
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2021 року Черкаси справа № 925/1598/20
Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І. із секретарем судового засідання Юхименко О.В., за участю представників:
від позивача Михно Р.М., за довіреністю,
від відповідача Демченко С.М., адвокат,
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу
за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу
до Державного підприємства «Уманське лісове господарство»
про стягнення 1 065 263,74 грн,
Державна екологічна інспекція Центрального округу звернулась у Господарський суд Черкаської області з позовом до Державного підприємства «Уманське лісове господарство» про стягнення 1 065 263,74 грн шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок незаконної вирубки дерев та відшкодування судових витрат зі сплати судового збору у сумі 15978,96 грн.
В обґрунтування позовних вимог Державна екологічна інспекція Центрального округу посилається на те, що у період з 08 липня до 19 липня 2019 року нею було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державним підприємством «Уманське лісове господарство», на підставі якої складено акт, яким виявлено незаконну порубку лісу та пошкодження дерев до ступеня припинення росту не призначених до рубки при проведенні рубок лісу, що є порушенням абзацу 5 пункту 2 Порядку, затвердженого Постанови КМУ №761 від 23.05.2007; пункту 3 Правил, затверджених Постановою КМУ №724 від 12.05.2007, пункту 42 Санітарних правил в лісах України. Згідно з розрахунком, проведеним Державною екологічною інспекцією Центрального округу розмір шкоди внаслідок незаконної вирубки дерев внаслідок становить 1 065 263,74 грн, які відповідач, як постійний лісокористувач, зобов`язаний відшкодувати державі.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 21.12.2020 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Встановлено відповідачу строк 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання суду відзиву на позовну заяву та усіх письмових та електронних доказів, що підтверджують заперечення проти позову.
13.01.2021 відповідач надіслав до суду відзив №43 від 11.01.2021 на позовну заяву, у якому у задоволенні позову просить відмовити повністю, оскільки на даний час у провадженні суду перебуває кримінальне провадження за результатами розгляду якого буде вирішено питання щодо притягнення винних осіб, які заподіяли шкоду державі, до відповідальності. Відповідач зауважує, що у разі лише винесення вироку суду буде установлена винна особа. Наразі позивачем обґрунтовано формально лише заподіяну шкоду, враховуючи те, що експертним висновком у кримінальному провадженні остання підтверджена частково на суму 920808,61 грн. Винних осіб, протиправність поведінки та причинний зв`язок позивачем взагалі не доведено. Посилання позивача на акт перевірки, як доказ вини державного підприємства та його протиправних дій є помилковим, оскільки актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства підтверджено лише факт незаконної порубки лісу. В акті про проведення перевірки не зафіксовано винних осіб та дій чи бездіяльності відповідача, які б виразилися у неналежному здійсненні заходів з охорони та збереження лісу та призвели до заподіяння шкоди. Акт не може вважатися доказом вини відповідача у заподіянні шкоди. Жодних інших доказів, які б стали підставою для встановлення правопорушення, інспекцією не надано. Отже, в діях відповідача відсутні елементи складу правопорушення, а тому звернення з позовом до підприємства є безпідставним.
21.01.2021 позивач надіслав до суду відповідь за №07-12/288 від 20.01.2021 на позов, у якій спростовує твердження відповідача. Нарахування шкоди інспекцією здійснювалося у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством відповідно до наданих повноважень, а підстави, способи та мотиви нарахувань збитків експертом інспекції невідомі. Акт, складений за результатами перевірки, засвідчує факт порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища відповідачем.
01.02.2021 відповідач надіслав до суду заперечення від 29.01.2021 №117 на відповідь на відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити повністю, оскільки є підстави для з`ясування більш детально обставин щодо розміру заподіяної шкоди та правомірності її обрахунку та щодо наявності вини відповідача.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 02.02.2021 частково задоволено клопотання Державного підприємства «Уманське лісове господарство» від 01.02.2021 про витребування письмових доказів, продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання у справі до 02.03.2021.
Протокольною ухвалою від 02.03.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 30.03.2021.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 30.03.2021 відмовлено у клопотанні Державної екологічної інспекції Центрального округу про поновлення строку для подачі доказів від 17.03.2021.
Протокольною ухвалою від 30.03.2021 у судовому засіданні оголошено перерву до 08.04.2021.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справи докази, суд
ВСТАНОВИВ:
На підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу інспекції №604 від 18.06.2019 «Про проведення планового заходу (перевірки) дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством «Уманське лісове господарство» та направлення №06-01-03/599від 18.06.2019 з метою виконання Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік заплановано проведення перевірки природоохоронного законодавства вказаного державного підприємства.
За результатами вказаної перевірки Державною екологічною інспекцією Центрального округу інспекції складено акт за №43/5/ПЛ-2019 із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державним підприємством «Уманське лісове господарство». Перевірку проведено у період з 08.07.2019 до 19.07.2019
У акті вказано, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності Державного підприємства «Уманське лісове господарство» за КВЕД віднесено: 02.40 Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві (основний); 01.50 Змішане сільське господарство; 01.70 Мисливство, відновлювання тварин і надання пов`язаних із ними послуг; 02.10 Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві; 02.20 Лісозаготівлі; 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 42.11 Будівництво доріг і автострад.
Основним видом діяльності Державного підприємства «Уманське лісове господарство» є ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціональне використання та відтворення лісів. Підприємство здійснює свою діяльність на основі і відповідно до чинного законодавства України та цього Статуту, який затверджується Органом управління майном, керуючись принципами підприємництва на комерційній основі (пункт 4.2 Статуту).
Державне підприємство «Уманське лісове господарство» підприємство створене з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів (пункт 3.1 Статуту).
Предметом діяльності підприємства, серед іншого, є: проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності та поліпшення якісного складу, збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах (пункт 3.2.1); забезпечення охорони лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, порушень лісового законодавства і притягнення до адміністративної відповідальності громадян та посадових осіб при вчиненні ними адміністративних правопорушень у сфері лісового господарства, мисливського господарства та полювання (пункт 3.2.7); облік і використання лісових ресурсів (пункт 3.2.9); проведення рубок з додержанням діючих настанов і правил (пункт 3.2.13).
Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання підприємство володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном з урахуванням обмежень, встановлених чинним законодавством України та цим Статутом (пункту 5.2 Статуту).
Загальна площа лісових та нелісових ділянок підприємства складає 30340,0 га. Ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення займають площу 825,1 га, рекреаційно-оздоровчі ліси - 8354,7 га, захисні ліси - 10006,7 га, експлуатаційні ліси - 10460 га., нелісові землі 693,5 га.
До складу лісового господарства входять наступні лісництва: 1) Жашківське лісництво; 2) Монастиришенське лісництво; 3) Собківське лісництво; 4) Юрківське лісництво; 5) Маньківське лісництво; 6) Потаське лісництво; 7) Синицьке лісництво.
Розрахункова лісосіка для Державного підприємства «Уманське лісове господарство» затверджена наказом Мінприроди України від 24.11.2014 №36-аг у розмірі 39,97 тис.куб.м, у тому числі по господарствах: твердолистяному - 38,87 тис.куб.м та м`яколистяному – 1,1 тис.куб.м.
Фактична заготівля за 2018 рік становила 37,429 тис.куб.м, у тому числі: хвойне господарство - 0 тис.куб.м; твердолистяне - 37,429 тис.куб.м, м`яколистяне - 0 тис.куб.м.
У Розділі VІ Акту №43/5/ПЛ-2019 зафіксовано виявлені у Державному підприємстві «Уманське лісове господарство» порушення, серед яких вказана незаконна порубка лісу.
У пункті 3 Акту міститься опис порушення, яке передбачене у статті 69 Лісового кодексу України, зокрема, встановлено факт незаконної порубки дерев на території Потаського лісництва: квартал 145 виділ 3, - 99 штук пнів дерев породи дуб, ясен, клен, берест. (перелікові відомості додаються на 3 арк.); квартал 145 виділ 6, - 48 штук пнів дерев породи дуб (перелікова відомість додається на 1 арк.);
У пункті 4 Акту міститься опис порушення, які передбачені абзацом 5 пункту 2 Порядку, затвердженого ПКМУ №761 від 23.05.2007; пункту 3 Правил, затверджених постановою КМУ №724 від 12.05.2007, пункту 42 Санітарних правил в лісах України – пошкодження дерев до ступеня припинення росту не призначених до рубки при проведенні рубок лісу на територіях таких лісництв:
Потаське лісництво: квартал 12 виділ 1 одне дерево породи клен діаметром пня 23 см (поблизу рубки 2019 року); квартал 61 виділ 6 чотири дерева породи клен діаметром пня 16 см., 20 см, 27, см, 33 см, (поблизу рубки 2019 року); квартал 87 виділ 4 одне дерево породи граб діаметром пня 45 см., одне дерево породи липа діаметром пня 27 см (поблизу рубки 2019 року); квартал 85 виділ 5 (ВСР 2019 року) два дерева породи граб діаметром пня 14 см., та 15 см; квартал 28 виділ 3 (ВСР 2019 року) одне дерево породи граб діаметром пня 11 см.
Монастирищенського лісництва: квартал 48 виділ 1 (ВСР 2019 року) одне дерево породи липа діаметром пня 14 см (поблизу рубки 2019 року); Жашківське лісництво: квартал 19 виділ 9 (ВСР 2019 року) два дерева породи граб діаметром пня 19 та 20 см, одне дерево породи липа діаметром пня 19 см,
До акту долучено польові перелікові відомості, які містить інформацію про вид незаконно зрубаних дерев, діаметри пнів і встановлено категорію придатності дерев (якісний стан дерев). Переліки складені та підписані інспекцією за участю представника відповідача та правоохоронних органів.
Заміри пнів проведено за допомогою рулетки вимірювальної Р20УЗК (дата повірки 29 березня 2019 року), яка є власністю Державної екологічної інспекції Центрального округу.
Акт перевірки №43/5/ПЛ-2019 є чинним, у встановленому порядку відповідачем не оскаржувався, встановлені у ньому порушення Державним підприємством «Уманське лісове господарство» не спростовані.
З метою усунення виявлених у результаті проведення перевірки порушень вимог природоохоронного законодавства Державному підприємству «Уманське лісове господарство» вручено припис від 23.07.2019 №47, який підлягає обов`язковому виконанню у встановлені у ньому терміни.
За результатами перевірки старшим інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Центрального округу інспекції Дишлюком С.А. зроблений розрахунок шкоди, яка заподіяна, внаслідок незаконної порубки дерев у Державному підприємстві «Уманське лісове господарство», розмір якої становить 1 065 263,74 грн, який розраховано у відповідності до такс для обчислення розміру шкоди, підприємствами, установами та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 (з урахуванням індексації).
02.09.2019 позивачем на адресу відповідача направлено претензію №94/07-17 для відшкодування збитків, які заподіяні державі незаконною вирубкою та пошкодженням дерев у сумі 1 065 263,74 грн та попереджено про звернення до суду для примусового стягнення збитків, у разі відмови добровільно сплатити вказану суму.
Судом також встановлено, що сторонами у справі визнаються факти щодо того, що 01.12.2019 Звенигородською місцевою прокуратурою розпочато кримінальне провадження №42019251140000056 за ознаками злочину, який передбачений частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України, яке об`єднано в одне кримінальне провадження з кримінальним провадженням №42018251140000067. За результатами досудового розслідування установлені факти причетності до завдання шкоди ОСОБА_1 , який є працівником відповідача та якому пред`явлено обвинувальний акт, справу скеровано до Ватутінського районного суду Черкаської області. У ході досудового розслідування Державне підприємство «Уманське лісове господарство» визнано потерпілою стороною, а також останнім у межах кримінального провадження подано цивільний позов про стягнення з обвинуваченого ОСОБА_1 матеріальних збитків у сумі 920 808,61 грн, яка підтверджена висновком судового експерта.
Станом на момент звернення позивача з позовом до суду відповідач суму завданих збитків не сплатив, що й стало причиною звернення до суду.
Предметом спору у даній справі є вимога державного органу, який є уповноваженим здійснювати контроль за дотриманням природоохоронного законодавства, про стягнення збитків заподіяних у результаті неналежного виконання відповідачем своїх функцій, як постійного лісокористувача.
Відповідно до частини 1 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Частиною 2 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено перелік порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, за які може наступати відповідальність.
Згідно з частиною 3 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» законодавством України може бути встановлено відповідальність і за інші порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (частина 4 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» також передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров`я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Згідно зі статтею 70 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначення складу екологічних правопорушень і злочинів, порядок притягнення винних до адміністративної та кримінальної відповідальності за їх вчинення встановлюються Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним кодексом України.
Відповідно до статті 16 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи (частина 1 статті 17 Лісового кодексу України).
Статтею 19 Лісового кодексу України визначено права та обов`язки постійних лісокористувачів. Так, постійні лісокористувачі зобов`язані, зокрема: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів.
Відповідно до статті 63 Лісового кодексу України ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов`язані, серед іншого, здійснювати охорону лісів незаконних рубок (пункт 5 статті 64 Лісового кодексу України).
У статті 86 Лісового кодексу України врегульовано порядок організації охорони і захисту лісів, який передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, у тому числі від незаконних рубок.
Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Як вбачається з положень Статуту Державного підприємства «Уманське лісове господарство» підприємство створене з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів. Відтак, з огляду на наведені правові норми, обов`язок щодо забезпечення охорони лісових насаджень покладено, у тому числі, і на постійних лісокористувачів, які відповідають за невиконання або неналежне виконання таких обов`язків, в тому числі, у разі незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок дерев.
Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначено у статті 1166 Цивільного кодексу України, з аналізу якої слідує, що будь-яка майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам або майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується особою, яка її завдала, в повному обсязі. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (частина 2 статті 1166 Цивільного кодексу України).
Для відшкодування шкоди за правилами статті 1166 Цивільного кодексу України необхідно довести такі елементи: 1. Неправомірність поведінки особи. Неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії. 2. Наявність шкоди. Під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров`я тощо). 3. Причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов`язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди. 4. Вина особи, що завдала шкоду.
Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Виходячи зі змісту норм статей 19, 64, 86, 90 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів, яким є і відповідач у справі.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди.
Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому не важливо хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній лісокористувачу ділянці лісу.
Як встановлено судом порушення вимог природоохоронного законодавства було виявлено на території Потаського лісництва (незаконна вирубка та пошкодження дерев до ступеня припинення росту) та на території Монастирищенського лісництва (пошкодження дерев до ступеня припинення росту), які входять до складу Державного підприємства «Уманське лісове господарство». Суд критично оцінює заперечення відповідача щодо доводів відповідача про те, що у Акті перевірки не встановлені особи, які безпосередньо здійснювали нанесення шкоди лісовим насадженням, оскільки цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді невчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, що має наслідком самовільну рубку (пошкодження) лісових насаджень третіми (невстановленими) особами.
Матеріалами справи підтверджується та не заперечується відповідачем факт незаконної порубки дерев. Факт незабезпечення постійним лісокористувачем, відповідачем, охорони і збереження закріплених за ним лісів встановлено актом перевірки додержання Державним підприємством «Уманське лісове господарство» вимог природоохоронного законодавства. У розрахунку, складеному за результатами перевірки, посадовими особами позивача було встановлено розмір заподіяної шкоди внаслідок незаконної порубки дерев у сумі 1065263,74 грн.
З огляду на викладене, суд зазначає, що законодавством на відповідача покладено обов`язок охорони лісів від незаконних рубок, дотримання правил і норм використання лісових ресурсів, належного ведення лісового господарства та дотримання встановленого законодавством режиму використання земель. З наявних в матеріалах справи доказів вбачається факт незабезпечення лісокористувачем (відповідачем) охорони і збереження закріплених за ним лісів на території Державного підприємства «Уманське лісове господарство» та підтверджується розмір заподіяної шкоди і відповідачем не надано жодних доказів відсутності його вини та вчинення ним дій, спрямованих на збереження та охорону лісів та недопущення самовільної рубки лісу.
Наведеним підтверджується, що внаслідок бездіяльності відповідача було заподіяно шкоди лісовим ресурсам, вбачається причинний зв`язок між вчиненим порушенням та заподіяною шкодою і наявність вини відповідача.
Згідно з статтею 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про відшкодування шкоди завданої внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 1065263,74 грн.
Щодо доводів, які оголошені представником у судовому засіданні, у якому суд розглядав справі по суті, то суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини 4 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Відповідно, за приписами статті 86 цього Кодексу господарський суд здійснив оцінку наведених у відзиві позов доводів відповідача за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів і з врахуванням встановлених фактичних обставин справи, дійшов висновку про доведеність позивачем своїх позовних вимог та відсутність належного спростування відповідачем цих вимог та наданих на їх підтвердження доказів.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені повністю, до відшкодування йому за рахунок відповідача підлягає судовий збір у розмірі 15978,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Уманське лісове господарство» (вул. Білогрудівська, 6, м. Умань, Черкаська область, 20300, ідентифікаційний код 00993389) 1 065 263,74 грн збитків, зарахувавши їх на розрахунковий рахунок №33119331023375, УК у Тальнівському районі/Білашківська сільська рада/24062100, код ЄДРПОУ 36780083, МФО 899998 – для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», символ звітності 331 в установі банку – Головне управління Державного казначейства України у Черкаській області.
Стягнути з Державного підприємства «Уманське лісове господарство» (вул. Білогрудівська, 6, м. Умань, Черкаська область, 20300, ідентифікаційний код 00993389) на користь Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 42149108) 15978,96 грн судового збору
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене 23.04.2021.
Суддя О.І.Кучеренко