Рішення № 96458770, 21.04.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
826/4147/18
Номер документу
96458770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2021 року м. Київ № 826/4147/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,

розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не здійснення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перерахунку пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% та процентної надбавки за вислугу років у розмірі 40%;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з урахуванням премії у розмірі 90% та процентної надбавки за вислугу років у розмірі 40% зі збереженням інших складових грошового забезпечення та підвищень і доплат, починаючи з 01.04.2012.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач вказує, що є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Позивач вважає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та з урахуванням довідки, виданої 20.06.2012 Київським міським військовим комісаріатом, відповідачем мав бути проведений перерахунок пенсії. Проте, ГУ ПФУ в м.Києві не взяло до уваги збільшені складові грошового забезпечення ОСОБА_1 , що позивачем визначено як протиправна бездіяльність. Позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок, проте листом від 20.02.2018 йому було відмовлено. Не погоджуючись з цим, позивач звернувся через представника до суду із позовною заявою.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Ухвалою суду від 15.03.2018 відкрито провадження у справі і призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику та повідомлення сторін (письмове провадження). Тією ж ухвалою суду було зобов`язано відповідача подати до суду всі матеріали, що були або які мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дій, допущення бездіяльності, з приводу яких подано позов.

21.05.2018 надійшло клопотання від представника позивача про заміну відповідача його правонаступником, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069) на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368). Суд встановив, що 29.03.2017 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 203 «Про утворення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві», якою затверджено перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом злиття, а саме: Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Лівобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві реорганізовано шляхом злиття та створено нову юридичну особу - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідача, як юридичну особу припинено 27.04.2018.

Тобто, правонаступником у сфері виконуваних функцій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069) є Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368).

У зв`язку з наведеним, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача та заміни відповідача його правонаступником у сфері виконуваних функцій - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368).

Ознайомившись із письмово викладеними доводами позивача, дослідивши подані документи і матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено такі обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (пенсійна справа ФА 128896), йому призначено пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) за вислугу років, пенсія призначена з 01.08.2000.

20.06.2012 Київським міським військовим комісаріатом було видано довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 для перерахунку пенсії позивача з 01.07.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві та отримав розрахунок пенсії за вислугу років по справі ФА128869 станом на 07.11.2017, відповідно до якої його пенсія складається із наступних складових грошового забезпечення (вислуга років 36):

- посадовий оклад - 1200,00 грн;

- оклад за військове звання - 135,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 467,25 грн;

- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 901,13 грн;

- премія 10% - 120,00 грн;

- надбавка за участь у бойових діях в інших країнах (за рішенням суду) - 1968,00 грн;

- надбавка учаснику бойових дій - 40,00 грн;

- особливі заслуги, 30% - 435,60 грн;

- підвищення за пост.КМУ №355 від 2012 - 565,75 грн; всього 5550,40 грн.

Не погоджуючись із таким розрахунком своєї пенсії, позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії.

Листом №6153/03/4-1302 від 20.02.2018 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивача, що у зв`язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» йому було проведено перерахунок згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для проведення підвищення розміру пенсії до управління надійшла довідка, видана Київським міським військовим комісаріатом від 20.06.2012 №128896. На підставі цієї довідки, з урахуванням положень Закону України №3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» щодо максимального розміру пенсій, було проведено підвищення пенсії позивачу.

Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині першій статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Наведена норма права вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Порядок №45), зокрема, пункту 1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» відповідачем своєчасно проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років згідно із Порядком №45 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 04.02.2008 №128896 (лист ГУ ПФУ в м. Києві №6153/03/4-1302 від 20.02.2018), наданої уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України - Київським міським військовим комісаріатом.

23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 355 (далі - Постанова №355), відповідно до пункту 1 якої установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

При цьому, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року (пункт 2 Постанови № 355).

Пунктом 2 вказаної постанови було зобов`язано відповідні уповноважені органи на видачу та складання довідок після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 1 квітня 2012 р. у порядку, встановленому Порядком №45.

Тобто, підвищення до пенсії відповідно до Постанови №355 може здійснюватись лише в тому випадку, коли грошове забезпечення особи за аналогічної посадою станом на 01.04.2012 більше, ніж станом на 01.01.2008. У зв`язку з цим для проведення підвищення розміру пенсії відповідно до Постанови №355 Київським міським військовим комісаріатом до управління була надана довідка від 20.06.2012 №128896, про розмір грошового забезпечення позивача.

Позивач вважає, що орган Пенсійного органу після отримання в 2012 році довідки відповідно до Постанови №355, повинен був здійснити перерахунок пенсії відповідно до Порядку №45. Однак, вказана позиція, на переконання суду, є необґрунтованою, оскільки як вже зазначалось вище, перерахунок пенсії відповідно до Порядку №45 та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Однак, Постановою №355, Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Довідка про розмір грошового забезпечення Київського міського військового комісаріату від 20.06.2012 №128896, на яку посилається позивач, як на підставу для перерахунку пенсії, не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховувалась лише граничні розміри надбавок, а не фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб`єкта владних повноважень.

Згідно із довідкою про розмір грошового забезпечення позивача станом на 20.06.2012 №128896, наданою Київським міським військовим комісаріатом до управління на виконання Постанови №355, визначається лише розмір пенсії, в межах якого можливо проводити підвищення пенсії згідно з вищезазначеною постановою.

Також, Верховним Судом України неодноразово було зроблено висновок, що Постановою №355, Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а довідка, надана на виконання цієї постанови, не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб`єкта владних повноважень (постанова від 17.03.2015 у справі №21-641а14).

Враховуючи встановлені обставини, суд приходить до висновку, що позивачу було проведено з 01.07.2012 підвищення до пенсії до 35 % відповідно до Постанови № 355, у межах максимального розміру пенсії, що підтверджується наявним у матеріалах справи розрахунком пенсії по пенсійній справі №ФА128896, а додаткових обставин для перерахунку пенсії позивачу законом не було встановлено.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, такі дії відповідають критеріям правомірності, визначених частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 5-11, 73-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позовуОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з моменту складення повного тексту.

Суддя Н.А. Добрівська