
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/11030/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Шимоновича Р.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати позивачу до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 05.07.2011 року по 15.10.2014 року у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік" («VINCI CONSTRUCTION/ BOUYGUES TRAVAUX PUBLICS», СП «Новарка»);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням періоду роботи з 05.07.2011 по 15.10.2014 у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік"(«VINCI CONSTRUCTION/ BOUYGUES TRAVAUX PUBLICS», СП «Новарка»).
Обгрунтовано позовні вимоги тим, що відповідачем, всупереч вимогам чинного законодавства, безпідставно відмовлено в зарахуванні до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 періоду роботи з 05.07.2011 року по 15.10.2014 року у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік" («VINCI CONSTRUCTION/ BOUYGUES TRAVAUX PUBLICS», СП «Новарка». Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження по справі без виклику сторін і запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
Відповідач, скориставшись своїм правом, надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію мотивує тим, що позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не подавалась заява про перехід на пенсію на пенсію за віком на пільгових умовах. Відмітив, що позивач отримує пенсію по інвалідності 2 групи, відповідно до ст. 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІ1 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», яка призначається без вимог страхового стажу. Вважає, що підстав для зарахування до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 05.07.2011 по 15.10.2014 року та здійснення перерахунку пенсії не має, оскільки пенсія призначена на інших підставах.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У період з 05.07.2011 року по 15.10.2014 року позивач працював у зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці безпосередньо в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік», про що свідчать записи у трудовій книжці та відповідні довідки компанії.
У зв`язку з тим, що вказаний період позивачу не був зарахований до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 позивач звернувся до відповідача із заявою від 16.04.2020 року, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії, з урахуванням періоду з 05.07.2011 року по 15.10.2014 року.
Разом із заявою від 16.04.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачем подано комплект документів у вигляді копій, що підтверджують такий стаж, а саме: посвідчення (категорія 1) серії НОМЕР_1 , довідка МСЕК-1 №213488, експертний висновок №18 від 23.10.2014 року, довідка №02-к, справка №47-30 від 19.03.2020 року, довідка №30965 від 19.03.2020 року, справка №275 від 20.10.2014 року, довідка №01 від 03.01.2019 року, паспорт громадянина України.
Листом від 20.05.2020 року №6394-5459/Г-02/8-0600/20 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивача з посиланням на те, що призначена пенсія обчислена у повній відповідності до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи вказану відмову протиправною, прийнятою відповідачем всупереч вимогам діючого законодавства, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні норми законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 1058-VI передбачено: час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Згідно експертного висновку по встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 27.10.2014 року №8058 зазначається, що захворювання ОСОБА_1 пов`язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС.
Статтею 4 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд відмічає, що положення наведено у абзаці 4 частини першої статті 24 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (у редакції Закону України від 02.09/2008 №345-VI), згідно з якою час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. При цьому, як зазначено в абзаці десятому частини третьої вказаної норми (у редакції Закону України від 02.09.2008 №345-VI) за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"). Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України "Про охорону праці" час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Вказані висновки викладені в ухвалі Вищого адміністративного суду України К/800/20832/15.
Разом з тим, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначено, зокрема, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно відомостей, які містяться в трудовій книжці позивача НОМЕР_2 , відомо, що у спірний період, не врахований відповідачем, позивач у період з 05.07.2011 року по 15.10.2014 року працював у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік" («VINCI CONSTRUCTION/ BOUYGUES TRAVAUX PUBLICS»):
- у період з 05.07.2011 по 31.12.2011 працював на посаді водія автотранспортних засобів;
- у період з 01.01.2012 по 15.10.2014 працював на посаді машиніста бетононасосної установки.
Судом встановлено, що матеріали пенсійної справи позивача, окрім трудової книжки, містять довідку №29756 від 20.10.2014 року, яка видана ОСОБА_1 в тому, шо він був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 № 1497-378 і постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі списком №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173.
У довідці зазначено про те, що час вказаної роботи до 01 січня 1988 року зараховується до стажу при призначенні пенсії у трикратному розмірі, з 01.01.1988 до 01.01.2015 в полуторному розмірі.
Тобто, вказана довідка охоплює спірний період, який не був включений відповідачем при зарахуванні до стажу період роботи з 05.07.2011 року по 15.10.2014 року у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік".
Згідно п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Абзацами 1-2 п. 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Тобто, виключно у випадку непідтвердження записами трудової книжки пільгового стажу особи виникає необхідність подання додаткових документів, та/або, у випадку необхідності пошуку свідків.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 250, від 30.06.1998 № 982, від 07.02.2000 № 223, від 29.01.2003 № 137, від 27.04.2006 № 571, від 10.09.2008 № 831 (з наступними змінами) встановлено, зокрема, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних ботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36).
Дія зазначеної постанови поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1.
Постановою Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 3 затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок №383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Що стосується атестації робочих місць, то основною її метою регулювання відносин між власником або уповноваженим органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові та безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць умовами праці, затвердженим постановою КМУ від 01.08.1992 року №442 та пп. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 року №41, атестації проводиться не рідше разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 року у справі №520/15025/16-а дійшла висновку про те, що особи, які зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком 2 і №1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочих місць, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стаж, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2 і №1, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1778-ХІІ.
Тобто, необхідними умовами для зарахування особі пільгового стажу є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією, яким є трудова книжка, а у разі її відсутності або відсутності відповідних відомостей у ній уточнюючі довідки або рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
При цьому, проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівників і не може позбавити їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання надання пенсій за віком на пільгових умовах.
Враховуючи наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що трудова книжка позивача оформлена належним чином, жодних зауважень щодо записів, зроблених у трудовій книжці у відповідача не було, уточнюючі довідки, містять інформацію, які охоплюють спірний період роботи у Компанії, а тому, суд вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у зарахованні спеціального стажу роботи у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік" за період з 05.07.2011 року по 15.10.2014 року.
Статтею 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. Повноваження адміністративних судів визначені Кодексом адміністративного судочинства України. При цьому суд не може підміняти державний орган, приймати рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому законодавцем повноважень, враховуючи те, що рішення відповідачем не приймалось, оскільки відмова викладена у формі листа.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним) - з урахуванням дискреційних повноважень відповідача на прийняття рішення щодо призначення пенсії (перерахунок стажу).
Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача буде визнання протиправною бездіяльності відповідача із зобов`язанням повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії із врахуванням періоду роботи з 05.07.2011 по 15.10.2014 у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік"(«VINCI CONSTRUCTION/ BOUYGUES TRAVAUX PUBLICS», СП «Новарка»).
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатньо належних і достовірних доказі на підтвердження правомірності своїх рішень.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 243-246, 293, 295-296Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає у відмові зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 05.07.2011 року по 15.10.2014 року у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік" («VINCI CONSTRUCTION/ BOUYGUES TRAVAUX PUBLICS», СП «Новарка»).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням періоду роботи з 05.07.2011 по 15.10.2014 у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже Компанії Буйг Траво Пюблік"(«VINCI CONSTRUCTION/ BOUYGUES TRAVAUX PUBLICS», СП «Новарка») та висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23 квітня 2021 року.
Суддя Р.М.Шимонович