Ухвала суду № 96492385, 22.04.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
380/9840/20
Номер документу
96492385
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/9840/20

У Х В А Л А

про повернення судового збору

22 квітня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження клопотання позивача про повернення судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 79% до 70% від сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 ; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% від сум грошового забезпечення, із урахуванням виплачених сум; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із урахуванням раніше виплачених сум; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнено на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 1261,20 грн сплаченого судового збору.

На адресу суду від позивача надійшло клопотання про повернення судового збору (вх. № 4100ел від 06.04.2021), у якому просить повернути надмірно сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн за подання позову у справі № 380/9840/20. В обґрунтування такого зазначив, що при поданні позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2522,40 грн замість 1681,60 грн, оскільки у межах цього позову ним заявлено дві вимоги немайнового характеру. На підставі пункту першого частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» просить повернути надміру сплачені кошти в сумі 840,80 грн.

При вирішенні клопотання про повернення судового збору суд керується таким.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3674-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 294-IX від 14.11.2019 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2020 встановлено у розмірі 2102,00 грн.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зі змісту позовних вимог слідує, що позивач звернувся з двома взаємопов`язаними вимогами немайнового характеру.

Так, вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов`язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як спосіб усунення наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.02.2021 у справі № 400/2863/19, яка врахована судом при виборі і застосуванні норм права при постановленні цієї ухвали.

Згідно з чинним на момент подачі позивачем позовної заяви законодавством ставка судового збору за вимогу немайнового характеру становила 840,80 грн.

При зверненні до суду із позовом ОСОБА_1 сплачено судовий збір на загальну суму 2522,40 грн відповідно до квитанцій № 0.0.1892369633.1, № 0.0.1892368145.1, № 0.0.1892369062.1 від 03.11.2020 та такий був зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України, що підтверджується відповідними виписками.

Таким чином, позивачем здійснено переплату судового збору за вимоги немайнового характеру на суму 840,80 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ст. 7 Закону № 3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; повернення заяви або скарги; відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі; залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням); закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182 (далі - Порядок № 787).

Відповідно до п. 5 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до головних управлінь Казначейства подається копія судового рішення, засвідчена належним чином.

Копія судового рішення, засвідчена належним чином, подається платником до відповідного головного управління Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов`язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.

Ураховуючи викладене в сукупності та сплату ОСОБА_1 при зверненні до суду із цим позовом судового збору за дві взаємопов`язані вимоги немайнового характеру на загальну суму 2522,40 грн замість 1681,60 грн, суд дійшов висновку про необхідність повернення позивачу надмірно зарахованого до бюджету судового збору у розмірі 840,80 грн, відтак клопотання позивача слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 132, 248, 256, 293-295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір», суд -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання позивача про повернення судового збору в адміністративній справі № 380/9840/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

2. Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) надмірно сплачений до бюджету відповідно до квитанції № 0.0.1892369633.1 від 03.11.2020 судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Р.П. Качур