Рішення № 96458254, 19.04.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2021
Номер справи
620/390/21
Номер документу
96458254
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/390/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 до Чернігівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення (постанову) від 01.09.2020 про заборону громадянину Ізраїлю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в`їзд в Україну строком на 3 (три) роки та зобов`язати Відповідача вилучити інформацію з бази даних про заборону в`їзду в Україну ОСОБА_1 .

Позовні вимоги мотивовано тим, що довідка про наявність підстав для прийняття рішення про заборону виїзду в Україну не містить визначений Інструкцією №946 виклад обставин, наявність яких є необхідною для прийняття рішення про заборону в 'їзду в Україну, а також обґрунтування того, в чому саме полягають неправдиві відомості. Позивач заперечує щодо акту відмови від дачі пояснень, який також послугував підставою прийняття оскаржуваного рішення.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами. Також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання відзиву на позов.

У встановлений судом строк представником відповідача надано відзив на позов, у якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначив, що посадові особи Чернігівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповіді на відзив позивач зазначив про відсутність доказів на підтвердження винесення оскаржуваного рішення та відповідачем не спростована позиція стосовно застосування до позивача подвійної відповідальності за нібито одне й теж порушення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

01.09.2020 інспектором прикордонної служби відділу прикордонної служби «Добрянка» в ППр Нові Яриловичі Чернігівського прикордонного загону винесено Постанову про заборону громадянину Ізраїлю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 19/03/2019, в`їзд в Україну строком на 3 (три) роки.

Рішення мотивовано тим, що 01.09.2020 в пункті пропуску "Нові Яриловичі" о 22.00 був виявлений громадянин Ізраїля ОСОБА_1 , який слідував на в`їзд в Україну з Республіки Білорусь в пішому порядку та під час здійснення прикордонного контролю двічі надав неправдиві відомості щодо себе та мети поїздки на територію України, а саме 31.08.2020 року в ППр «Виступовичі» Житомирського прикордонного загону та 01.09.2020 в ППр «Нові Яриловичі» Чернігівського прикордонного загону.

Згідно Довідки про наявність підстав для прийняття рішення про заборону виїзду в Україну підставою для прийняття рішення являлися також: витяг з баз даних про осіб, які перетнули державний кордон, копія паспорту, копія результатів поглибленої перевірки документів, та акт відмови від дачі пояснень.

З такими висновками та самим рішенням позивач не погоджується, оскільки 01.09.2020 громадянин Ізраїля ОСОБА_1 разом зі своєю родиною та близькими родичами (зі своєю дружиною ОСОБА_2 та дітьми ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , їх нянькою ОСОБА_7 , а також свояком (чоловіком рідної сестри) ОСОБА_8 з його сином ОСОБА_9 , та своїми братами ОСОБА_10 , ОСОБА_11) слідували на в`їзд в Україну з Республіки Білорусь в пішому порядку. Під час здійснення прикордонного контролю позивачем надано відомості, що метою перетину кордону являється відвідування своєї родини (батька чоловіка рідної сестри) ОСОБА_12 , громадянина України, та (його матері) ОСОБА_13 , що зареєстровані та проживають в Україні за адресою АДРЕСА_1 .

Вважаючи, постанову від 01.09.2020 протиправною, позивач і звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначено Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.201 1 № 3773-VI (далі - Закон № 3773-VI).

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Частиною першою статті 13 Закону № 3773-VI в`їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється: якщо при клопотанні про в`їзд в Україну така особа подала про себе завідомо неправдиві відомості або підроблені документи.

Порядок прийняття органами охорони державного кордону Державної прикордонної служби України рішень про заборону в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства визначено Інструкцією про порядок прийняття органами охорони державного кордону Державної прикордонної служби України рішень про заборону в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства, затвердженою Наказом Адміністрації державної прикордонної служби України від 05.12.2011 № 946 (далі - Інструкція № 946).

Згідно з пп. «а» п.2.1. Інструкції № 946 рішення про заборону в`їзду в Україну іноземцю приймається органом охорони державного кордону в разі, якщо при клопотанні про в 'їзд в Україну іноземець подав про себе завідомо неправдиві відомості або підроблені документи.

Приблизно о 20.00 01.09.2020 до пункту пропуску «Нові Яриловичі» на в`їзд в Україну в пішому порядку прибула група осіб громадян Ізраїлю серед, яких прибув ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до вимог підпункту 1 пункту 10-1 Постанови КМУ від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (внесеними змінами затвердженими постановою КМУ від 27.08.2020 № 757) на час дії карантину в період з 00 год. 00 хв. 28 серпня 2020 року до 00 год. 00 хв. 28 вересня 2020 року було заборонено в`їзд на територію України іноземцям та особам без громадянства, крім таких осіб, які:

є одним із подружжя, батьками, дітьми, бабою або дідом громадянина України;

прибувають в Україну з метою навчання у закладах вищої освіти; проходять військову службу у Збройних Силах;

постійно або тимчасово проживають на території України та мають посвідку на постійне проживання або посвідку на тимчасове проживання;

визнані біженцями або особами, які потребують додаткового захисту; мають дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;

є працівниками дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей;

є главами та членами офіційних делегацій іноземних держав, співробітниками міжнародних організацій, а також особами, які їх супроводжують, та в`їжджають в Україну на запрошення Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Офісу Президента України, Міністерства закордонних справ;

є особами, які прибувають в Україну на запрошення Міністерства закордонних справ;

є водіями та/або членами екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні перевезення, членами екіпажів повітряних, морських і річкових суден, членами поїзних і локомотивних бригад;

є інструкторами збройних сил держав - членів НАТО та держав - учасниць програми НАТО "Партнерство заради миру", які беруть участь у заходах з підготовки підрозділів Збройних Сил або прибувають на запрошення Міністерства оборони;

є діячами культури, що прибувають на запрошення закладу культури разом з однією особою, що супроводжує кожного з них;

прибувають для участі в офіційних спортивних змаганнях, що проходять на території України, та супроводжуючих їх осіб;

є технічними спеціалістами, які прибувають в Україну на запрошення представників українських підприємств;

є особами, що здійснюють перевезення гемопоетичних стовбурових клітин для трансплантації;

прибувають на лікування до закладів охорони здоров`я України.

Під час проходження прикордонного контролю вказаний громадянин таких документів, що підтверджують його право на в`їзд на територію України під час встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не надав.

На виконання п.10-1 постанови КМУ від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (внесеними змінами затвердженими постановою КМУ від 27.08.2020 № 757) відносно даного громадянина Ізраїлю посадовою особою відділу прикордонної служби «Добрянка» в пункті пропуску «Нові Яриловичі» було прийнято рішення щодо відмови у перетинанні державного кордону України.

Приблизно о 22.00 01.09.2020 до пункту пропуску «Нові Яриловичі» на в`їзд в Україну в пішому порядку повторно прибула група осіб громадян Ізраїлю серед, яких прибув ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В подальшому під час здійснення прикордонного контролю посадовою особою відділу прикордонної служби «Добрянка» в пункті пропуску «Нові Яриловичі» було встановлено факт надання вищевказаним громадянином неправдивих відомостей, а саме заперечення ним факту перебування 31.08.2020 в пункті пропуску «Виступовичі» з метою потрапити на територію України до міста Умань для святкування РОГ-ГА-ШАНА, що було попередньо встановлено по лінії оперативно-чергової служби.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль» від 05.11.2009 № 1710-VI (далі - Закон № 1710-VI) посадовою особою відділу прикордонної служби «Добрянка» в пункті пропуску «Нові Яриловичі» 01.09.2020 було прийнято рішення про відмову у перетинанні державного кордону на в`їзд в Україну громадянину Ізраїлю ОСОБА_1 з причини того, що громадянин надав неправдиві відомості щодо себе та мети поїздки на територію України. Також, згідно з актом відмови від дачі пояснень громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 від надання будь-яких письмових пояснень відмовився.

Згідно довідки про наявність підстав для прийняття рішення про заборону в`їзду в Україну 01.09.2020 о 22 годині 00 хвилин в пункті пропуску «Нові Яриловичі» був виявлений громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який слідував на в`їзд в Україну з Республіки Білорусь в пішому порядку та під час здійснення прикордонного контролю двічі надав про себе завідомо неправдиві відомості щодо себе та мети поїздки на територію України, а саме: 31.08.2020 в пункті пропуску «Виступовичі» (Житомирський прикордонний загін) та 01.09.2020 в пункті пропуску «Нові Яриловичі» (Чернігівський прикордонний загін).

В подальшому 01.09.2020 інспектором прикордонної служби відділу прикордонної служби «Добрянка» Чернігівського прикордонного загону, керуючись статтею 13 Закону № 3773-VI, було винесено постанову про заборону в`їзду в Україну стосовно громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 19/03/2019, терміном на 3 (три) роки, яку було затверджено начальником Чернігівського прикордонного загону.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що постанову від 01.09.2020 про заборону громадянину Ізраїлю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в`їзд в Україну строком на 3 (три) роки винесено правомірно та у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Громадянина Ізраїлю ОСОБА_1 до Чернігівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Громадянин Ізраїлю ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 19/03/2019).

Відповідач: Чернігівський прикордонний загін Державної прикордонної служби України (вул. Квітнева, 3-В, м. Чернігів, 14026, код ЄДРПОУ 14321765).

Повний текст рішення суду виготовлено 19.04.2021.

Суддя О.В. Заяць