
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
26.04.2021Справа № 906/88/21За позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЖИТОМИРГАЗ»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс»
про стягнення 382 931, 34 грн,
Суддя Я.А.Карабань
Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «ЖИТОМИРГАЗ» (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду Житомирської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» (надалі - відповідач) про стягнення вартості необлікованого об`єму природнього газу в розмірі 382 931, 34 грн.
Позовні вимоги, з посиланням на ст.509, 525,526, 599, 610 Цивільного кодексу України, ст.173, 174, 175 Господарського кодексу України, положення Кодексу газорозподільних систем та Правил обліку природнього газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, обґрунтовані тим, що позивачем було виявлено позаштатний режим роботи комерційного вузла обліку природнього газу, належного відповідачу, про що складено акти про порушення на підставі яких у подальшому були проведені нарахування вартості необлікованого об`єму природнього газу.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 28.01.2021 справу за вищевказаним позовом передано за підсудністю до Господарського суду міста Києва.
За наслідками автоматизованого розподілу справу № 906/88/21 передано на розгляд судді Карабань Я.А.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в справі № 906/88/21, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання).
19.03.2021 від позивача надійшла заяви про долучення до матеріалів справи виписки з рахунку про рух коштів між позивачем і відповідачем за період з 09.10.2019 по 17.03.2021, а також письмове підтвердження, що ціна позову не змінилася.
Відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзиву на позов, тобто не скористався наданими йому процесуальними правами, передбаченим ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження в справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та отримана останнім 01.03.2021.
Окрім цього, 05.03.2021 представник відповідача ознайомлювалася з матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги відсутність будь-яких клопотань сторін, у яких останні заперечували проти розгляду даної справи по суті, а також зважаючи на наявність в матеріалах справи всіх документів та доказів, необхідних для повного, всебічного та об`єктивного її розгляду і вирішення цього спору, суд дійшов висновку про можливість вирішення по суті наведеної справи, призначеної до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику представників сторін (без проведення судового засідання), за наявними в ній матеріалами.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши надані документи та матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
01.01.2016 згідно заяви-приєднання № 09420U4GL1HP016 відповідач (споживач) приєднався до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), додаток 2 до типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498 (надалі - договір).
Відповідно до пунктів 1.3. договору він є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Згідно з п.2.1. договору оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Пунктом 2.3. договору передбачено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Позивач вказує, що у відповідності до актів перевірки стану обліку природного газу у відповідача за адресою: Житомирська область, Чуднівський район, село Стетківці встановлено лічильник газу ЛГК G 400 заводський номер 3697 та обчислювач «Універсал-02» заводський номер 10165, який в подальшому був замінений на Універсал - 02 заводський номер 6442. Встановлено газоспоживаюче обладнання: котел АОГВ в кількості 14 од. з номінальними витратами природного газу на одиницю ГСО - 0,87 м.куб/год; теплогенератор Biemmedue в кількості - 60 од., з номінальними витратами природного газу на одиницю ГСО - 11,04 м.куб/год.
Так, на підставі листа відповідача за вих. №214 від 30.10.2018 позивачем було видано 12.11.2018 Технічні умови № 234 на реконструкцію системи газопостачання, які, як вказує позивач, до сьогоднішнього дня не виконані та проводяться роботи щодо приведення у відповідність до нормативів.
09.10.2019 оператором ГРМ (позивачем) за участі представника споживача (відповідача) проведено перевірку стану обліку природного газу. При виконанні обстеження вузла обліку газу (ВОГ) було виявлено: встановлені пломби в наявності, не порушені; канали виміру в працездатному стані; дистанційна передача даних функціонує; наявна різниця показів між лічильником (1128990,5 м.куб) та обчислювачем (1128877 м.куб), яка складає 13,5 м.куб. за робочих умов. У звітах відмічається позаштатний режим роботи, а саме Q<Qmin, що є порушенням розділу XI глави 2 пункту 3 підпункту 2 Кодексу ГРС, у зв`язку з чим було складено акт про порушення №19100902. Проект на ВОГ споживачем не було надано, що є порушенням розділу X глави 6 пункту 3. Надано тільки схему на ВОГ, паспорт на фільтр газу, що є порушенням розділу X глави 6 пункту 3 Кодексу ГРС; типорозмір лічильника газу не відповідає фактично встановленому газоспоживному обладнанню; обчислювач Універсал - 02 № 10165 некоректно відображає дані на дисплеї. Наявна відеофіксація; відсутній розрахунок витрат ГСО, типорозміру лічильника газу, аксонометрична схема. Споживачу необхідно терміново провести реконструкцію ВОГ, відповідно до вимог Кодексу ГРС. По зазначеному обстеженню складено акт № 19100901 перевірки стану обліку природного газу від 09.10.2019. Повідомлено про те, що комісія оператора ГРМ з розгляду акта №19100902 буде проводити засідання 31.10.2019 за адресою: м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, 35.
Крім того, позивачем отримано звіт аварійних об`ємів за період 01.10.2019 по 01.11.2019 по Універсал-02 №10165 встановленого відповідачем, згідно якого було встановлено час роботи при витраті Q<Qmin - 32,47 год.
Позивачем було направлено відповідачу повідомлення про проведення засідання комісії 28.11.2019 о 14:30, що підтверджується відповідним листом № 10003.2-Сл-17171-1119 від 21.11.2019.
28.11.2019 комісією позивача задоволено акт про порушення № 19100902 від 09.10.2019 та змінено режим нарахування, а саме: визначено об`єм необлікованого природного газу з 07 год. 00 хв. 01.10.2019 по 14:00 год. 09.10.2019 відповідно до п. 5 гл. 4 розд. XI Кодексу ГРС, що оформлено протоколом № 28/11-19 від 28.11.2019.
Також, 14.11.2019 представниками позивача, за участі представника відповідача проведено перевірку стану обліку природного газу. При виконанні обстеження ВОГ було встановлено: в звітах аварійних ситуацій обчислювача Універсал 02 № 10165 - зафіксовано позаштатний режим роботи вузла обліку газу, а саме Q<Qmin, що є порушенням розділу XI глави 2 пункту 3 підпункту 2 Кодексу ГРС про що складено відповідний акт про порушення №19111402 від 14.11.2019; типо розмір лічильника газу не відповідає фактично встановленому ГСО; лічильник газу не відповідає постанові з експлуатації лічильника Ф62.784.008НЕ.
Так, 14.11.2019 представниками позивача складено акт про порушення № 19111402, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ XI глави 2 пункту 3 підпункту 2 «Фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОТ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) газу за попередній період визначений некоректно. В звітах відмічається позаштатний режим роботи, а саме Q<Qmin. Розділ X глави 6 пункту 3 «Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі цього розділу документів не допускається». Відсутні етикетки на прямі ділянки до та після ВОГ. Повідомлено про те, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 25.11.2019 за адресою: м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, 35. Від підпису Акту про порушення представник споживача - відмовився, з урахуванням п. 4 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акта про порушення підтверджується відеозйомкою.
Окрім цього, 14.11.2019 складено протокол №19111403 щодо направлення засобів вимірювальної техніки/пломб на позачергову (експертну) повірку, експертизу Універсал - 02 заводський номер 10165. Обчислювач Універсал - 02 № 10165 запаковано в пакет та опломбовано пломбою R27227233. Відповідальним за доставку визначено споживача, який зобов`язаний 19.11.2019 забезпечити доставку на позачергову експертизу в місто Житомир, вулиця Селецька 33а.
19.11.2019 Державним підприємством «Житомирський науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» видано довідку № 126/Я про непридатність обчислювача об`єму газу Універсал-02 заводський № 10165. Похибка обчислювача при перетворенні і вимірюванні видимих символів від перетворювачів тиску та температури перевищує максимально допустиму.
Відповідачу було направлено повідомлення про проведення засідання комісії 19.12.2019 о 10:30, що підтверджується відповідним листом № 10003.2-Сл-18188-1219 від 10.12.2019.
19.12.2019 комісією позивача було задоволено акт про порушення № 19111402 від 14.11.2019 та змінено режим нарахування, а саме визначено об`єм необлікованого природного газу з 07 год. 00 хв. 01.11.2019 по 14:00 год. 14.11.2019 відповідно до п. 5 глави 4 розділу 11 Кодексу ГРС, що оформлено протоколом № 19/12-19 від 19.12.2019 природного газу.
Також позивач навів детальний розрахунок необлікованого об`єму природного газу та зазначив, що 12.12.2019 за вих. №10003.2-Сл-18400-1219 та 16.01.2020 за вих. №10003.2-Сл-745-0120 на адресу відповідача направляв листи до яких додавав акти - розрахунки та рахунки на оплату не облікованого природнього газу.
Оскільки вищевказану заборгованість відповідач не сплатив, вказане стало підставою звернення з даним позовом до суду про стягнення вартості необлікованого об`єму природнього газу в розмірі 382 931, 34 грн
Так, відповідно до ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, виданої згідно з Постановою НКРЕКП від 29.06.2017 року № 847, позивач надає послуги з розподілу природного газу в межах території міста Житомир та Житомирської області (крім міста Коростишів та Коростишівського району), а також території сіл Бухни та Морозівка Погребишанського району та села Махаринці Козятинського району Вінницької області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації позивача.
У розумінні п. 17 ч.1 ст. 1 ЗУ "Про ринок природного газу", позивач є оператором газорозподільної системи.
Правовідносини сторін регулюються Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем та умовами Типового договору розподілу природного газу.
Як убачається з матеріалів справи, 01.01.2016 позивач приєднався до умов типового договору розподілу природного газу.
У пункті 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС визначено, що в цьому Кодексі терміни вживаються, зокрема, у таких значеннях:
- комерційний вузол обліку/комерційного ВОГ - це вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об`єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку;
- коректор об`єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об`єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу;
- лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку;
- обчислювач об`єму газу - засіб вимірювальної техніки, який перетворює вихідні сигнали вимірювальної інформації від вимірювального перетворювача перепаду тиску на звужуючому пристрої (напірній трубці тощо) та/або від вимірювального перетворювача об`єму газу за робочих умов (лічильника газу тощо), від вимірювальних перетворювачів тиску та температури газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, та обчислює об`єм газу за стандартних умов.
Згідно з положеннями п. 1 гл. 9 розд. X Кодексу ГРС, суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
Відповідно до п. 2 гл. 9 розділу X Кодексу ГРС, перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам оператора ГРМ (іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
Контрольний огляд вузла обліку - це виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу (п.4 розділу 1 Кодексу ГРС).
Згідно з п. 6 гл. 6 Розділу Х Кодексу ГРС, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об`єкт.
Відповідно до пункту 3 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно з пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Як було встановлено судом та зазначалося вище, 09.10.2019 та 14.11.2019 представниками позивача за участю працівників відповідача проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті останнього в с. Стетківці, Чуднівського району, Житомирської області, за результатами яких складено акти обстеження та акти про порушення №19100902 від 09.10.2019 та №19111402 від 14.11.2019.
Згідно вказаних актів, в результаті перевірки вузла обліку газу було, зокрема, встановлено: в звітах аварійних ситуацій обчислювача Універсал 02 № 10165 - зафіксовано позаштатний режим роботи вузла обліку газу, а саме Q<Qmin, що є порушенням розділу XI глави 2 пункту 3 підпункту 2 Кодексу ГРС.
Акт про порушення №19100902 від 09.10.2019 підписано представником споживача (відповідача) без зауважень та заперечень (т.1, а.с 25-26). Від підпису акту про порушення №19111402 від 14.11.2019 представник споживача відмовився (т.1, а.с. 65-66).
Окрім цього, 14.11.2019 представниками позивача складено протокол №19111403 щодо направлення засобів вимірювальної техніки/на позачергову експертну повірку, згідно якого лічильник Універсал 02 заводський №10165 поміщено в пакет та опломбовано пломбою R27227233.
19.11.2019 ДП "Житомирстандартметрологія" провело позачергову повірку лічильника газу Універсал 02 заводський №10165, за результатами якої встановлено непридатність обчислювача об`єму газу Універсал-02 заводський № 10165. Похибка обчислювача при перетворенні і вимірюванні видимих символів від перетворювачів тиску та температури перевищує максимально допустиму, що підтверджується довідкою про непридатність №126/Я від 19.11.2019 (т.1, а.с.78).
Суд враховує, що згідно абз.6 п.6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується в порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
Також відповідно до п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: 1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ;
Згідно з п. 8, 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
28.11.2019 комісією позивача задоволено акт про порушення № 19100902 від 09.10.2019 та змінено режим нарахування, а саме: визначено об`єм необлікованого природного газу з 07 год. 00 хв. 01.10.2019 по 14:00 год. 09.10.2019 у кількості 21 896, 8668 м.куб. відповідно до п. 5 гл. 4 розд. XI Кодексу ГРС, що оформлено протоколом № 28/11-19 від 28.11.2019 (т.1, а.с. 56).
Також, 19.12.2019 комісією позивача було задоволено акт про порушення № 19111402 від 14.11.2019 та змінено режим нарахування, а саме визначено об`єм необлікованого природного газу з 07 год. 00 хв. 01.11.2019 по 14:00 год. 14.11.2019 у кількості 37 209, 8328 м.куб. відповідно до п. 5 глави 4 розділу 11 Кодексу ГРС, що оформлено протоколом № 19/12-19 від 19.12.2019 природного газу (т.1, а.с. 81).
Судом встановлено, що розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму газу проведений за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання відповідача, за період з 07 год. 00 хв. 01.10.2019 по 14:00 год. 09.10.2019 та з 07 год. 00 хв. 01.11.2019 по 14:00 год. 14.11.2019, виходячи із номінальної потужності газоспоживаючого обладання відповідача - теплогенераторів Biemmedue (95 кВт) у кількості 60 штук та котлів АОГВ (7,5 кВт) у кількості 14 штук.
Зважаючи на відсутність документального підтвердження від`єднання у встановленому порядку газоспоживаючого обладнання від газопостачання, із зазначенням, зокрема дати такого від`єднання, суд вважає вірним визначення зазначених вище вихідних даних для розрахунку. Заяви про припинення газопостачання до 14.11.2019 матеріали справи не містять.
Відповідно до пп. 1 п. 11 гл. 5 розд. 11 Кодексу газорозподільних систем, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем*) оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
При проведенні розрахунку необлікованого об`єму природного газу позивач визначив ціну закупівлі природного газу за 1 м.куб. у жовтні 2019 року та листопаді 2019 року.
Матеріали справи містять договір транспортування природного газу № 151200704 від 17.12.2015, укладений позивачем з АТ "Укртрансгаз", акт № 10-2019-1512000704 про врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць жовтень 2019 року від 31.10.2019, акт № 11-2019-1512000704 про врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць листопад 2019 року від 30.11.2019, а також акти надання послуг № 10-2019-1512000704/1001119 від 31.10.2019 і № 11-2019-1512000704/1001119 від 30.11.2019 (т.1.а.с.98-112).
Беручи до уваги загальний обсяг природного газу оператором ГРМ визначено ціну закупівлі природного газу в жовтні 2019 року в сумі 5, 359917 грн за 1 м.куб. та в листопаді 2019 року в сумі 7, 13696513 грн за 1 м.куб.
Перевіривши вищезазначені технічні розрахунки здійснені оператором ГРМ, а саме: (5,359917 грн х 21 896, 8668 м.куб. (вартість недооблікованого газу за жовтень 2019 року)) + (7, 13696513 грн х 37209, 8328 м.куб. (вартість недооблікованого газу за листопад 2019 року)) = 382 931, 34 грн, суд встановив, що він є арифметично вірним.
Матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем у судовому порядку вищевказаних актів.
З огляду на наявність встановленого факту позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ на об`єкті відповідача не обліковувалось, що засвідчено актами про виявлені порушення, а також довідкою про непридатність лічильника газу споживача, в позивача були всі правові підстави для проведення перерахунку об`єму розподіленого (спожитого) природного газу на об`єкті заявника в порядку, передбаченому пп. 1 п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу.
Згідно із п. 12 гл. 5 розд. 11 Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Оскільки станом на час розгляду справи в суді вищевказана заборгованість відповідачем не сплачена, позовні вимоги про стягнення з відповідача 382 931, 34 грн вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу є обґрунтованими.
При цьому, судом встановлено, що за своєю правовою природою заявлені позовні вимоги не є оперативно-господарською санкцією, а є способом визначення обґрунтованого обсягу наданих за договором про розподіл природного газу послуг, тобто компенсацією (платою) вартості необлікованого природного газу.
З огляду на вищевикладене, зважаючи на встановлення факту позаштатного режиму роботи вузла обліку газу відповідача, що зафіксовано у відповідних актах про порушення, відсутні підстави приймати показники коректора газу, що перетворює дані лічильника газу, який в спірний період працював в позаштатному режимі.
Аналогічна правова позиція наведені в постанові Верховного Суду від 27.06.2019 у справі № 922/4735/16.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до положень ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст. 74 Господарського процесуального кодексу України. Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на вищенаведені норми, враховуючи доведення позивачем своїх позовних вимог, а відповідачем не представлення суду більш вірогідних доказів, ніж ті, які надані позивачем, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 382 931, 34 грн вартості необлікованого об`єму природнього газу.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» (02094, місто Київ, вулиця Пожарського, будинок 3, ідентифікаційний код 30169757) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЖИТОМИРГАЗ» (10002, місто Житомир, вулиця Фещенка-Чопівського, будинок 35, ідентифікаційний код 03344071) 382 931 (триста вісімдесят дві тисячі дев`ятсот тридцять одну) грн 34 коп. вартості необлікованого об`єму природнього газу та 5 743 (п`ять тисяч сімсот сорок три) грн 97 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
4. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. 254, 256, 257 ГПК України.
Повний текст складено та підписано 26.04.2021.
Суддя Я.А.Карабань