
Справа № 415/1511/21
Провадження № 2-а/415/142/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2021 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря - Кравченко О.В.,
розглянувши у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського 1 батальйону 3 роти Управління патрульної поліції в Луганській області лейтенанта поліції Іванова Романа Олександровича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
встановив:
Описова частина
Зміст позовних вимог
До Лисичанського міського суду Луганської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до поліцейського 1 батальйону 3 роти Управління патрульної поліції в Луганській області лейтенанта поліції Іванова Романа Олександровича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що 16 лютого 2021 року десь з 15 годин 00 хвилин до 16 години 15 хвилин по вул. Генерала Потапенка м. Лисичанська у напрямку м. Новодружеська позивач у дзеркало заднього виду побачив автомобіль, який рухався позаду нього блимає фарами, потім побачив сині проблискові маячки патрульної поліції, зупинився. До позивача підійшов патрульний поліцейській ОСОБА_2 і повідомив, що позивач порушив ПДР, а сааме: розмовляв по телефону, попросив пред`явити документи. Позивач просив пред`явити йому докази, відео, на що поліцейський повідомив, що бачив, як позивач піднімав та опускав руку, пішов до авто, щоб показати відео з відео реєстратора.
Позивач, поки поліцейський був у службовому авто, зателефонував до 102 і повідомив про незаконні дії працівника поліції. Інспектор ОСОБА_2 почав показувати відео, на якому не видно жодних правопорушень, отже зупинки автомобіля була незаконною. Позивач, одночасно розмовляв по телефону з оператором служби 102 і з поліцейським ОСОБА_2 .
Позивач неодноразово повідомляв поліцейського, що він не відмовляється надати документи, проте надасть їх працівнику поліції після того, як йому буде доведено законність його зупинки. Поліцейський, скориставшись розмовою позивача з оператором служби 102 пішов до службового автомобіля та виніс відносно позивача постанову за ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Вважає, що постанова незаконна, ПДР не порушував.
Просив суд визнати зупинку транспортного засобу позивача незаконною, визнати дії лейтенанта Іванова протиправними, скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у сфері забезпечення дорожнього руху зафіксованого не в автоматичному режимі серії ЕАН № 379392 від 16.02.2021року.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що позивач ОСОБА_1 вважає постанову серії ЕАН № 379392 від 16.02.2021 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, незаконною, у зв`язку з чим просить її скасувати.
Відзив на позовну заяву не надійшов. Відповідачем був наданий відеоматеріал правопорушення ОСОБА_1 від 16.02.2021.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
12.04.2021 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/1511/21 було відкрито провадження у цій адміністративній справі.
20.04.2021 року відповідачем було надано письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності та долучено відеоматеріал правопорушення ОСОБА_1 від 16.02.2021.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, суду надав клопотання, в якому просив справу розглядати за його відсутності.
Досліджені докази та відеоматеріали, наявні в матеріалах адміністративної справи, на підставі чого судом були встановлені наступні фактичні обставини справи та зміст спірних правових відносин.
Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
Згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 379392 від 16.02.2021 року, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керуючи транспортним засобом ВАЗ 210990-20, державний номерний знак НОМЕР_1 , 16 лютого 2021 р. о 15 годині 51 хвилини у м. Лисичанськ по вул. Генерала Потапенка, буд. 474, був зупинений згідно з ст. 35 ЗУ «Про національну поліцію» та не пред`явив на вимогу посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, а також поліса обов`язкового страхування цив-прав. Відповідальності, чим порушив п. 2.4 а ПДР України та скоїв адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Спір між позивачем та відповідачем виник з приводу того, що позивач вважає дії відповідача протиправними, а постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 379392 від 16.02.2021 року незаконною, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення врегульований статтею 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до пункту третього частини першої цієї норми, постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Позивач не погоджуючись з обставинами, викладеними в постанові серії ЕАН № 379392 від 16.02.2021, посилаючись на не порушення ним правил дорожнього руху та відсутність складу адміністративного правопорушення, скористався своїм правом і звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Мотивувальна частина
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Так, відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративног правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена доказами.
Згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 379392 від 16.02.2021 року, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керуючи транспортним засобом ВАЗ 210990-20, державний номерний знак НОМЕР_1 , 16 лютого 2021 р. о 15 годині 51 хвилини у м. Лисичанськ по вул. Генерала Потапенка, буд. 474, був зупинений згідно з ст. 35 ЗУ «Про національну поліцію» та не пред`явив на вимогу посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, а також поліса обов`язкового страхування цив-прав. Відповідальності, чим порушив п. 2.4 а ПДР України та скоїв адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 КАС України, керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред`явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов`язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З постанови про накладення адміністративного стягнення відносно позивача вбачається, що до неї надано відео з DSJ-X300062_BB0062 та відео з відеореєстратора.
Відповідачем суду був наданий суду відеозапис з нагрудної камери інспектора УПП від 16.02.2021 року - DSJX300062_BB0062, DSJX300185_BB0185 та відео з відеореєстратора.
Суд приймає до уваги відеозаписи бодікамери DSJ-X300062_BB0062 та відео з відеореєстратора. Втім, суд не приймає як належний та допустимий доказ відео з бодікамери DSJX300185_BB0185, адже на нього відсутнє посилання у постанові, що оскаржується позивачем.
З дослідженого в судовому засіданні відео-матеріала, наданого відповідачем, не можливо встановити факт скоєння позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого, частиною 1 статті 126 КУпАП, адже позивач не відмовлявся надати посвідчення водія на вимогу відповідача.
За таких обставин суд приходить до висновку, що постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН № 379392 від 16.02.2021року складена з порушенням норм статті 283 КУпАП, а тому не може вважатися такою, що відповідає чинному законодавству у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем не надано доказів того, що прийняте ним рішення є правомірним, у зв`язку з чим суд вважає позовні вимоги позивача ОСОБА_1 до поліцейського 1 батальйону 3 роти Управління патрульної поліції в Луганській області лейтенанта поліції Іванова Романа Олександровича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, такими, що підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст. 2, 72-90, 99, 241-246, 268, 286 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до поліцейського 1 батальйону 3 роти Управління патрульної поліції в Луганській області лейтенанта поліції Іванова Романа Олександровича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, задовольнити частково.
Постанову про накладення адміністративного стягнення у сфері забезпечення дорожнього руху зафіксованої не в автоматичному режимі серії ЕАН № 379392 від 16.02.2021року (виготовлену не друкарським засобом) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП, скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
У іншій частині адміністративного позову відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники судового розгляду:
Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Відповідач: поліцейський 1 батальйону 3 роти Управління патрульної поліції в Луганській області лейтенант поліції Іванов Роман Олександрович, місце роботи за адресою: буд. 8, вул. Штейгерська, м. Лисичанськ, 93100, Луганська область, Україна, код ЄДРПОУ 40108646.
Повний текст судового рішення складено 22.04.2021.
Суддя Ю. О. Калмикова