
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1317/21
22 квітня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В. за
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.09.2019 без урахування сум доплат за роботу в понаднормовий час (381,01 крб.) та за роботу у вихідні та святкові дні (206,40 крб.), які вказані у довідці, виданій Управлінням МНС в Тернопільській області 21.09.2006 №В-40, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з 01.09.2019 з включенням у розрахунок пенсії доплат за роботу в понаднормовий час (381,01 крб.) та за роботу у вихідні та святкові дні (206,40 крб.), які містяться у довідці, виданій Управлінням МНС в Тернопільській області.
Позов обґрунтований тим, що видана довідка від 21.09.2006 №В-40, згідно з рішенням суду, що набрало законної сили, відповідає вимогам чинного законодавства. Позивач вважає, що відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку № 1210 має право на перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, зазначеної у довідці від 21.09.2006 №В-40. Однак, відповідач протиправно здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу з виключенням сум доплати за роботу в понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні, які зазначені в довідці від 21.09.2006 №В-40.
Ухвалою суду від 23.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що позивачу призначена пенсія по інвалідності, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків. Вказав, що на виконання постанови Вищого адміністративного суду України 21.01.2016 №К/800/1721/15 розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням довідки від 21.09.2006 р. №В-40 про заробітну плату за період в зоні відчуження. Зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексацій пенсій у 2019 році» затверджено порядок проведення перерахунку пенсії з 01.03.2019 року. Згідно з цим Порядком пенсії, обчислені відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодувань фактичних збитків із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії 928,81 грн., перераховано із показника середньої заробітної плати 1086,грн. (928,81*1.17). Просить врахувати, що на військовослужбовців не поширюється Кодекс законів про працю України в частині доплати за роботу у понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні. Дані доплати були враховані позивачу при обчисленні пенсії відповідно до довідки від 21.09.2006 №В-40. Тому, вказав, що з 01.09.2019 розмір пенсії перераховано із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, на виконання рішення суду відповідно до вищевказаної довідки з виключенням сум доплати за роботу у понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні.
Частиною п`ятою ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки клопотань у розумінні вказаної статті до суду не надходило, розгляд даної справи здійснюється за наявними у ній матеріалами.
Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю і має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (категорія 1).
У відповідь на заяву позивача щодо перерахунку пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України листом від 10.03.2021 №966-891/В-02/8-1900/21 повідомлено позивача про те, що оскільки згідно документів пенсійної справи він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період служби в органах внутрішніх справ (листопад 1987 року), тому з 01.09.2019 пенсійну справу приведено у відповідність до вищезазначеного з виключенням із середньомісячного заробітку сум доплати за роботу в понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні і святкові дні.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно з частини першої ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою ст. 15 Закону України “Про пенсійне забезпечення” визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 23.11.2011 № 1210.
Відповідно до пп. 4 п. 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
За приписами ч. 4 ст. 15 Закону ВР УРСР “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Як слідує з матеріалів справи, на підставі викладених вище нормативних актів позивачу було видано Головним управління МНС України в Тернопільській області довідку від 21.09.2006 №В-40 з включенням сум: збереженої заробітної плати, оплати за дні роботи в зоні, кратність, доплати за роботу в понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні.
Тобто, на думку суду, позивачу видано довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у його розрахунковому листі за відповідний період.
За змістом Постанови Вищого адміністративного суду України від 21.01.2016 К/800/1721/15, Касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено; Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.02.2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2014 року у цій справі скасовано; прийнято нову постанову, якою позов задоволено; визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії, без врахування довідки, виданої управлінням МНС в Тернопільській області від 21.09.2006 року № В-40; зобов`язано Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі проводити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986 році, на підставі довідки, виданої управління МНС в Тернопільській області 21.09.2006 року № В-40.
У відповідності до частини четвертої ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, довідка, видана позивачу управління МНС в Тернопільській області 21.09.2006 року № В-40 відповідає вимогам чинного законодавства.
Суд також зазначає, що відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).
Згідно з пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Водночас, з матеріалів справи слідує, що з 01.09.2019 розмір пенсії перераховано із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, на виконання рішення суду відповідно до вищевказаної довідки з виключенням сум доплати за роботу у понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні.
Отже, з огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач 01.09.2019 протиправно здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу з виключенням сум доплати за роботу в понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні, які зазначені в довідці від 21.09.2006 року № В-40
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, враховуючи те, що довідка від 21.09.2006 року № В-40 відповідає вимогам чинного законодавства, а також те, що позивач відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку № 1210 має право на перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, зазначеної у довідці від 21.09.2006 року № В-40, суд дійшов висновку, що відповідач з 01.09.2019 протиправно здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу з виключенням сум доплати за роботу в понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні, які зазначені у вказаній довідці.
Статтею 58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Відповідно до частини другої статті 245 КАС, яка визначає повноваження суду при вирішенні справи, суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Статтею 6 КАС визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Христов проти України" (Khristov v. Ukraine, заява № 24465/04, рішення від 19.02.2009, пункт 33) повторює, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав.
Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенцію) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (стаття 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини").
З огляду на зазначене та з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, виходячи з наведених вимог законодавства та вказаних рішень Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 з врахуванням сум доплати за роботу в понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні, які зазначені у довідці, виданій Управлінням Державтоінспекції Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області від 21.09.2006 року № В-40.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з вище наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 без урахування сум доплат за роботу в понаднормовий час (381,01 крб.) та за роботу у вихідні та святкові дні (206,40 крб.), які вказані у довідці, виданій Управлінням МНС в Тернопільській області 21.09.2006 №В-40.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 з включенням у розрахунок пенсії доплат за роботу в понаднормовий час (381,01 крб.) та за роботу у вихідні та святкові дні (206,40 крб.), які містяться у довідці, виданій Управлінням МНС в Тернопільській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 22 квітня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ:14035769).
Головуюча суддя Дерех Н.В.