Рішення № 96453794, 22.04.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
420/2540/20
Номер документу
96453794
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/2540/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Промінь» (код ЄДРПОУ 24759563, адреса: вул. Кутузова, 98, с. Холмське, Арцизький район, Одеська область, 68443) до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки (адреса: вул. Успенська, 4, м. Одеса, 65014) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

24 березня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фермерського господарства «Промінь» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, у якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №190643 від 06.03.2020 року про стягнення з Фермерського господарства «Промінь» 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 09.01.2019 року уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. За наслідками розгляду Акту складена постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу до ФГ «Промінь» за порушення вимог ч.1 абз.16 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» в загальній сумі 17000,00 грн.

Не погоджуючись із постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про накладення адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно ч.5 ст.262 КАС України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.04.2020 року відмовлено у задоволенні заяви представника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про зупинення провадження по справі №420/2540/20 за позовом Фермерського господарства «Промінь» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу.02.12.2020 року за вх. № ЕП/23086/20 від представника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області надійшла заява про заміну відповідача по справі з Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на Південне міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845).

14.05.2020 року за вх. № ЕП/6913/20 від Управління Укртрансбезпеки в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що оскаржувана постанова є правомірною та прийнята на підставі акту перевірки від 09.01.2019 року та доданих до нього документів. Згідно із ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за порушення законодавства несе особа - перевізник.

Ухвалою суду від 21.12.2020 року задоволено клопотання представника відповідача та замінено відповідача по справі з Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4) на Південне міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, 65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4) як правонаступника.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

09.01.2019 року, на підставі направлення на перевірку Управління Укртрансбезпеки в Одеській області від 28.12.2019 року № 001318, працівниками Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Одеській області проведено перевірку транспортного засобу Renaut державний номер НОМЕР_1 з напівпричепом FRUEHAUF державний номер НОМЕР_2 , що належить Фермерському господарству «Промінь», та здійснено ваговий контроль вищезазначеного транспортного засобу.

За результатами зважування автомобіля встановлено, що його повна маса становить 43,05 тонн при нормативно допустимій - 44 тонн, навантаження на першу вісь 7,05 тон (нормативно допустиме 11,00 тон), навантаження на другу вісь 13,00 тон (нормативно допустиме 11,00 тон), навантаження на строєну вісь - 23 тонн при нормативно допустимій - 24,00 тонн, що підтверджується довідкою № 025683 від 09.01.2020 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю та квитанцією від 09.01.2020 року № 76233 про здійснення вагового зважування.

За результатами зважування співробітниками Управління Укртрансбезпеки 09.01.2019 року складено акт № 040713 про перевищення транспортними засобами нормативних вагових параметрів.

Таким чином, під час габаритно-вагового контролю встановлено перевищення навантаження на другу вісь, про що свідчить акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом 09.01.2019 року № 198648.

Згідно розрахунку №17/20 від 09.01.2020 року плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 09.01.2020 року, ФГ «Промінь» нараховано плату за проїзд у розмір 494,10 євро.

06.03.2020 року постановою в.о. начальника управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 190643 на позивача накладено штраф в загальній сумі 17000,00 грн. за правопорушення передбачене абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів .

Вважаючи вказану постанову неправомірною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

У відповідності до п. 4. Положення, основним завданням Укртрансбезпеки є зокрема здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному транспорті.

Згідно з п.8 вказаного Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Підпунктом 15 п.5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року (далі Порядок №1567), визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Відповідно до пунктів 3,4 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку №1567 встановлений виключний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів. Згідно з п.16 під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.

Водночас, оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів, передбачені п. 20-30 Порядку № 1567.

Так, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис. (п. 20-22 Порядку № 1567).

Відповідно до п. 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктами 26-27 Порядку № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Як встановлено судом із наявних матеріалів справи, оскаржувана постанова № 190643 від 06.03.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в загальній сумі 17000,00 грн. прийнята органом державного контролю за вчинення позивачем правопорушення, відповідальність за яке передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

При цьому, підставою прийняття оскаржуваної постанови є матеріали здійснених посадовими особами Управління Укртрансбезпеки заходів державного контролю на автомобільному транспорті шляхом проведення 09.01.2020 року габаритно-вагового контролю транспортного засобу Renaut державний номер НОМЕР_1 з напівпричепом FRUEHAUF державний номер НОМЕР_2 . В ході зважування встановлено перевищення вказаними транспортними засобами нормативних вагових параметрів.

Як встановлено зі змісту акту перевірки від 09.01.2020 року, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області встановлено порушення позивачем абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Так, відповідно до абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажив на території України, у тому числі - габаритно-ваговий контроль транспортних засобів.

Згідно із положеннями ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Підпунктом 4 п.2 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з пп.5-1 Порядку №879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Згідно з ТТН№00077 від 08.01.2020 року вантажем є насіння соняшнику, маса - 25,840 тонн.

В акті №198648 від 09.01.2020 року зазначено, що під час перевірки встановлено порушення вимог п.22.5 ПДР, а саме навантаження на одиночну вісь складає 13 тонн при допустимій 11 тонн.

Викладене свідчить про те, що здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні сприяє створенню безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища та забезпечує функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг.

Доводи позивача щодо незаконності постанови стосуються недоліків в оформленні результатів перевірки, порушення строку винесення постанови, тощо, які не спростовують обставину вчинення ним порушення п.22.5 Правил дорожнього руху та враховуючи предмет позову судом до уваги не приймаються як підстава для скасування постанови.

Щодо відсутності в Акті інформації про здійснення контролю ТЗ вимірювальним обладнанням, що пройшло повірку, такий аргумент також не може бути підґрунтям для скасування постанови, оскільки в Акті перевірки та Акті про перевищення немає даних, що водій ТЗ вимагав при зважуванні ознайомлення з свідоцтвами про повірку, натомість, зафіксовано, що він відмовився від надання пояснень та підписання актів.

Відповідачем до відзиву надане Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №908/М, чинна до 03.07.2020р., видане 03.07.2019р.

На спростування належності та допустимості цього доказу позивач не навів будь-яких доводів та пояснень.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про накладення адміністративно-господарського штрафу на позивача скасуванню не підлягає, оскільки вчинення порушення Правил позивачем не спростовано, а його аргументи відхилені судом.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено) ; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідач довів законність та обґрунтованість постанови, отже позов ФГ «Промінь» задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 255,260-262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені адміністративного Фермерського господарства «Промінь» до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян