Постанова № 9648841, 27.05.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2010
Номер справи
2а-1905/10/2370
Номер документу
9648841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-1905/10/2370 27.05.2010 р. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гайдаш В.А.,

при секретарі - Зубалію В.Ю.,

за участю представника позивача Бондаренко О.С. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України у Придніпровському районі м. Черкаси до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, фінансової санкції та пені,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України у Придніпровському районі м. Черкаси звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_2, в якому просить стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені у сумі 1294 грн. 63 коп. за порушення законодавства про загальнообовязкове державне пенсійне страхування. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем як платником страхових внесків, вимог ст.ст.17,20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058-ІV (далі Закон №1058-ІV) та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. за №21-1, зареєстрованої Міністерством юстиції України від 16.01.2004р. № 64/8663 (далі - Інструкції), щодо своєчасної сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені, у звязку з чим за відповідачем рахується заборгованість на суму 1294 грн.63 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги визнала та просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача до зали судового засідання не зявився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, зареєстрований, як субєкт підприємницької діяльності у виконавчому комітеті Черкаської міської ради 13.03.2002р. за № 10091 згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, є платником страхових внесків і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Придніпровському районі м. Черкаси.

Відповідачем страхові внески за період з 21.07.2008 р. по 19.10.2009 р. були сплачені несвоєчасно.

Станом на 26.04.2010 р. ОСОБА_2 має заборгованість до Пенсійного фонду України у Придніпровському районі м. Черкаси в сумі 1294 грн. 63 коп.

Оскільки відповідачем в порушення вимог Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003р. та Інструкції, страхові внески вчасно не сплачені, тому на підставі п.2 ч.9 ст. 106 Закону №1058-ІV , за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 21.07.2008 р. по 19.10.2009 р. рішенням № 1906 від 01.02.2010 р. відповідачу нарахована штрафна санкція в сумі 280 грн. 75 коп. та пеня в сумі 1079 грн. 89 коп.

Відповідачем частково сплачено борг в сумі 66 грн. 01 коп., які зараховані на погашення штрафної санкції 13 грн. 62 коп., пені 52 грн. 39 коп.

На адресу відповідача управлінням Пенсійного фонду України було направлено рішення від 01.02.2010 р. № 1906 про накладення фінансової санкції та пені, яке ним отримане 15.02.2010 р.

За несплату ФОП ОСОБА_2 страхових внесків у встановлений законодавством термін, позивачем винесено рішення від 01.02.2010 р. № 1906 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у сумі 1079 грн. 89 коп., яке відповідачем отримано 15.02.2010 р.

У звязку з наявністю у ФОП ОСОБА_2 заборгованості перед управлінням Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення з відповідача боргу на загальну суму 1294 грн. 63 коп. відповідно до ст. 23, абз. 8 ч.3 ст. 106 Закону № 1058-IV.

Причиною виникнення спору стало порушення відповідачем законодавства про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

З огляду на зазначені обставини та з врахуванням наявних в матеріалах справи доказів, виступу представника позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Конституційною нормою (ст. 67) зобовязано страхувальників здійснювати сплату страхових внесків в порядку, розмірах та у строки, передбачені законом.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом «Закон № 1058-IV).

Частиною першою статті першої Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.97р. № 400/97-ВР (надалі за текстом «Закон № 400/97-ВР») визначено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Збір на обовязкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України (ст.3 Закону України № 400/97-ВР).

Отже, виходячи з системного аналізу законодавства про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, суд зазначає що суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обовязковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач зазначені рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржив, а визначені в ньому суми штрафу та пені не сплатив.

Законом України № 1058-ІV ( ст.1) передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до вказаної статті страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою управлінням Пенсійного фонду.

Згідно ст.106 ч. 2 Закону № 1058-IV, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, за відповідачем як платником страхових внесків до Пенсійного фонду України, станом на день розгляду спору обліковується заборгованість у сумі 1294 грн. 63 коп., яка відповідачем не сплачена.

Відповідно до п. 2 ч. 9 ст.106 Закону № 1058-ІV зазначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Беручи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у розмірі 1294 грн. 63 коп. відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду спору не надано, тому суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, , ч.2 ст. 128, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (18005, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (18016, м. Черкаси, вул. Героїв Сталінграда, 10, код 21366934) заборгованість у сумі 1294 ( одна тисяча двісті девяносто чотири) гривні 63 коп.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СуддяВ.А. Гайдаш