
Справа №: 653/917/21
Провадження № 3/653/699/21
П О С Т А Н О В А
іменем України
16 квітня 2021 року м. Генічеськ
Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Берлімова Ю.Г., за участю секретаря Волвенко А.О., прокурора Чернати К.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України, заміжньої, приватний підприємець, депутата VII скликання Генічеської міської ради Херсонської області,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи станом на 31 грудня 2019 року депутатом Генічеської міської ради Херсонської області, тобто суб`єктом декларування та відповідальності, згідно із ст. 1 та п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (06 липня 2020 року о 18:39 год.), без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подала на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.
Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.
При складанні протоколу та у судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному правопорушенні визнала повністю, підтвердивши обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, щиро розкаялась.
Прокурор в судовому засіданні повністю підтримала протокол про адміністративне правопорушення, просить суд визнати ОСОБА_1 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КупАП та притягнути її до адміністративної відповідальності.
Суд вислухавши правопорушника ОСОБА_1 , прокурора, приходить до наступного.
Відповідно до рішення І сесії Генічеської міської ради Херсонської області VIІ скликання від 10 листопада 2015 року визнано повноваження обраного депутата вказаної міської ради ОСОБА_1 .
Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради, відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені антикорупційним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з п. п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), депутати місцевих рад є суб`єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону.
Таким чином, депутат Генічеської міської ради Херсонської області VII скликання ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та відповідальності, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства (далі - НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10 червня 2016 року із змінами «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Подання декларацій здійснюється згідно із Законом України «Про запобігання корупції», шляхом заповнення відповідних форм на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр).
Згідно з листом НАЗК від 06 лютого 2020 року № 71-03/4127/20 встановлено, що у пункті І розділу III Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням національного агентства 10 червня 2016 року №3 (із змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №959/29089 (далі - Порядок), зазначається, що усі компоненти, які суб`єкт декларування подав до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі — ІТС Реєстр), зберігаються в ІТС Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічний частині ІТС Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ІТС Реєстр відповідає фактичній даті подання документів суб`єктами декларування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19» №530-ІХ від 17 березня 2020 року, розділ ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 21, згідно з яким декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня у 2020 рокі суб`єкти декларування подають до 1 червня.
Отже, депутат Генічеської міської ради Херсонської області VII скликання ОСОБА_1 була зобов`язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік з 01 січня 2020 року до 23:59 год. 31 травня 2020 року включно.
Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік лише 06 липня 2020 року, тобто несвоєчасно.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердила факт несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік. Також, ОСОБА_1 пояснила, що була своєчасно обізнана з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо необхідності та строків подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Про необхідність подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік до 01 червня 2020 року, їй було достовірно відомо. Достовірно знає, що є суб`єктом декларування та відповідальності за Законом України «Про запобігання корупції». Також, ОСОБА_1 пояснила, що поважних причин несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік у неї немає. Подала із запізненням із власної провини. У період з 01 січня 2020 року по 01 червня 2020 року вона не робила спроб увійти до Єдиного державного реєстру декларацій, з метою своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.
У період з 01 січня 2020 року по 01 червня 2020 року на лікарняних, у відпустках, у відрядженнях та за кордоном не перебувала. ОСОБА_1 також зазначила, що до НАЗК та до посадових осіб Генічеської міської ради Херсонської області з приводу неможливості своєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік вона не зверталась. Щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік вона подала за місцем свого проживання, де у неї є комп`ютерна техніка із доступом до мережі «Інтернет».
Відсутність у ОСОБА_1 поважних причин для несвоєчасного подання вищевказаної декларації також підтверджується наступними доводами.
Відповідно до вимог антикорупційного законодавства державою з лютого 2016 року забезпечено надання суб`єктам декларування ЕЦП на безоплатній основі в акредитованих центрах.
Відповідну інформацію із зазначенням Електронного реєстру суб`єктів, які надають послуги, пов`язані- з ЕЦП, розміщено на офіційному сайті Міністерства юстиції України.
Порядок видачі та користування ЕЦП визначений Законом України «Про електронний цифровий підпис», постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 року № 1452 «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності», а також розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 145-р «Про забезпечення надання послуг електронного цифрового підпису державним службовцям, які займають посади, віднесені до першої - третьої категорії, та інші прирівняні до них посади».
Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб`єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім`я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації - 3 місяці.
Відповідно до п. 8 розділу другого рішення НАЗК від 10 червня 2016 року № 3 із змінами «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ накладанням на нього особистого кваліфікованого електронного підпису. Перед підписанням документа суб`єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Усі інші документи, які суб`єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них особистого кваліфікованого електронного підпису.
Пунктом 9 розділу другого рішення НАЗК від 10 червня 2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» передбачено, що кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа). Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.
Крім того, на офіційному вебсайті НАЗК суб`єктів декларування завчасно проінформовано про те, що для того, щоб подати декларацію необхідно перевірити внесену інформацію та виконати такі дії:
1. Натиснути кнопку «Зберегти чернетку»;
2. Натиснути кнопку «Зберегти декларацію»;
3. Обрати збережену чернетку та натиснути кнопку «Продовжити роботу»;
4. Натиснути кнопку «Подати документ»;
5. Підтвердити ознайомлення з передбаченою законодавством відповідальністю за подання недостовірних відомостей у декларації, проставивши відповідну позначку;
6. Натиснути кнопку «Подати документ»;
7. Натиснути кнопку «Подати декларацію».
НАЗК також на електронну адресу, зазначену суб`єктом декларування для спілкування, направляється письмове повідомлення про те, що збереження чернетки декларації не є її поданням до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також про те, що для подання декларації суб`єкту необхідно перевірити ще раз введену інформацію та натиснути кнопку «Подати документ» у правому верхньому куті форми електронної декларації та виконати запропоновані системою дії.
З листа голови Генічеської міської ради від 23 лютого 2021 № 02-02-21-03/618 вбачається, що на чергових сесіях Генічеської міської ради 30 січня 2018 року, 27 лютого 2018 року секретар ради ОСОБА_2 неодноразово повідомляв депутатам Генічеської міської ради про необхідність заповнення щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вказана інформація протокольно не відображалась. Також, після призначення в Генічеській міській раді уповноваженої особи з 18 травня 2020 року, останньою відповідно до своїх повноважень на LVI сесії Генічеської міської ради Херсонської області VII скликання від 26 травня 2020 року додатково нагадувалось депутатам Генічеської міської ради про необхідність своєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вказана інформація протокольно не відображалась, у разі відсутності депутатів на сесії їм нагадувалось у телефонній розмові. У приміщенні Генічеської міської ради за адресою: Херсонська область, м.Генічеськ, вул. Міська,8 є комп`ютерна техніка з підключенням до мережі Інтернет, якою можуть скористатися депутати Генічеської міської ради Херсонської області для подання необхідних декларацій до НАЗК, але ОСОБА_1 не зверталась до Генічеської міської ради для отримання допомоги чи консультацій з приводу подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
Про обізнаність ОСОБА_1 із вимогами антикорупційного законодавства також свідчить те, що нею своєчасно (31 березня 2019 року) та успішно подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.
Таким чином, у передбачені ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» строки ОСОБА_1 , будучи своєчасно обізнаною про строки, порядок та алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік виконала вказані дії лише 06 липня 2020 року, тобто несвоєчасно.
Відповідно до листа НАЗК від 22 червня 2020 року №71-03/2647/20 у період з 17:00 години 03 січня 2020 року по 12:40 годину 04 січня 2020 року мала місце помилка у відсутності доступу до персонального кабінету та ненадходження листів з посиланням для зміни кваліфікованого електронного підпису.
За інформацією адміністратора ІТС Реєстр ДП «УСС» з 09:00 години 15 січня 2020 року по 12:25 годину 15 січня 2020 року при спробі подання або збереження документів ІТС Реєстр виникла помилка «Помилка. Не вдалося з`єднатися з сервером. Спробуйте пізніше.». З 10:00 годин 11 березня 2020 року у окремих користувачів на етапі автентифікації та при спробах подання і збереження документів в ІТС Реєстр виникали помилки, які були усунуті 12 березня 2020 року о 16:00 годині.
Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі ІТС Реєстр, які б завадили поданню документів до ІТС Реєстр у період з 01 січня 2020 року по 01 червня 2020 року не зафіксовано.
Вказане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості для своєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік та відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання вказаних декларацій.
Вина ОСОБА_1 також підтверджується наступними матеріалами, а саме:
- поясненням ОСОБА_1 ;
- списками депутатів VII скликання Генічеської міської ради від 29 січня 2020 року, 27 лютого 2020 року, 19 березня 2020, 26 травня 2020 року серед яких, на сесіях була присутня депутат Генічеської міської ради ОСОБА_1 ;
- повідомленням Генічеської міської ради від 23 лютого 2021 року № 02-02-21-03/618;
- відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- відомостями Акредитованого центру сертифікації ключів ПАТ КБ ПриватБанк»;
- листом НАЗК від 12 жовтня 2020 року вх. № 15311;
- іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.
Отже, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП за несвоєчасне подання декларації за 2019 рік, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлені вказані факти, які підтверджені неспростованими доказами та поясненнями самого правопорушника.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вина правопорушника ОСОБА_1 за несвоєчасне подання декларації за 2019 рік доказана в повному обсязі і тому вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважає можливим призначити адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу, при цьому суд враховує характер вчиненого, особу правопорушника, обставинами, що пом`якшують відповідальність суд вважає, притягнення до адміністративної відповідальності вперше, обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Також, керуючись ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тобто згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі – 454,00 грн. на користь держави.
Керуючись ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст.ст. 38, 40-1, п. 7 ст. 247, ст.ст. 172-6, 283-285, 287-289 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп., на користь держави (отримувач коштів ГУК у Херсон обл/Генічес р-н/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ)37959517, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку UA628999980313090106000021112, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп. на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО)899998, рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Генічеський районний суд Херсонської області на протязі десяти днів.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Повний текст постанови виготовлений 20 квітня 2021 року.
Суддя Генічеського районного суду Ю. Г. Берлімова