
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про заміну сторони правонаступником
22 квітня 2021 року м. Рівне №460/2020/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, за участю: секретаря судового засідання Т.А. Самкової; представника позивача – І.Є. Тембіковського; представника відповідача – Є.А. Чеховської; представника третьої особи ОСОБА_1 – адвоката В.С. Януля; представника третьої особи Здолбунівської районної державної адміністрації – не прибув; розглядаючи у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Рівненської обласної державної адміністрації, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Здолбунівської районної державної адміністрації та ОСОБА_1 , про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В :
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 (далі – позивач) до Рівненської обласної державної адміністрації (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною відмову від 22.01.2021 №Т-2692/-20 щодо скасування розпорядження голови Здолбунівської районної державної адміністрації; зобов`язати відповідача скасувати розпорядження голови Здолбунівської районної державної адміністрації від 19.10.2004 №551 «Про затвердження акту державної технічної комісії».
Ухвалою суду від 29.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 22.04.2021; залучено до участі у справі третіх осіб – Здолбунівську районну державну адміністрацію та ОСОБА_1 .
15 квітня 2021 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, де вказав, що через ліквідацію Здолбунівської районної державної адміністрації її функціональним правонаступником є Рівненська районна державна адміністрація.
Представник позивача та представник третьої особи ОСОБА_1 не заперечили проти допущення правонаступництва третьої особи – Здолбунівської районної державної адміністрації.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для допущення правонаступництва, суд зазначає таке.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» №1009-IX від 17.11.2020, внесені зміни до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 20-21, ст. 190 із наступними змінами): 1) розділ II доповнено статтею 7-1 такого змісту: «Стаття 7-1. Утворення та реорганізація районних державних адміністрацій. Утворення та реорганізація районних державних адміністрацій здійснюються Кабінетом Міністрів України після прийняття Верховною Радою України рішення про утворення та ліквідацію районів з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Під час реорганізації юридичних осіб - районних державних адміністрацій, їхніх структурних підрозділів не застосовуються положення законодавства щодо:
1) необхідності одержання згоди кредиторів стосовно заміни боржника у зобов`язанні (переведення боргу);
2) права кредиторів вимагати у зв`язку з проведенням реорганізації забезпечення виконання зобов`язань, їх дострокового припинення або виконання та відшкодування збитків;
3) неможливості завершення реорганізації до задоволення вимог, заявлених кредиторами.
У разі здійснення реорганізації районних державних адміністрацій шляхом приєднання повноваження з управління справами таких юридичних осіб, забезпечення підготовки та прийняття районними державними адміністраціями, що припиняються, та їх посадовими особами рішень як суб`єктами владних повноважень з дня прийняття рішення про початок реорганізації здійснює голова районної державної адміністрації, до якої здійснюється приєднання інших юридичних осіб.
Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, визначаються Кабінетом Міністрів України з урахуванням Бюджетного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідні районні державні адміністрації, їхні структурні підрозділи, утворені як юридичні особи публічного права, реорганізуються в межах граничної чисельності, умов оплати праці працівників і норм витрат, встановлених Кабінетом Міністрів України”.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються» №1321 від 16.12.2020, перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:
у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації);
у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» №1635-р від 16.12.2020, відповідно до пункту 6 частини першої статті 20, пункту 5 частини другої статті 23 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» і статті 7-1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» постановлено:
здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів», шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1;
утворити районні державні адміністрації в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, як нові юридичні особи публічного права згідно з додатком 2;
здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій, утворених згідно з абзацом третім цього пункту, згідно з додатком 3.
Здолбунівську районну державну адміністрацію реорганізовано шляхом приєднання до Рівненської районної державної адміністрації.
Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 12.01.2021 №3 утворено комісію з реорганізації Здолбунівської районної державної адміністрації шляхом приєднання до Рівненської районної державної адміністрації.
Тому, з 12.01.2021 повноваження реорганізованого органу перейшли до правонаступника – Рівненської районної державної адміністрації.
За правилами частини першої статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Суд зазначає, що функції держави не зникають із ліквідацією юридичної особи публічного права (крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій, що потребуватиме відповідних змін у законодавстві), а тому, у будь-якому випадку, враховуючи принцип безперервності влади, має бути вирішено питання про “функціональне” правонаступництво юридичної особи публічного права.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для заміни третьої особи на правонаступника – Рівненську районну державну адміністрацію.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 52, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Замінити третю особу у справі №460/2020/21 – Здолбунівську районну державну адміністрацію на правонаступника – Рівненську районну державну адміністрацію (33001, місто Рівне, вулиця Соборна, 195; код ЄДРПОУ 04057735).
Копію цієї ухвали направити Рівненській районній державній адміністрації.
Про дату, час і місце розгляду справи додатково повідомити Рівненську районну державну адміністрацію.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 22.04.21
Суддя К.М. Недашківська