Постанова № 9650100, 23.04.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.04.2010
Номер справи
2а-3767/10/2670
Номер документу
9650100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  міста КИЄВА

01025,  м. Київ,  вул. Десятинна,  4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 квітня 2010 року           14:55           № 2а-3767/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

позовну заяву      Прокурора Солом’янського району м . Києва в інтересах держави в особі

Державної податкової інспекції у Солом’янському  районі м. Києва

до                           Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний ринок

«Жуляни»

про                        стягнення  податкової заборгованості в розмірі 636 992 грн. 78 коп.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Прокурора Солом’янського району м. Києва звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Солом’янському  районі м. Києва (надалі ДПІ у Солом’янському районі міста Києва, позивач) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний ринок «Жуляни»(надалі ТОВ «Оптово-роздрібний ринок «Жуляни» або відповідач) податкової заборгованості з орендної плати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 636 992 грн. 78 коп.

Ухвалою суду від 12 березня 2010 р. відкрито провадження у адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представники позивача під час судового розгляду підтримали позовні вимоги в повному обсязі. Позовні вимоги мотивовані тим, що заборгованість виникла у зв’язку із самостійним узгодженням ТОВ «Оптово-роздрібний ринок «Жуляни»суми податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 та 2009 роки, зазначеної у податкових деклараціях, поданих до ДПІ у Солом’янському районі міста Києва. В результаті не сплати відповідачем суми вищевказаного зобов’язання у строк, передбачений п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” зі змінами та доповненнями (далі –Закон України №2181), ДПІ Солом’янському районі міста Києва було прийнято податкові повідомлення-рішення, якими на підставі п.п. 17.1.7 п.17.1. ст.17 Закону України №2181 до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції. Вказані рішення в адміністративному або судовому порядку відповідачем оскаржені не було, у зв’язку з чим, сума, визначена такими рішення набула статусу податкового боргу. Таким чином, суми вказані в деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та визначені рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій набули статусу податкового боргу. За таких обставин, відповідності до ст. 6 Закону України №2181 позивачем на адресу відповідача було направлено першу та другу податкові вимоги.

Позивач стверджує, що ним було вжито передбачених Законом України №2181 заходів з погашення податкового боргу відповідача, які, в свою чергу, не дали позитивного результату, а тому позивач, посилаючись на пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 вказаного Закону, просить стягнути з відповідача податковий борг.

Представники відповідача проти позову заперечили, пояснили, що станом на дату виникнення податкового боргу, у відповідача був відсутній договір оренди на земельну ділянку, та посилаючись на ст. 13 Закону України «Про плату за  землю»вказали, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності  є договір оренди такої земельної ділянки.

В судовому засіданні 23 квітня 2010р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний ринок «Жуляни»зареєстроване Солом’янською районною у м. Києві державною адміністрацією 03.04.1998р. за №10731200000000095, та взято на облік до ДПІ у Солом’янському районі м. Києва з09.04.1998р. за №21, код ЄДРПОУ –25410064.

ТОВ «Оптово-роздрібний ринок «Жуляни»було подано до ДПІ у Солом’янському  районі м. Києва податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 на суму 739227 грн. 24 коп. та за 2009 рік на суму 718170 грн. 10 коп. (копії в матеріалах справи). Однак, у встановлені Законом України №2181 строки, вказані цих податкових деклараціях суми податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, не були сплачені в повному обсязі.

Таким чином, відповідач самостійно визначив собі та узгодив суму податкового зобов’язання з плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п.п. 4.1.4 п.4.1. ст. 4 Закону України №2181, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:  календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Підпунктом 5.3.1. пункту 5.3 ст. 5 вказаного Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України №2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

У відповідності до п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України №2181 передбачено, що податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Отже, у зв’язку з не сплатою відповідачем суми податкового зобов’язання, вказаного у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, така сума, в силу ст. 5 Закону України №2181, набула статусу податкового боргу.

У зв’язку з тим, що за відповідачем обліковувався не сплачений борг, ДПІ у Солом’янському районі м. Києва було проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання ТОВ «Оптово-роздрібний ринок «Жуляни»платіжних доручень до установ банку за період з 01.05.2009р. по 09.12.2009р., якою встановлено порушення відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України №2181 в результаті порушення строків сплати податкових зобов’язань по орендній платі за землю.  За результатами перевірки було складено акт від 10.12.2009р. №17133/15-3-25410064, на підставі висновків якого ДПІ у Солом’янському районі м. Києва  були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.12.2009р. №0033401502/0, №0033411502/0 та №0033421502/0.

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Вказані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не були оскаржені а ні в адміністративному, а ні в судовому порядку, що не заперечувалося представниками відповідача.

За таких обставин, суми, визначені рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.12.2009р. №0033401502/0, №0033411502/0 та №0033421502/0, набули статусу податкового боргу в силу Закону України №2181.

Так, підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 вищевказаного Закону передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України №2181 процедура адміністративного оскарження закінчується, зокрема, останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків.

Підпунктом 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону України №2181 встановлено, що у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Таким чином, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України 2181, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Сума, вказана відповідачем в податкових деклараціях, була частково погашена.

Відповідно до п.п.6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України №2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до пп. "а" пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України №2181 -  перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

За таких обставин, позивачем на адресу відповідача було надіслано першу податкову вимогу від 20.01.2010р. № 1/24, яка було отримана відповідачем, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення (копія в матеріалах справи).

Відповідно до п. "б" пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України №2181, друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

У відповідності до п.п.6.3.2. п. 6.3 ст. 6 Закону України №2181, у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.

На виконання вимог вищевказаних норм Закону України №2181, ДПІ у Солом’янському районі м. Києва на адресу відповідача було направлено другу податкову вимогу від 10.03.2010р. №2/298, яка було отримана відповідачем, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення (копія в матеріалах справи).

Згідно з пп. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України №2181, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці  біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Представниками відповідача не заперечувалося те, що податкові вимоги від 20.01.2009р. № 1/24 та від 10.03.2010р. №2/298 не оскаржувалися відповідачем.

В матеріалах справи знаходяться: довідка про суму податкового боргу ТОВ «Оптово-роздрібний ринок «Жуляни»та Акт звірення розрахунків відповідача з бюджетом за період з 01.01.2010р. по 17.02.2010р., у відповідності до яких сума податкового боргу відповідача станом на день подання позовної заяви становить 636 992 грн. 78 коп.

Суд не приймає до увага твердження відповідача щодо відсутності в нього обов’язку сплатити наявний у нього податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, лише на підставі відсутності у відповідача договору оренди, який на його думку, є обов’язковою передумовою нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності у відповідності до ст. 13 Закону України «Про плату за землю».

Суд наголошує на тому, що в судовому засіданні представники відповідача пояснили, що земельна ділянка, щодо оренди якої ТОВ «Оптово-роздрібний ринок «Жуляни»подало декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, перебувала у фактичному користуванні відповідача.

Так, згідно з вимогами ст. 67 Конституції України, ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України «Про плату за землю»кожен зобов’язаний сплачувати податки та збори, в порядку і розмірах, встановлених законом. Відповідно, відповідач, як користувач земельної ділянки зобов’язаний сплатити земельний податок відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю»незалежно від обставин, з якими законодавство пов’язує виникнення права на користування або власність землею.

Окрім цього, преамбулою Закону України №2181 встановлено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).

Як вже зазначалося вище, відповідач самостійно подав до ДПІ у Солом’янському районі м. Києва податкові декларації, в яких визначив собі суму податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, та, не сплативши її до бюджету протягом строків, встановлених ст. 5 Закону України №2181, самостійно узгодив ці суми.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України "№2181 встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платників податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

З урахуванням того, що узгоджена сума податкового зобов’язання в розмірі 636 992 грн. 78 коп. станом на дату розгляду справи набула статусу податкового боргу товариства, беручи до уваги те, що позивачем було вжито всіх передбачених Законом України №2181 заходів з погашення податкового боргу відповідача, які, в свою чергу, не дали позитивного результату, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості в сумі 636 992 грн. 78 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний ринок «Жуляни»(03151, вул. Молодогвардійська, 32, м. Київ, код ЄДРПОУ - 25410064) до Державного бюджету України (р/р 33217812700010, одержувач ВДК у Солом’янському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077951, банк одержувача: УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 13050200) податкову заборгованість в розмірі 636 992 (шістсот тридцять шість тисяч дев’ятсот дев’яносто дві) гривні 78 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                               Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –30.04.2010р.