
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2021 р. справа № 300/709/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Королевич О.В.,
за участю: позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - Широких Ю.В., представника відповідача - Кузик І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови ВП №64321352 від 02.02.2021, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №64321352 від 02.02.2021.
Позовні вимоги, мотивовані тим, що всупереч вимог частини 1 статті 12 Закон України "Про виконавче провадження", державний прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, строк пред`явлення якого до виконання сплив на дату прийняття цієї постанови і не був поновлений.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, визначеними статтями 268, 269, 271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача щодо задоволення позову заперечив, з обґрунтувань, що відповідача діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом.
Суд, відповідно до вимог статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, дослідивши докази, заслухавши пояснення учасників справи, встановив наступне.
Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області 27.12.2017 прийнято постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-339/337, якою на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 192000,00 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду про забезпечення позову від 15.02.2018 в справі №809/52/18, яка набрала законної сили, зупинено стягнення на підставі постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-339/337 від 27.12.2017 - до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №809/52/18 (вебсайт: http://reуestr.court.gov.ua/Review/72273902) (а.с.13-16).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 у справі №809/52/18 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до відповідача Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови №09-01-339/337 від 27.12.2017 у задоволенні позову відмовлено (вебсайт: http://reуestr.court.gov.ua/Review/72974432).
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами скасовано. В цій частині прийнято нову постанову, якою заявлений фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській обл. № 09-01-339/337 від 27.12.2017 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами, відповідно до якої на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 накладено штраф за порушення законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 192000 (сто дев`яносто дві тисячі) грн. В решті рішення суду першої інстанції залишено без змін (а.с.17-27).
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.10.2020 у справі №809/52/18 постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 скасовано. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 залишено в силі (вебсайт http://reуestr.court.gov.ua/Review/92020674) (а.с.30-41).
02.02.2021 головним державним виконавцем Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №64321352 з примусового виконання постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-339/337 від 27.12.2017 (а.с.11).
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди, серед іншого, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов`язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об`єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Частиною 1 статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно частини 1 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" підлягають примусовому виконанню рішення на підставі:
постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом (пункт 6);
рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами (пункт 7);
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття (частина 2 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження").
Як встановлено, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.10.2020 у справі №809/52/18 скасовано постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018, залишено в силі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.03.2018, яким відмовлено у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-339/337 від 27.12.2017 (вебсайт http://reуestr.court.gov.ua/Review/92020674) (а.с.30-41).
Отже, постанова Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-339/337 від 27.12.2017 набрала чинності за результатом оскарження в судовому порядку 06.10.2020.
Відтак, з наступного дня після 06.10.2020 почався перебіг тримісячного строку пред`явлення до примусового виконання даної постанови, встановлений частиною 1 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження", а закінчення строку на її пред`явлення припадає на 11.01.2021.
Проте, постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-339/337 від 27.12.2017 було пред`явлено до примусового виконання 27.01.2021, що підтверджується відтиском вхідного штемпеля відповідача №2810 на листі Управління Держпраці в Івано-Франківській області від 26.01.2021 №17-10/15-10/485.
Отже, відповідачем відкрито виконавче провадження ВП №64321352 від 02.02.2021 з примусового виконання постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу №09-01-339/337 від 27.12.2017, з порушенням строку, встановленого частиною 1 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження".
Крім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, заява про примусове виконання рішення подається до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця у письмовій формі разом із оригіналом (дублікатом) виконавчого документа.
Відповідно до матеріалів справи, виконавче провадження згідно оскаржуваної постанови відкрито з примусового виконання виконавчого документу, який поданий як копія, що не заперечується представником відповідача, та свідчить про невідповідність оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження вимогам Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, про протиправність оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження, а позовні вимоги підлягають до задоволення, слід визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про відкриття виконавчого провадження ВП №64321352 від 02.02.2021 з примусового виконання постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-339/337 від 27.12.2017.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, Закону України "Про виконавче провадження", керуючись статтями 139, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про відкриття виконавчого провадження ВП №64321352 від 02.02.2021 з примусового виконання постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-339/337 від 27.12.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 35021710, вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ, 76019) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційних № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.