
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2021 року Справа № 280/735/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання П`яниди Б.В.
представника позивача - Кацюбі М.В.
представника відповідача - Ковальок О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 0000370-5005-0828 від 17.09.2020 про визначення ОСОБА_1 суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік в сумі 338,18 грн.;
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 0000371-5005-0828 від 17.09.2020 про визначення ОСОБА_1 суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2018 рік в сумі 1573,80 грн.;
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 0031269-5005-0828 від 17.09.2020 про визначення ОСОБА_1 суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2019 рік в сумі 1764,03 грн.
В обгрунтування позову посилається на те, що податковими повідомленнями-рішеннями № 0000370-5005- 0828 від 17.09.2020, № 0000371-5005-0828 від 17.09.2020 та № 0031269-5005-0828 від 17.09.2020 визначено суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно позивача у вигляді частки 37/100 будівлі автомобільних боксів за адресою: АДРЕСА_2 . Вказує, що абз.5 підпункту 2.4.2 пункту 2.4 Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 28.01.2015 № 5 передбачено перелік об`єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб та до яких застосовується пільга з податку, що сплачується на території міста Запоріжжя, в тому числі і на гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки. Вказує, що на замовлення позивача фахівцем в архітектурно-будівельній сфері - експертом будівельним II категорії Коломійцем O.A. проведено обстеження зазначеного об`єкту нерухомості, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . За результатами обстеження експерт прийшов до висновку, що будівля автомобільних боксів, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , відноситься до категорії гараж боксового типу. Таким чином, в даному випадку об`єкт оподаткування підпадає під пільги зі сплати податку на нерухоме майно, а тому підстав для визначення суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно не має. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позовну заяву не визнав. У відзиві від 04.03.2020 вх. № 13057 посилається на те, що згідно даних Реєстру платників податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, наявних в ІТС "Податковий блок" та даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно фізична особа ОСОБА_1 з 24.10.2017 є власником об`єкта нежитлової нерухомості, а саме 37/100 часток будівлі автомобільних боксів літ. Д (2), загальною площею 457 кв.м. за адресою АДРЕСА_2 . Вказує, що на підставі рішення Запорізької міської ради від 28.01.2015 № 5, яким встановлено розміри податку на об`єкти нежитлової нерухомості контролюючим органом були винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Крім того, вважає, що надана до позовної заяви копія листа експерта ОСОБА_2 від 22.01.2021 є неналежним доказом у справі, оскільки експертні висновки оформлюються звітом, актом, висновком встановленого зразка. На підставі викладеного, просить суд відомивити у задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 01.02.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі №280/735/21, призначено судове засідання на 01.03.2021 з викликом сторін.
Протокольною ухвалою суду від 01.03.2021 відкладено судове засідання на 15.03.2021.
Протокольною ухвалою суду від 15.03.2021 відкладено судове засідання на 30.03.2021.
У судовому засіданні 30.03.2021 представник позивача підтримав заявлені вимоги. Просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову зеперечив, з підстав викладених у відзиві. Просить суд відмовити у задоволені позовної заяви.
У судовому засіданні 30.03.2021 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін судом встановлено наступне.
17.09.2020 ГУ ДПС у Запорізькій області винесені податкові повідомлення-рішення № 0000370-5005-0828 про визначення ОСОБА_1 суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік в сумі 338,18 грн., № 0000371-5005-0828 про визначення ОСОБА_1 суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2018 рік в сумі 1573,80 грн., № 0031269-5005-0828 про визначення ОСОБА_1 суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2019 рік в сумі 1764,03 грн.
31.10.2020 ОСОБА_1 звернувся зі скаргою до ДПС України (вх.№42027/6, 42025/6 та 42026/6 від 03.11.2020).
Рішенням про результати розгляду скарги від 08.12.2020 № 34542/6/99-00-06-02-04-06 скарга ОСОБА_1 залишена без задоволення.
Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями від 17.09.2020 № 0000370-5005-0828, № 0000371-5005-0828, № 0031269-5005-0828 позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Правові засади справляння податків та зборів визначені Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Згідно ст. 10 ПК України до місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок. Місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно та в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).
Відповідно до п. 12.3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.
Підпунктом 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України визначено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно підпункту 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 ПК України у разі, якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та або зборів, сільська, селищна, міська рада або рада об`єднаних територіальних громад, створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов`язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів.
У відповідності із п. 12.4 ст. 12 ПК України до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать, крім іншого:
12.4.1. встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом;
12.4.2. визначення переліку податкових агентів згідно із статтею 268 цього Кодексу;
12.4.3. прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов`язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.
Пункт 12.5 ст. 12 ПК України передбачає, що офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг або про внесення змін до таких рішень є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Підстави та порядок обчислення та справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, передбачені статтею 266 ПК.
Так, згідно підпунктів 266.1.1 пункту 266.1 та 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, а об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Пунктом 266.4 статті 266 ПК України врегульовано питання встановлення та застосування пільги із сплати цього податку.
Так, відповідно до підпункту 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПК України база оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв.
метрів;
в) для різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Підпунктом 266.4.2 пункту 266.4 ст. 266 ПК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Рішенням Запорізької міської ради від 28.01.2015 № 5 затверджено "Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)", яке опубліковано шляхом розміщення на офіційному сайті міськради (надалі - Положення).
Пунктом 2.4. Положення врегульовані питання застосування пільг зі сплати цього податку.
Так, відповідно до підпункту 2.4.1. п. 2.4 Положення база оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
а)для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
б)для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 250 кв. метрів;
в) для різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 370 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Згідно підпункту 2.4.2 пункту 2.4 Положення міська рада встановлює пільги з податку, що сплачується на території міста Запоріжжя з об`єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Абзацом п`ятим цього ж підпункту передбачено перелік об`єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб та до яких застосовується пільга з податку, що сплачується на території міста Запоріжжя, в тому числі і на гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки.
Оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями від 17.09.2020 № 0000370-5005-0828, № 0000371-5005-0828, № 0031269-5005-0828 контролюючим органом визначено позивачу суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно у вигляді частки 37/100 будівлі автомобільних боксів за адресою: АДРЕСА_2 .
Судом встановлено, що за договором купівлі-продажу від 24.10.2017 та на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником тридцяти семи сотих часток будівлі автомобільних боксів, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно до діючих в Україні Державних будівельних норм «Споруди транспорту. Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів» ДБН В.2.3-15:2007 додаток Б визначає гаражі як - будівлі (споруди), частини будівель (споруд) або комплекс будівель (споруд) з приміщеннями для постійного або тимчасового зберігання, а також елементами технічного обслуговування легкових автомобілів та інших мототранспортних засобів.
Гаражі наземні- це будинки, споруди, позначки підлоги основних приміщень яких не нижче рівня спланованої поверхні землі.
В свою чергу гаражі боксового типу - будинки, споруди, у яких автомобілі зберігаються в окремих боксах, виїзд з яких здійснюється безпосередньо назовні або на зовнішній проїзд.
Тобто, "гаражі боксового типу" є різновидом узагальнюючого поняття "гаражі".
Визначаючись із приналежністю об`єкта оподаткування, суд виходить саме з наявних у законодавстві визначень цих термінів, а не з листа експерта ОСОБА_2 від 22.01.2021.
Крім того, долученим до справи актом ТОВ "Укрспецекспертиза" від 24.02.2021 № 05/02/21 встановлено, що обстежена будівля літ.Д-2 (загальною площею 457,0кв.м.) відповідає ДБН В.2.3-15:2007 та ДК 018-2000 та являє собою гараж наземний (а.с. 71).
Відтак, до майна, яке перебуває у власності позивача, а саме 37/100 будівлі автомобільних боксів за адресою: АДРЕСА_2 застосується пільга, передбачена абз.5 п.п. 2.4.2 п. 2.4 Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 28.01.2015 № 5.
Отже підстави для нарахування суми податкового зобов`язання з податку на належне позивачу нерухоме майно - 37/100 будівлі автомобільних боксів за адресою: АДРЕСА_2 , не має.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення від 17.09.2020 № 0000370-5005-0828, № 0000371-5005-0828, № 0031269-5005-0828 є необгрунтованим, а тому протиправними і такими, що підлягають скасуванню.
При цьому, суд відхиляє твердження позивача про те, що об`єкт оподаткування - 37/100 будівлі автомобільних боксів за адресою: АДРЕСА_2 підпадає під пільги зі сплати податку на нерухоме майно, передбачені підпунктом 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПК України, а також підпунктом в) абзацу першого пункту 2.4.1 Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 28.01.2015 № 5. Суд звертає увагу позивача на те, що положення вказаних пунктів як Податкового кодексу України, так і Положення про податок на майно визначають базу оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в той час як "гараж" є об`єктом нежитлової нерухомості.
Відтак, положення підпункту 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПК України, а також підпункту в) абзацу першого пункту 2.4.1 Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 28.01.2015 № 5, в даному випадку застосуванню не підлягають.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню повністю.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений позивачем судовий збір в сумі 908,00грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати:
податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 0000370-5005-0828 від 17.09.2020 про визначення ОСОБА_1 суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік в сумі 338,18 грн.;
податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 0000371-5005-0828 від 17.09.2020 про визначення ОСОБА_1 суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2018 рік в сумі 1573,80 грн.;
податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 0031269-5005-0828 від 17.09.2020 про визначення ОСОБА_1 суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2019 рік в сумі 1764,03 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 23.04.2021
Суддя Л.Я. Максименко