Постанова № 96496248, 22.04.2021, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
766/5625/21
Номер документу
96496248
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №766/5625/21

н/п 3/766/5655/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.04.2021 року Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., за участю представника Чорноморської митниці Держмитслужби Бабільова І.І., розглянувши адміністративні матеріали у справі про порушення митних правил, направлені Чорноморською митницею Державної митної служби України відносно:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Полевское (РФ), громадянина Російської Федерації працює боцманом на т/х «ЕКАТЕRІNА», прапор Мальта, паспорт НОМЕР_1 , виданий органом ФМС 51006 23.10.2013 року, адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ст. 472 Митного кодексу України, -

в с т а н о в и в:

06.04.2021 р. до Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про порушення митних правил №0044/50800/21 від 01.03.2021 р. відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), за ст. 472 МК України.

Так, 01.03.2021 року в зоні митного контролю м/п «Ольвія », в порту ТОВ «Компанія «Євровнешторг», причал № 4, при здійснені митного контролю та оформлення т/х «EKATERINA», прапор Мальта, який прибув з порту Новоросійськ (Російська Федерація), боцман вказаного судна, громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 до початку митного огляду його каюти, заявив згідно ІМО CREWS EFFECTS DECLARATION (Декларація про особисті речі екіпажу) від 01/03/2021 про наявність у нього 2 жорстких дисків, 2 пар навушників, 1 ноутбука, 1 музичного центра та особистих приналежностей, які він пред`явив інспекторам митниці. Того ж дня, під час здійснення митного огляду житлової каюти громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , у висувній шухляді ліжка серед особистих речей виявлено без ознак приховування ніж з наступними характеристиками: довжина клинка становить 110 мм, товщина клинка становить приблизно 4,0 мм. Відповідно до методики криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів від 15.01.1999 року за вказаними ознаками даний ніж можна віднести до холодної зброї.

Таким чином 01.03.2021 p., при здійсненні митного оформлення т/х «EKATERINA», прапор Мальта, боцман вказаного судна гр. Російської Федерації ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про наявність у нього ножа з ознаками холодної зброї при переміщенні через митний кордон України.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого початку проведення митного огляду, (передбачених) статтею 472 Митного кодексу України.

В судове засідання, призначене на 22.04.2021р. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області. Під час складання протоколу про порушення митних правил подав заяву, в якій просив проводити судовий розгляд за його відсутності, свою вину визнав повністю, зазначив про неможливість прибуття для розгляду справи.

З огляду на викладене суд вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.

Представник Чорноморської митниці Держдмитслужби Бабільов І.І. вважає факт вчинення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) порушення митних правил доведеним, про що свідчать надані суду докази. Просив суд визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України та накласти відповідне стягнення з конфіскацією предмету правопорушення.

За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються, зокрема, протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів, поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, висновком експерта, іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами – безпосередніми предметами порушення митних правил.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари – будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Згідно визначення, наведеного у п. 1-1 ст. 4 МК України, серед іншого є й іноземна валюта, а саме: іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу.

Частиною 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно ч.ч.1 та 2 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до визначення наведеного у розділі 1 додатку до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (далі – Конвенція) особисті речі команди судна: одежа, предмети повсякденного користування і будь-які інші речі, що належать членам команди судна і перевозяться на судні, включаючи валюту. Відповідно до п.2.5 підрозділу «В» розділу 2 Конвенції основним документом про особисті речі команди, що містить відомості, що вимагаються державною владою, є Декларація про особисті речі команди. Вона не вимагається при відправленні.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 334 МК України органи доходів і зборів вимагають від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою покладено на органи доходів і зборів, тільки ті документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю та встановлені цим Кодексом. Особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов`язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із ст. 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України (ч. 1 ст. 198 МК України).

При перевезенні водним транспортом під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, серед іншого надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: г) декларація про особисті речі екіпажу судна; з) відомості про наявність (відсутність) на борту судна товарів, ввезення яких на митну територію України заборонено або обмежено, включаючи валютні цінності, наявні у членів екіпажу, лікарські засоби, до складу яких входять наркотичні, сильнодіючі засоби, психотропні та отруйні речовини підпункти г, з пункту 2 ч. 1 ст. 335 МК України.

Пунктом 2 Розділу 2 Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, затверджених Наказом Міністерства Фінансів України № 308 від 10.03.2015 р., під час переміщення судна через митний кордон України капітан судна або уповноважена ним особа подає документи та відомості, визначені п. 2 ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України.

Відповідно до п.12.4 Інструкції «Про порядок виготовлення , придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної та холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для вистрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів» затверджених наказом МВС України від 21.08.1998, зоокрема холодна зброя переміщується через державний кордон іноземними громадянами на підставі дозволу МВС України.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, дослідивши матеріали про порушення митних правил, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:

- протоколом про порушення митних правил №0044/50800/20 від 01.03.2021 р., в якому викладені обставини, за яких ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинив правопорушення, а саме при проведенні митного оформлення м/п «Ольвія », в порту ТОВ «Компанія «Євровнешторг», причал № 4, при здійснені митного контролю та оформлення т/х «EKATERINA», прапор Мальта, який прибув з порту Новоросійськ (Російська Федерація), боцман вказаного судна, громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 до початку митного огляду його каюти, заявив згідно ІМО CREWS EFFECTS DECLARATION (Декларація про особисті речі екіпажу) від 01.03.2021 року заявив лише про наявність у нього 2 жорстких дисків, 2 пар навушників, 1 ноутбука, 1 музичного центра та особистих приналежностей, які він пред`явив інспекторам митниці, про наявність у нього у висувній шухляді ліжка серед особистих речей ножа з не зазначено;

- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 01.03.2021 р., відповідно до якого під час огляду 01.03.2021 року в зоні митного контролю м/п «Ольвія», в порту ТОВ «Компанія «Євровнешторг», причал № 4, боцман вказаного судна, громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 до початку митного огляду його каюти, заявив згідно ІМО CREWS EFFECTS DECLARATION (Декларація про особисті речі екіпажу) від 01.03.2021 р. про наявність у нього 2 жорстких дисків, 2 пар навушників, 1 ноутбука, 1 музичного центра та особистих приналежностей, які він пред`явив інспекторам митниці та в той же день, під час здійснення митного огляду житлової каюти ОСОБА_1 , у висувній шухляді ліжка серед особистих речей виявлено без ознак приховування ніж з наступними характеристиками: довжина клинка становить 110 мм, товщина клинка становить приблизно 4,0 мм. Відповідно до методики криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів від 15.01.1999 року за вказаними ознаками даний ніж можна віднести до холодної зброї

- GENERAL DECLARATION (Загальною декларацією) від 01.03.2020 р.,

- ІМО CREWS EFFECТS DECLARATION (Декларація про особисті речі екіпажу ) від 01.03.2021 р. в якій вказано про наявність у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) власного ноутбука , музичний центр, 2 жорстких диски, 2 пари навушників, особисті приналежності, 20 штук сигарет, 1 мобільний телефон.

- висновком експертизи №1420003600-0170 від 15.03.2021 року, де зазначено вартість ножа з маркуванням «Близнеци» станом на 01.03.2021 року, яка становить в сумі 178,20 грн.

- висновком експертизи №1420003600-0158 від 10.03.2021 року ніж з маркуванням «Близнеци», «Витязь» «Сталь 50х14МФ» зазначений в постанові про призначення експертизи від 02.03.2021 р. порушення митних правил №0044/50800/21, є простою метальною холодною зброєю.

Отже, ОСОБА_1 , не заявив за встановленою формою точних і достовірних відомостей про ніж, який виявлено у висувній шухляді ліжка серед особистих речей без ознак приховування, який відповідно до висновку експертизи є холодною зброєю.

Крім того відповідно до протоколу №0044/50800/20 від 01.03.2021 р. у громадянина ОСОБА_1 , вилучено банкноти номіналом 10 Євро та 5 Євро, що за курсом ББУ станом на 01.03.2021 рік становлять 530,70грн.

З огляду на досліджені докази, можна зробити висновок про те, що дійсно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) під час митного контролю т/х «ЕКАТЕRІNА» не повідомив про наявність на судні товару, стосовно якого встановлюються заходи контролю – грошових коштів (іноземної валюти). Оцінюючи наведені докази суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого правопорушення, і доводять факт порушення правил та умов проходження митного контролю і свідчать про те, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) дійсно було допущене порушення митних правил, за що передбачено відповідальність за ст. 472 МК України, а саме: недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення враховую вищевикладене, особу та обставини вчиненого адміністративного правопорушення, приходжу до висновку про необхідність накладення стягнення, передбаченого санкцією ст. 472 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару з конфіскацією товару.

З ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню судовий збір – 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст. ст. 9, 10, 57, 318, 335, 370, 472, 519, 520, 526-529 МК України, суд, -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів, що становить 178 (сто сімдесят вісім грн) 20 коп., зконфіскацією предмету правопорушення, вилученого на підставі протоколу про порушення митних правил №0044/50800/21 від 01.03.2021 р.,

(Рахунок отримувача: UA738999980355799454143335608, (код за ЄДРПОУ) – 43335608, Банк Казначейство України (ЕАП) ЦА ГУДКСУ у Херсонській області, МФО: 899998).

Грошові кошти у загальній сумі 5 євро (що згідно курсу НБУ станом на 01.03.2021 р. дорівнює 178,20 грн, які згідно протоколу про порушення митних правил №0044/50800/21 від 01.03.2021 р. вилучені у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в рахунок забезпечення стягнення штрафу – перерахувати до Державного бюджету.

Решту, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил №0044/50800/21 від 01.03.2021 р. в рахунок забезпечення стягнення штрафу, грошових коштів у загальній сумі 10 Євро повернути громадянину РФ ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Чорноморської митниці Держмитслужби витрати, пов`язані із зберіганням предметів правопорушення у сумі – 0,3 коп.

(отримувач коштів: Чорноморська митниця Держмитслужби, р/р UA098201720313211001201157440, ЄДРПОУ 43335608, МФО 820172, Банк: Державна казначейська служба України м. Київ)

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37993783, Банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

СуддяВ. Е. Дорошинська