
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
Справа №338/493/21
Провадження № 2-а/338/7/21
21 квітня 2021 року селище Богородчани
Суддя Богородчанського районного суду Івано-Франківської області Рибка Л.Я., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до управління патрульної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, закриття справи про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до УПП в Івано-Франківській області, в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичн батальйону №1 роти №3 відділення поліції №5 (м. Тлумач) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області Кітурою Андрієм Степановичем, якою його (позивача) притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. Провадження у зазначеній справі про адміністративне правопорушення позивач просить закрити, судові витрати покласти на відповідача.
Вивчивши позовну заяву, приходжу до висновку, вона підлягає залишенню без руху з огляду на наступні підстави.
За приписами п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, а також з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Згідно зі ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (ч. 6 ст. 161 КАС України).
Частиною 1 ст. 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Причини пропуску строку звернення до адміністративного суду можуть бути визнані судом поважними лише якщо відповідні обставини виникли об`єктивно, незалежно від волі особи, безпосередньо унеможливлюють або ускладнюють можливість подання позову у визначений законом строк, виникли протягом строку, який пропущено та підтверджується належними і допустимими доказами.
Встановлено, що позовна заява подана з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду: оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАН №4023420, винесена 05 квітня 2021 року, цього ж числа її копію отримано ОСОБА_1 , про що свідчить його підпис в оскаржуваній постанові, адміністративний позов подано до канцелярії суду 19 квітня 2021 року.
Заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом позивачем до позовної заяви, як це передбачено вимогами ч. 6 ст. 161 КАС України, не додано. В прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 зазначає: в зв`язку з тим, що після 05 квітня 2021 року впродовж десяти днів в мене були наявні ознаки захворювання, а саме: сухий кашель, утруднене дихання та температура, я змушений був перебувати на карантині та не мав змоги вчасно самостійно подати позовну заяву, тому відповідно до ст. 289 КУпАП прошу поновити термін оскарження постанови серії ЕАН №4023420 від 05 квітня 2021 року. Доказів на підтвердження зазначених обставин ОСОБА_1 суду не надав.
За таких обставин у суду відсутня можливість з`ясувати питання поважності причин пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Крім того, слід зазначити наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Виходячи з положень, передбачених ст. 160 КАС України, на обов`язок визначати відповідача у справі покладено на позивача.
Відповідно до ст. 222 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 6 ст. 121 КУпАП, підвідомчі органам Національної поліції. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Як видно з постанови серії ЕАН №4023420, таку 05 квітня 2021 року винесено старшим сержантом поліції батальйону №1 роти №3 відділення поліції №5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області Кітурою Андрієм Степановичем. Сержант Кітура А.С. є працівником ГУНП в Івано-Франківській області та, виносячи оскаржувану постанову, діяв від імені зазначеного органу Національної поліції. В той же час ОСОБА_1 відповідачем у справі зазначає управління патрульної поліції в Івано-Франківській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позовну заяву слід залишити без руху, позивачу надати строк, протягом якого він повинен усунути вказані недоліки.
Керуючись ст. 122, 123, 161, 169, 286 КАС України, суддя
п о с т а н о в и л а:
Позовну заяву ОСОБА_1 до управління патрульної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, закриття справи про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом п`яти днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки, вказані в мотивувальній частині ухвали, в тому числі шляхом надання доказів на підтвердження наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та заяви про поновлення такого строку.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута особі, яка її подала, та вважатиметься неподаною.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.Я. Рибка