Ухвала суду № 96501851, 26.04.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2021
Номер справи
120/3339/21-а
Номер документу
96501851
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

про відкриття провадження у адміністративній справі

м. Вінниця

26 квітня 2021 р. Справа № 120/3339/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Богоніс М.Б., перевіривши матеріали

за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (паспорт серія НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 в інтересах малолітнього ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ) в інтересах малолітнього ОСОБА_6 ( АДРЕСА_3 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_6 )

до Міністерства оборони України (Повітрофлоцький проспект, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

УСТАНОВИВ

У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 в інтересах малолітнього ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в інтересах малолітнього ОСОБА_6 до Міністерства оборони України. У позовній заяві позивачі просять:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, оформлене протоколом № 170 від 17.12.2020 про відмову у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги;

- зобов`язати відповідача прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги, передбачену ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів сімей» відповідно до Порядку № 975 від 25.12.2013, у зв`язку із смертю внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, члена сім`ї ОСОБА_7 , в розмірі передбаченому ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів сімей» у рівних частках.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі зазначають, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер колишній військовослужбовець ОСОБА_7 , який був членом їх сім`ї, внаслідок захворювання пов`язаного із захистом Батьківщини. 21.09.2020 протоколом 11 Регіональної військово - лікарської комісії № 624 визнано, що причина смерті ОСОБА_7 пов`язана із захистом Батьківщини.

З метою отримання одноразової грошової допомоги позивачі звернулися із заявою до відповідача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю колишнього військовослужбовця.

Листом Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.12.2020 позивачів повідомлено, що згідно протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 170 від 17.12.2020 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із тим, що на момент смерті ОСОБА_7 не був військовослужбовцем, оскільки 12.07.2016 був виключений зі списків військової частини.

Також повідомлено, що смерть настала в понад річний термін після звільнення з військової служби, а тому одноразова грошова допомога не підлягає виплаті.

Позивачі вважають рішення комісії Міністерства оборони України № 170 від 17.12.2020 необґрунтованим і таким що підлягає скасуванню, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів звернулися до суду із цим адміністративним позовом.

Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відсутні підстави для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті.

Враховуючи викладене, доходжу висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відтак, в силу положень ст. 12, 263 КАС України, ця справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому, згідно ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

У тексті позовної заяви позивачами зазначено третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Вінницький об`єднаний міський військовий комісаріат. Сам факт зазначення військового комісаріату у статусі третьої особи не надає йому такого процесуального статусу, оскільки згідно вимог ст. 49 КАС України, питання про залучення третьої особи вирішується ухвалою суду. Тому, суд розцінює вказівку позивача на третю особу, як клопотання про її залучення.

Розглядаючи клопотання про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.

Частиною 4 статті 49 КАС України визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Із зазначених вище положень слідує, що особа, яка заявляє клопотання повинна обґрунтувати його та чітко вказати як осіб так і права, інтереси або обов`язки таких осіб на які може вплинути рішення у справі. Однак, враховуючи, що позивачем таких аргументів не наведено, суд на стадії відкриття провадження у справі не вбачає підстав для залучення Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату, у процесуальному статусі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Разом з тим, судом встановлено, що предметом оскарження у цій адміністративній справі є рішення Міністерства оборони України про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст) визначено Порядком № 975.

Згідно п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання (п. 13 Порядку № 975).

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати (п. 14 Порядку № 975).

Відповідно до інформації розміщеної на офіційному сайті Міністерства оборони України, особи, які мають право на призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) повинні звертатися із документами до обласного військового комісаріату.

Системний аналіз норм Порядку № 975, дає підстави для висновку, що одним із суб`єктів правовідносин, які виникають у процедурі виплати спірної одноразової грошової допомоги є уповноважений орган (Вінницький обласний військовий комісаріат), який подає розпоряднику бюджетних коштів (Міністерству оборони України) документи, щодо виплати одноразової грошової допомоги та у випадку прийняття рішення про призначення допомоги, виплачує допомогу шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати.

Відтак, беручи до уваги зазначені обставини, суд вважає, що рішення у цій справі може виплинути на права та обов`язки Вінницького обласного військового комісаріату, як уповноваженого органу, що здійснює перерахування коштів одержувачу допомоги у разі прийняття відповідного рішення Міністерством оборони України.

Тому, Вінницький обласний військовий комісаріат необхідно залучити до участі в справі у статусі третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Нормою ч. 11 ст. 171 КАС України передбачено, якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Відтак, суд роз`яснює позивачу про необхідність виконання покладеного ч. 11 ст. 171 КАС України обов`язку.

Відповідно ч. 2 ст. 51 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, мають права та обов`язки, визначені у ст. 44 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 159 КАС України, Вінницький обласний військовий комісаріат вправі подати пояснення щодо позову або відзиву у порядку передбаченому ст. 165 КАС України у строки встановлені судом.

У прохальній частині позовної заяви заявлено клопотання про витребування у Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату та Міністерства оборони України відповіді Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та протоколу засідання комісії від 17.12.2020 № 170.

Надаючи оцінку клопотанню суд враховує наступне.

Згідно ч. 1 ст. 80 КАС України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Нормою п. 4 ч. 2 ст. 80 КАС України передбачено, що у клопотанні про витребування доказів повинно бути, окрім іншого, зазначено заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Проте позивачі, заявивши клопотання про витребування доказів не обґрунтували неможливості самостійно отримати та надати суду письмові докази, не зазначивши про заходи, яких вони вжили для отримання цих доказів самостійно, та (або) причини неможливості самостійного отримання доказів. Відтак, вказане клопотання позивачів задоволенню не підлягає.

Разом із тим, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

В силу ч. 3 ст. ст. 77 КАС України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).

Тому, з метою з`ясування всіх обставин у справі, суд доходить висновку про наявність підстав для витребування за ініціативою суду у Вінницького обласного військового комісаріату належним чином засвідчених копій заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 в інтересах малолітнього ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в інтересах малолітнього ОСОБА_6 щодо виплати одноразової грошової допомоги із додатками до неї та прийняте щодо заяви рішення, яке оформлене протоколом від 17.12.2020 № 170 про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.

Керуючись ст. 49, 72, 80, 160, 171, 248, 256, 263 КАС України, суд

УХВАЛИВ

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 в інтересах малолітнього ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в інтересах малолітнього ОСОБА_6 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

2. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Богоносом Михайлом Богдановичем одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

3. Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 263 КАС України розгляд справи по суті буде розпочато через 15 днів з дня відкриття провадження у справі. Справу буде розглянуто у межах 30-денного строку з дня відкриття провадження у справі.

4. Встановити відповідачу строк для надання відзиву на позов протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження, з поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів, у тому числі документів, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу в порядку передбаченому ст. 162 КАС України.

5. У задоволенні клопотання позивачів про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Вінницький об`єднаний міський військовий комісаріат відмовити.

6. Залучити за ініціативою суду до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Вінницький обласний військовий комісаріат (вул. Д. Галицького, 31, м. Вінниця, 21036).

7. Повідомити позивачів про необхідність виконання передбаченого нормою ч. 11 ст. 171 КАС України обов`язку із направлення Вінницькому обласному військовому комісаріату копії позовної заяви з додатками, та надання доказів такого направлення суду до початку розгляду справи по суті.

8. Встановити Вінницькому обласному військовому комісаріату 10-ти денний строк, з моменту отримання копії позовної заяви, для подання пояснення щодо позову або відзиву у порядку передбаченому ст. 165 КАС України.

9. У задоволенні клопотання позивачів про витребування доказів відмовити.

10. Витребувати за ініціативою суду у Вінницького обласного військового комісаріату належним чином засвідчені копії заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 в інтересах малолітнього ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в інтересах малолітнього ОСОБА_6 щодо виплати одноразової грошової допомоги із додатками до неї та прийняте щодо заяви рішення, яке оформлене протоколом від 17.12.2020 № 170 про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги

11. Зобов`язати Вінницький обласний військовий комісаріат подати до суду витребувані документи у 10-ти денний строк, з моменту отримання копії ухвали.

12. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи.

13. Копію позовної заяви з додатками направити відповідачу.

14. Повідомити, що учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Богоніс Михайло Богданович