Рішення № 96502607, 26.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2021
Номер справи
200/2964/21-а
Номер документу
96502607
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2021 р. Справа№200/2964/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19 березня 2021 року через систему «Електронний суд» позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 22 грудня 2020 року №130 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» на вебсторінці http://andriivska.gromada/org.ua/news/1511664454/ офіційного вебсайту http://andriivska.gromada/org.ua/ Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області;

- зобов`язати відповідача утриматися від вчинення будь-яких дій щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних рішень Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області на офіційному вебсайті http://andriivska.gromada/org.ua/news/1511664454/ Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що в супереч статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач 26 січня 2021 року оприлюднив у формі відкритих даних розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області №130 від 22.12.2020 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» на вебсторінці (http://andriivсільським голska.gromada.org.ua/news/1611664454/) офіційного вебсайту (http://andriivska.gromada.org.ua/) Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області, тобто через 33 дня після його видачі, що порушує право позивача на своєчасність отримання публічної інформації.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні з наступних підстав. Розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 22.12.2020 №130 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» взагалі могло не опубліковуватися на сайті сільської ради, так як вказане розпорядження є внутрішньоорганізаційним актом, а сільський голова не є розпорядником публічної інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

25 березня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

Андріївська сільська рада Слов`янського району Донецької області є органом місцевого самоврядування.

Офіційний вебсайт відповідача розміщений в мережі Інтернет за адресою (http://andriivska.gromada.org.ua/).

22 грудня 2020 року сільським головою Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області було видано розпорядження №130 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» (далі - Розпорядження).

22 грудня 2020 року об 14:29 розпорядження було розміщено на вебсторінці офіційного вебсайта відповідача (http://andriivska.gromada.org.ua/news/1611664454/).

Електронна копія розпорядження у форматі файлу «PDF» розміщена в мережі Інтернет за адресою (https://drive.google.com/file/d/1srzmWqzxJwXbo8qa7Nbo27KOBE7nArOf/view).

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 13 січня 2011 року №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон №2939-VI) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Відповідно до частини 1 статті 5 та частини 1 статті 12 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) сільський, селищний, міський голова (далі - міський голова) входить до системи місцевого самоврядування і є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Конституційний Суд України у пункті 4 Рішення від 6 липня 1999 року № 7-рп/99 роз`яснив, що міський голова як особа, що має представницький мандат, виступає від імені виборців, зокрема представляє територіальну громаду, міську раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян тощо; звертається до суду з питань визнання незаконними актів відповідних органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; укладає від імені територіальної громади, міської ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства (частина третя статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Виконання цих функцій та повноважень має місце тому, що виборці обрали його і наділили мандатом (тобто дорученням).

З наведеного випливає, що міський голова хоча й входить до системи місцевого самоврядування, однак не є органом місцевого самоврядування - сільською, селищною, міською радою або їх виконавчим органом, а тому не володіє публічною інформацією в розумінні пункту 1 частини 1 статті 13 Закону №2939-VI і не може бути її розпорядником.

За приписами статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Сільський голова в межах своїх повноважень видає розпорядження. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 15 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Отже, Законом №2939-VI встановлений виняток для «внутрішньоорганізаційних» актів щодо їх оприлюднення.

Під «внутрішньоорганізаційними» актами розуміються всі акти, що стосуються кадрових питань, у сфері трудових відносин розпорядника, інші акти, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи розпорядника та відповідних посадових осіб.

Судом встановлено, що Розпорядження було видано сільським головою Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області на виконання вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», постанови Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 №169 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців», постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби», наказу Головного управління державної служби України від 08.07.2011 №164 «Про затвердження Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців».

Згідно з частиною 2 статті 10 Закону України від 7 червня 2001 року №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування», в редакції Закону України №805-IX від 16.07.2020, проведення конкурсу […] при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Частиною 1 статті 22 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII) встановлено, що з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов`язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби […] відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби […], що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Оголошення разом з інформацією про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу, а також може оприлюднюватися на вебсайті державного органу, у якому оголошено конкурс (за наявності), та інших вебсайтах (частина 1 статті 23 Закону №889-VII).

Пунктом 10 «Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 №169, передбачено, що державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов`язаний опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.

Пунктами 10 та 11 «Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби», постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року №648, встановлено, що оголошення про проведення конкурсів на зайняття посад державної служби, які оприлюднені на Єдиному порталі вакансій державної служби, нумеруються з метою ідентифікації відповідної вакансії. Умови проведення конкурсу затверджуються наказом (розпорядженням) суб`єкта призначення або керівника державної служби.

Аналіз вищенаведених положень законодавства та встановлених обставин справи, дозволяє суду зробити наступні висновки.

По-перше, розпорядження №130 від 22 грудня 2020 року «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» є внутрішньоорганізаційним актом сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області, яким визначені умови проведення конкурсу при прийнятті на службу у виконавчий апарат Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області, а тому не є публічною інформацією у розумінні Закону №2939-VI.

По-друге, Андріївська сільська рада Слов`янського району Донецької області не є розпорядником інформації щодо Розпорядження у розумінні Закону №2939-VI, і тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 15 Закону №2939-VI відповідач, як розпорядник інформації, не був зобов`язаний оприлюднювати Розпорядження в порядку, встановленому Закону №2939-VI.

Згідно з пунктом 6 частини 2 статті 23 Закону №2939-VI запитувач має право оскаржити невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону.

Судом не встановлено невиконання відповідачем обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно статті 15 цього Закону №2939-VI, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Решта доводів сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовує. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).

Згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оскільки судом відмовлено у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а відповідачем не подано доказів понесення судових витрат, питання їх розподілу не вирішується (частина 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 7 Б, с. Андріївка, Донецька область, 84192, код ЄДРПОУ 04342045) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 22 грудня 2020 року №130 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» на вебсторінці http://andriivska.gromada/org.ua/news/1511664454/ офіційного вебсайту http://andriivska.gromada/org.ua/ Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області;

зобов`язання утриматися від вчинення будь-яких дій щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних рішень Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області на офіційному вебсайті http://andriivska.gromada/org.ua/news/1511664454/ Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області, відмовити в повністю.

Повний текст рішення складено 26 квітня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко