Рішення № 96498466, 23.04.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2021
Номер справи
240/3500/21
Номер документу
96498466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/3500/21

категорія 112010104

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського міського центру зайнятості про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Житомирського місцевого центру зайнятості № НТ 200828 від 28.08.2020 року про припинення виплат по безробіттю;

- зобов`язати Житомирський міський центр зайнятості поновити виплати по безробіттю з 26.08.2020 року;

- зобов`язати Житомирський міський центр зайнятості здійснити перерахунок даних виплат з 26.08 2020 року та виплатити їх.

В обґрунтування позову зазначає, що з 10.09.2020 по 28.10.2020 перебувала на лікарняному, про що повідомила кар`єрного радника; 03.09.2020 відповідач видав направлення на працевлаштування, що в даному випадку суперечить наказу про припинення виплат від 28.08.2020.

Ухвалою від 24.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 25.03.2021 позивачу відстрочено сплату судового збору.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, вказуючи, що за період перебування на обліку позивач двічі не виходила на зв`язок з особистим консультантом 26.04.2020, 27.08.2020, що прирівнювалось до невідвідування центру зайнятості; рішенням ЖМЦЗ від 28.08.2020 наказ № НТ200828 позивачу було скорочено виплату допомоги по безробіттю з 27.08.2020 по 10.09.2020 на 15 календарних днів.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.05.2020 позивач звернулась до відповідача з заявою про надання статусу безробітного, яка за результатами розгляду була задоволена та призначена допомога по безробіттю.

Наказом від 28.08.2020 №НТ200828, у зв`язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", згідно з пп.5 п.5 ст.31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та пп.5 п.5.4 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" на строк до 90 календарних днів, а саме з 27.08.2020 по 10.09.2020, гр. ОСОБА_1 скорочено виплату допомоги по безробіттю.

Не погоджуючись з цим наказом, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Предметом позову є наказ Житомирського обласного центру зайнятості від 28.08.2020 № НТ 200828.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення", зареєстровані безробітні зобов`язані: відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів (крім періоду дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб).

В Розділі VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" зазначено:

"3-2. Установити, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - в період карантину):

допомога по безробіттю призначається з першого дня надання статусу безробітного;

виплата допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого відвідування безробітним територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за умови підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації (телефонний зв`язок, електронні засоби тощо)".

Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері праці, трудових відносин та зайнятості населення, за погодженням з правлінням Фонду (ч. 7 ст. 23 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття").

Згідно з п. 5 ч. 5 ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі: порушення умов і строку реєстрації та перереєстрації як безробітного, а також недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню.

Підпунктом 1 пунктом 4 розділу 4 "Відкладення та скорочення виплати допомоги по безробіттю" Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06 квітня 2020 року № 624, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2020 р. за № 537/34820, тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів у разі недотримання рекомендацій щодо сприяння у працевлаштуванні, а саме: невідвідування безробітним без поважних причин центру зайнятості, в якому він зареєстрований, у визначений і погоджений з ним день та час (з дня невідвідування).

Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що в умовах карантину тривалість виплати допомоги по безробіттю може бути скорочена на строк до 90 календарних днів у разі недотримання рекомендацій щодо сприяння у працевлаштуванні, а саме: не підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації (телефонний зв`язок, електронні засоби тощо) у визначений і погоджений з ним день та час (з дня невідвідування).

Як вбачається із записів в Додатку 1 "Відвідування центру зайнятості / філії центру зайнятості" до Персональної картки ОСОБА_1 вона після надання їй статусу безробітного, 01.07.2020 підтвердила намір перебування у статусі безробітного, 24.06.2020 та 27.08.2020 не підтвердила цього наміру, про що працівником відповідача внесено запис "Відсутній зв`язок з особою".

Отже, враховуючи вищевказані правові норми та встановлені обставини справи (не підтвердження позивачем 27.08.2020 наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації), суд вважає спірний наказ правомірним.

Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви спірне рішення на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що воно прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відмовляє в задоволенні позову.

При цьому суд звертає увагу, що обставини, на яки посилається позивач у позові (перебування на лікарняному з 10.09.2020 по 28.10.2020), ніяким чином не підтверджують протиправність спірного наказу, оскільки мали місце після його прийняття.

Враховуючи, що судом відстрочено позивачу, за його клопотанням, за подання до суду даної позовної заяви сплату судового збору в розмірі 908 грн. до ухвалення рішення у справі, на момент прийняття рішення судовий збір не сплачено, в задоволенні позову відмовлено, керуючись положеннями ч.2 ст.133, 139 КАС України, з позивача належить стягнути вказану суму судових витрат на користь Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Житомирського міського центру зайнятості (пл. Польова, 6а, м. Житомир, 10009, код 13561251) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк