
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2021 року м. Київ № 640/19615/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ»доДержавної податкової служби України,третя особа:Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києвіпрозобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» (далі - позивач, ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України), третя особа: Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, третя особа), в якому просило:
- зобов`язати ДФС України відновити показники в обліковій картці на рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість юридичної особи ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» у сумі податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн, які були наявні станом на 08.09.2015, на дату здійснення операції «занулення ліміту» (тип операції 100);
- зобов`язати ДФС України надати Державній казначейській службі України, відповідно до статті 43 Податкового кодексу України висновки та документи, необхідні для повернення коштів на новостворений рахунок платника податків Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, з метою забезпечення можливості зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у наслідок анулювання реєстрації платником ПДВ та закриття первинного рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, позивач втратив законне право здійснити реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму 4264728,93 грн, чим було істотно порушено права позивача як сумлінного платника податків. Позивачем було оскаржено в судовому порядку рішення № 97/26-55-11-07-25 від 18.08.2015 та за результатами судового розгляду, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.02.2018 у справі №826/2574/16, яке залишено без змін Київським апеляційним адміністративним судом від 23.05.2018, позов задоволено. Судове рішення набрало законної сили. Підставою для внесення до реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за самостійним рішенням контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Для відновлення порушених прав позивач звернувся до ДФС України для внесення відповідних змін до Реєстру. Втім, відповідач безпідставно відмовив позивачу у його законному та беззаперечному праві здійснити реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму 4264728,93 грн. Позивач стверджує, що відсутність норм у національного законодавства, які б визначали порядок відкриття електронного рахунку або поновлення закритого рахунку суб`єкта господарювання, платником ПДВ якого було анульовано рішенням органу ДФС, а потім таке рішення було скасоване, та кошти, на першочерговий чи новостворений рахунок платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, з метою забезпечення їх можливості зареєструвати податкові накладні та/або рахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн, з незалежних від платника обставин не були зараховані Державним казначейством, не може слугувати підставою для не відображення таких коштів на електронному рахунку позивача.
Відповідач своїм правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Третя особа позовні вимоги не визнала, просила у задоволенні позову відмовити повністю, обґрунтовуючи свою позицію тим, що сума від`ємного значення, задекларована платником податків в рядку 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року (реєстраційний № 9151092173 від 17.07.2015) в розмірі 4269983,00 грн відповідно до пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, 14.08.2015 збільшила реєстраційну суму на яку платник податку мав право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунку коригування ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ». Таким чином, відповідно до інформаційних ресурсів ДФС України, станом на дату анулювання, свідоцтва платника податків на додану вартість, а саме станом на 18.08.2015, реєстраційна сума ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» складала: ?Накл = 4269983,0 (від`ємне значення задеклароване в рядку 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 + 8593.16 (?Накл Отр) + 0 (?Митн) + 0 (?ПопРах) + 0 (?ОвердраФт) - 13847,23 ?НаклВид) - 0 (?Відшкод) - 0 (?Перевищ) = 4264728,93 грн. Крім того відповідно до інформаційних ресурсів ДФС України, станом на 18.08.2015 залишок коштів на електронному рахунку складав 15000,00 грн. Згідно з пунктом 7 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 56, зі змінами та доповненнями залишок коштів з електронному рахунку платника в розмірі 15000,00 грн перераховано на бюджетний рахунок платника. При цьому, стан на 15.03.2019 сума коштів на бюджетному рахунку по податку на додану вартість ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ»» складає 14 521,09 грн. Отже, третя особа стверджує, що повернення надміру сплачених коштів відповідно до статті 43 Податкового кодексу України можливе лише в розмірі 14521,09 грн.
Представником позивача подані заперечення щодо пояснень третьої особи, а також додаткові пояснення по справі, у яких заперечуються доводи відповідача та повторно наголошується на порушеннях контролюючого органу, що слугували для позивача підставою для звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Оскільки на день розгляду справи набули чинності зміни відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р «Питання Державної податкової служби», суд з урахуванням змісту позовних вимог та доводів, наведених на їх обґрунтування дійшов висновку про необхідність здійснення на підставі статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України заміни первинного відповідача - Державної фіскальної служби України на її процесуального правонаступника - Державну податкову службу України.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали, судом встановлені такі обставини справи.
Рішенням ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві Форми 6-РПДВ № 97/26-55-11-07-25 від 18.08.2015 була анульована реєстрація платника податку на додану вартість ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» на підставі підпункту «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.02.2018 у справі №826/2574/16, яке залишено без змін Київським апеляційним адміністративним судом від 23.05.2018, позовну заяву ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ»» до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві, відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві задоволено; визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у місті Києві щодо направлення державному реєстратору відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми №18-ОПП від 25.06.2015; визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у місті Києві № 97/26-55-11-07-25 від 18.08.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ».
11.07.2018 позивач звернувся до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві з письмовою заявою про виконання рішення суду.
ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві направила позивачу відповідь № 5224/10/26-55-12-01 від 16.07.2018 про те, що завірені копії документів з метою розгляду питання про внесення відповідних змін до Реєстру по ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» направлено до ГУ ДФС у м. Києві листом №2883/8/26-55-08-07 від 08.06.2018.
31.07.2018 позивач додатково звернувся до ГУ ДФС у м. Києві з письмовою заявою про виконання рішення суду та поновлення облікових даних та записів рахунків інтегрованої картки, до якої долучив копії рішень та документів. Також, у цій заяві позивач просив надати Держаній казначейській службі України відповідно до статті 43 Податкового кодексу України висновки та документи необхідні для повернення коштів на новостворений рахунок платника податків ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» № НОМЕР_1 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, з метою забезпечення можливості зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн.
Листом ГУ ДФС у м. Києві № /10/26-15-08-01-22 від 30.08.2018 позивачу була надана відповідь про те, що відповідно до п.2.3, 2.4 розділу II Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, формування та ведення платників податку на додану вартість, відміну анулювання реєстрації платника ПДВ здійснює ДФС України. Оскільки при виконанні рішень суду щодо скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ застосовується індивідуальний підхід та відсутні загальні правила відновлення показників в системі електронного адміністрування ПДВ, запропоновано звернутися до ДФС з детальним описом ситуації для отримання індивідуальної податкової консультації відповідно до статті 52 Податкового кодексу України.
Також зазначеним листом було повідомлено позивача, що ГУ ДФС у м. Києві, ще 27.06.2018 направило лист за №8276/8/26-15-08-01-19 для розгляду питання про внесення змін до реєстру платників ПДВ ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ», як платника податку на додану вартість.
В той же час, згідно Витягу про реквізити електронного рахунку та інформації щодо залишку коштів на такому рахунку № НОМЕР_2 на запит позивача станом на 17.09.2018, дата реєстрації платником ПДВ була незмінена і значилась - 01.10.2015, що не відповідає рішенню суду, а саме дата проведення первинної реєстрації має бути 04.03.2015.
19.09.2018 позивач звернувся до ДФС України з письмовою заявою про виконання рішення суду та поновлення облікових даних та записів рахунків інтегрованої картки позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість щодо суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн, до якої додав копії рішень та документів. Також, у цій заяві позивач просив надати Держаній казначейській службі України відповідно до статті 43 Податкового кодексу України висновки та документи необхідні для повернення коштів на новостворений рахунок платника податків ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» № НОМЕР_1 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, з метою забезпечення можливості зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн.
31.10.2018 ДФС України листом №35370/6/99-99-1203-01-15 повідомила позивача, що згідно реєстру платників ПДВ ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» відновлено реєстрацію платника ПДВ, позивач має індивідуальний номер платника ПДВ №396537926557. Щодо суми податку, на яку ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» має право реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні та/або розрахунки коригування, проінформовано, що питання не було предметом судового спору у справі №826/2574/16.
Наведені обставини слугували для позивача підставою для звернення до суду із цим позовом.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом при вирішення спору по суті вираховується таке.
Відповідно до підпункту «ж» п.184.1 статті 184 Податкового кодексу України (далі - ПК України; у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно із п.184.2 ст.184 ПК України анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б»-«з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Анулювання реєстрації здійснюється на дату: подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації; зазначену в судовому рішенні; припинення дії договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції або закінчення строку, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку; що передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість. При цьому датою анулювання реєстрації платника податку визначається дата, що настала раніше.
Матеріали справи свідчать про те, що підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість слугувала наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу та відповідно до підпункту «ж» п.184.1 ст.184 Розділу V ПК України.
Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складання податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків визначено Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (далі - Порядок № 569).
Пунктом 3 Порядку № 569 визначено, що періодичність, структура та формат обміну інформацією і реєстрами платників податку, необхідними для функціонування системи електронного адміністрування податку, визначаються ДФС та Казначейством.
Згідно з пунктом 5 цього Порядку, електронні рахунки відкриваються виключно на підставі реєстру платників податку, який ДФС надсилає Казначейству не раніше ніж за один робочий день до дати реєстрації особи платником податку.
Казначейство відповідно до вимог статті 69 ПК України надсилає ДФС повідомлення про відкриття електронного рахунка в день його відкриття. Після надходження такого повідомлення ДФС інформує платника податку про реквізити його електронного рахунка (пункт 6 цього Порядку).
Так, відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 22.07.2020 у справі № 520/5627/19 та від 21.07.2020 у справі № 820/1053/16, відновлення показників в обліковій картці на рахунку платника податку у системі електронного адміністрування ПДВ, а також надання висновків та документів, які необхідні для повернення коштів, на новостворений рахунок платника податків в системі електронного адміністрування ПДВ належить до повноважень ДФС України (ДПС України). При цьому, такі повноваження контролюючого органу здійснюються у певній послідовності після дослідження питання стосовно правомірності процедури включення до облікових карток певної інформації щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та операцій, які проводяться з коштами передоплати.
Також, за змістом пункту 5.10 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою контролюючого органу може бути оскаржене до суду. Підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є, зокрема, рішення суду, яке набрало законної сили, про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру. У разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням особливостей, визначених Положенням.
Тобто підставою для внесення до Реєстру відомостей щодо скасування анулювання реєстрації є рішення суду, яке набрало законної сили.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.05.2019 у справі № 826/11485/15.
Згідно пунктів 200-1.1, 200-1.2 статті 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку, в тому числі:
- суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.
Пунктом 200-1.8 статті 200-1 Податкового кодексу України визначено, що після анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. Перерахування коштів до бюджету здійснюється на підставі реєстру, який центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника і сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру такий орган перераховує суми податку до бюджету.
Отже, на електронному рахунку платника ПДВ обліковуються суми податку, що містяться у виданих чи отриманих податкових накладних, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, суми податку, сплачені при ввезенні товарів на митну територію України, а також суми податку у вигляді зарахованих платником чи з бюджету коштів. При цьому ж, в разі анулювання реєстрації платника ПДВ в силу приписів пункту 200-1.8 статті 200-1 Податкового кодексу України до бюджету з електронного рахунку списуються кошти, а рахунок закривається.
Так, механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складання податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків визначено Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 (далі - Порядок № 569).
Згідно з пунктом 2 Порядку №569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку.
Таким чином, електронний рахунок відкривається саме з метою перерахування платником ПДВ коштів для досягнення необхідної суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, чи суми податку для сплати узгоджених податкових зобов`язань.
Відповідно до пункту 7 Порядку №569 у разі анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на його електронному рахунку перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. Для закриття електронного рахунка ДФС надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім`я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
На підставі такого реєстру Казначейство перераховує суми податку до бюджету. Проте, в силу приписів пункту 8 Порядку №569 у разі повторної реєстрації особи платником податку йому відкривається новий електронний рахунок. Таким чином, в разі закриття електронного рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ у зв`язку з анулюванням реєстрації платника ПДВ, після отримання судового рішення про скасування в судовому порядку рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, ДФС України повинно було б відкрити в органах Казначейства новий рахунок для такого платника, з іншим номером, на якому б обліковувались наявна на закритому у зв`язку з анулюванням реєстрації рахунку суму від`ємного значення ПДВ звітного періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з пунктом 13 Порядку №569 ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі. Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Отже, системний аналіз вказаних вище законодавчих норм свідчить про те, що відновлення показників в обліковій картці на рахунку платника податку у системі електронного адміністрування ПДВ (в тому числі реєстраційного ліміту) належить до повноважень ДФС України (ДПС України). При цьому, такі повноваження контролюючого органу здійснюються у певній послідовності після дослідження питання стосовно правомірності процедури включення до облікових карток певної інформації щодо стану розрахунків платника за податками, зборами.
Аналогічний висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 21.07.2020 у справі № 820/1053/16.
Як свідчать матеріали справи 31.10.2018 Державна фіскальна служба України листом №35370/6/99-99-1203-01-15, повідомила позивача, що згідно реєстру платників ПДВ ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» відновлено реєстрацію платника ПДВ, позивач має індивідуальний номер платника ПДВ №396537926557.
Відповідно до витягу в розрізі операцій із системи електронного адміністрування податку на додану вартість №1515626 від 15.11.2018, 08.09.2015 було здійснено операції «занулення лімітів» на загальну суму 4264728,93 грн.
Крім того, судом встановлено, що для продовження господарської діяльності, позивач 07.10.2015 здійснив реєстрацію платника податку на додану вартість повторно, у зв`язку з чим позивачу відкрито рахунок № НОМЕР_1 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
На думку позивача, сума ліміту з податку на додану вартість, зазначена контролюючим органом в розділі СЕА ПДВ електронного кабінету ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» відображена не вірно, що вказує на необхідність збільшення в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 4264728,93 грн.
Таким чином, внаслідок, хоч і неправомірного, анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість, у відповідності до вимог пункту 200-1.8 статті 200-1 Податкового кодексу України залишок коштів в сумі 4264728,93 грн з попереднього рахунку в СЕА перераховано до бюджету, а рахунок платника податків закритий.
Як зазначає у своїх поясненнях на позов третя особа, що сума від`ємного значення, задекларована платником податків в рядку 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року у розмірі 4269983,00 грн відповідно до пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, 14.08.2015 збільшила реєстраційну суму на яку платник платнику мав право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунку коригування ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ».
Також, третя особа вказує, що відповідно до інформаційних ресурсів ДФС України, станом на дату анулювання, свідоцтва платника податків на додану вартість, а саме 18.08.2015, реєстраційна сума ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» складала ?Накл = 4269983,0 (від`ємне значення задеклароване в рядку 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 + 8593.16 (?Накл Отр) + 0 (?Митн) + 0 (?ПопРах) + 0 (?ОвердраФт) - 13847,23 ?НаклВид) - 0 (?Відшкод) - 0 (?Перевищ) = 4264728,93 грн.
Крім того, відповідно до інформаційних ресурсів ДФС України, станом на 18.08.2015 залишок коштів на електронному рахунку складав 15000,00 грн.
Тобто, третьою особою підтверджено факт існування реєстраційного ліміту станом на дату анулювання свідоцтва платника податків на додану вартість, а саме 18.08.2015, суми в розмірі 4264728,93 грн, яку платник просить поновити у системі електронного адміністрування ПДВ.
Будь-яких інших доказів на спростування таких даних ні відповідачем, ні третьою особою суду не надано.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання ДПС України відновити показники в обліковій картці на рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість юридичної особи ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» у сумі податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн.
Щодо зобов`язання фіскальний орган надати Державній казначейській службі України, відповідно до статті 43 ПК України висновки та документи, необхідні для повернення коштів на новостворений рахунок платника податків Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, з метою забезпечення можливості зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн, суд зазначає.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені визначено статтею 43 Податкового кодексу України, Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №1146 від 15.12.2015 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за №1679/28124; далі - Порядок №1146).
Так, у відповідності до пунктів 43.1 та 43.2 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Згідно із підпунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (пункт 43.4 статті 43 Податкового кодексу України).
Порядок №1146 регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Аналогічні положення визначені пунктами 3, 5 Порядку №1146.
Разом з тим, за змістом пунктів 10, 11 Порядку висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді, за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.
На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені у визначеному законодавством порядку.
Відповідно до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішеннями, прийнятими державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Згідно з частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій покупцям (споживачам) за рахунок сплачених до державного бюджету сум штрафних (фінансових) санкцій, застосованих такими органами за наслідками проведеної перевірки за зверненням або скаргою покупця (споживача) про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій.
Отже, аналізуючи наведені норми можна дійти висновку, що умовами повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань є відсутність у платника податків податкового боргу, воля самого платника податків, яка виражається у подачі до відповідного контролюючого органу заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов`язання - є суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Напрям(и) перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів визначено пунктом 2 розділу II Порядку № 60.
Разом з тим, відповідно до пункту 43.41 статті 43 Податкового кодексу України, у разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Отже, повернення коштів, списаних з електронного рахунку ПДВ до бюджету відповідно до пункту 2001.8 статті 2001 Податкового кодексу України та у разі відсутності рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ на момент звернення платника податків із заявою, можуть бути повернені з бюджету на поточний рахунок платника податків в установі банку на підставі заяви платника, заповненої відповідно до вимог Порядку № 60.
Матеріали справи вказують, що 19.09.2018 позивач звертався до Державної фіскальної служби України із заявою, в якій, крім іншого просив відповідача «надати Державній казначейській службі України, відповідно до статті 43 Податкового кодексу України, висновки та документи, необхідні для повернення коштів на новостворений рахунок платника податків ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» (код ЄДРПОУ 39653794) № НОМЕР_1 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість щодо суми податку, з метою забезпечення можливості зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн».
У своїх поясненнях третя особа зазначає, що відповідно до інформаційних ресурсів ДФС України, станом на 18.08.2015 залишок коштів на електронному рахунку складав 15000,00 грн. Однак, будь-яких доказів на підтвердження таких даних ДПІ у Печерському районі ДФС у м. Києві суду не надано, що вказує на відсутність спростувань позивача про наявність підстав для повернення коштів на новостворений рахунок позивача у тому розмірі, який ним визначений - 4264728,93 грн.
Доказів здійснення звірки даних платника податків з контролюючим органом щодо суми, яка може бути повернута платнику за його заявою в порядку статті 43 Податкового кодексу України, матеріали справи також не містять.
Згідно пункту 15 Порядку №1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС у строки, передбачені пунктом 8 цього Порядку для формування та передачі висновку до органу Казначейства, готує та направляє платнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.
Отже, за змістом вказаної норми, якщо зазначена у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як надміру сплачена, орган ДФС у строки, передбачені пунктом 8 вказаного Порядку, готує та направляє платнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету.
Однак, відповідачем не було вчинено будь-яких дій щодо розгляді по суті питання платника податків, висловленого у заяві від 19.09.2018 щодо надання Державній казначейській службі України, відповідно до статті 43 Податкового кодексу України, висновків та документів, необхідних для повернення коштів.
Таким чином, зазначені обставини не спростовують права платника податку на повернення надміру сплачених сум податків в порядку, визначеному статтею 43 Податкового кодексу України, та не звільняють контролюючий орган від обов`язку вчинити дії щодо належного розгляду питання наявності у позивача надміру сплачених сум.
Наведене свідчить про допущення контролюючим органом протиправної бездіяльності щодо не вчинення дій, направлених на повернення позивачу суми надміру сплачених грошових зобов`язань на підставі відповідних заяв.
У спірних правовідносинах контролюючим органом не було доведено та не надано до суду належних доказів на підтвердження факту наявності правових підстав для відмови у наданні висновку про повернення позивачу надмірно сплаченої суми податку з бюджету.
При цьому, зважаючи на викладене в сукупності належним способом відновлення порушеного права позивача є саме покладення на відповідача обов`язку розглянути заяву позивача від 19.09.2018 вих.№20 для вирішення питання щодо можливості повернення позивачу коштів, на новостворений рахунок позивача № НОМЕР_1 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість щодо суми податку, з метою забезпечення можливості зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4264728,93 грн.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статті 2, 5, 7-11, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» задовольнити частково.
2. Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) відновити показники в обліковій картці на рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість юридичної особи ТОВ «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» (код ЄДРПОУ 39653794, адреса: 01004, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 15/2) у сумі податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4 264 728,93 грн.
3. Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» (код ЄДРПОУ 39653794, адреса: 01004, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 15/2) від 19.09.2018 вх.№53947/6 в частині вимог щодо надання Державній казначейській службі України відповідно до статті 43 Податкового кодексу України висновків та документів, необхідних для повернення коштів, на новостворений рахунок платника податків «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» (код ЄДРПОУ 39653794) № НОМЕР_1 у системі електронного адміністрування податку на додану з метою забезпечення можливості зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 4 264 728,93 грн.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтернешенел Девелопмент Центр-Печерськ» (код ЄДРПОУ 39653794, адреса: 01004, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 15/2) понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 643 (дві тисячі шістсот сорок три) гриві 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8).
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року №2147-VIII.
Суддя Н.А. Добрівська