Рішення № 96493348, 23.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2021
Номер справи
520/4545/21
Номер документу
96493348
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2021 р. № 520/4545/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мар`єнко Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 963080149932 від 11.01.2021 року.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи:

- з 03.05.1974 р. по 06.05.1976 р - період проходження військової служби в Радянській армії;

- з 21.12.1994 р. по 12.12.1995р. на посаді головного інспектора Куп`янської митниці;

- з 12.12.1995 р. по 28.06.1996р. на посаді заступника начальника митного поста «Вовчанськ»;

- з 28.06.1996 р. по 14.04.1997р. на посаді старшого інспектора Куп`янської митниці;

- з 15.04.1997 р. по 10.07.1998р. на посаді старшого інспектора митного поста «Вовчанськ» Куп`янської митниці Дермитслужби України;

- з 10.07.1998 р. по 18.04.2000р. на посаді головного інспектора вантажно-пасажирського відділу Східно-регіональної митниці;

- з 19.04.2000 р. по 26.04.2000р. на посаді інспектора митного поста «Плетенівка» Куп`янської митниці;

- з 26.04.2000 р. по 16.08.2004р. на посаді головного інспектора вантажно-пасажирського відділу «Плетенівка»;

- 16.08.2004 р. по 12.01.2005р. на посаді начальника сектора №2 вантажно-пасажирського відділу «Плетенівка»;

- з 12.01.2005 р. по 15.08.2005 р. на посаді головного інспектора вантажно-пасажирського відділу «Плетенівка»;

- 15.08.2005 р. по 01.02.2006р. на посаді головного інспектора митного поста «Чугунівка»;

- 01.02.2006 р. по 01.01.2007р. на посаді інспектора митного поста «Чугунівка»;

- 01.01.2007 р. по 18.07.2008р. на посаді інспектора сектора митного оформлення митного поста «Чугунівка»;

- 18.07.2008 р. по 31.05.2010р. на посаді старшого інспектора сектора митного оформлення митного поста «Чугунівка»;

- з 01.06.2010 р. по 20.01.2012р. на посаді головного інспектора сектору митного оформлення №2 відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Автомобільний» Харківської обласної митниці;

- з 20.01.2012р. по 07.05.2012р. на посаді головного інспектора сектору №1 митного поста «Плетенівка»;

- з 07.05.2012 р. по 01.06.2013 р. на посаді головного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- з 01.06.2013р. по 02.12.2013р. на посаді головного інспектора митного поста «Плетенівка» Харківської митниці Міндоходів;

- з 02.12.2013р. по 25.12.2014р. на посаді головного державного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- з 25.12.2014р. по 08.06.2019р. на посаді головного державного інспектора митного поста «Плетенівка» Харківської митниці ДФС;

- з 08.06.2019 р. по 06.12.2019р. на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Магістральний»;

- з 07.12.2019р. по 04.08.2020р. на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Магістральний» Слобожанської митниці Держмитслужби;

- з 04.08.2020р. по 02.11.2020р. на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Автомобільний»;

- з 02.11.2020р. по 28.12.2020р. на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Плетенівка» Слобожанської митниці Держмитслужби.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 06 січня 2021 року, відповідно до довідок Слобожанської митниці Держмитслужби № 267/7.14-12 від грудня 2020р. та №7.14.22.02/123 від 05 січня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у переведенні позивача на інший вид пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки згідно записів трудової книжки позивач працював на посадах в органах митної служби більше 20 років, як посадова особа в органах Державної митної служби на посадах, на яких відповідно до Закону присвоювалися персональні звання та ранг державного службовця.

Від представника відповідача – Баєвої Г., через канцелярію суду, надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлено настуне.

ОСОБА_1 з 10.01.2013 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

06.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про переведення на пенсію державного службовця за нормами Закону України "Про державну службу". До заяви було надано копію трудової книжки, довідки про складові заробітної плати.

Управління, рішенням № 963080149932 від 11.01.2021 року відмовило позивачу у переході на інший вид пенсії у зв`язку з відсутністю права на даний вид пенсії.

Позивач не погодився із вказаною відмовою відповідача щодо призначення йому пенсії по інвалідності та звернувся до суду.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого, визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у державних службовців, які на день набрання чинності Законом 889-VIII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та осіб, які на день набрання чинності Законом 889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» закріплено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Тобто, до 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01 травня 2016 року відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, розділом XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Таким чином, обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція щодо застосування вищезазначених норм матеріального права викладена у постановах Верховного Суду від 03 липня 2018 року у справі № 569/350/17 (№ рішення в ЄДРСР 75082026), від 03 липня 2018 року у справі № 586/965/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75082148) та від 10 липня 2018 року у справі № 591/6970/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75227579).

Рішенням № 963080149932 від 11 січня 2021 року Відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, позивачу було відмовлено в зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи з 21.12.1994 року по 28.12.2020 року в органах митної служби та періоду проходження військової служби в Радянській армії.

Згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 23.06.1976 року, ОСОБА_1 працював більше 20 років, як посадова особа Державної митної служби па посадах, на яких відповідно до вимог законодавства присвоювалися персональні звання та ранги державного службовця.

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 він працював:

- з 03.05.1974р. по 06.05.1976р. - період проходження військової служби в Радянській армії;

- 21.12.1994р. призначений на посаду головного інспектора Куп`янської митниці;

- 09.06.1995р. прийняв присягу державного службовця;

- 12.12.1995р. переведений на посаду заступника начальника митного поста «Вовчанськ»:

- 28.06.1996р. переведений на посаду старшого інспектора;

-14.04.1997р. звільнений з роботи згідно зі сг. 40 п.1 КзпП України в зв`язку з ліквідацією Куп`янської митниці Державного митного комітету України;

- 15.04.1997р. призначений на посаду старшого інспектора митного поста «Вовчанськ» Куп`янської митниці Державной митної служби України;

- 24.06.1997р. присвоєне звання інспектор митної служби І рангу;

- 10.07.1998р. звільнений з роботи згідно ст. 40 п.1 КЗпП України в зв`язку з ліквідацією митного поста «Вовчанськ» Куп`янської митниці;

- 10.07.1998р. прийнятий головним інспектором вантажно-пасажирського відділу;

- 24.06.1999р. присвоєне персональне звання «Радник митної служби III рангу»;

- 18.04.2000р. звільнений по п.5 ст. 36 КЗпП України в порядку переведення до Куп`янської митниці;

- 19.04.2000р. призначений на посаду інспектора митного поста «Плетенівка» по переводу з Східної регіональної митниці;

- 26.04.2000р. переведений на посаду головного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- 13.11.2002р. присвоєне персональне звання «Радник митної служби 2 рангу»:

- 01.04.2004р. присвоєне персональне звання «Інспектор митної служби 1 рангу»;

- 16.08.2004р. переведений на посаду головного інспектора вантажно-пасажирського відділу «Плетенівка»;

- 12.01.2005р. переведений на посаду начальника сектора № 2 вантажно-пасажирського відділу «Плетенівка»;

- 12.02.2005р. переведений на посаду головного інспектора вантажно-пасажирського відділу «Плетенівка»;

- 25.06.2005р. присвоєне спеціальне звання «Радник митної служби 3 рангу»;

- 15.08.2005р. переведений на посаду головного інспектора митного поста «Чугунівка»;

- 01.02.2006р. переведений на посаду інспектора митного поста «Чугунівка»:

- 01.012007р. переведений на посаду інспектора сектора митного оформлення митного поста «Чугунівка»;

- 18.07.2008р. переведений на посаду старшого інспектора сектора митного оформлення митного поста «Чугунівка»;

- 31.05.2010р. звільнений із займаної посади в порядку переведення до Харківської обласної митниці відповідно до п.5 ст.36 КЗпП України;

- 01.06.2010р. прийнятий на роботу в Харківську обласну митницю на посаду головного інспектора сектору митного оформлення № 2 відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Автомобільний»;

- 20.01.2012р. переведено на посаду головного інспектора сектору № 1 митного поста «Плетенівка»;

- 07.05.2012р. переведено на посаду головного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- 01.06.2013р. Харківську обласну митницю реорганізовано шляхом приєднання до Харківської митниці Міндоходів;

- 01.06.2013р. прийнято на роботу на посаду головного інспектора митного поста «Плетенівка» Харківської митниці Міндоходів в порядку переведення з Харківської обласної митниці відповідно до ст.32. 2.3 ст. 36 КЗпП України;

-01.06.2013р. присвоено 11 ранг державного службовця;

- 02.12.2013р. переведено на посаду головного державного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- 24.12.2013р. присвоєне персональне звання «Радник податкової та митної справи З рангу»;

- 25.12.2014р. Харківську митницю Миндоходів реорганізовано шляхов приєднання до Харківської митниці ДФС;

- 25.12.2014р. прийнято на роботу до Харківської митниці ДФС в порядку переведення з Харківської митниці Міндоходів на посаду головного державного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- 08.06.2019р. переведено на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Магістральний»;

- 06.12.2019р. звільнений з займаної посади в порядку переведення до Слобожанської митниці Держмитслужби. відповідно до п. 2 ч.1 ст.41 3акону України «Про державну службу» п.5ч.1 ст. 36 КзпП України;

- 07.12.2019р. призначено на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Магістральний» Слобожанської митниці Держмитслу жби в порядку переведення з Харківської митниці ДФС;

- 07.12.2019р. присвоєно 6 ранг державного службовця;

- 01.08.20120р. присвоєно спеціальне звання «Радник митної служби 111 рангу»;

- 04.08.2020р. переведено на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Автомобільний»;

- 02.11.2020р. переведено на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Плетенівка»;

- 24.12.2020р. присвоєно спеціальне звання «Радник митної служби 11 рангу»;

- 28.12.2020р. звільнено з займаної посади у зв`язку з досягненням державним службовцем 65-річного віку відповідно до п.7 ч. 1 та ч. 3 ст.83 ЗУ «Про державну службу».

Пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII регламентовано, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, стаж державної служби за періоди роботи до 01 травня 2016 року обчислюється відповідно до законодавства, що діяло раніше, та на тих умовах і в порядку, що були ними передбачені.

Стаж державної служби до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), та додатку до нього (були чинними до 01 травня 2016 року).

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03 травня 1994 року № 283, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, регламентовано, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Пунктом 1 Порядку № 283 встановлено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання, […].

Пунктом 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи. […].

Частиною сімнадцятою статті 37 Закону № 3723-ХІІ регламентовано, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Крім того, спеціальним законом, що визначає статус посадових осіб митних органів в Україні, є Митний кодекс України від 13 березня 2012 року № 4495-VI (далі - Митний кодекс).

Відповідно до ч. 1 ст. 569 Митного кодексу працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.

Згідно з ч. 1 ст. 588 Митного кодексу, пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Згідно довідки Слобожанської митниці Держмитслужби № 267/7.14-12 від грудня 2020 року ОСОБА_1 працював в митних органах з 21.12.1994 року (наказ Куп`янської митниці від 21.12.1994р. №149-к «Про прийом на роботу ОСОБА_1 ») но 28.12.2020 року (наказ Слобожанської митниці Держмитслужби від 24.12.2020р. № 493-к «Про звільнення ОСОБА_1 »). Стаж державної служби станом на 28.12.2020 року складає 28 років 2 місяці.

Згідно довідки Слобожанської митниці ДМС від 05.01.2021 № 7.14.22.02/123 станом січень 2020 року ОСОБА_1 отримував надбавку за вислугу років (50 %) за стаж державної служби 24 роки 00 місяців 28 днів та надбавку за ранг (6 ранг), відповідно до Постанови КМУ від 20.04.2016р. № 306.

Отже, у період роботи з 21.12.1994р. по 28.12.2020р. позивач мав спеціальне звання - Радник податкової та митної служби та з 01.06.2013р. мав 11 ранг та 6 ранг державного службовця, а 09.06.1995р. - прийняв присягу державного службовця.

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що на час звернення до відповідача з заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», позивач мав достатній стаж державної служби (понад 20 років), окрім того, станом на 01.05.2016 він мав стаж роботи на посадах державної служби більше 10 років, та займав посаду державної служби.

Таким чином, на момент звернення до відповідача із заявою про переведення на пенсію державного службовця позивачем дотримано всіх необхідних вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для призначення пенсії у відповідності до вимог статті 37 Закону № 3723-ХІІ, а саме він досяг необхідного віку стаж державної служби більше 20 років.

Також, слід зазначити, що згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 . в період з 03.05.1974 року по03.05.1974 року ОСОБА_1 проходив військову службу в Радянській армії.

Пунктом 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, зазначено, що документом для визначення стажу державної служби, у тому числі, є військовий квиток.

Вказані правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді (постанова від 03.07.2018 по справі № №569/350/17)

Отже період проходження військової служби в Радянській армії з 03.05.1974 року по 06.05.1976 року, також підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Враховуючи викладені обставини та надані докази суд зазначає про наявні підстави для визнання рішення Відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 11.01.2021 року протиправними та його скасування та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди проходження військової служби з 03.05.1974 року по 06.05.1976 року та періодів роботи в органах митної служби з 21.12.1994 року по 28.12.2020 року.

Крім того, для повного захисту прав позивача та враховуючи протиправність відмови у зарахуванні до стажу державної служби періоду проходження військової служби та періоду роботи в митних органах та призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу від 10.12.2015 року, суд дійшов до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії з 06 січня 2021 року.

Частиною 1 ст. 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 247, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 963080149932 від 11.01.2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи:

- з 03.05.1974 р. по 06.05.1976 р - період проходження військової служби в Радянській армії;

- з 21.12.1994 р. по 12.12.1995р. на посаді головного інспектора Куп`янської митниці;

- з 12.12.1995 р. по 28.06.1996р. на посаді заступника начальника митного поста «Вовчанськ»;

- з 28.06.1996 р. по 14.04.1997р. на посаді старшого інспектора Куп`янської митниці;

- з 15.04.1997 р. по 10.07.1998р. на посаді старшого інспектора митного поста «Вовчанськ» Куп`янської митниці Дермитслужби України;

- з 10.07.1998 р. по 18.04.2000р. на посаді головного інспектора вантажно-пасажирського відділу Східно-регіональної митниці;

- з 19.04.2000 р. по 26.04.2000р. на посаді інспектора митного поста «Плетенівка» Куп`янської митниці;

- з 26.04.2000 р. по 16.08.2004р. на посаді головного інспектора вантажно-пасажирського відділу «Плетенівка»;

- 16.08.2004 р. по 12.01.2005р. на посаді начальника сектора №2 вантажно-пасажирського відділу «Плетенівка»;

- 12.01.2005 р. по 15.08.2005р. на посаді головного інспектора вантажно-пасажирського відділу «Плетенівка»;

- 15.08.2005 р. по 01.02.2006р. на посаді головного інспектора митного поста «Чугунівка»;

- 01.02.2006 р. по 01.01.2007р. на посаді інспектора митного поста «Чугунівка»;

- 01.01.2007 р. по 18.07.2008р. на посаді інспектора сектора митного оформлення митного поста «Чугунівка»;

- 18.07.2008 р. по 31.05.2010р. на посаді старшого інспектора сектора митного оформлення митного поста «Чугунівка»;

- з 01.06.2010 р. по 20.01.2012р. на посаді головного інспектора сектору митного оформлення №2 відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Автомобільний» Харківської обласної митниці;

- з 20.01.2012р. по 07.05.2012р. на посаді головного інспектора сектору №1 митного поста «Плетенівка»;

- з 07.05.2012 р. по 01.06.2013 р. на посаді головного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- з 01.06.2013р. по 02.12.2013р. на посаді головного інспектора митного поста «Плетенівка» Харківської митниці Міндоходів;

- з 02.12.2013р. по 25.12.2014р. на посаді головного державного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- з 25.12.2014р. по 08.06.2019р. на посаді головного державного інспектора митного поста «Плетенівка» Харківської митниці ДФС;

- з 08.06.2019р. по 06.12.2019р. на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Магістральний»;

- з 07.12.2019р. по 04.08.2020р. на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Магістральний» Слобожанської митниці Держмитслужби;

- з 04.08.2020р. по 02.11.2020р. на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Автомобільний»;

- з 02.11.2020р. по 28.12.2020р. на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Плетенівка» митного поста «Плетенівка» Слобожанської митниці Держмитслужби.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 06 січня 2021 року, відповідно до довідок Слобожанської митниці Держмитслужби № 267/7.14-12 від грудня 2020р. та №7.14.22.02/123 від 05 січня 2021 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ - 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) у розмірі 908.00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч.3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Мар`єнко Л.М.