Рішення № 96458774, 21.04.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
826/17683/18
Номер документу
96458774
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2021 року м. Київ № 826/17683/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,

розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві в особі ліквідаційної комісії Головного управління МВС в м. Києвіпровизнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві в особі ліквідаційної комісії Головного управління МВС в м. Києві, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві щодо відмови прирівняти розмір посадового окладу та премії командира відділення спеціальної роти міліції з підбору та транспортування трупів у морг, з якої ОСОБА_1 був звільнений у запас, до розміру посадового окладу та премії поліцейського поліції особливого призначення - молодший склад поліції в місті Києві, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобов`язати ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві прирівняти розмір посадового окладу та премії командира відділення спеціальної роти міліції з підбору та транспортування трупів у морг, з якої ОСОБА_1 був звільнений у запас, до розміру посадового окладу та премії поліцейського поліції особливого призначення - молодший склад поліції в місті Києві, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій зазначити розмір посадового окладу та премію за посадою - поліцейський поліції особливого призначення - молодший склад поліції в місті Києві, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено про те, що під час формування довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідачем невірно зазначено розмір посадового окладу та премії, визначених за посадою «командир відділення - молодший склад поліції в місті Києві», оскільки, за твердженнями представника позивача, ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві не враховано того, що перед виходом на пенсію позивач займав посаду командира відділення у спеціальній роті міліції, яка за своїм статусом та підпорядкуванням прирівнюється до поліції особливого призначення. Відтак, у межах спірних правовідносин під час визначення позивачу розміру посадового окладу та премії слід було врахувати такі показники за посадою поліцейського поліції особливого призначення, які, при цьому, є значно вищими. Позивач вважає, що має місце протиправна бездіяльність відповідача, у зв`язку з чим для захисту свого порушеного права звернувся до суду із позовом.

У своєму відзиві на позов відповідач проти позову ОСОБА_1 заперечував, зазначив, що позивач був звільнений з посади командира відділення спеціальної роти міліції з підбору та транспортування трупів у морг, підпорядкованої ГУ МВС України в м. Києві, яка відповідно до пункту 16 розділу XXIII «Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюютьсч посадам поліцейських», затвердженого наказом МВС №138 від 17.02.2017, прирівняна до посади поліцейського «командир відділення - молодший склад поліції в місті Києві», тому прирівняти її до посади поліцейського «інспектор патрульної поліції - молодший склад поліції в місті Києві» та до посади «поліцейський поліції особливого призначення - молодший склад поліції в місті Києві» немає законних підстав. Відтак, зважаючи на вислугу років позивача, з урахуванням положень «Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 №138, та Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988, позивачу правомірно визначено грошове забезпечення за відповідною прирівняною посадою поліцейських. На підставі викладеного відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2018 року відкрито провадження у справі і призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику та повідомлення сторін (письмове провадження). Тією ж ухвалою зобов`язано позивача надати засвідчені відповідно до ч.5 ст.94 КАС України копії письмових доказів.

Також матеріали справи містять неодноразові звернення позивача та його представника про прискорення розгляду спору по суті у зв`язку з великим значенням розгляду справи для відновлення порушених прав позивача.

Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали, суд встановив такі обставини справи.

Позивач був звільнений у запас Збройних Сил України за ст.65 п. «а» (за віком) з 30.11.2010 у званні старшого прапорщика міліції, з посади командира відділення спеціальної роти міліції з підбору та транспортування трупів у морг, підпорядкованої Головному управлінню МВС України у м. Києві (наказ Головного управління МВС України в м. Києві №1159 о/с від 30.11.2010). Вислуга позивача на день звільнення у пільговому перерахунку складала 32 роки 3 місяці 20 днів. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 ). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу МВС від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» розміри грошового забезпечення поліцейських станом на 01.01.2016 були збільшені, на підставі чого ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у м. Києві було виготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку його пенсії. Розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 склав:

- посадовий оклад - 1900,00 грн;

- оклад за спеціальним званням/старший прапорщик міліції/старший сержант поліції - 1000,00 грн;

- надбавка за стаж служби 45% - 1305,00 грн;

- премія 21,38 % - 917, 95 грн, - всього 5122,95 грн.

Не погодившись з таким складом грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, представник позивача звернувся до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві із адвокатським запитом №18-06/18 від 23.06.2018, в якому просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій зазначити оклад за посадою у розмірі 2 520,00 грн та премію у розмірі 44,98%, виходячи із розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського поліції особливого призначення. У відповідь на вказану заяву Головне управління МВС України в м. Києві листом від 05.07.2018 №м-579ад/125/01/30-2018 повідомило представника позивача про підстави та правомірність визначення ОСОБА_1 грошового забезпечення за посадою командира відділення молодшого складу поліції в м. Києві. Заявою від 31.08.2018 позивач звернувся до Міністра внутрішніх справ України, в якій просив вжити відповідних заходів реагування та надати ліквідаційній комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ в м. Києві вказівки прирівняти розмір посадового окладу та премії командира відділення спеціальної роти міліції з підбору та транспортування трупів у морг до розміру посадового окладу та премії поліцейського поліції особливого призначення - молодший склад поліції в м. Києві. Відповіді на останню заяву представником позивача до позовної заяви не долучено.

Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормативно-правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що слугувало підставою для перерахунку позивачу пенсії на підставі довідки від 22.03.2018 №ЛК-1955/125/01/62-2018, яка була складена та направлена до ГУ ПФУ відповідачем.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У силу положень п. 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку № 45).

Так, за твердженням представника відповідача, відповідно до п. 16 розділу ХХІІІ Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 №138, посада командира відділення особи рядового і молодшого начальницького складу органів внутрішніх справ у місті Києві, яку займав позивач до виходу на пенсію, прирівняна до посади командира відділення молодшого складу поліції в місті Києві. Внаслідок вказаного, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, у довідці від 22.03.2018 №ЛК-1955/125/01/62-2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), розмір посадового окладу визначено на рівні 1 900,00 грн. Середній розмір премії за посадою, яку займав позивач, за січень 2016 року склала 21,83%, про що надана відповідна інформація листом МВС України від 12.03.2018 №3261/05/22-2018.

У свою чергу, за твердженням представника позивача, ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у м. Києві не враховано того, що перед виходом на пенсію позивач займав посаду командира відділення у спеціальній роті міліції, яка за своїм статусом та підпорядкуванням прирівнюється до поліції особливого призначення. Відтак, застосуванню по відношення до позивача підлягає посадовий оклад за посадою «поліцейський (інспектор): патрульної поліції, поліції особливого призначення» та, відповідно, складає 2 520,00 грн, згідно з Додатком 10 Схема посадових окладів поліцейських з числа молодшого складу поліції до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.

Суд відхиляє вказані твердження представника позивача як необґрунтовані, оскільки приписами п. 2 розділу ХХІІІ «Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 №138, до поліцейських поліції особливого призначення віднесено наступні посади рядового і молодшого начальницького складу органів внутрішніх справ у місті Києві: міліціонер (міліціонер-водій, міліціонер-моторист, міліціонер-кінолог, міліціонер-черговий та інші): підрозділу спеціального й особливого призначення, підрозділу Державної служби охорони, підрозділу конвойної служби міліції.

Водночас, як було зазначено вище, позивач перед виходом на пенсію займав посаду командира відділення спеціальної роти міліції з підбору та транспортування трупів у морг, підпорядкованої Головному управлінню, що відповідає посаді командира відділення в органах Національної поліції.

Таким чином, відсутні законодавчо мотивовані підстави для прирівняння посади «командира», як управлінської посади, до «поліцейського підрозділу особливого призначення».

Суд також зазначає, що «дискримінаційна ситуація», пов`язана, як вважає представник позивача, із положеннями Додатку 10 Схема посадових окладів поліцейських з числа молодшого складу поліції до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, про що вказує представник позивача, в частині визначення більшого розміру посадового окладу щодо посади «поліцейський (інспектор): патрульної поліції, поліції особливого призначення» (2520,00 грн), ніж щодо посади «начальник: складу озброєння, складу непорушного запасу, конвою, стрільбища, тиру, полігона; командир: відділення, катера; помічник командира взводу, технік, інструктор, молодший інспектор» (1900,00 грн) не є предметом оскарження у межах цієї справи, а відтак, окремій оцінці судом не підлягає.

Отже, на підставі викладеного вище, суд дійшов до висновку, що прирівняння ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в місті Києві посади командира відділення спеціальної роти міліції з підбору та транспортування трупів у морг, підпорядкованого ГУ МВС України в м. Києві, до посади командира відділення - молодший склад поліції в м. Києві, згідно з довідкою від 22.03.2018 №ЛК-1955/125/01/62-2018, відповідає нормам діючого законодавства України. Таким чином, відповідачем вірно прирівняно посаду та визначено розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, а тому позовна вимога про визнання протиправними дій та похідна від неї позовна вимога про зобов`язання видати довідку щодо зазначення посадового окладу за посадою поліцейського поліції особливого призначення - молодший склад поліції в місті Києві задоволенню не підлягають.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Беручи до уваги фактичні обставини даної справи, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 5-11, 73-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві в особі ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40108616, адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15) відмовити у повному обсязі.

2. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з моменту складення повного тексту.

Суддя Н.А. Добрівська