгляду позивач підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, додатково зазначив, що штрафні санкції застосовані вже після того, як позивач припинив підприємницьку діяльність та вважав, що повністю розрахувався з бюджетом, оскільки на момент припинення сплатив всі суми недоїмки в повному обсязі.
Під час судового розгляду представник відповідача підтримав заперечення проти позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши вступне слово та пояснення учасників справи, безпосередньо дослідивши надані до матеріалів справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець з 18.02.2013, номер запису: 21030000000074205, зареєстрований як платник єдиного внеску в ГУ ДПС у Запорізькій області (Олександрівське управління в м.Запоріжжі) з 19.02.2013 за №08/11-23908, 27.05.2019 внесено запис 21030060002074205 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, підстава: власне рішення.
24.11.2020 ГУ ДПС у Запорізькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску №35990424/830, відповідно до якого на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску до позивача застосовано штраф у розмірі 4 171,34 грн., а також нараховано пеню за період з 22.10.2013 до 25.06.2019 у розмірі 7 527,44 грн.
Позивач не погодився з таким рішенням, оскаржив його в адміністративному порядку, подавши до Державної податкової служби України скаргу від 24.12.2020.
За результатами розгляду скарги Державна податкова служба України прийняла рішення від 16.01.2021 №1003/6/99-00-06-02-01-06, відповідно до якого рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску №35990424/830 від 24.11.2020 залишено без змін, а скарга - без задоволення.
Не погодившись з рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску №35990424/830 від 24.11.2020, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон №2464-VI.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Стаття 3 Закону №2464-VI визначає, що збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов`язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов`язків.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Частиною 2 статті 6 Закону №2464-VI (в редакції на момент провадження позивачем підприємницької діяльності) визначені обов`язки платника єдиного внеску, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Порядок сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями визначений абзацом 3 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI.
За період провадження позивачем підприємницької діяльності вказана норма неодноразово змінювалась.
Так, станом на дату реєстрації позивача фізичною особою-підприємцем відповідно до абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Підпунктом 6 пункту 33 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов`язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28 грудня 2014 року №77-VIII в абзаці 3 частини 8статті 9 Закону №2464-VI слова «та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності» виключено.
З 01.01.2018 норма абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI діє в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року №2148-VIII, а саме: «Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок».
Днем сплати єдиного внеску вважається:
1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;
2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;
3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. (частина 10 статті 9 Закону №2464-VI).
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно з частиною 10 статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакції до 01.01.2015)
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакції з 01.01.2015).
Відповідно до частини 13 статті 25 Закону №2464-VI нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Частиною 14 статті 25 Закону №2464-VIпередбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.
Згідно з частиною 16 статті 25 Закону №2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Із зазначеними нормами кореспондуються також і приписи Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зі змінами, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 р. за № 508/26953 (далі - Інструкція №449)
Так, відповідно до пункту 1 розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції №449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Підпунктом 2 пункту 2 розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції №449 визначено, що згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених пунктами 1, 4, 5, 15 та 16 частини першої статті 4 Закону, податкові органи застосовують штрафні санкції в таких розмірах:
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних ІТС.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди (при цьому недоїмка за кожен такий період повинна бути повністю сплачена (погашена)).
Для платників, зазначених у пунктах 1 та 16 частини першої статті 4 Закону, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у пунктах 4-5-1 частини першої статті 4 Закону,- календарний квартал.
На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (пункт 5 розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції №449).
Аналіз вищенаведених норм права дозволяє дійти висновку, що фізичні особи-підприємці є платниками єдиного внеску та мають обов`язок сплачувати єдиний внесок в порядку та строки, передбачені Законом №2464-VI. У випадку несплати або несвоєчасної сплати єдиного внеску, до платника застосовуються штрафні санкції та нараховується пеня за період з дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно, щодо яких строк давності не застосовується.
Встановлені у даній справі обставини свідчать про те, що позивач, будучи фізичною особою-підприємцем, несвоєчасно сплачував належні до сплати суми єдиного внеску, що сторонами не заперечується.
Так, за даними інтегрованої картки платника податків позивачу нараховано єдиний внесок, а саме:
- за 3 квартал 2013 року в сумі 1194,03 грн. (термін сплати 21.10.2013, фактично сплачено 11.06.2015, кількість днів прострочення - 598);
- за 4 квартал 2013 року в сумі 1218,67 грн (термін сплати 20.01.2014, фактично сплаченої 11.06.2015, кількість днів прострочення - 507);
- за 1 квартал 2014 року в сумі 1267,95 грн. (термін сплати 22.04.2014, фактично сплачено 11.06.2015, кількість днів прострочення - 415);
- за 2 квартал 2014 року в сумі 1267,95 грн. (термін сплати 21.07.2014, фактично сплачено 11.06.2015, кількість днів прострочення - 325);
- за 3 квартал 2014 року в сумі 1267,95 грн. (термін сплати 20.10.2014, фактично сплачено 11.06.2015, кількість днів прострочення - 234);
- за 4 квартал 2014 року в сумі 1267,95 грн. (термін сплати 20.01.2015, фактично сплачено 03.07.2015, кількість днів прострочення - 164);
- за 2017 рік в сумі 8448,00 грн (термін сплати 09.02.2018, зараховано наявну переплату в сумі 4152,58 грн. за фактичним платежем від 03.07.2015, решту суми 4295,42 грн. сплачено 25.06.2019, кількість днів прострочення - 501);
- за 1 квартал 2018 року в сумі 2457,18 грн. (термін сплати 19.04.2018, фактично сплачено 25.06.2019, кількість днів прострочення - 432);
- за 2 квартал 2018 року в сумі 2457,18 грн. (термін сплати 19.07.2018, фактично сплачено 25.06.2019, кількість днів прострочення - 341);
- за 3 квартал 2018 року в сумі 2457,18 грн. (термін сплати 19.10.2018, фактично сплачено 25.06.2019, кількість днів прострочення - 249);
- за 4 квартал 2018 року в сумі 2457,18 грн. (термін сплати 21.01.2019, фактично сплачено 25.06.2019, кількість днів прострочення - 155).
- за 1 квартал 2019 року в сумі 2754,18 грн. (термін сплати 19.04.2019, фактично сплачено 25.06.2019, кількість днів прострочення - 67);
- за 2 квартал 2019 року в сумі 1836,12 грн. (термін сплати 27.06.2019, фактично сплачено 25.06.2019, кількість днів прострочення - 0).
У зв`язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску №35990424/830 від 24.11.2020 до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (за періоди до 01.01.2015) та 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (за періоди після 01.01.2015) у загальному розмірі 4 171,34 грн., а також нараховано пеню за період з 22.10.2013 до 25.06.2019 у загальному розмірі 7 527,44 грн.
Наведений відповідачем розрахунок штрафної санкції та нарахованої пені узгоджується з приписами статті 25 Закону №2464-VI та є вірним, позивач аргументи щодо незгоди з розрахунком штрафних санкцій та пені на заявляє.
Оскільки строки давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум штрафів та нарахованої пені з єдиного внеску не застосовуються, суд дійшов висновку, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску №35990424/830 від 24.11.2020 є правомірним та таким, що винесено відповідачем на підставі та в межах наданих повноважень, отже підстави для його скасування відсутні.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач також посилається на те, що у відповідності до положень пункту 9-15 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI несплачені станом на 01.12.2020 суми недоїмки з єдиного внеску, а також штрафні санкції та пеня, нараховані на суми недоїмки за період з 01.01.2017 до 01.12.2020, підлягають списанню.
Суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13.05.2020 №592-ІХ розділ VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №2464-VІ доповнено пунктом 9-15.
Зазначені доповнення набрали чинності з 03 червня 2020 року.
Відповідно до пункту 9-15 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI (в редакції станом на дату винесення оскаржуваного рішення) підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 3 червня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з 3 червня 2020 року:
а) платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року. Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;
б) платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року. Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.
Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.
З аналізу вищезазначеної норми вбачається, що законодавцем визначено умови для її застосування, а саме: подання протягом 90 календарних днів з 3 червня 2020 року платниками ЄСВ (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) державному реєстратору заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року.
Як встановлено судом я з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, позивач припинив свою підприємницьку діяльність 27.05.2019, тобто до внесення відповідних змін до законодавства
Крім того, із заявою про списання несплачених станом на 01.12.2020 сум недоїмки з єдиного внеску, а також штрафних санкцій та пені, нарахованих на суми недоїмки за період з 01.01.2017 до 01.12.2020, у відповідності до положень пункту 9-15 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI, позивач звернувся до контролюючого органу 24.12.2020.
Тобто, на момент винесення оскаржуваного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску №35990424/830 від 24.11.2020 позивач заяву, передбачену пунктом 9-15, не подавав, отже у відповідача не було законних підстав для застосування положень пункту 9-15 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI.
Крім того, суд звертає увагу, що застосування положень пункту 9-15 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI має наслідком саме списання сум штрафних санкцій і пені, нарахованих на суми недоїмки за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року, однак зазначене не може розцінюватись як підстава для скасування рішення контролюючого органу, яким такі штрафи та пеня визначені, оскільки це суперечить змісту наведеної норми права та не відповідає цілям правозастосування.
Також необхідно зауважити, що відповідно до встановлених обставини справи контролюючий орган не відмовляв у застосуванні до позивача положень пункту 9- 15 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI, а повідомив, що у випадку виконання умов, наведених у даній нормі, питання щодо можливості списання сум штрафних санкцій та пені буде розглянуто (лист ГУ ДПС у Запорізькій області від 12.01.2021 №387/6/08-01/24-0223). При цьому позивач таку відповідь контролюючого органу, та/або відповідні дії/рішення в межах даної справи не оскаржує.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищенаведене, в межах розгляду даної справи судом не встановлено протиправності рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску №35990424/830 від 24.11.2020, а тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
У зв`язку з відмовою в позові розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП: 44118663) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №35990424/830 від 24 листопада 2020 року - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне судове рішення складено 23 квітня 2021 року.
Суддя М.О. Семененко