Рішення № 96477016, 22.04.2021, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
405/2605/21
Номер документу
96477016
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 405/2605/21

2-а/405/28/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.04.2021 Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого судді Шевченко І.М.

при секретарі Фришко А.Ю.

за участі:

представника позивача: Житняка Д.Ю.

відповідача: громадянина Російської Федерації ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницький режимі відео конференції адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі України, -

ВСТАНОВИВ:

УДМС України в Кіровоградській області звернулось в суд з адміністративним позовом про примусове видворення за межі України громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позов обґрунтовано тим, що позивачем - УДМС України в Кіровоградській області проведено перевірку легальності перебування на території України відповідача - громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час якої встановлено наступне.

27.08.2018 року Добровеличківським районним судом Кіровоградської області прийнято рішення по справі № 387/722/18, яким ухвалено примусово видворити відповідача за межі України та заборонити йому подальший в`їзд в Україну строком на п`ять років.

Згідно акта приймання-передавання іноземця або особи без громадянства від 29.08.2018 року, відповідач переданий посадовій особі КПП «Велика Писарівка» та згідно дата-штампу на рішенні Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 27.08.2018 року по справі № 387/722/18 його примусово видворено за межі України 29.08.2018 року.

Вироком Великописарівського районного суду Сумської області від 14.12.2020 року по справі № 575/1187/20 відповідач визнаний винним у вчиненні злочину, передбаченому частиною 1 статті 332-2 Кримінального кодексу України та йому призначене покарання у вигляді арешту строком на три місяці. На даний час відповідач відбуває зазначене покарання у Державній установі «Петрівська виправна колонія (№ 49)» Міністерства юстиції України (далі - ВК № 49). Згідно повідомлення ВК № 49 від 02.04.2021 року, відповідач буде звільнений 04.05.2021 року. У зв`язку із тим, що вказана дата є вихідним днем, фактично звільнення відповідача буде здійснено 30.04.2021 року.

Крім того,зазначається, що подальше перебування громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України суперечить законодавству України. За таких обставин, просить прийняти рішення про примусове видворення відповідача з України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову, пояснив, що має в м. Помічна будинок батьків, вид на проживання не оформлював.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 27.08.2018 року Добровеличківським районним судом Кіровоградської області прийнято рішення по справі № 387/722/18, яким ухвалено примусово видворити відповідача за межі України та заборонити йому подальший в`їзд в Україну строком на п`ять років.

Згідно акта приймання-передавання іноземця або особи без громадянства від 29.08.2018 року, відповідач переданий посадовій особі КПП «Велика Писарівка» та згідно дата-штампу на рішенні Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 27.08.2018 року по справі № 387/722/18 його примусово видворено за межі України 29.08.2018 року.

Вироком Великописарівського районного суду Сумської області від 14.12.2020 року по справі № 575/1187/20 встановлено, що перебуваючи на території Російської Федерації, усвідомлюючи, що діє в порушення встановленої уповноваженим державним органом заборони, достовірно знаючи про те, що йому в`їзд в Україну заборонений до 26.08.2023 року, ОСОБА_1 27.11.2020 року на виконання свого злочинного умислу та з метою перетину державного кордону України, за невстановлених слідством обставин прибув до лінії державного кордону Російської Федерації (зі сторони Російської Федерації), та рухаючись в пішому порядку, умисно здійснив незаконний перетин державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску, а саме перетнув державний кордон з Російською Федерацією до України в напрямку с. Понури Грайворонського р-ну Белгородської обл. (Російська Федерація) с. Дмитрівка Великописарівського р-ну Сумської обл. (Україна) в районі інформаційного покажчика «Увага! Державний кордон України. Прохід заборонено» № 58, де і був о 17 годині 30 хвилин 27.11.2020 року затриманий військовослужбовцями ВПС «Велика Писарівка» ДПС України, знаходячись в 50 метрах від лінії державного кордону поблизу вказаного інформаційного покажчика на території Дмитрівської сільської ради. Вказаним вироком відповідач визнаний винним у вчиненні злочину, передбаченому частиною 1 статті 332-2 Кримінального кодексу України та йому призначене покарання у вигляді арешту строком на три місяці.

Наразі відповідач відбуває зазначене покарання у Державній установі «Петрівська виправна колонія (№ 49)» Міністерства юстиції України. Згідно повідомлення ВК № 49 від 02.04.2021 року, відповідач буде звільнений 04.05.2021 року. У зв`язку із тим, що вказана дата є вихідним днем, фактично звільнення відповідача буде здійснено 30.04.2021 року.

Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VI (далі - Закон № 3773-VI), «... нелегальний мігрант - […] іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України...».

Згідно статті 26 Закону № 3773-VI, «... Іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства [...] за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції [...] з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення

Рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення...».

Судом встановлено, що відповідач рішення про його примусове видворення за межі України не виконав та продовжує нелегально перебувати на території України.

Таким чином, відповідач своїми діями порушив вимоги статей 9 та 23 Закону № 3773-VI та пункту 68 Порядку № 322. Його подальше перебування на території України суперечить законодавству України.

Відповідно до статті 30 Закону № 3773-VI, «... Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції [...] можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення [...]. Іноземцям та особам без громадянства, зазначеним у цій статті, забороняється подальший в`їзд в Україну строком на п`ять років. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення та додається до строку заборони в`їзду в Україну, який особа мала до цього...».

За статтею 20 КАС України, «... Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: [...]

3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: [...]

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України...».

Згідно вимог частини 1 статті 288 КАС України, «... Позовні заяви […] центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, […] про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів...».

Частиною 2 вказаної статті передбачено, що «... Адміністративні справи, визначені цією статтею, розглядаються судом за обов`язкової участі сторін у десятиденний строк з дня подання позовної заяви...».

Відповідно до частини 5 тієї ж статті, «... За подання до адміністративного суду позовних заяв […] у справах, визначених цією статтею, судовий збір не сплачується...».

Статтею 371 КАС України передбачено, що «... Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення: [...]

3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства...».

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Один із примірників рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства видається іноземцю або особі без громадянства, стосовно яких воно прийнято. У рішенні зазначаються підстави його прийняття, порядок оскарження та наслідки невиконання.

Рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду. Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

У разі прийняття рішення про примусове повернення в паспортному документі іноземця або особи без громадянства скасовується віза і вилучаються документи, що підтверджують законні підстави перебування в Україні.

Примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Частинами 1, 2 ст. 16 цього Закону визначено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.

За змістом ч. 1 ст. 30 цього Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

При цьому, відповідно до ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

З матеріалів справи вбачається, що обставини, які вказані в ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та унеможливлюють примусове видворення за межі території України, відсутні.

Також, судом не встановлено обставин, відповідно до яких на відповідача поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту». Крім того, відповідач не звертався до ДМС України із заявою про надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.

Більш того, доказів, які б мали підтвердити законність перебування відповідача на території України суду надано не було.

Таким чином, беручи до уваги, що громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» відсутні, та зважаючи на те, що відповідач порушив правовий режим перебування на території України, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав вважати, що він ухиляється від виконання рішення про його примусове повернення, що є підставою для прийняття судом рішення про примусове видворення відповідача за межі України, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Крім того, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України, суд вважає за можливе звернути рішення до негайного виконання.

На підставі ст.ст. 26, 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», керуючись ст.ст. 9, 19, 77, 90, 139, 245, 246, 271, 288, 371 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі України - задовольнити.

Примусово видворити за межі території України громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 23.04.2021 року.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко