Рішення № 96502773, 21.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
200/1688/21-а
Номер документу
96502773
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2021 р. Справа№200/1688/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 3057 Національної гвардії України про зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплатити індексацію грошового забезпечення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини 3057 Національної гвардії України про зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплатити індексацію грошового забезпечення. Просив визнати протиправною бездіяльність військової частини 3057 Національної гвардії України щодо не нарахування і не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07 квітня 2016 року по 06 вересня 2018 року; визнати протиправною бездіяльність військової частини 3057 Національної гвардії України щодо не надання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення з нарахуванням та виплати індексації доходів за період з 07 квітня 2016 року по 06 вересня 2018 року, що запитувалось позивачем заявою від 04.12.2020 року; зобов`язати військову частину 3057 Національної гвардії України, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07 квітня 2016 року по 06 вересня 2018 року; зобов`язати військову частину 3057 Національної гвардії України надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення з нарахуванням індексації доходів за період з 07 квітня 2016 року по 06 вересня 2018 року, яка була запитана позивачем в заяві від 04.12.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу у військовій частині 3057 Національної гвардії України. Позивача з 06 вересня 2018 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. На момент звільнення ОСОБА_1 не призначили виплату індексації грошового забезпечення за період з 07.04.2016 року по 06.09.2018 року, що на думку позивача є протиправним.

10 березня 2021 року позивачем уточнено позовні вимоги.

22 лютого 2020 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач просить визнати протиправними дії військової частини 3057 Національної гвардії України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.04.2016 року по 06.09.2018 року; зобов`язати військову частину 3057 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби, яку обрахували за період з 07.04.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, та в період з 01.03.2018 року по 06.09.2018 року (день звільнення) обрахувати із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - березень 2018 року; зобов`язати військову частину 3057 Національної гвардії України, надіслати на адресу позивача довідку з розрахунками індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби обраховану з 07.04.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, та в період з 01.03.2018 року по 06.09.2018 року (день звільнення) обраховану із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - березень 2018 року.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачем не доведені майнові вимоги, а тому позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню. Відповідачем зазначено, що відповідно до п. 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідних рік. Порядок № 1078 не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди. Враховуючи зазначене, виплата сум індексації грошового забезпечення має здійснюватися у межах коштів установ та організацій, передбачених на ці цілі. Крім того відповідач зазначив, що у відповідності до п. 5 Порядку № 1078, п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та Закону України «Про Національну гвардію України», базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення з грудня 2015 року по січень 2018 року є березень 2014 року. Надалі, 01 березня 2018 року вступила в дію Постанова КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою було затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців. Таким чином, у відповідності до п. 5 Порядку № 1078 та п. 5 Постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017 року № 704, базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення за період з лютого 2018 року по січень 2020 року є березень 2018 року. Відповідач зазначає, що ним за період з квітня 2016 року по вересень 2018 року здійснювалось нарахування індексації грошового забезпечення позивачу з моменту перевищення величини приросту споживчих цін, тобто період за який військова частина 3057 Національної гвардії України отримувала фінансування з Державного бюджету для проведення індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з цим, у кошторисі та штатному розпису з травня 2017 року по листопад 2018 року кошти на виплату індексації військовослужбовцям передбачені не були. Таким чином, за вищевказаний період військова частина 3057 Національної гвардії України виплату індексації грошового забезпечення позивачу не здійснювала у зв`язку з відсутністю фінансування для зазначених потреб. Тобто, відповідач вказує, що порушення встановленого законодавством порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців відбулося не з вини військової частини 3057 Національної гвардії України.

Крім того, відповідачем зазначено, що нарахування індексації грошового забезпечення та визначення базового місяця належить виключно до дискреційних повноважень військової частини 3057 Національної гвардії України.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проходив з 07.04.2016 року по 06.09.2018 роки проходив військову службу у військовій частині 3057 Національної гвардії України. Позивач звільнений з військової служби в запас наказом командувача Національної гвардії України від 07.08.2018 року № 119 о/с. Виключений зі списку особового складу та всіх видів забезпечення наказом командира військової частини 3057 Національної гвардії України від 06.09.2018 року № 190 по стройовій частині.

04 грудня 2020 року позивач звернувся із письмовою заявою до командира військової частини 3057 Національної гвардії України, в якій просив провести індексацію грошового забезпечення за вказаний період, здійснити його виплату та надати довідку про розмір грошового забезпечення з нарахуванням індексації доходів за період проходження служби з 07.04.2016 року по 06.09.2018 року.

17 грудня 2020 року на адресу позивача за № 40/57/32-4453 надано відповідь на вказану заяву, в якій відмолено у задоволені його звернення, на підставі того, що кошторисні призначення в військовій частині 3057 національної гвардії України, на 2016 та 2017 роки, не передбачали здійснення видатків на виплату індексації грошових доходів військовослужбовців. Крім того, позивачу була надана довідка про розмір грошового забезпечення з нарахуванням індексації доходів за період проходження служби з 07.04.2016 року по 06.09.2018 року.

05 січня 2021 року позивач направив скаргу до головного управління Національної гвардії України про не надання позивачу довідки про розмір грошового забезпечення з нарахуванням індексації доходів за період проходження служби з 07.04.2016 року по 06.09.2018 роки.

Проте на даний час відповіді на вказану скаргу позивачу не надійшла.

Отже, спірним питанням даної справи є правомірність не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07 квітня 2016 року по 06 вересня 2018 року та не надання довідки про розмір грошового забезпечення за вказаний період.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

У частині 5 ст. 2 «Про індексацію грошових доходів населення» вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно зі ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 5 вказаного Закону підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації цих положень Закону Кабінет Міністрів України постановою від 17.07.2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно з п. 11 вказаного Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 8 п. 4 Порядку).

Відповідно до п. 6 Порядку виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

На підставі системного аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.

Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

Крім того, суд зазначає, що обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.

Оскільки право на індексацію грошового забезпечення позивача порушено, тому воно підлягає відновленню в судовому порядку.

З огляду на наведене, з метою захисту та відновлення порушених прав позивача позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за спірний період (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Вирішуючи спір судом враховані правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, що викладені в постановах Верховного Суду, зокрема від 19 липня 2019 року в справі №240/4911/18, від 07 серпня 2019 року в справі №825/694/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час суд, зазначає, що нарахування індексації грошового забезпечення та визначення базового місяця належить виключно до дискреційних повноважень військової частини 3057 Національної гвардії України.

Таким чином, позовні вимоги позивача в частині зобов`язання військової частини 3057 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби, яку обрахували за період з 07.04.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, та в період з 01.03.2018 року по 06.09.2018 року (день звільнення) обрахувати із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - березень 2018 року підлягають частковому задоволенню, а саме суд вважає за доцільним зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби, яку обрахували за період з 07.04.2016 року по 06.09.2018 року.

Суд також вважає за необхідне зобов`язати відповідача надати ОСОБА_1 довідку з розрахунками індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби обраховану з 07.04.2016 року по 06.09.2018 року.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають відшкодуванню, оскільки позивач відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини 3057 Національної гвардії України (місцезнаходження: 87525, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, 186, код ЄДРПОУ 23313948) про зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплатити індексацію грошового забезпечення - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини 3057 Національної гвардії України (місцезнаходження: 87525, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, 186, код ЄДРПОУ 23313948) щодо не нарахування і не виплати ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 07 квітня 2016 року по 06 вересня 2018 року.

Зобов`язати військову частину 3057 Національної гвардії України (місцезнаходження: 87525, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, 186, код ЄДРПОУ 23313948), нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 07 квітня 2016 року по 06 вересня 2018 року.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини 3057 Національної гвардії України (місцезнаходження: 87525, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, 186, код ЄДРПОУ 23313948) щодо не надання ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) довідки про розмір грошового забезпечення з нарахуванням та виплати індексації доходів за період з 07 квітня 2016 року по 06 вересня 2018 року, що запитувалось позивачем заявою від 04.12.2020 року.

Зобов`язати військову частину 3057 Національної гвардії України (місцезнаходження: 87525, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, 186, код ЄДРПОУ 23313948) надати ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про розмір грошового забезпечення з нарахуванням індексації доходів за період з 07 квітня 2016 року по 06 вересня 2018 року, яка була запитана позивачем в заяві від 04.12.2020 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко