
Справа № 673/682/20
Провадження № 2/673/32/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2021 р. м.Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий – суддя Дворнін О.С.
при секретарі судового засідання Ставнічук Р.М.
з участю прокурора Делінди В.Ю., представника ДЗК Бідної Н.І. та відповідача ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору,-
В С Т А Н О В И В:
До Деражнянського районного суду Хмельницької області, в порядку загального позовного провадження, надійшов позов зазначеної вище особи до вказаного нею відповідача щодо визначеного позивачем предмету спору з вимогою внести зміни до договору оренди землі від 17.11.2005, укладеного між Деражнянською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 : -п. 5 викласти в новій редакції «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 169 421,64 грн. (сто шістдесят дев`ять тисяч чотириста двадцять одна гривня шістдесят чотири копійки)»; -п. 9 викласти в новій редакції «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і встановлена у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки та становить 5082,65 грн. (п`ять тисяч вісімдесят дві гривні шістдесят п`ять копійок) в рік», а також стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір в сумі 2102 грн., сплачений за подання позову.
В судовому засіданні прокурор свої позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити із викладених в ньому підстав.
Відповідач проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом об`єктивно встановлено, що Розпорядженням голови Деражнянської районної державної адміністрації від 02.09.2005 № 282/2005-р ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 5,5534 га, яка розташована за межами населених пунктів Городищенської сільської ради Деражнянського району для садівництва.
На підставі вказаного розпорядження 17 листопада 2005 року між Деражнянською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 5,5534 га, розташована за межами населених пунктів Городищенської сільської ради Деражнянського району для садівництва.
Згідно п.5 вказаного договору оренди земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6889 грн. за га.
Пунктом 9 Договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 664,40 грн.
Відповідно до п. 13 цього Договору, розмір орендної плати переглядається не рідше одного разу на три роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
Вказаний Договір зареєстрований у Деражнянському відділі Хмельницької регіональної філії ДП Центр ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.03.2006 за №1.
У подальшому 08 липня 2010 року між Деражнянською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки та пункт 9 Договору викладено у новій редакції, а саме орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 250 грн. за 1 га площі, що становить 1388,35 грн., шляхом внесення на розрахунковий рахунок Городищенської сільської ради.
Розмір орендної плати у договорі оренди землі від 17.11.2005, укладеному між Деражнянською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства з наступних підстав.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із ст. 15 цього Закону однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Базою оподаткування відповідно до ст. 271 цього Кодексу є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно із ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №16 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду від 06.06.2018 у справі №903/918/16 (п.22), де зазначено, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 Податкового кодексу України.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.2017 №262 затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.
Цей порядок застосовується з дня його офіційного опублікування.
Так, згідно вказаного порядку станом на 01.01.2019 грошова оцінка одиниці площі ріллі по Хмельницькій області становить 30477 грн.
Статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
На даний час згідно із п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії? картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, саме ця державна служба є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області є його територіальним органом.
Згідно інформації ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області від 29.08.2019 №31-22-0.63-5131/2-19 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 5.5590 га станом на 28.08.2019 становить змінилася.
У зв`язку із тим, що згідно вказаного Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, грошова оцінка одиниці площі ріллі по Хмельницькій області становить 30477 грн., таким чином нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 5,5590 га розташованої за межами населених пунктів Городищенської сільської ради Деражнянського району становить 169 421,64 грн.
Відповідно до інформації Головного управління ДФС у Хмельницькій області розмір орендної плати за використання вказаної земельної ділянки становить 2080,86 грн.
З огляду на викладене, до місцевого бюджету не надходить орендної плати орієнтовно щонайменше 5082,65 грн. в рік. Тобто, 3% від нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки, а фактична сплата орендарем за використання земельних ділянок становить 2080,86 грн.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 29.08.2019 №31-22-0.63-5131/2-19 повідомлено ОСОБА_1 про необхідність внесення змін до вказаного договору оренди земельної ділянки для приведення розміру орендної плати у ньому у відповідність до вимог законодавства.
Разом із тим, на сьогодні у добровільному порядку ОСОБА_1 зміни до зазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати, не вніс.
Частиною 1 статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини 1 та 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі").
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Таким чином, з урахуванням положень статті 632 ЦК, статті 288 ПК і статей 15, 21 Закону України "Про оренду землі" нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Частиною 2 статті 651 ЦК передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частини 2 статті 632 ЦК зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Виходячи зі змісту статей 632, 651 ЦК та статті 30 Закону України "Про оренду землі" слід дійти висновку про те, що за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.
Відповідно до частини 1 статті 652 ЦК у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У разі коли сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінилися, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною 4 статті 652 ЦК, змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило би співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 16.04.2018 по справі №910/7905/17.
Окрім цього, Верховний Суд 04.04.2018 у справі № 924/147/17 визнав доцільним застосування практики Європейського суду з прав людини, а також зазначив, що уповноважений державний орган має можливість виправити свою помилку та захистити права держави шляхом визначення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та внесення відповідних змін до договору у встановленому порядку.
Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Аналіз ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді у випадках:
- якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження;
- у разі відсутності такого органу.
Перший «виключний випадок» передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.
У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб`єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.
«Не здійснення захисту» виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
Зазначена позиція міститься у постанові Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №4/166 «б».
Аналіз позиції Верховного Суду вказує на те, що лише звернення уповноваженого суб`єкта владних повноважень до суду з відповідним позовом можна вважати належним здійсненням захисту інтересів держави. Інші вжиті заходи (зокрема, листування) не відповідають вимогам чинного законодавства, зазначеної позиції.
Прокурором в позовній заяві зазначено, що необхідність звернення прокурора з позовною заявою зумовлена потребою захистити інтереси держави, в особі ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області якому надано право розпорядження землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів в порядку та спосіб, які передбачені Земельним кодексом України. Таке звернення до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання - платності користування землями державної власності.
«Суспільний інтерес» полягає у повному та своєчасному надходженні орендної плати до місцевого бюджету, що явно переважає приватний інтерес ОСОБА_1 , який впродовж тривалого часу орендує земельну ділянку державної власності по заниженій орендній платі, що не відповідає вимогам діючого законодавства.
Також спірні правовідносини пов`язані зі сферою формування та використання місцевого бюджету, до якого мають своєчасно та в повному обсязі надходити кошти у вигляді орендної плати, що безпосередньо стосується прав та економічних інтересів територіальної громади Городищенської сільської ради Деражнянського району.
Більше того, користування ОСОБА_1 земельною ділянкою за заниженим розміром орендної плати упродовж більше 2 років не лише спричиняє втрати бюджету, а й є дискримінацією добросовісних землекористувачів, які опиняються у гіршому економічному становищі поряд із суб`єктами, які ухиляються від належного оформлення відносин у земельній сфері та сплати орендної плати.
Підставою для звернення прокурора з даною позовною заявою є «не здійснення захисту» ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області майнових прав та інтересів держави, тобто його пасивна поведінка. Так, усвідомлюючи порушення інтересів держави,
що підтверджується листом ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області від 03.09.2019 направленим на адресу ОСОБА_1 щодо внесення змін до спірного договору, та маючи відповідні повноваження для їх захисту, ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області майже 9 місяців не зверталась з позовом до суду про внесення змін до договору оренди землі. Внаслідок зволікання із зверненням ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області до суду із позовом за період з вересня 2019 року по травень 2020 року вже безповоротно втрачено 3811,98 гривень.
Враховуючи те, що Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області самостійно заходи щодо усунення вказаних порушень у судовому порядку не вживались, прокурор пред`являє цей позов в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання законності встановлення орендної плати за використання земель державної власності.
Окрім того, суспільний інтерес полягає у повному надходженні орендної плати до місцевого бюджету, що явно переважає приватний інтерес ОСОБА_1 у використанні вказаної земельної ділянки на підставі договору оренди, розмір орендної плати у якому є заниженим та не відповідає вимогам законодавства у зв`язку із невідповідністю нормативної грошової оцінки, як наслідок до бюджету не надходять кошти в сумі 5082,65 грн. в рік.
Викладені у позовній заяві обставини підтверджуються наступними доказами: копією договору оренди укладеного між Деражнянською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 від 17.11.2005 (оригінал знаходиться в Деражнянській райдержадміністрації та ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області); копією додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 08.07.2010 року (оригінал знаходиться в ОСОБА_1 , Деражнянській райдержадміністрації та ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області); листом ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області від 29.08.2019; листом ГУ ДФС у Хмельницькій області від 30.08.2019; листом ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області від 03.09.2019; листом ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області від 06.11.2019; копією листа заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури від 21.10.2019 (оригінал знаходиться у Головному управлінні Держгеокадастру у Хмельницькій області); відомості з Єдиного державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців щодо ГУ Держгеокадастру в області та прокуратури Хмельницької області.
З огляду на наведене, позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247 та 258-268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
1. Внести зміни до договору оренди землі від 17.11.2005, укладеного між Деражнянською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 :
-п. 5 викласти в новій редакції «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 169 421,64 грн. (сто шістдесят дев`ять тисяч чотириста двадцять одна гривня шістдесят чотири копійки)»;
-п. 9 викласти в новій редакції «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і встановлена у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки та становить 5082,65 грн. (п`ять тисяч вісімдесят дві гривні шістдесят п`ять копійок) в рік».
1. Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір в сумі 2102 грн., сплачений за подання позову.
Складання повного рішення було відкладено на строк не більш як десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв`язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
Позивач - Хмельницька місцева прокуратура, 29000, м.Хмельницький, вул. Проскурівська, 63, тел. (0382) 76-44-47, тел.(03856) 2-12-76, е-mail: sekretariat@khmel.gp.gov.ua, код ЄДРПОУ 02911102;
Відповідач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , засоби зв`язку не відомі.
Суддя: О. С. Дворнін