Рішення № 96453102, 22.04.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
360/918/21
Номер документу
96453102
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/918/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецький хліб» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

26 лютого 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецький хліб» (далі – позивач, ТОВ «Сєвєродонецький хліб») до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Луганській області), в якому позивач просить суд:

- визнати противоправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Луганській області від 11.02.2021 № 120-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецький хліб» з 26.02.2021 тривалістю 20 робочих днів по питанням дотримання платником податків вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 16.02.2021 отримав повідомлення від 11 лютого 2021 року № 87 та копію наказу ГУ ДПС у Луганський області від 11.02.2021 № 120-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» у період з 26.02.2021 тривалістю 20 робочих днів. Мета перевірки: дотримання платником податків вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється з підстав затвердженого Державною податковою службою України плану - графіку проведення документальних планові» перевірок платників податків на 2021 рік та на підставі статті 77 ПК України. Відповідно до затвердженого Державною податковою службою України плану - графіку документальна планова виїзна перевірка на ТОВ «Сєвєродонецький хліб» мала бути проведена в лютому 2021 року.

26 лютого 2021 року на юридичну адресу позивача прибули співробітники відповідача для проведення документальної планової перевірки.

Керівництвом позивача було прийнято рішення про недопуск співробітників ГУ ДПС у Луганський області до проведення документальної планової перевірки через те, що керівництво позивача вважає наказ ГУ ДПС у Луганський області від 11.02.2021 № 120-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» таким, що суперечить нормам Податкового кодексу України.

Законом України від 17.03.2020 № 533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (СОVID-19)» був встановлений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період дії карантину.

Постановою КМУ від 03.02.2021 № 89 від був розширений перелік перевірок, дозволених для проведення під час дії мораторію.

Представник позивача вважає, що положення Постанови КМУ від 03.02.2021 № 89 суперечать пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, зазначаючи, що на сьогоднішній день дія карантину не закінчена та продовжена до 30 квітня 2021 року, що дає нам підстави, вважати дії посадових осіб ГУ ДПС у Луганський області, щодо проведення планової виїзної перевірки такими, що не відповідають вимогам ПК України.

Головне управління ДПС у Луганській області адміністративний позов не визнало, про що подало17.03.2021 відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 28-33).

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що ТОВ «Сєвєродонецький хліб» перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 01.06.2018.

Державною податковою службою України ТОВ «Сєвєродонецький хліб» включене до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2021 рік, зазначене підприємство міститься у розділі І «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб», запланований місяць початку перевірки лютий 2021 року.

Відповідно до плану-графіку документальних перевірок на 2021 рік, на підставі п.п. 20.1 ст.20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 ПК України, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» Головним управлінням ДПС у Луганській області видано наказ від 11.02.2021 № 120-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб». На виконання вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України Головним управлінням ДПС у Луганській області 11.02.2021 було направлено ТОВ «Сєвєродонецький хліб» рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки від 11.02.2021 № 120-п та письмове повідомлення від 11.02.2021 № 87 із зазначенням дати початку проведення такої перевірки 26.02.2021. Зазначене поштове відправлення вручено 15.02.2021.

26.02.2021 о 09 год. 50 хв. посадові особи контролюючого органу вийшли за податковою адресою платника податків з метою розпочати проведення документальної планової виїзної перевірки. Директору ТОВ «Сєвєродонецький хліб» Діденко А.В. вручено копію наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки від 11.02.2021 № 120-п, пред`явлені службові посвідчення та направлення на проведення перевірки від 25.02.2021 № 90, № 91, № 92 та № 93. Проте, директором ТОВ «Сєвєродонецький хліб» ОСОБА_1 , було відмовлено у допуску посадових осіб управління податкового аудиту до проведення документальної планової виїзної перевірки, призначеної наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 11.02.2021 № 120-п та надано письмові пояснення причин відмови на 1 аркуші. Керуючись нормами ПК України, посадовими особами контролюючого органу було складено Акт про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення документальної планової/позапланової, фактичної перевірки від 26.02.2021. В наданих посадовою особою платника податків поясненнях, причиною відмови від допуску до проведення перевірки зазначено, що наказ Головного управління ДПС у Луганській області від 11.02.2021 № 120-п не відповідає нормам ПКУ, а саме: статті 52 підрозділу 10 розділу XX ПК України, яким встановлений мораторій на проведення перевірок. ГУ ДПС у Луганській області листом від 26.02.2021 № 1038/6/12-32-07-13-13 «Щодо проведення перевірки», було роз`яснено платнику податків, що постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» скорочено строк дії обмежень, встановлених 2 пунктом 52 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 Кодексу, тобто планових документальних перевірок. Вказаний лист Головним управлінням ДПС у Луганській області направлено платнику податків 26.02.2021 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. 01.03.2021 о 09 год. 00 хв. посадовими особами контролюючого органу повторно здійснено вихід за податковою адресою платника податків для проведення документальної планової перевірки та особисто вручено директору ТОВ «Сєвєродонецький хліб» Діденко А.В. лист Головного управління ДПС у Луганській області від 26.02.2021 № 1038/6/12-32-07-13-13 «Щодо проведення перевірки». Після ознайомлення з листом Головного управління ДПС у Луганській області від 26.02.2021 № 1038/6/12-32-07-13-13 директором ТОВ «Сєвєродонецький хліб» ОСОБА_1 було відмовлено у допуску посадових осіб управління податкового аудиту до проведення документальної планової виїзної перевірки, призначеної наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 11.02.2021 № 120-п та відмовлено від підписання акту про відмову в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки без надання письмових пояснень. Таким чином, платником податків безпідставно було відмовлено у допуску Головного управління ДПС у Луганській області до проведення документальної планової виїзної перевірки.

Ухвалою від 03 березня 2021 року відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 19-20).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецький хліб» (ТОВ «Сєвєродонецький хліб»), код ЄДРПОУ юридичної особи: 42173785, місцезнаходження: 93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 68, ДПА України включено до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, відповідна інформація міститься у Розділі I. Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб плану – графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік на офіційному сайті ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/plani-ta-zviti-roboti/454940.html. Місяць початку проведення перевірки – лютий 2021 року (арк. спр. 49).

Відповідно до плану- графіку на 2021 рік наказом ГУ ДПС у Луганській області від 11 лютого 2021 року № 170-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» призначено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Сєвєродонецький хліб» з 26.02.2021 тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.06.2018 по 30.09.2020 з питань дотриманням вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (арк. спр. 34).

Наказ ГУ ДПС у Луганській області від 11 лютого 2021 року № 170-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» та повідомлення про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» з 26.02.2021 за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 68, вручено позивачу 15.02.2021 (арк. спр. 35-36).

ГУ ДПС у Луганській області видані направлення від 25.02.2021 № 90 - № 93 про проведення з 26 лютого 2021 року посадовими (службовими) особами ДПС у Луганській області документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» (арк. спр. 37-40).

26.02.2021 о 09 год. 50 хв. посадові особи ГУ ДПС у Луганській області прибули для проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» за місцезнаходженням (податковою адресою) позивача: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 68.

Директором ТОВ «Сєвєродонецький хліб» ОСОБА_1 відмовлено у допуску посадових осіб ГУ ДПС у Луганській області до проведення документальної планової виїзної перевірки, про що складено Акт про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення документальної планової/позапланової, фактичної перевірки від 26.02.2021 (арк. спр. 41-42).

Згідно з письмовими поясненнями керівника ТОВ «Сєвєродонецький хліб» ОСОБА_1 , у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної планової виїзної перевірки підприємство відмовило з підстав того, що наказ ГУ ДПС у Луганській області від 11 лютого 2021 року № 170-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» не відповідає нормам Податкового кодексу України, а саме: статті 52 підрозділу 10 розділу XX ПК України, якою встановлений мораторій на проведення перевірок з 18 березня 2020 року по останній день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановлено Кабінетом Міністрів України на всій території з метою запобігання поширенню на території України короновірусної хвороби (COVID-19) (арк. спр. 43).

Листом від 26.02.2021 № 1038/6/12-32-07-13-13 «Щодо проведення перевірки», ГУ ДПС у Луганській області надано роз`яснення ТОВ «Сєвєродонецький хліб» щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», зазначивши, що вказаною постановою скорочено строк дії обмежень, встановлених 2 пунктом 52 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України (арк. спр. 48).

01.03.2021 року о 09 год. 00 хв. посадовими особами контролюючого органу повторно здійснено вихід за податковою адресою позивача з метою проведення документальної планової виїзної перевірки.

Згідно з актом про відмову в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки від 01.03.2021 керівником ТОВ «Сєвєродонецький хліб» ОСОБА_1 було відмовлено у допуску посадових осіб ГУ ДПС у Луганській області до проведення документальної планової виїзної перевірки, призначеної наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 11.02.2021 № 120-п (арк. спр. 44-45).

У зв`язку із відмовою керівника ТОВ «Сєвєродонецький хліб» ОСОБА_1 від підписання акту про відмову в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки від 01.03.2021 та надання пояснень, посадовими особами ГУ ДПС України складений акт від 01.03.2021, що засвідчує факт відмови посадових осіб ТОВ «Сєвєродонецький хліб» від підписання акта про відмову в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки (арк. спр. 46).

Вважаючи протиправним наказ ГУ ДПС у Луганській області від 11 лютого 2021 року № 170-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб», позивач звернувся до суду.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України (далі – ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України, в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин, який, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу «витягнутої руки», крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.5-1, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Положеннями статті 77 ПК України врегульовано порядок проведення документальних планових перевірок.

Відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК Країни документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи (пункт 77.2 статті 77 ПК України).

Забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов`язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку з доходів фізичних осіб та зобов`язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами (пункт 77.2 статті 77 ПК України).

Відповідно до пункту 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

У разі планування перевірок одного й того самого платника податків контролюючими органами та органами державного фінансового контролю у звітному періоді такі перевірки проводяться зазначеними органами одночасно. Порядок координації проведення таких перевірок та залучення до перевірок інших органів, передбачених законом, визначається Кабінетом Міністрів України(пункт 77.5 статті 77 ПК України).

Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (пункт 77.6 статті 77 ПК України).

Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 24 червня 2015 року за № 751/27196 затверджений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі – Порядок № 524).

Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік). Річний план - графік складається відповідно до вимог статті 77 розділу II Податкового кодексу України.

План - графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану - графіка здійснюється у разі його коригування.

Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу у першому та одного разу у другому кварталах такого року, крім випадків, коли зміни пов`язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.

Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших, ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше ніж 1 липня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року, і не раніше ніж 1 жовтня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).

Відповідно до пункту 5 Розділу І Порядку план - графік складається з планів-графіків територіальних органів ДПС та затверджується Головою Державної податкової служби України (далі - Голова ДПС).

Після затвердження Головою ДПС плану - графіка (коригування плану-графіка) територіальними органами ДПС надаються підрозділам, до функцій яких входить здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо податків і зборів юридичних та фізичних осіб, засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Затверджений план - графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.

Аналіз наведених норм Податкового кодексу України та Порядку № 524 дає підстави для висновку, що План-графік проведення документальних планових перевірок на поточний рік, затверджений та оприлюднений на офіційному веб-сайті ДПС України, є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.

Відтак, на відповідача, як територіальний орган ДПС, покладений обов`язок призначення документальних планових перевірок згідно затвердженого Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесені зміни до Податкового кодексу України: підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2.

Пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (із наступними змінами та в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено установлення мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:

документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;

документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;

фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:

обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України »Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 104 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» продовжено дію карантину до 30.04.2021.

Відповідно до вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік»« на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОУІР-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

На підставі вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» уряд прийняв Постанову від 03.02.2021 № 89.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням пункту 77.4 статті 77 Кодексу.

Отже, за вимогами пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України №89 від 03.02.2021 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» установлений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім прямо передбачених випадків.

З огляду на викладене, суд звертає увагу, що установлений мораторій розповсюджується саме на проведення документальних та фактичних перевірок, а не їх призначення під час дії карантину та мораторію на проведення певних видів перевірок.

Так, з огляду на положення пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються, та таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом; перевірки, які не були розпочаті, тобто вже призначені згідно плану – графіку, підлягають включенню до оновленого плану-графіку; перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу зупиняється.

Суд зазначає, що в межах спірних правовідносин права позивача фактично порушені проведенням відповідачем перевірки на підставі спірного наказу під час встановленого Кабінетом Міністрів України карантину та під час дії мораторію, що на думку позивача заборонено.

Відтак, у даному випадку правові наслідки для позивача створюють дії відповідача по проведенню документальної планової перевірки на підставі оскаржуваного наказу, а не прийняття відповідачем наказу від 11 лютого 2021 року № 170-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб».

При цьому суд звертає увагу, що предметом позову у справі є правомірність винесення відповідачем наказу від 11 лютого 2021 року № 170-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб», а не дії по проведенню перевірки позивача.

Тому судом не надається правова оцінка діям відповідача по проведенню перевірки, оскільки такі дії вчинені на виконання спірного наказу та вчинені після його прийняття, та не є предметом позову у даній справі.

Прийняття відповідачем наказу від 11 лютого 2021 року № 170-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» на підставі Плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2021 рік узгоджується з вимогами статті 77 Податкового кодексу України та пункту 5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524.

Відтак, наказ від 11.02.2021 № 120-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецький хліб» прийнято на підставі, в межах наданих повноважень та у відповідності до вищенаведених норм Податкового кодексу України та підзаконних нормативно - правових актів.

Відповідно до частини 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, а відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, довів суду правомірність прийнятого наказу, у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.

За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецький хліб» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу від 11.02.2021 № 120-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецький хліб», відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Захарова