
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1785/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Новак Л.О.,
розглянувши в судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної ради про визнання протиправним та скачування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Волинської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення від 11 лютого 2020 року №4/13 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 10 грудня 2020 року №2/5 «Про затвердження Регламенту Волинської обласної ради восьмого скликання».
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що рішення Волинської обласної ради від 11 лютого 2020 року №4/13 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 10 грудня 2020 року №2/5 «Про затвердження Регламенту Волинської обласної ради восьмого скликання» всупереч вимогам статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняте на пленарному засіданні ради без обговорення. Позивач також вважає, що затверджені зміни до Регламенту прийняті з порушенням процедури та є такими, що не відповідають Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Внаслідок прийняття оскаржуваного рішення відповідачем порушено право як депутата Волинської обласної ради, приймати участь в обговоренні змін до Регламенту та право на прийняття Регламенту, що відповідав би вимогам закону.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, з урахуванням особливостей, визначених статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), призначено підготовче засідання в даній справі.
У відзиві на позов від 09 березня 2021 року №432/48/2-21 відповідач його вимог не визнав, мотивуючи тим, що оскаржуване рішення прийнято у відповідності до пункту 5 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якого затвердження регламенту ради, а відповідно і зміни до нього відноситься до переліку питань, що вирішується виключно на пленарних засіданнях обласної ради. Крім того, відповідачем при прийнятті рішення дотримано і Регламент обласної ради восьмого скликання. З приводу не обговорення проекту рішення під час його розгляду на пленарному засіданні зазначає, що висловлених депутатами пропозицій про необхідність обговорення не було, а тому питання було поставлене на голосування. Відтак, відповідач вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення Волинська обласна рада діяла в межах, передбачених чинним законодавством, процедуру та послідовність прийняття рішення також дотримано.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
Ухвалою суду від 22 березня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10:00 год. 29 березня 2021 року.
29 березня 2021 року відкладено розгляд справи на 10:00 12 квітня 2021 року.
В судове засідання, призначене на 10:00 12 квітня 2021 року, сторони не з`явилися, при цьому позивач подав заяву про розгляд справи без його участі, а відповідач подав заяву про розгляд справи за відсутності представника (а.с.63,65).
Дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є депутатом Волинської обласної ради восьмого скликання, що підтверджується посвідченням №34 (а.с.9).
10 грудня 2020 року Волинська обласна рада прийняла рішення №2/5 «Про затвердження Регламенту Волинської обласної ради восьмого скликання» (а.с.10).
11 лютого 2021 року Волинська обласна рада прийняла рішення №4/13 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 10 грудня 2020 року №2/5 «Про затвердження Регламенту Волинської обласної ради восьмого скликання», відповідно до якого: доповнено статтю 35 після абзацу першого новим абзацом такого тексту «Рішення про звільнення голови Ради приймаються двома третинами голосів від загального складу Ради.»; абзаци другий, третій статті 35 вважати відповідно абзацами третім, четвертим (а.с.27).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Правовою основою діяльності депутатів обласної ради є Конституція України, закони України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні», інші закони, що регулюють депутатську діяльність, та Регламент Волинської обласної ради восьмого скликання, затверджений рішенням обласної ради від 10 грудня 2020 року №2/5 (далі – Регламент).
Порядок діяльності Волинської обласної ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», іншими законами України і цим Регламентом (стаття 1 Регламенту).
Загальний склад обласної ради становить 64 рівних у своїх правах депутатів.
Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом вiдпoвiднoї ради - представницького органу місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів (стаття 3 Закону).
Відповідно до частин першої-другої статті 30 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Місцеві ради та їх органи забезпечують необхідні умови для ефективного здійснення депутатами місцевих рад їх повноважень.
Статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються, зокрема, питання про затвердження регламенту ради.
Згідно з частиною п`ятнадцятою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні
Статтею 3 Регламенту Волинської обласної ради восьмого скликання визначено, що зміни та доповнення до Регламенту вносяться на пленарному засіданні обласної ради.
Згідно частини першої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до частини другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні`Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до статті 36 Регламенту Волинської обласної ради восьмого скликання, затвердженого рішенням обласної ради від 10 грудня 2020 року №2/5, рішення обласної ради приймаються на пленарному засіданні після їх обговорення.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради має право носити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті
Частиною першою статті 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради.
Як слідує з протоколу пленарного засідання чергової четвертої сесії Волинської обласної ради восьмого скликання від 11 лютого 2021 року №4 проект рішення «Про внесення змін до рішення обласної ради від 10 грудня 2020 року №2/5 «Про затвердження Регламенту Волинської обласної ради восьмого скликання» поставлено на голосування, за який проголосувало «за» – 51, «проти» – «0», «утрималось» – 2, «не голосувало» – 7. При цьому на сесії ради зазначений проект рішення на обговорення постановлено не було та не обговорювався, що суперечить положенням частини другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (а.с.43).
При цьому, як слідує із відзиву, відповідач не заперечує, що проект оскаржуваного рішення під час розгляду на пленарному засіданні не обговорювався.
З огляду на наведені норми чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем з порушенням порядку, встановленого частиною другою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статтею 36 Регламенту Волинської обласної ради восьмого скликання, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, відповідно до частини десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Крім того, суд погоджується з позицією позивача, що затверджені, оскаржуваним рішенням, зміни до Регламенту, є такими, що прийняті з порушенням процедури та є такими, що не відповідають Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», з огляду на наступне.
Згідно з частиною четвертою статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у своїй діяльності голова ради є підзвітним раді та може бути звільнений з посади радою шляхом таємного голосування. Питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради Таким чином, законодавець чітко визначив, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Тобто випадки, коли рада приймає своє рішення не більшістю визначаються лише Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Водночас, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не визначає іншої необхідної кількості голосів депутатів для звільнення голови ради.
Стаття 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка регулює питання звільнення голови визначає лише обов`язковість проведення процедури таємного голосування та не визначає кількості голосів депутатів для звільнення голови.
Крім того, доповнення до Регламенту суперечать статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 30 Закону України « Про статус депутатів місцевих рад».
Статтею 4 3акону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що одним з основних принципів місцевого самоврядування є принцип законності.
Відповідно до частин першої та другої статті 30 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Місцеві ради та їх органи забезпечують необхідні умови для ефективного здійснення депутатами місцевих рад їх повноважень.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
За приписами частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Захист прав, свобод або законних інтересів, серед іншого, можливий шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень або визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частиною другою статті 264 КАС України передбачено, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто оскаржити такий акт інші особи не можуть.
Таким чином, процесуальний закон вимагає, щоб у позовній заяві позивач, з-поміж іншого, обґрунтував свою належність до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт. Таке ж правило має застосовуватись і до оскарження правових актів індивідуальної дії. Звертаючись до суду з позовом щодо законності правового акта суб`єкта владних повноважень індивідуального характеру позивач також повинен пояснити, які правові наслідки безпосередньо для нього породжує оскаржене рішення суб`єкта владних повноважень. Відсутність у позивача, прав та/або обов`язків у зв`язку з виданням оскарженого правового акту не породжує у такої особи і права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом.
Отже, обов`язковою умовою надання судового захисту є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. При розгляді публічно-правового спору суд зобов`язаний з`ясувати, чи має місце порушення суб`єктивних прав, свобод чи інтересів особи, а у випадку, коли суб`єктивне право, свободи або інтереси не порушені, вони не підлягають судовому захисту.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог та підстав позову, а також системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність свого рішення, а доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених вище норм чинного законодавства України суд дійшов висновку, що оскаржуваним рішенням відповідача порушені охоронювані законом права та інтереси позивача, що свідчить про обґрунтованість його позовних вимог. Відтак, позов слід задовольнити повністю.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 17 лютого 2021 року №101.
Керуючись статтями 9, 139, 243-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Волинської обласної ради (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 9, ідентифікаційний код юридичної особи 000224440) про визнання протиправним та скачування рішення, задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Волинської обласної ради від 11 лютого 2020 року №4/13 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 10 грудня 2020 року №2/5 «Про затвердження Регламенту Волинської обласної ради восьмого скликання».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волинської обласної ради на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк
Рішення в повному обсязі складено 21 квітня 2021 року.