
Справа № 686/10103/21
Провадження № 2-а/686/209/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2021 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Заворотної О.Л.
секретаря судового засідання Сікори Ю.В.
з участю представника позивача Величко Л.В.
відповідача Чинташева О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області (позивач) (м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87) до ОСОБА_1 (відповідач) про затримання для ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та примусового видворення за межі України
встановив:
Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області звернулось до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із адміністративним позовом до ОСОБА_2 про затримання для ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та примусового видворення за межі України, в обґрунтування якого вказало, що 21.04.2021 до УДМС України в Хмельницькій області надійшло повідомлення від ГУНП в Хмельницькій області, щодо виявленого громадянина Республіки Узбекистан, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на території України з порушенням міграційного законодавства, без документів.
Зі слів іноземця державний кордон України на в`їзд він здійснив у 2010 році по паспортному документу, через ОКПП «Бориспіль». Більше територію України не покидав. Постійного місця проживання та легальних джерел доходу немає.
В ході проведеної перевірки було встановлено, що 20.11.2019 року працівниками УДМС України в Хмельницькій області було виявлено громадянина Республіки Узбекистану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме: проживав без документів на право проживання в Україні та ухилився від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування.
Крім того було встановлено, що 24.06.2019 року Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області (справа № 686/24231/17) громадянина ОСОБА_1 визнано винним у вчинені злочину, передбаченого ч.4 ст.358 КК України та призначено покарання за ч.4 ст. 358 КК України у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510 гривень. Речовий доказ, а саме паспорт громадянина Республіки Узбекистан виданого 17.11.2004 року, терміном дії до 04.07.2019 року залишено в матеріалах кримінального провадження.
Відповідач перебуває на території України нелегально, не має законного джерела доходів, крім того у Відповідача відсутній паспортний документ який давав би право виїхати за межі території України.
20.11.2019 року УДМС України в Хмельницькій області було складено протокол №МХМ 00007 про адміністративне затримання, а також протокол МХМ № 000170 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2
Постановою УДМС України в Хмельницькій області ПН МХМ 000170 відносно ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення у розмірі одна тисяча сімсот грн.
Враховуючи викладене працівниками УДМС України в Хмельницькій області 20.11.2019 було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказаним рішенням громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було зобов`язано покинути територію України до 19.12.2019.
Проте ОСОБА_3 не виконав рішення про примусове повернення. Дане рішення супроводжувалось забороною в`їзду в Україну ОСОБА_4 , строком на З роки, до 20.11.2022 року.
Відповідно до частини 5 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Проте вказаний іноземець у встановлений законодавством строк рішення не виконав, продовжує перебувати на території України, порушуючи міграційне законодавство України.
На теперішній час у відповідача відсутній паспортний документ, обов`язкова наявність якого у іноземців визначена ст. 9 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Просить надати дозвіл для затримання для ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та примусового видворення за межі України.
В судовому засіданні представник позивача Управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області – Величко Л.В. позов підтримала за викладених в позовній заяві обставин, просить його задоволити.
Відповідач ОСОБА_3 позов не визнав, просить дозволу залишитись на території України.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, 24.06.2019 року Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області (справа № 686/24231/17) громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 визнано винним у вчинені злочину, передбаченого ч.4 ст.358 КК України та призначено покарання за ч.4 ст. 358 КК України у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510 гривень. Речовий доказ, а саме паспорт громадянина Республіки Узбекистан виданого 17.11.2004 року, терміном дії до 04.07.2019 року залишено в матеріалах кримінального провадження.
Таким чином, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на території України з порушенням міграційного законодавства, без документів.
20.11.2019 року УДМС України в Хмельницькій області було складено протокол №МХМ 00007 про адміністративне затримання, а також протокол МХМ № 000170 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постановою УДМС України в Хмельницькій області ПН МХМ 000170 накладено адміністративне стягнення відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням УДМС України в Хмельницькій області № 72 від 20.11.2019 року примусово повернуто до країни походження громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язано його покинути територію України у термін до 19.12.2019 року.
Заборонено громадянину України Республіки Узбекистан ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в`їзд на територію України строком на 3 (три) роки.
Проте ОСОБА_3 не виконав рішенням про примусове повернення та перебуває на території України нелегально, не має законного джерела доходів, крім того у відповідача відсутній паспортний документ який давав би право виїхати за межі території України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року №3773-VI (далі - Закон №3773-VI).
За приписами частини 1 статті 26 цього Закону іноземці або особи без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземці або особи без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (частиною 5 статті 26 Закону №3773-VI).
Абзацом 1 частини 1 статті 30 Закону №3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Як передбачено ч. 4 ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до частини 1 статті 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Згідно частиною 1 статті 289 КАС України визначає що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1)затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2)затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3)взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4)зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Зважаючи на зазначене, суд дійшов висновку про обґрунтованість підстав вважати, що відповідач ухилятиметься від виїзду з території України в добровільному порядку, про що свідчить порушення чинного законодавства України, відсутність документа на право перебування в Україні та коштів, на підставі яких він може самостійно покинути територію України, а також відсутність у нього законних підстав перебування та проживання на території України.
На підставі викладеного, суд вважає, що є підстави для затримання для ідентифікації строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до п. 3 ч. 2ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Керуючись Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", ст.ст. 77, 79, 243-246, 271, 289 КАС України, суд -
вирішив:
Позов задоволити.
Затримати для ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Примусово видворити громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області, м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87, код ЄДРПОУ 37864148,
відповідач: громадянин Республіки Узбекистан ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дата складання повного тексту рішення 22.04.2021.
Суддя: