
Справа № 627/14/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2021 року смт. Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Бугаєнко І.В.,
за участі секретаря Сургай М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в смт Краснокутськ цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги внаслідок зловживання з боку відповідача -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплаченої допомоги внаслідок зловживання з боку відповідача у сумі 6082 грн. 92 коп.
Позовні вимоги представник позивача мотивує тим, що ОСОБА_1 з 20.11.2017 року перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради. З 01.06.2018 року по 30.06.2019 року відповідач отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. 29.01.2019 року відповідач знову звернулася до Управління на надала всі документи для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на наступний період. Відповідач при зверненні не зазначила у декларації про доходи та майновий стан осіб, про те, що її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у період з 27.07.2018 року по 08.10.2018 року працював у ТОВ «Фактор -Друк» та отримував заробітну плату.
Позивач вказує, що за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року відповідач неправомірно отримувала допомогу, оскільки приховала або навмисно надала недостовірні дані про дохід свого сина. Розмір надмірно виплаченої допомоги складає 6082 грн. 92 коп. Станом на день подання позовної заяви, відповідач надміру отримані кошти не повернула.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в матеріалах справи міститься клопотання від 20.04.2021 року про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчать оголошення про виклик в судове засідання на офіційному веб-сайті «Судова влада», відзив не подала.
З урахуванням одночасного існування умов, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, судом проведено заочний розгляд справи.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, судом не здійснювалося.
Суд, дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи зі свого внутрішнього переконання, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Матеріальна підтримка малозабезпеченим сім`ям здійснюється шляхом надання таким сім`ям державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей.
29.01.2019 року ОСОБА_3 звернулася до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги одиноким матерям /а.с.6-7/.
У декларації про доходи і майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачем зазначено членом його сім`ї сина ОСОБА_4 , доходами сім`ї вказано допомогу УСЗН ОСОБА_3 та стипендію ОСОБА_4 /.с. 8-9/
На підставі поданих документів УСЗН Індустріального району Харківської міської ради прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми від 14.02.2019 /а.с.10/.
Відповідно до акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 18.06.2019 було виявлено невірну інформацію про доходи ОСОБА_1 . Внаслідок чого позивачем були надмірно виплачено кошти в сумі 6082,92 гривні /а. с. 55/.
Так, відповідно до довідки про доходи № 168 від 20.06.2019 року, ОСОБА_2 працював в ТОВ «Фактор-Друк» період з 27 липня 2018 по 08 жовтень 2018 та одержав заробітну плату в розмірі 7656,18 гривень/а.с.11-12/. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.01.2019 року заробітна плата не вказана. Відповідачу було нараховано державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 року без врахування заробітної плати її сина ОСОБА_2 .
Відповідно до методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги до сукупного доходу сім`ї входить заробіток учнів та студентів, які поєднують навчання з постійною роботою на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання.
Після перерахунку сум виплаченої відповідачу допомоги, з урахуванням заробітної плати ОСОБА_2 в розмірі 7646,18 грн., обсяг надміру виплачених коштів по допомозі малозабезпеченим сім`ям склав 6082,92 гривень /а.с.16/.
Згідно з довідкою про доходи, виданою ТОВ «Фактор - друк» від 20.06.2019 року № 168, ОСОБА_2 , працював брошюрником у ТОВ «Фактор-друк» та за період з 27 липня 2018 по 08 жовтня 2018 року, сума його доходу склала 7656,18 гривень /а.с. 12/.
Після виявлення позивачем вказаних порушень виплати допомоги відповідачу припинились.
17.06.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради із заявою про те, що добровільно повернене кошти на розрахунковий рахунок управління /а.с.13/.
11.07.2019 року позивачем на адресу відповідача було направлено повідомленняза №10-29/5132/4-06/19 про те, що розмір переодержаної суми ОСОБА_1 суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 становить - 6082,92 грн. та рекомендовано її повернути за вказаними реквізитами.. /а.а14/
З аналогічним листом Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради звернулося до відповідача 22.01.2020 року в якому також йшлося про зміну реквізитів для перерахування переодержаних нею коштів/а.с.15/.
Нарахування та виплата допомоги сім`ям з дітьми проводиться у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.
Нарахування та виплата допомоги малозабезпеченим сім`ям проводиться у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.
Відповідно до положень ст. 1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.
Відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі Порядок) для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
Відповідно до п.12 Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з п. 28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Згідно із частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18).
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року, «Онер`їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» від 08 квітня 2008 року, «Москаль проти Польщі» від 15 вересня 2009 року).
Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року та «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року). Суд вказав, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.
В матеріалах справи немає відомостей про те, що ОСОБА_1 , подаючи декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та не вказавши у ній відомості про доходи свого сина ОСОБА_2 , зокрема, заробітну плату за період з 27.07.2018 по 08.10.2018 у розмірі 7656,18 грн., мала на меті навмисно приховати ці дані.
Отже, враховуючи соціальний статус сім`ї відповідача, наявність на утриманні дітей, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, суд дійшов висновку, що примусове повернення наданої державою соціальної допомоги може призвести до покладення на ОСОБА_1 надмірного тягаря.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 328/1056/19 ( провадження № 61-496св20).
Суд з`ясував обставини, на які посилався позивач як на підставу своїх вимог, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів окремо кожного, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Питання про розподіл судових витрат, суд вирішує у відповідності до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст.2, 4, 5, 10, 11, 12, 13, 81, 89, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-289, 352, 354, розділу ХІІ Прикінцевих положень, пп.15.5 п.15 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги внаслідок зловживання з боку відповідача -відмовити в повному обсязі.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Краснокутський районний суд Харківської області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Заочне рішення набирає законної сили протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Краснокутський районний суд Харківської області до Харківського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, розташованого за адресою: 61007, м. Харків, вул. Біблика, 6, код ЄДРПОУ 26281752.
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Повне рішення складено 22 квітня 2021 року.
Суддя Бугаєнко І. В.