Рішення № 96454392, 20.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
520/13180/2020
Номер документу
96454392
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

20 квітня 2021 р. №520/13180/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м-н Свободи, буд.5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо використання для обрахування основного розміру раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, довідку Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області №100/32575- 2003008739 про грошове забезпечення від 23.03.2018 року на суму 8065,20 грн.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 01.01.2016 року пенсію у розмірі 89% від суми грошового забезпечення - 11609,24 грн., обчисленого на підставі довідки №100/32575-2003008739 від 31.05.2017 року виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 виплату заборгованості пенсії з 01.01.2016 року по теперішній час з урахуванням 89% розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, обчисленого на підставі довідки №100/32575-2003008739 від 31.05.2017 року виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області.

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у десятиденний строк, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст.382 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача неправильно застосовані норми чинного пенсійного законодавства та вибірково застосовані рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №820/1559/18 та від 24.01.2020 у справі №520/13900/19. На думку позивача вказані дії відповідача погіршують становище ОСОБА_1 щодо виплати пенсії у належному розмірі, а відтак є протиправними.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 року закрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2021 скасовано ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 року по справі №520/13180/2020, а справу направлено до суду 1 інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 05.02.2021 року адміністративну справу №520/13180/2020 прийнято до розгляду суддею Панченко О.В.

Копія ухвали про прийняття справи до розгляду в порядку спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, через канцелярію суду надав відзив на позов, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 по справі №520/1559/18 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року відповідно до ст.51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Харківській області №100/32575-2003008739 від 31.05.2017, з грошового забезпечення 11609,24 грн. Розмір пенсії після перерахунку склав 8126,47 грн. Відповідно до ч.2 ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону №1166 від 27.03.2014), пенсійний фонд при проведенні перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 №103, обмежив максимальний розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення. На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 по справі №520/13900/19 пенсію позивача перераховано з 01.01.2016 року в основному розмірі 89% грошового забезпечення на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області №100/32575-2003008739 від 23.03.2018, виходячи з розміру грошового забезпечення 8065,20 грн. Оскільки, розмір пенсії після цього перерахунку зменшився (7178,03 грн.), виплату пенсії залишено в попередньому розмірі - 8126,47 грн. Таким чином, відповідач діяв в порядку та у спосіб, визначених чинним законодавством України.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивач - ОСОБА_1 , пенсіонер органів внутрішніх справ України, з 10.01.2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Харківській області і отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

На момент призначення пенсії розмір пенсії позивача складався з 89% грошового забезпечення та включав в себе основні та додаткові види грошового забезпечення.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 року по справі №820/1559/18 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.ст.51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії як пенсіонеру внутрішніх справ, згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких органів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи, відповідач на виконання рішення суду від 05.04.2018 року по справі №820/1559/18, здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області №100/32575-2003008739 від 31.05.2017 з розрахунку суми грошового забезпечення для обчислення пенсії 11609,24 грн. при цьому одночасно зменшив основний розмір пенсії з 89% до 70% грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

З 01 січня 2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст.63 Закону 2262-ХІІ та постанови КМУ від 21.02.2018 №103 та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Харківській області №100/3275-2003008739 від 23.03.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року з розрахунку суми грошового забезпечення для обчислення пенсії 8265,20 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року у справі №520/13900/19 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% до 70% сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в основному розмірі 89% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2016 року, з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позовні вимоги залишено без задоволення.

Вказане рішення суду набрало законної сили 25.02.2020 року.

27.05.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив повідомити про перерахунок пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року у справі №520/13900/19.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області №200-0303-8/34389 від 16.06.2020 року повідомило, що на виконання зазначеного рішення суду, головним управлінням проведено перерахунок пенсії заявника з 01.01.2016 року у розмірі 89% грошового забезпечення з урахуванням довідки про грошове забезпечення у розмірі 8065,20 грн., яка надана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області від 23.03.2018 року №100/32575-2003008739 для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 року, яка складає 7178,03 грн. Під час перерахунку використано саме цю довідку тому, що в описовій частині рішення суду зазначено, що позивач посилається саме на перерахунок, який здійснено відповідно до Постанови №103. Оскільки, розмір пенсії, перерахований на виконання рішення суду зменшився, виплату пенсії було залишено у попередньому розмірі 8126,47 грн., згідно перерахунку відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 по справі №820/1559/18 з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 31.05.2017 року №100/32575-2003008739 про грошове забезпечення у розмірі 11609 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 за нормами, чинними на 01.01.2016 року.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не застосуванні при перерахунку пенсії неправильного відсоткового значення для обчислення розміру грошового забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України №2262-ХІІ.

Відповідно до статті 13 Закону України №2262-ХІІ (у редакції на момент призначення пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43 Закону України №2262-ХІІ), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100%, до категорії 2, - 95%.

Відповідно Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Порядок №45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Приписами пункту 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 (чинної на момент проведення перерахунку), постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Отже, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України №2262-ХІІ на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 зазначила, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України №2262-ХІІ, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

З довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №10215 від 11.11.2019 року вбачається, що відповідач до прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №103 від 21.02.2018 року здійснював позивачу виплату пенсії, виходячи з 70% основного розміру грошового забезпечення, виходячи зі складових визначених у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Харківській області №100/32575-2003008739 від 31.05.2017 року (від суми 11609,24 грн.). Розмір пенсії склав 8126,47 грн.

Як встановлено з протоколу перерахунку пенсії від 23.03.2020 року, яким здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року у справі №520/13900/19, яким визнано неправомірним зменшення відсоткового розміру пенсії з 89% до 70% з 01.01.2016 року, відповідач при обрахунку пенсії виходив з розміру 89% основного розміру грошового забезпечення, з урахуванням складових довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Харківській області №100/32575-2003008739 від 23.03.2018 року (від суми 8065,20 грн.). Розмір пенсії склав 7178,03 грн.

Оскільки, при порівнянні розміру пенсії позивача до проведення перерахунку та після встановлено зменшення загального розміру пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області з урахуванням ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" прийнято рішення виплачувати пенсію в розмірі, яку пенсіонер отримував до здійснення перерахунку.

Поряд з тим суд зазначає, що при порівнянні складових та розміру пенсії за наслідками перерахунку відповідачем допущено помилку в розрахунку розміру відсоткового значення основного розміру пенсії, з якого слід здійснювати виплату пенсії позивача. Так, порівнянню підлягало розмір пенсії обчислений відповідно до складових довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Харківській області №100/32575-2003008739 від 31.05.2017 року (від суми 11609,24 грн.) з розрахунку 89% основного розміру пенсії (з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 по справі №520/13900/19) та складових довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Харківській області №100/32575-2003008739 від 23.03.2018 року (від суми 8065,20 грн.) з розрахунку 89% основного розміру пенсії (з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 по справі №520/13900/19).

Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить висновку про помилковість здійснених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області розрахунків при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині не застосування відсоткового значення 89% основного розміру пенсії в довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Харківській області №100/32575-2003008739 від 31.05.2017 року для порівняння розміру пенсії при вчиненні її перерахунку.

Позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо використання для обрахування основного розміру раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, довідку Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області №100/32575-2003008739 про грошове забезпечення від 23.03.2018 року на суму 8065,20 грн. задоволенню не підлягають, оскільки, здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року за вказаною довідкою передбачався постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 року, яка була чинна на момент спірних правовідносин.

Крім того, суд зазначає, що довідка Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/32575-2003008739 про грошове забезпечення від 23.03.2018 року на суму 8065,20 грн. використовувалась органом пенсійного фонду в якості порівняння складових та розміру пенсії позивача. Нарахування та виплата пенсії за її складовими не здійснювалась.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягають в незастосуванні відсоткового значення розміру пенсії 89% до складових, визначених в довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/32575-2003008739 про грошове забезпечення від 31.05.2017 року при перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2016 року пенсію у розмірі 89% від суми грошового забезпечення - 11609,24 грн., обчисленого на підставі довідки №100/32575-2003008739 від 31.05.2017 року виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області, здійснивши виплату заборгованості за пенсійними виплатами з 01.01.2016 року по дату набрання законної сили даним рішенням суду.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи статті 2, 3, 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов`язковості судових рішень, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягають в незастосуванні відсоткового значення розміру пенсії 89% до складових, визначених в довідці Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області №100/32575-2003008739 про грошове забезпечення від 31.05.2017 року при перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 01.01.2016 року пенсію у розмірі 89% від суми грошового забезпечення - 11609,24 грн., обчисленого на підставі складових довідки №100/32575-2003008739 від 31.05.2017 року виданої Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Харківській області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 виплату заборгованості пенсії з 01.01.2016 року по дату набрання законної сили даного рішення суду, з урахуванням 89% розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, обчисленого на підставі довідки №100/32575-2003008739 від 31.05.2017 року виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м-н Свободи, буд.5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Панченко