
Провадження №3/760/8086/20
Справа №760/18934/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2020 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Усатова І.А., за участю секретаря Омелько Г.Т., представника Київської митниці Держмитслужби Келеберденко В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Туреччина, Бакіркой, місце проживання: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), працює: міська лікарня, м.Стамбул, Туреччина, медичний працівник, паспорт громадянина Туреччини НОМЕР_1 , виданий 18.01 2018 року, орган що видав GUNGOREN, персональний номер НОМЕР_2 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст.471 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В:
02.09.2020 до Солом`янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
Зі змісту протоколу про порушення митних правил № 1155/10000/20 від 07.07.2020 вбачається, що 07.07.2020 р. о 09 годині 10 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу „Приліт" терміналу „D" ДПМА "Бориспіль" громадянин Туреччини ОСОБА_1 , який прилетів до України з Туреччини, м. Стамбул, рейсом TK№ 457, літаком а/к "Turkish Airlines", та своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.
Під час проведення вибіркового митного контролю багажу на каналі «зелений коридор» залу „Приліт" терміналу „D" ДПМА "Бориспіль" на рентген-апараті, після перетину громадянином Туреччини Дюшкюн Фейяз „зеленої лінії", яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю „зелений коридор", під час здійснення митного огляду ручної поклажі громадянина на стійці митного контролю залу „Приліт" терміналу „D" ДПМА "Бориспіль", було виявлено лікарські засоби:
1.«ZYPREXA 5MG 28 TB» 5 упаковок.
2.«ZYPREXA 10MG 28 TB» 5 упаковок.
3.«ARIMIDEX 1MG TB» 5 упаковок.
4.«KEPPRA 500MG TB» 5 упаковок.
5.«BRILINTA 90MG TB» 5 упаковок.
6.«CASODEX 150 MG TB» 5 упаковок.
7.«AROMASIN TB» 5 упаковок.
8.«XELTABIN 500 MG TB» 5 упаковок.
9.«ENBREL 25MG FLK» 5 упаковок.
10.«VIREAD 245MG TB» 5 упаковок.
11. «ZOLADEX 10.8 FLK» 5 упаковок.
12. «CASODEX 50MG TB» 5 упаковок.
13. «KEPPRA1000MG 50 TB» 5 упаковок.
14.«PROLIA 60MG FLK» 5 упаковок.
15.«EBIXA 10 MG 100 TB» 5 упаковок.
16.«ABILIFY 400 MG MAINTENA FLK» 5 упаковок.
17. «XGEVA FLK» 5 упаковок.
18.«CYMBALTA 60 MG KAPSUL», виробник «LILLY ILAC TIC. LTD. STI», країна виробництва Стамбул Туречинна - 25 упаковок, по 28 капсул у кожній упаковці.
Виявлені медичні препарати знаходилися у одній дорожній валізі громадянина (ручна поклажа), без ознак приховування.
З виявлених лікарських засобів громадянину Туреччини ОСОБА_1 було пропущено 5 упаковок кожного найменування препаратів, відповідно до Постанови КМУ № 458 від 23.05.2012 року „Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування". За протоколом про порушення митних правил вилучено лікарські засоби, «CYMBALTA 60 MG KAPSUL» всього 20 упаковок.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації громадянин Туреччини ОСОБА_1 не надав, з приводу декларування до інспекторів митниці не звертався. Рецепта на переміщувані ним лікарські препарати не мав.
Митний орган вказує, що в діях громадянин Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 471 МК України.
Згідно висновку експертизи від 07.08.2020 наданий на дослідження препарат «CYMBALTA 60 MG KAPSUL», виробництва «LILLY ILAC TIC. LTD. STI», незареєстрований в Україні в Державному реєстрі лікарських засобів та не підлягає реалізації в межах аптек України.
Таким чином, митний орган вважає, що зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Туреччини ОСОБА_1 , який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор» лікарських засобів в обсязі, що підлягає обов`язковому письмовому декларуванню у повному обсязі для фізичних осіб, відповідно до Постанови КМУ № 458 від 23.05.2012 року «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування» мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні вимоги по складеному протоколу № 1155/10000/20 від 07.07.2020 підтримав в повному обсязі та просив притягнути громадянина Туреччини ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, громадянин Туреччини ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, пояснень суду не надав.
Суддя, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Встановлено, що 07.07.2020 відповідальною особою органу доходів і зборів - головним державним інспектором відділу оперативного реагування № 2 управління забезпечення протидії митним правопорушенням Київської митниці Держмитслужби Коновалюком Владиславом Володимировичем було складено протокол про порушення митних правил №1155/10000/20 громадянином Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Туреччина, Бакіркой, місце проживання: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), працює: міська лікарня, м.Стамбул, Туреччина, медичний працівник, паспорт громадянина Туреччини НОМЕР_1 , виданий 18.01 2018 року, орган що видав GUNGOREN, персональний номер НОМЕР_2 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
Як вбачається з протоколу, 07.07.2020 р. о 09 годині 10 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу „Приліт" терміналу „D" ДПМА "Бориспіль" громадянин Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прилетів до України з Туреччини, м. Стамбул, рейсом TK№ 457, літаком а/к "Turkish Airlines", та своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор».
Зі змісту наявного в матеріалах справи протоколу опитування вбачається, що у громадянина Туреччини ОСОБА_1 при проходженні митного огляду, у одній дорожній валізі громадянина (ручна поклажа), виявлено без ознак приховування вищенаведені лікарські засоби. Відповідно до вказаного протоколу ОСОБА_1 не знав, що необхідно заповнювати письмову декларацію.
Таким чином встановлено, що громадянин Туреччини ОСОБА_1 митної декларації не заповнив, з приводу декларування лікарських засобів до інспекторів митниці не звертався, рецепта на переміщувані ним лікарські препарати не мав, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення лікарських засобів через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Митний орган посилається на те, що своїми діями пасажир ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", переміщуючи товари, що підлягають письмовому декларуванню та на які законодавством України встановлені обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про лікарські засоби» на територію України можуть ввозитися лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості серії лікарського засобу, що видається виробником, та ліцензії на імпорт лікарських засобів (крім АФІ), що видається імпортеру (виробнику або особі, що представляє виробника лікарських засобів на території України), у порядку, встановленому законодавством.
Постановою КМУ «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування» № 458 від 23.05.2012 року встановлено, що громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються у ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина у кількості, що не перевищує п`яти упаковок кожного найменування на одну особу, а також у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на такий лікарській засіб, виданому на ім`я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров`я.
Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз`яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.
З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом про порушення митних правил, Протоколом опитування в справі про порушення митних правил, висновком експертизи лікарських засобів.
Оскільки, ОСОБА_1 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, останній, переміщуючи через зону спрощеного митного контролю незареєстровані в Україні, без відповідного сертифіката та/або рецепта на такі лікарські засоби, лікарські засоби, кількість яких перевищує п`ять упаковок кожного найменування на одну особу, вчинила дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
З огляду на наведене, в діях громадянина Туреччини ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 465 МК України конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави. При цьому моторні транспортні засоби та несамохідні транспортні засоби, що буксируються ними, розглядаються як самостійні об`єкти конфіскації.
Таким чином, враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар (лікарські засоби), переміщення якого через митний кордон України є обмеженим, суд вважає за необхідне застосувати до громадянина Туреччини ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією вилучених лікарських засобів.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст.ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527-529 Митного кодексу України, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати громадянина Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у порушенні митних правил, відповідальність за які передбачена статтею 471 Митного кодексу України.
Накласти на ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Туреччина, Бакіркой, місце проживання: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), працює: міська лікарня, м.Стамбул, Туреччина, медичний працівник, паспорт громадянина Туреччини НОМЕР_1 , виданий 18.01 2018 року) адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 грн.
Реквізити для зарахування до Державного бюджету коштів по сплаті штрафу за порушення митних правил: отримувач: Управління Державної казначейської служби України у Солом`янському районі; код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р № UA568999980313040106005026010; призначення платежу: протокол про порушення митних правил № 1155/10000/20 від 07.07.2020р., ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_1 ), постанова суду від 04.12.2020.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1), НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 420.40 грн. на наступні реквізити: отримувач коштів: УК у Солом.р-ні/Соломян.р-н/22030101; код отримувача (код ЄДРПОУ 38050812), Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО 899998); р/р № UA568999980313040106005026010; код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 1155/10000/20 від 07.07.2020 лікарські засоби, «CYMBALTA 60 MG KAPSUL», виробник «LILLY ILAC TIC. LTD. STI», країна виробництва Стамбул Туречинна, 20 упаковок, конфіскувати та безоплатно передати у власність держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: І. А. Усатова