
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/870/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайця О.В.,
за участі секретаря Гариги Л.О.;
представника позивача Черевка А.П.;
представника відповідача Зубова К.І.;
представника третьої особи Дякина Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до комунального закладу "Тупичівський ліцей" Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Тупичівська сільська рада про зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом у якому просить зобов`язати Комунальний заклад «Тупичівський ліцей» Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 22817813, Чернігівська область, Городнянський район, с. Тупичів, вул. Чернігівська, буд. 40, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво), експлуатацію: котлів BRS - 2 одиниці (заводський № 150-2741-09, заводський № 150-2742-09) за адресою: Чернігівська область, Городнянський район, с. Тупичів, вул. Чернігівська, буд. 40.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної планової перевірки на предмет дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою судді від 03.03.2021 призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 14:00 год. 16.03.2021.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позові та у відповіді на відзив, та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача не визнав позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, вказуючи на обставини, зазначені у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив наступне.
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 27.10.2020 № 398, на підставі наказу від 27.10.2020 № 305-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 02.11.2020 по 13.11.2020 проведено планову перевірку на предмет дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Комунального закладу «Тупичівський ліцей» Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 22817813, Чернігівська область, Городнянський район, с. Тупичів, вул. Чернігівська, буд. 40. За результатами якої Управлінням складено акт перевірки суб`єкта господарювання від 13.11.2020 № 398.
Листом від 15.01.2021 КЗ «Тупичівський ліцей» повідомив про часткове усунення порушень, в зв`язку з чим Управлінням в період з 02.02.2021 по 03.02.2021 проведено позапланову перевірку відповідача, про що складено акт від 03.02.2021 № 08-07/79.
Порушення зазначені у рядках №№ 19, 20, 21, 23, 24, 26, 27, 28, ЗО, 32, 34, 35, 37, 38 розділу V акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 13.11.2020 № 398 - не усунуті та створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Але, під час судового розгляду справи судом встановлено, що відповідач частково усунув зазначені порушення.
Відповідно до припису від 18.11.2020 № 398/08-07/46 вказано усунути недоліки пункту 38, а саме: підприємством не подана декларація на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки (котлів BRS – 2одиниці зав. №№ 150-2741-09,150-2742-09), (дод. 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженою постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107, зі змінами внесеними ПКМУ від 07.02.2018 № 48 та змінами внесеними КМУ від 03.03.2020 № 207). Чим порушено статтю 21 Закону України «Про охорону праці».
Згідно акту від 02.04.2021 № 08-07/260, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю): виявлено порушення вимог статті 39 Закону України «Про охорону праці» № 2694, а саме не виконано пункт 38 припису від 18.11.2020 № 398/08-07/46 – не отримано дозвільні документи відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджено постановою КМУ від 26.10.2011 № 110 (зі змінами внесеними КМУ від 03.02.2021 № 77).
Таким чином, відповідач вважає, що у зв`язку зі зміною Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, виявлені порушення не можуть бути виконаними.
Суд не погоджується з даною позицією відповідача з огляду на таке.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України “Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з вимогами статті 38 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Виявлені в ході перевірки порушення полягають у недотримання відповідачем вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці», відповідно до якого роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Тобто експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки без отримання відповідного дозволу прямо заборонена законодавством.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:
безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;
одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;
видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки;
забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;
притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;
надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.
За приписами частини сьомої статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах:
пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці;
підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці;
комплексного розв`язання завдань охорони праці на основі загальнодержавної, галузевих, регіональних програм з цього питання та з урахуванням інших напрямів економічної і соціальної політики, досягнень в галузі науки і техніки та охорони довкілля;
соціального захисту працівників, повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб`єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності;
адаптації трудових процесів до можливостей працівника з урахуванням його здоров`я та психологічного стану;
використання економічних методів управління охороною праці, участі держави у фінансуванні заходів щодо охорони праці, залучення добровільних внесків та інших надходжень на ці цілі, отримання яких не суперечить законодавству;
інформування населення, проведення навчання, професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці;
забезпечення координації діяльності органів державної влади, установ, організацій, об`єднань громадян, що розв`язують проблеми охорони здоров`я, гігієни та безпеки праці, а також співробітництва і проведення консультацій між роботодавцями та працівниками (їх представниками), між усіма соціальними групами під час прийняття рішень з охорони праці на місцевому та державному рівнях;
використання світового досвіду організації роботи щодо поліпшення умов і підвищення безпеки праці на основі міжнародного співробітництва.
Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована та не надано доказів виконання всіх вимог раніше виданих приписів. При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.
Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, який у постанові від 29.08.2019 по справі № 806/648/16 зазначив, що укладання підконтрольним суб`єктом договорів про надання послуг з експертиз стану безпеки промислового виробництва згідно з Порядком № 1107 та психофізіологічної експертизи, рівно як і вчинення дій, спрямованих на усунення недоліків у виробництві, проте не досягнення кінцевого результату, не звільняє підприємство від обов`язку виконувати вимоги законодавства України з охорони праці та промислової безпеки та має наслідком відповідне зупинення експлуатації устаткування.
Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», з метою перевірки усунення відповідачем порушень, КЗ "Тупичівський ліцей" має право звернутись з відповідною заявою до Управління про проведення позапланової перевірки, під час якої буде підтверджено чи спростовано факт усунення порушень.
У зв`язку з тим, що відповідач не усунув порушення, що можуть загрожувати життю та здоров`ю людей, суд приходить до висновку, що позов Управління Держпраці у Чернігівській області необхідно задовольнити.
Відповідно пункту 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
На підставі вищезазначеного та у зв`язку з тим, що виявлені Управлінням Держпраці у Чернігівській області порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, суд приходить до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Чернігівській області до комунального закладу "Тупичівський ліцей" Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Тупичівська сільська рада про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Зобов`язати Комунальний заклад «Тупичівський ліцей» Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 22817813, Чернігівська область, Городнянський район, с. Тупичів, вул. Чернігівська, буд. 40, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво), експлуатацію: котлів BRS - 2 одиниці (заводський № 150-2741-09, заводський № 150-2742-09) за адресою: Чернігівська область, Городнянський район, с. Тупичів, вул. Чернігівська, буд. 40.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П`ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238).
Відповідач: Комунальний заклад "Тупичівський ліцей" Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області (вул. Чернігівська, буд. 40, с. Тупичів, Городнянський район, Чернігівська область, 15150, код ЄДРПОУ 22817813).
Третя особа: Тупичівська сільська рада (вул. Чернігівська, 75, с. Тупичів, Городнянський район, Чернігівська область, код ЄДРПОУ 04415235).
Повне судове рішення складено 16.04.2021.
Суддя О.В. Заяць