Рішення № 96494079, 23.04.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2021
Номер справи
620/1127/21
Номер документу
96494079
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/1127/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з адміністративним позовом до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (далі - Чернігівський МВ ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми)), в якому просять:

- визнати протиправним та скасувати висновок Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 02.02.2021 про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження сина від 19.01.2021 №97;

- зобов`язати Чернігівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести зміни до актового запису цивільного стану про народження сина від 19.01.2021 №97, а саме змінити власне ім`я дитини « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».

Обґрунтовуючи вимоги, позивачами зазначено, що дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису є протиправними і такими, що порушують їх права та законні інтереси.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 23.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачам для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 15 - денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем, в межах встановленого судом строку, подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позову та вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з підстав, що заява та актовий запис були підписані батьками, які обидва були заявниками при державній реєстрації народження, та отримано ними свідоцтво про народження. Зазначає, що зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи віком до 14 років чинним законодавством України не передбачена. Тому відповідач, під час розгляду заяви позивачів про внесення змін до актового запису цивільного стану, діяв в межах чинного законодавства та повноважень.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що у позивачів ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син - ОСОБА_5 про, що в книзі реєстрації народжень 19.01.2021 був зроблений відповідний актовий запис за №97 та видано свідоцтво про народження. Дитина була народжена в шлюбі, який був зареєстрований Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Чернігівського міського управління юстиції 24.12.2015 між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 .

Позивачі звернулися до Чернігівського МВ ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) із заявою про внесення змін до актового запису №97 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного 19.01.2021 Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), в якій просили змінити власне ім`я дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 », обґрунтувавши підстави, з яких дитина потребує зміни її імені, тим, що при реєстрації народження сина помилково вказане власне ім`я новонародженої дитини « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_4 ». Оскільки в їх сім`ї є старший син з іменем ОСОБА_3 , тому виникла ситуація, коли обидві дитини мають власне ім`я « ОСОБА_3 », що призведе до плутанини та незручностей та буде шкодити інтересам дітей.

При цьому, позивачі надали, а відповідач зібрав такі документи:

- копію паспорта громадянина України заявника НОМЕР_1 від 30.11.2005, виданого Деснянським ВМ УМВС України в Чернігівській області;

- копію паспорта громадянина України заявниці НОМЕР_2 від 06.02.2016, виданого Деснянським РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області;

- копію свідоцтва про народження сина заявників серія НОМЕР_3 від 19.01.2021 та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 29362977 від 28.01.2021, складених Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми);

- копію свідоцтва про шлюб заявників серія НОМЕР_4 від 24.12.2015 та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб № 29363119 від 28.01.2021, складених Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).

Висновком Чернігівського МВ ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану позивачам відмовлено у внесенні змін в актовий запис №97 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного 19.01.2021 Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) шляхом зміни власного ім`я дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 », у зв`язку з відсутністю підстав, оскільки згідно зі статтею 146 Сімейного кодексу України ім`я дитини визначається за згодою батьків, яка підтверджується підписами обох батьків, наявними в актовому записі про народження, крім того, заявниками не надані документи, які слугують підтвердженням того, що дитина фактично має власне ім`я, відмінне від зазначеного в актовому записі про народження (а.с.8).

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивачі звернулися до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Закон України від 01.07.2010 № 2398-VІ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон № 2398-VІ, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону № 2398-VІ державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану (частина 2 статті 3 Закону № 2398-VІ).

Частиною першою статті 6 Закону № 2398-VІ встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до частин першої - третьої статті 9 Закону № 2398-VІ державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Частиною першою статті 13 Закону № 2398-VІ передбачено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків (частина 2 статті 13 Закону № 2398-VІ).

За правилами частин першої - четвертої статті 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно із пунктом 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до пункту 1.5 Правил № 96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником.

Пунктами 1.7, 1.10, 1.15 Правил № 96/5 передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається одним із батьків неповнолітнього (малолітнього). Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті (пункти 2.5, 2.6 Правил № 96/5).

За правилами пункту 2.12 Правил № 96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Позивачі в адміністративному позові обґрунтовують підставу, з яких дитина потребує зміни її імені, тим, що при реєстрації народження сина, через хвилювання батька за старшого сина ОСОБА_3 , помилково вказане власне ім`я новонародженої дитини « ОСОБА_3 » замість вірного « ОСОБА_4 ». Оскільки в їх сім`ї є старший син з іменем ОСОБА_3 , тому виникла ситуація, коли обидві дитини мають власне ім`я « ОСОБА_3 », що призведе до плутанини та незручностей та буде шкодити інтересам дітей.

Матеріали справи містять копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Суд зауважує, що актовий запис про народження є первинним документом, на підставі якого видається свідоцтво про народження.

З матеріалів справи вбачається, що у оскаржуваному висновку відповідачем не було сформульовано мотивованої відмови від вчинення дій по зміні власного імені дитини та не вказані відповідні підстави.

Відповідно до пункту 2.13.2 Правил № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду.

Пунктом 2.16 Правил № 96/5 передбачено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (пункт 2.16.7 Правил № 96/5).

Згідно з частиною 6 статті 22 Закону № 2398-VІ після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Беручи до уваги те, що на даний момент склалася ситуація, що дитина фактично має власне ім`я « ОСОБА_4 », відмінне від зазначеного в актовому записі про народження №97 та в свідоцтві про народження, виданого відповідачем 19.01.2021, серії НОМЕР_3 , що підтверджено належними доказами, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, а адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірність оскаржуваного рішення.

Враховуючи вищенаведене, адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, враховуючи задоволення позову повністю, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь позивачів судовий збір у сумі 1816,00 грн.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати висновок Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 02.02.2021 про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження від 19.01.2021 №97.

Зобов`язати Чернігівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести зміни до актового запису цивільного стану №97 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного 19.01.2021 Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), змінивши власне ім`я дитини « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 23.04.2021.

Позивачі: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_6 ).

Відповідач: Чернігівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (вул. Пушкіна, 15, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 04014235).

Суддя В.В. Падій