
Провадження №3/760/154/21
Справа №760/20761/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2021 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Усатова І.А., за участю секретаря Омелько Г.Т., представника Київської митниці Держмитслужби Юрківа В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , орган що видав 2SWE, не працює, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст.471 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В:
23.09.2020 до Солом`янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
Зі змісту протоколу про порушення митних правил № 1450/10000/20 від 28.08.2020 вбачається, що 28.08.2020 о 17 год. 30 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та громадянка Румунії ОСОБА_2 , які слідували до Данії (Копенгаген) літаком авіакомпанії «WIZZ» рейс W66223, своїми діями обрали канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор» тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.
При перетині пасажирами «зеленої лінії» для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадян ОСОБА_1 та громадянку Румунії ОСОБА_2 , які слідували до Данії (Копенгаген) літаком авіакомпанії «WIZZ» рейс W66223. При усному опитуванні було повідомлено, що пасажири ОСОБА_1 та ОСОБА_2 переміщують 20 000 євро на двох та запрошено до оглядової кімнати громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Під час митного огляду ручної поклажі громадянина ОСОБА_1 , було виявлено 10 700 (десять тисяч сімсот) евро та 600 (шістсот) доларів США у громадянки ОСОБА_2 знаходилось 9 998 євро.
Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина України ОСОБА_1 , вищевказана валюта належить йому особисто.
Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачена наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує в еквіваленті 9999 євро.
З виявленої суми, у зв`язку з відсутністю розмінних монет пропущено через митний кордон громадянину ОСОБА_1 10 000 тисяч євро, громадянці ОСОБА_2 9 998 (дев`ять тисяч дев`ятсот дев`яносто вісім) євро. За протоколом про порушення митних правил у громадянина ОСОБА_1 вилучено 700 (сімсот) євро та 600 (шістсот) доларів США.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз`яснення митних правил та порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не звертався.
Митний орган вказує, що в діях громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 471 МК України.
Таким чином, митний орган вважає, що зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином України ОСОБА_1 , який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор» готівки в обсязі, що підлягає обов`язковому письмовому декларуванню у повному обсязі для фізичних осіб, відповідно до Постанови Правління НБУ №3 від 02.01.2019 року «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні вимоги по складеному протоколу № 1450/10000/20 від 28.08.2020 підтримав в повному обсязі та просив притягнути громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності гр. України ОСОБА_1 у судовому засіданні не з`явився, пояснень суду не надав.
Суддя, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Встановлено, що 14.08.2020 відповідальною особою органу доходів і зборів - державним інспектором відділу митного оформлення № 5 митного поста «Аеропорт Київ» Київської митниці Держмитслужби ОСОБА_3 було складено протокол про порушення митних правил №1450/10000/20 громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , орган що видав 2SWE, не працює, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
Як вбачається з протоколу, 28.08.2020 о 17 годині 30 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який слідував до Данії (Копенгаген) літаком авіакомпанії «WIZZ» рейс W66223, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує в еквіваленті 9999 євро.
Зі змісту наявного в матеріалах справи протоколу опитування вбачається, що у громадянина України ОСОБА_1 при проходженні митного огляду, у ручній поклажі пасажира, виявлено без ознак приховування готівкові кошти у розмірі 10 700 (десять тисяч сімсот) евро та 600 (шістсот) доларів США. Відповідно до вказаного протоколу ОСОБА_1 не заповнював письмову декларацію? оскільки помилився під час перерахунку коштів.
Таким чином встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 митної декларації не заповнив, з приводу декларування готівкових коштів до інспекторів митниці не звертався, довідок з банку про зняття валютних коштів з власного рахунку не надавав, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення готівкових коштів через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Митний орган посилається на те, що своїми діями пасажир ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", переміщуючи товари, що підлягають письмовому декларуванню та на які законодавством України встановлені обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Постановою Правління Національного Банку України від 27 травня 2008 року № 148 «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України» встановлено, що фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.
Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз`яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.
З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом про порушення митних правил, поясненнями ОСОБА_1 , актом про проведення (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу.
Оскільки, ОСОБА_1 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, останній, переміщуючи через зону спрощеного митного контролю суму, що перевищує 10000 євро, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
З огляду на наведене, в діях громадянина України, ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар (грошові кошти), переміщення якого через митний кордон України є обмеженим, суд вважає обґрунтованим застосування до громадянина України ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, сплата якого громадянином України ОСОБА_1 підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 31.08.2020.
Крім того, слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 465 МК України конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави. При цьому моторні транспортні засоби та несамохідні транспортні засоби, що буксируються ними, розглядаються як самостійні об`єкти конфіскації.
Із матеріалів справи вбачається, що громадянином України ОСОБА_1 не надано суду жодних доказів чи пояснень, які б підтверджували законність походження вилучених коштів.
Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Так, при прийнятті рішення суд враховує, те, що в матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про законність походження вказаних коштів.
Таким чином, враховуючи, неможливість встановлення судом законності походження коштів, суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для застосування додаткового покарання, яке вказане в санкції ст. 471 МК України, а саме: конфіскації вилученої валюти.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст.ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527-529 Митного кодексу України, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у порушенні митних правил, відповідальність за які передбачена статтею 471 Митного кодексу України.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , орган що видав 2SWE) на користь держави судовий збір у розмірі 420.40 грн. на наступні реквізити: отримувач коштів: УК у Солом.р-ні/Соломян.р-н/22030101; код отримувача (код ЄДРПОУ 38050812), Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО 899998); р/р № UA568999980313040106005026010; код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 1450/10000/20 від 28.08.2020 грошові кошти в сумі 700 (сімсот) євро та 600 (шістсот) доларів США передати безоплатно у власність держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: І. А. Усатова