
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2021 року Справа № 280/7593/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., за участю секретаря судового засідання Погомій Я.І.
представника:
відповідача 1 – Коротич Р.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 168, м. Запоріжжя, 69035) та Державної судової адміністрації України (вул. Липська, буд. 18/5, м. Київ, 01601) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
23.10.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області (далі – відповідач 1), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача 1 в частині визначення розміру надбавки позивача за вислугу років у період з 02.09.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 23.12.2009 у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та бездіяльність, що полягає у не проведенні нарахування та виплати надбавки за вислугу років до заробітної плати за період у відповідності до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку;
зобов`язати відповідача 1 перерахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) за період з 02.09.2003 по 31.12.2005, 01.01.2007 по 31.12.2007 та за період з 22.05.2008 по 23.12.2009 надбавку за вислугу років в розмірі, визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: від окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, та з урахуванням компенсації, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати»;
зобов`язати відповідача 1 зарахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) за період з 02.09.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та за період з 22.05.2008 по 23.12.2009 заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасові й втраті працездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказаний період включно з урахуванням компенсації, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
Крім того, позивачем подане клопотання про витребування у відповідача 1 доказів по справі.
В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначає, що в період з 02.09.2003 по 07.07.2017 вона працювала суддею Ленінського районного суду м. Запоріжжя. Позивачка вважає протиправними дії відповідача 1, щодо нарахування та виплати їй надбавки за вислугу років виходячи із суми розміру посадового окладу та доплати за кваліфікаційний клас, без урахування інших виплат та надбавок, що зазначені в розрахункових листах.
Також, позивач вказує, що нарахування та виплати сум недоплаченої надбавки за вислугу років та недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період роботи за вказані періоди підлягають виплаті з компенсацією, відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати”. Зазначає, що на день звільнення позивача з посади судді їй не виплачена заробітна плата в повному обсязі відповідно до вимог Закону України “Про статус суддів”.
Ухвалою від 27.10.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження, судовий розгляд призначений на 30.11.2020 без повідомлення (виклику) сторін.
В період з 10.11.2020 по 27.11.2020 суддя перебував на лікарняному.
17.11.2020 до суду надійшли відзив на позов та клопотання відповідача 1 про залучення до участі в справі в якості співвідповідача – Державної судової адміністрації України.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач 1 зазначає, що в період з 2003 року по 2009 рік одночасно діяли різноманітні закони та нормативно-правові акти, які регулювали питання оплати праці суддів. Відповідач 1 під час нарахування та виплати позивачу заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань діяв відповідно до приписів таких нормативно-правових актів. Також заперечує проти наявності у позивача права застосовувати до спірних правовідносин вимог Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати».
Також, 17.11.2020 від відповідача 1 до суду надійшла заява про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
27.11.2020 від позивача до суду надійшли письмові пояснення, в яких позивач заперечує проти доводів відповідача 1, викладених у відзиві, не заперечує проти залучення до участі в справі в якості співвідповідача Державної судової адміністрації України та просить відкласти судовий розгляд для подання заяви про зміну предмета позову через залучення до участі в справі співвідповідача та необхідність надання копії позову та доданих до нього документів для цієї особи.
Ухвалою від 30.11.2020 розгляд справи був призначений за правилами загального позовного провадження, змінене засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням, підготовче засідання призначене на 16.12.2020.
02.12.2020 від позивача до суду надійшов уточнений позов, в якому позивач в якості другого відповідача заявив – Державну судову адміністрацію України (далі – відповідач 2), позовні вимоги викладені в такій редакції:
Визнати протиправними дії Територіального управління державної судової адміністрації України в Запорізькій області в частині визначення розміру моєї надбавки за вислугу років у період з 02.09.2003 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, та з 22.05.2008 року по 23.12.2009 року у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та бездіяльності, що полягала у не проведенні нарахування та виплати надбавки за вислугу років до заробітної плати за період у відповідності до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус судців» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку.
Зобов`язати Територіальне управління державної судової адміністрації України в Запорізькій області перерахувати та виплатити за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів та боржників нарахованих коштів» (з урахуванням різниці виплаченої суми) за період за період з 02.09.2003 року по 31.12.2005 року, 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, та за період з 22.05.2008 року по 23.12.2009 року надбавку за вислугу років в розмірі визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме : від окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, та з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
Зобов`язати Територіальне управління державної судової адміністрації України в Запорізькій області нарахувати та виплатити за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень на користь судців та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів та боржників нарахованих коштів» нарахованих коштів (з урахуванням різниці виплаченої суми) за період з 02.09.2003 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 23.12.2009 року заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди включно з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
Зобов`язати Державну судову адміністрацію України за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів та боржників нарахованих коштів» нарахованих коштів здійснити фінансування Територіальному управлінню державної судової адміністрації України в Запорізькій області з єдиного рахунку Державного бюджету України, передбаченого на виконання рішень судів на користь судців, коштів для проведення виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме : урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, та індексації доходу з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за період з 02.09.2003 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 23.12.2009 року.
15.12.2020 від позивача до суду надійшло клопотання про проведення підготовчого засідання за її відсутності на уточнених позовних вимогах наполягає.
16.12.2020 від відповідача 1 до суду надійшов відзив на уточнений позов, аналогічний за змістом відзиву на первинний позов.
Ухвалою від 16.12.2020 до участі в справі в якості другого відповідача залучено Державну судову адміністрацію України (далі – відповідач 2), розгляд справи розпочатий спочатку, підготовче засідання призначене на 13.01.2021.
Відповідач 2 правом подання відзиву на позов не скористався, будь-яких заяв чи клопотань від відповідача 2 до суду не надійшло.
У підготовче засідання представник відповідача 2, належним чином повідомленого про дату, час та місце підготовчого засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.
13.01.2021 представником відповідача 1 до суду подане клопотання про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.
Ухвалою від 13.01.2021 було закрите підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду по суті на 08.02.2021.
28.01.2021 від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.
08.02.2021 від представника відповідача 1 до суду надійшла заява про відкладення судового засідання, обґрунтована зайнятістю в іншому судовому провадженні, наполягає на розгляді справи в присутності представника відповідача 1.
У судове засідання 08.02.2021 представник відповідача 2, належним чином повідомленого про дату, час та місце підготовчого засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.
Ухвалою від 08.02.2021 судове засідання було відкладене на 16.02.2021.
У судове засідання 16.02.2021 представник відповідача 2, належним чином повідомленого про дату, час та місце підготовчого засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.
Судовий розгляд відбувався за відсутності позивача та представника відповідача 2.
У судовому засіданні представник відповідача 1 заперечив проти задоволення позовних вимог, з підстав наведених у відзиві на позов.
У судовому засіданні 16.02.2021 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представника відповідача 1, судом встановлені наступні обставини.
Наказом начальника ТУ ДСА в Запорізькій області від 02.09.2003 №156, у зв`язку з призначенням на посаду судді Ленінського районного суду м. Запоріжжя, встановлено позивачці: з 02.09.2003 посадовий оклад згідно штатного розпису - 230,00 грн. на місяць, надбавку за особливий характер роботи та інтенсивність праці у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, відповідно до Указу Президента України від 19.09.1997 №856/96 “Про додаткові заходи щодо матеріального забезпечення суддів”; затверджено з 02.09.2003 стаж роботи для виплати надбавки за вислугу років 7 років 04 місяці 23 дні або 15%.
Відповідно у вересні 2003 року заробітна плата позивачки склала 625,70 грн., з яких: 290,18 грн. посадовий оклад, 145,09 грн. надбавка за інтенсивність, 65,29 грн. надбавка за вислугу років, 125,14 грн. премія.
У жовтні 2003 року – 1155,30 грн., з яких: 304,00 грн. посадовий оклад, 152,00 грн. надбавка за інтенсивність, 500,00 грн. премія до Дні юриста, 68,40 грн. надбавка за вислугу років, 131,10 грн. премія.
У листопаді 2003 року – 1386,60 грн., з яких: 304,00 грн. посадовий оклад, 152,00 грн. надбавка за інтенсивність, 68,40 грн. надбавка за вислугу років, 262,20 грн. премія, 600,00 грн. премія до професійного свята.
У грудні 2003 року – 723,67 грн., з яких: 304,00 грн. посадовий оклад, 152,00 грн. надбавка за інтенсивність, 68,40 грн. надбавка за вислугу років, 199,27 грн. премія.
Наказом начальника ТУ ДСА в Запорізькій області від 25.12.2003 №254 позивачці присвоєно четвертий кваліфікаційний клас, відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку і звітності наказано виплачувати, в тому числі позивачці, з 25.12.2003 доплати до посадового окладу за встановлений кваліфікаційний клас.
Відповідно у січні 2004 року заробітна плата позивачки склала 1041,90 грн., з яких: 304,00 грн. посадовий оклад, 135,90 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 302,00 грн. президентська надбавка.
У лютому 2004 року – 1302,38 грн., з яких: 304,00 грн. посадовий оклад, 135,90 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 302,00 грн. президентська надбавка, 260,48 грн. премія.
У березні 2004 року – 1185,32 грн., з яких: 230,00 грн. посадовий оклад, 119,25 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 265,00 грн. президентська надбавка, 10,59 грн. індексація доходів, 260,48 грн. премія.
У квітні 2004 року – 1381,96 грн., з яких: 230,00 грн. посадовий оклад, 119,25 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 265,00 грн. президентська надбавка, 10,59 грн. індексація доходів, 228,56 грн. премія, 228,56 грн. премія.
У травні 2004 року – 1142,81 грн., з яких: 230,00 грн. посадовий оклад, 119,25 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 265,00 грн. президентська надбавка, 228,56 премія.
У червні 2004 року – 919,73 грн., з яких: 230,00 грн. посадовий оклад, 119,25 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 265,00 грн. президентська надбавка, 5,48 грн. індексація доходів.
У липні 2004 року – 920,05 грн., з яких: 230,00 грн. посадовий оклад, 119,25 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 265,00 грн. президентська надбавка, 5,80 грн. індексація доходів.
У серпні 2004 року – 4429,48 грн., з яких: 138,18 грн. посадовий оклад, 1172,14 грн. матеріальна допомога, 61,77 грн. надбавка за вислугу років, 136,36 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 304,00 грн. додатковий посадовий оклад, 137,27 грн. президентська надбавка, 148,02 грн. щорічна відпустка, 1147,18 грн. щорічна відпустка, 260,48 грн. премія, 260,48 грн. премія, 227,44 грн. премія, 436,16 грн. оплата праці за час відрядження.
У вересні та жовтні 2004 року нарахувань та виплат не було.
У листопаді 2004 року – 1307,38 грн., з яких: 389,00 грн. посадовий оклад, 155,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 344,50 грн. президентська надбавка, 118,85 грн. премія.
У грудні 2004 року – 1787,60 грн., з яких: 353,64 грн. посадовий оклад, 140,93 грн. надбавка за вислугу років, 272,73 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 313,19 грн. президентська надбавка, 5,78 грн. премія, 255,53 грн. премія, 280,00 грн. премія до свят, 165,80 грн. оплата праці за час відрядження.
У січні 2005 року – 1483,89 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 364,50 грн. президентська надбавка, 226,36 грн. премія.
У лютому 2005 року – 1257,53 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 364,50 грн. президентська надбавка.
У березні 2005 року – 1710,24 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 364,50 грн. президентська надбавка, 314,38 грн. премія, 138,33 премія.
У квітні 2005 року – 1760,54 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 364,50 грн. президентська надбавка, 503,01 грн. премія.
У травні 2005 року – 1571,91 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 364,50 грн. президентська надбавка, 314,38 грн. премія.
У червні 2005 року – 5146,43 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 1571,91 грн. допомога до відпустки, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 429,00 грн. додатковий посадовий оклад, 364,50 грн. президентська надбавка, 1273,61 грн. щорічна відпустка, 314,38 грн. премія щомісячна, 300,00 грн. премія до свят.
У липні 2005 року – 299,40 грн., з яких: 81,71 грн. посадовий оклад, 31,24 грн. надбавка за вислугу років, 57,14 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 69,43 грн. президентська надбавка, 59,88 грн. премія.
У серпні 2005 року – 1921,91 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 364,50 грн. президентська надбавка, 314,38 грн. премія щомісячна, 350,00 грн. премія до свят.
У вересні 2005 року – 3198,53 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 364,50 грн. президентська надбавка, 637,99 грн. щорічна відпустка, 503,01 грн. щомісячна премія, 800,00 грн. премія до свят.
У жовтні 2005 року –988,05 грн., з яких: 224,71 грн. посадовий оклад, 85,92 грн. надбавка за вислугу років, 157,14 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 190,93 грн. президентська надбавка, 329,35 грн. щомісячна премія.
У листопаді 2005 року – 1886,30 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 364,50 грн. президентська надбавка, 628,77 грн. щомісячна премія.
У грудні 2005 року – 3160,24 грн., з яких: 429,00 грн. посадовий оклад, 164,03 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 364,50 грн. президентська надбавка, 452,71 грн. щомісячна премія, 250,00 грн. премія за інвентаризацію, 1200,00 грн. премія до свят.
Наказом начальника ТУ ДСА в Запорізькій області від 21.06.2006 №155. У зв`язку зі зміною стажу роботи для виплати надбавки за вислугу років, відповідно до п. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» встановлено позивачці з 08.04.2006 надбавку за вислугу років в розмірі 20% від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, як такій, стаж роботи якої становить 10 років.
Заробітна плата позивачки у січні 2007 року склала – 3390,53 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 558,00 грн. надбавка за вислугу років, 300,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 42,53 грн. індексація доходів.
У лютому 2007 року – 3463,91 грн., з яких: 2116,50 грн. посадовий оклад, 474,30 грн. надбавка за вислугу років, 255,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 575,58 грн. лікарняні, 42,53 грн. індексація доходів.
Наказом начальника ТУ ДСА в Запорізькій області від 27.03.2007 №70 у зв`язку із присвоєнням позивачці третього кваліфікаційного класу, відповідно до Указу Президента України від 17.12.2003 №1446/2003, відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку і звітності наказано виплачувати, в тому числі позивачці, з 16.03.2007 доплати до посадового окладу за присвоєний кваліфікаційний клас.
У березні 2007 року заробітна плата позивачки склала – 3863,72 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 560,62 грн. надбавка за вислугу років, 142,86 грн. та 170,24 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 500,00 премія до свят.
У квітні 2007 року – 3378,00 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас.
У травні 2007 року – 3378,00 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас.
У червні 2007 року – 1337,80 грн., з яких: 249,00 грн. посадовий оклад, 56,30 грн. надбавка за вислугу років, 32,50 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 1000,00 грн. премія до свят.
У липні 2007 року – 6873,66 грн., з яких: 679,09 грн. посадовий оклад, 153,55 грн. надбавка за вислугу років, 88,64 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 706,36 грн. 5 днів лікарняного, 866,80 грн. 5 днів лікарняного, 2472,26 грн. з 6 дня лікарняного, 1906,96 грн. з 6 дня лікарняного.
У серпні 2007 року – 11505,06 грн., з яких: 1131,82 грн. посадовий оклад, 255,91 грн. надбавка за вислугу років, 147,73 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 3305,09 грн. матеріальна допомога, 2490,00 грн. додатковий посадовий оклад, 1847,68 грн. щорічна відпустка, 2194,12 грн. щорічна відпустка, 15,71 грн. індексація доходів, а також здійснений перерахунок лікарняних, сплачених у липні 2007 року, зменшено на суму 706,36 грн. за 5 днів лікарняного та нараховано за цей період 732,35 грн., нараховано з 6 дні лікарняного 2563,26 грн. та зменшено за цей період на 2472,26 грн.
У вересні 2007 року – 800,00 грн. – премії до свят.
У жовтні 2007 року – 3356,92 грн., з яких: 115,48 грн. та 1039,32 грн. щорічна відпустка, зменшено щорічну відпустку на 1154,80 грн., нараховані лікарняні за 5 днів 719,34 грн., з 6 дня 2637,58 грн.
У листопаді 2007 року – 9037,91 грн., з яких: 565,91 грн. посадовий оклад, 127,95 грн. надбавка за вислугу років, 73,86 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 959,12 грн. за 5 днів лікарняного, 5514,94 грн. та 1678,46 грн. з 6 дня лікарняного, 40,90 грн. індексація доходів, 76,77 грн. щомісячна премія.
У грудні 2007 року – 5174,30 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 337,80 грн. щомісячна премія, 1400,00 грн. премія до свят.
У травні 2008 року – 3955,81 грн., з яких: 3955,81 грн. матеріальна допомога.
У червні 2008 року – 2412,88 грн., з яких: 1048,42 грн. посадовий оклад, 237,05 грн. надбавка за вислугу років, 136,84 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 9,65 грн. додаткова відпустка, 45,29 грн. індексація доходів, 580,05 грн. оплата праці за час відрядження, 355,58 грн. щомісячна премія.
У липні 2008 року – 4277,02 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 54,52 грн. індексація доходів, 844,50 грн. щомісячна премія.
У серпні 2008 року – 5477,02 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 54,52 грн. індексація доходів, 1200,00 грн. премія до свят, 844,50 грн. щомісячна премія.
У вересні 2008 року – 4970,32 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 54,52 грн. індексація доходів, 1200,00 грн. премія до свят, 337,80 грн. щомісячна премія.
У жовтні 2008 року – 4843,28 грн., з яких: 1948,70 грн. посадовий оклад, 440,61 грн. надбавка за вислугу років, 254,35 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 1186,00 грн. за 5 днів лікарняного, 296,50 грн. з 6 дня лікарняного, 56,20 грн. індексація доходів, 660,92 грн. щомісячна премія.
У листопаді 2008 року – 4288,06 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 65,56 грн. індексація доходів, 844,50 грн. щомісячна премія.
У грудні 2008 року – 11023,27 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 78,27 грн. індексація доходів, 2500,00 грн. премія до свят, 5067,00 грн. щомісячна премія.
У січні 2009 року – 3467,65 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 89,65 грн. індексація доходів.
У лютому 2009 року – 5453,23 грн., з яких: 1029,70 грн. посадовий оклад, 232,81 грн. надбавка за вислугу років, 134,39 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 771,63 грн. та 1036,04 грн. за 5 днів лікарняного, 518,02 грн. з 6 дня лікарняного, 105,03 грн. індексація доходів, 853,50 грн. оплата праці за час відрядження, 772,11 грн. щомісячна премія.
У березні 2009 року – 4504,00 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 1126,00 грн. надбавка за особливо важливу роботу.
У квітні 2009 року – 5404,80 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 1126,00 грн. надбавка за особливо важливу роботу, 900,80 грн. щомісячна премія.
У травні 2009 року – 11981,67 грн., з яких: 1798,33 грн. посадовий оклад, 406,61 грн. надбавка за вислугу років, 234,72 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 2490,00 грн. додатковий посадовий оклад, 813,22 грн. надбавка за особливо важливу роботу, 1117,64 грн. та 4470,57 грн. щорічна відпустка, 650,58 грн. щомісячна премія.
У червні 2009 року – 110,58 грн., з яких: 124,50 грн. посадовий оклад, 28,15 грн. надбавка за вислугу років, 16,25 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 56,30 грн. надбавка за особливо важливу роботу, 45,04 грн. щомісячна премія, зменшено щорічну відпустку на 159,66 грн.
У липні 2009 року – 5414,17 грн., з яких: 2490,00 грн. посадовий оклад, 563,00 грн. надбавка за вислугу років, 325,00 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 1126,00 грн. надбавка за особливо важливу роботу, 9,37 грн. індексація доходів, 900,80 грн. щомісячна премія.
У серпні 2009 року – 5319,03 грн., з яких: 2365,50 грн. посадовий оклад, 534,85 грн. надбавка за вислугу років, 308,75 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 1069,70 грн. надбавка за особливо важливу роботу, 167,74 грн. щорічна відпустка, 16,73 грн. індексація доходів, 855,76 грн. щомісячна премія.
У вересні 2009 року – 11866,87 грн., з яких: 1245,00 грн. посадовий оклад, 281,50 грн. надбавка за вислугу років, 162,50 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 5387,60 грн. матеріальна допомога, 563,00 грн. надбавка за особливо важливу роботу, 2560,14 грн. щорічна додаткова відпустка, 16,73 грн. індексація доходів, 450,40 грн. щомісячна премія.
У жовтні 2009 року – 2964,79 грн., з яких: 1358,18 грн. посадовий оклад, 307,09 грн. надбавка за вислугу років, 177,27 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 614,18 грн. надбавка за особливо важливу роботу, 16,73 грн. індексація доходів, 491,34 грн. щомісячна премія.
У листопаді 2009 року – 4512,62 грн., з яких: 474,29 грн. посадовий оклад, 107,24 грн. надбавка за вислугу років, 61,90 грн. надбавка за кваліфікаційний клас, 214,48 грн. надбавка за особливо важливу роботу, 1386,56 грн. за 5 днів лікарняного, 2079,84 грн. з 6 дня лікарняного, 16,73 грн. індексація доходів, 171,58 грн. щомісячна премія.
У грудні 2009 року – 15987,57 грн., з яких: 355,24 грн., 1420,96 грн. та 1065,72 грн. за 5 днів лікарняного, 4262,88 грн. та 4973,36 грн. з 6 дня лікарняного, 1622,65 грн., 518,65 грн. та 423,61 грн. лікарняний по пологам, 80,43 грн. надбавка за вислугу років, 160,86 грн. надбавка за особливо важливу роботу, 1,87 грн. індексація доходів, 1600,00 премія до свят, зменшено посадовий оклад на 118,57 грн., надбавку за вислугу років на 107,24 грн., надбавку за кваліфікаційний клас на 15,48 грн., надбавку за особливо важливу роботу на 214,48 грн. місячну премію на 42,89 грн.
Згідно з розрахунковими листами, за періоди з 02.09.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та за період з 22.05.2008 по 23.12.2009 позивачці нараховувалася щомісячна надбавка за вислугу років без урахування сум премії, надбавки за виконання особливо важливої роботи, тобто не від загальної суми щомісячного заробітку.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, а саме з нарахуванням та виплатою надбавки за вислугу років виходячи з розміру посадового окладу, а не із загальної суми щомісячного заробітку, як це передбачено частиною четвертою статті 44 Закону України “Про статус суддів”, вважаючи, що відповідачем 1 на день звільнення позивача з посади судді у відставку не виплачена заробітна плата в повному обсязі за період з 02.09.2003 по 31.12.2005, 01.01.2007 по 31.12.2007 та за період з 22.05.2008 по 23.12.2009 позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України, статус суддів визначається виключно Конституцією України та законами України, якими гарантовано незалежність і недоторканість суддів (частина перша статті 126 Конституції України).
Згідно з частиною першою статті 130 Конституції України, держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 44 Закону України “Про статус суддів” від 15.12.1992 № 2862-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), заробітна плата суддів складається з посадового окладу, премій, доплат за кваліфікаційні класи, надбавок за вислугу років та інших надбавок.
Суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: при стажі роботи понад 3 роки - 10 відсотків, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Статтею 113 Закону України від 20.12.2005 № 3235-IV “Про Державний бюджет України на 2006 рік” (далі - Закон № 3235-IV) установлено, що у 2006 році суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах, передбачених частиною четвертою статті 44 Закону № 2862-ХІІ, від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” обмеження або інші правила щодо нарахування надбавки за вислугу років суддям не встановлено.
Підпунктом “б” підпункту 2 пункту 61 розділу II Закону України від 28.12. 2007 №107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (далі - Закон № 107-VI) внесено зміни до абзацу другого частини четвертої статті 44 Закону № 2862-ХІІ, а саме: слова “загальної суми щомісячного заробітку” замінено словами “посадового окладу”.
З 01.01.2008 змінено порядок нарахування надбавки за вислугу років та встановлено, що вказана надбавка розраховується у тих же відсотках, проте, не від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи, а від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2008 № 19 (набрала чинності з 01.03. 2008) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 “Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів” (далі - Постанова №865).
Постанову № 865, що діяла до 01.01.2012 доповнено пунктом 2-2, яким передбачено, що суддям щомісяця виплачується надбавка за вислугу років у відсотках від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас в таких розмірах: при стажі роботи понад три роки - 10 відсотків, понад п`ять років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 справа № 1-28/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України також і положення пункту 61 розділу II Закону № 107-VI, яким внесено зміни до статті 44 Закону № 2862-ХІІ.
Відповідно до статті 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 № 2017-ІІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Статтею 148 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 07 липня 2010 року № 2453-VІ (в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин) встановлено, що Державна судова адміністрація України є органом у системі судової влади, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади, отже на неї покладено обов`язок по здійсненню заходів щодо матеріального забезпечення суддів відповідно до законодавства.
Відповідно до статей 1, 2, 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03 1991 року №1282-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтями 2, 3, 7 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати” від 19.10.2000 № 2050-III, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Відповідно до статей 33, 34 Закону України “Про оплату праці” від 24.03.1995 №108/95-ВР, в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Пунктами 1-1, 2, 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Відповідно до пунктів 2, 3 Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1427, компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати заробітної плати, нарахованої працівникові за період роботи починаючи з 01.01.1998, якщо індекс цін на споживчі товари і тарифів на послуги (далі - споживчі ціни) за цей період зріс більш як на один відсоток.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованої, але не виплаченої працівникові заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і платежів) на коефіцієнт приросту споживчих цін.
Згідно з пунктами 2, 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року. Одержаний результат, перемножується на число календарних днів відпустки.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно, зокрема, за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
Згідно з пунктами 1, 2, 3, 4 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22.10.2010 № 12 (в редакції рішення Ради суддів України від 04.06.2010 № 50), Державна судова адміністрація України (ДСА України) є органом у системі судової влади, діяльність якого підзвітна з`їзду суддів України, а в період між з`їздами суддів - Раді суддів України в межах, визначених законом.
ДСА України здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади з метою створення належних умов функціонування судів і діяльності суддів, представляє суди у відносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування в межах повноважень, установлених законом.
Організаційне забезпечення становлять заходи матеріально-технічного, кадрового, інформаційного, організаційно-технічного характеру, ведення судової статистики, діловодства та архіву суду.
Територіальними органами ДСА України є територіальні управління ДСА України, які утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
ДСА України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, рішеннями з`їзду суддів України та Ради суддів України, цим положенням.
Основними завданнями ДСА України є:
- організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, визначених законом;
- забезпечення належних умов діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування в межах повноважень, визначених законом;
- участь в утворенні та ліквідації судів загальної юрисдикції в межах повноважень, визначених законом.
ДСА України відповідно до покладених на неї завдань:
1) представляє суди у відносинах із Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою України під час підготовки проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік у межах повноважень, визначених законом;
2) забезпечує належні умови діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування в межах повноважень, визначених законом;
3) вивчає практику організації діяльності судів, розробляє і вносить у встановленому порядку пропозиції щодо її вдосконалення;
4) вивчає кадрові питання апарату судів, прогнозує потребу у спеціалістах, здійснює замовлення на підготовку відповідних спеціалістів;
5) забезпечує необхідні умови для підвищення кваліфікації працівників апарату судів, створює систему підвищення кваліфікації;
6) організовує роботу з ведення судової статистики, діловодства та архіву; контролює стан діловодства в судах загальної юрисдикції;
7) готує матеріали для формування пропозицій щодо бюджету судів;
8) організовує комп`ютеризацію судів для здійснення судочинства, діловодства, інформаційно-нормативного забезпечення судової діяльності та забезпечення функціонування автоматизованої системи документообігу в судах; забезпечує суди необхідними технічними засобами фіксування судового процесу в межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на фінансове забезпечення відповідних судів;
9) забезпечує впровадження електронного суду; здійснює заходи щодо організації обміну електронними документами між судами та іншими державними органами та установами;
10) забезпечує функціонування автоматизованої системи визначення члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
11) забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень та Реєстру електронних адрес органів державної влади, їх посадових та службових осіб, забезпечує функціонування системи відеоконференц-зв`язку для участі осіб у засіданні суду в режимі відеоконференції;
12) взаємодіє з відповідними органами та установами, у тому числі інших держав, з метою вдосконалення організаційного забезпечення діяльності судів;
13) розробляє та затверджує за погодженням із Радою суддів України Типове положення про апарат суду;
14) організовує діяльність служби судових розпорядників;
15) затверджує положення про бібліотеку суду;
16) здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції (крім Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів), Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, ДСА України та її територіальних управлінь;
17) погоджує Положення про автоматизовану систему документообігу в судах загальної юрисдикції, Положення про порядок доступу суду до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
18) надає Президентові України пропозиції про утворення, у тому числі шляхом реорганізації, та ліквідацію судів загальної юрисдикції;
19) у разі настання надзвичайних обставин надає Президентові України пропозиції про зміну місцезнаходження суду;
20) визначає кількість суддів у суді загальної юрисдикції за погодженням з Радою суддів України з урахуванням судового навантаження та в межах видатків, передбачених у Державному бюджеті України на утримання судів та оплату праці суддів;
21) затверджує за погодженням із головою апеляційного суду структуру і штатну чисельність (штатний розпис) апарату апеляційного суду в межах видатків на утримання відповідного суду;
22) забезпечує ведення офіційного веб-порталу судової влади;
23) здійснює в межах повноважень, визначених законом та цим Положенням, організаційне забезпечення роботи працівників апарату судів та ДСА України;
24) здійснює в межах повноважень, визначених законом та цим Положенням, організаційне забезпечення та контроль за діяльністю територіальних управлінь ДСА України;
25) засновує в установленому порядку засоби масової інформації;
26) здійснює управління об`єктами державної власності, що належать до сфери управління ДСА України;
27) здійснює заходи щодо організаційного забезпечення будівництва, ремонту будинків і приміщень судів та їх технічне оснащення;
28) організовує планово-фінансову роботу, ведення бухгалтерського обліку в судах, територіальних управліннях ДСА України;
29) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління ДСА України, затверджує їх статути (положення), здійснює контроль за їх дотриманням;
30) здійснює внутрішній контроль за використанням бюджетних коштів і матеріальних ресурсів у судах, територіальних управліннях, на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління ДСА України, аналізує ефективність використання бюджетних коштів їх розпорядниками нижчого рівня та одержувачами на основі поданих ними звітів в установленому законодавством порядку;
31) здійснює в межах повноважень, визначених законом та цим Положенням, організаційне забезпечення медичного обслуговування та санаторно-курортного лікування суддів, у тому числі суддів у відставці, працівників апарату судів;
32) здійснює організаційне забезпечення роботи з`їзду суддів України, спільних зборів суддів місцевих загальних судів, діяльності Ради суддів України в межах та відповідно до вимог, визначених законом;
33) здійснює видатки на проведення заходів із поховання та увічнення пам`яті суддів, у тому числі суддів у відставці, у межах затверджених планових показників, передбачених на забезпечення діяльності судів;
34) забезпечує суди та суддів символами судової влади (Державний Прапор України, зображення Державного Герба України), мантіями та суддівськими нагрудними знаками;
35) затверджує зразки бланків і печаток судів, а також забезпечує виготовлення посвідчень судді, голови суду та його заступника, судді у відставці, народного засідателя, присяжного;
36) забезпечує у межах повноважень, визначених законом, незалежність, недоторканність та безпеку суддів у взаємодії з органами суддівського самоврядування, судами, правоохоронними органами;
36-1) розробляє та затверджує за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України положення про відомчу воєнізовану охорону та здійснює контроль за діяльністю її підрозділів;
37) забезпечує в межах повноважень, визначених законом та цим Положенням, реалізацію державної політики у сфері охорони державної таємниці в ДСА України; забезпечує здійснення заходів з мобілізаційної підготовки;
38) розглядає звернення громадян з питань, що належать до повноважень ДСА України, вживає заходів щодо усунення причин та умов, які породжують такі звернення;
39) забезпечує в межах повноважень, визначених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контролю за їх здійсненням в ДСА України, територіальних управліннях ДСА України, на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери її управління;
40) проводить конференції та семінари з питань, що належать до повноважень ДСА України;
41) здійснює в межах повноважень ДСА України співробітництво з міжнародними організаціями, з органами судової влади інших держав щодо вивчення досвіду роботи з організації їх діяльності та готує пропозиції щодо впровадження такого досвіду в Україні;
42) здійснює інші повноваження, визначені законом.
Надаючи оцінку доводам сторін суд виходить із такого.
Судом встановлено, що спірним в цих правовідносинах є питання правильності визначення позивачу розміру надбавки за вислугу років в періоди з 02.09.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007, з 22.05.2008 по 23.12.2009, а саме: у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а не у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку, та, як наслідок, наявності правових підстав для здійснення перерахунку інших виплат, розрахунковою величиною у яких застосовується, в тому числі, така надбавка за вислугу років.
При цьому суд встановив, що складовими заробітної плати в спірному періоді були надбавка за вислугу років нараховувалася у відсотках лише від розміру посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас без урахування премій.
Згідно частини четвертої статті 44 Закону України “Про статус суддів” № 2862-XII від 15.12.1992 (далі - Закон № 2862-ХІІ, який втратив чинність з 01.01.2012) суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: при стажі роботи понад 3 роки - 10 відсотків, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Статтею 113 Закону України від 20.12.2005 № 3235-IV “Про Державний бюджет України на 2006 рік” (далі - Закон № 3235-IV) установлено, що у 2006 році суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах, передбачених частиною четвертою статті 44 Закону № 2862-ХІІ, від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Проте, Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” не встановлювалися обмеження щодо нарахування надбавки за вислугу років суддям.
Таким чином, з 01.01.2007 вищезгадана надбавка мала нараховуватися відповідно до частини четвертої статті 44 Закону № 2862-ХІІ.
Згідно підпункту “б” підпункту 2 пункту 61 розділу ІІ Закону України від 28.12. 2007 № 107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (далі - Закон № 107-VI) були внесені відповідні зміни до Закону №2862-ХІІ. Зокрема, в абзаці другому частини четвертої статті 44 Закону № 2862 слова “загальної суми щомісячного заробітку” замінено словами “посадового окладу”.
Рішенням від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - Рішення № 10-рп/2008) Конституційний Суд України визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, у тому числі й пункту 61 розділу ІІ Закону № 107-VI щодо внесення зазначених вище змін.
Таким чином, з 01 січня до 22 травня 2008 року (дати винесення Рішення №10-рп/2008) надбавка за вислугу років суддям мала виплачуватися у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2008 № 19 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 №865 (яка набрала чинності з 01.03.2008) останню доповнено пунктом 2-2, яким передбачено, що суддям щомісяця виплачується надбавка за вислугу років у відсотках від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас в таких розмірах: при стажі роботи понад три роки - 10 відсотків, понад п`ять років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Отже, після 22.05.2008, тобто з часу ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 10-рп/2008 - Закон № 2862-XII та Постанова № 865 по-різному врегульовували питання виплати суддям надбавки за вислугу років.
Разом з тим, виходячи із визначених у частині третій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд зазначає, що при визначенні бази обчислення суддям набавки за вислугу років після 22.05.2008 - дати винесення Конституційним Судом України Рішення № 10-рп/2008 - слід застосовувати положення Закону № 2862-XII, який має вищу юридичну силу, а не підзаконний нормативний акт - Постанову № 865.
Законами про Державний бюджет України на 2007, 2009 роки не встановлювалися обмеження щодо нарахування надбавки за вислугу років суддям, як це було зроблено підпунктом “б” підпункту 2 пункту 61 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 №107-VI (далі - Закон № 107-VI).
Згідно частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя статті 22 Конституції України).
Тому, виходячи із визначених у частині третій статті 7 КАС України (частина четверта статті 9 КАС України на час виникнення спірних правовідносин) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами вимоги позивача про нарахування і виплату надбавки за вислугу років з 02.09.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007, з 22.05.2008 по 23.12.2009, розрахувавши надбавку за вислугу років у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу є обґрунтованими.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачу не було включено до суддівської винагороди, з якої нараховувалася надбавка за вислугу років: надбавку за вислугу років у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку (посадовий оклад + надбавка за виконання особливо важливої роботи + премія), з урахування доплати за кваліфікаційний клас, чим суттєво зменшено розмір його заробітної плати і грошового утримання.
Щодо обґрунтованості вимог позивача про зобов`язання відповідача 1 перерахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) за період з 02.09.2003 по 31.12.2005, 01.01.2007 по 31.12.2007 та за період з 22.05.2008 по 23.12.2009 надбавку за вислугу років в розмірі, визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: від окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, та з урахуванням компенсації, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», суд зазначає таке.
Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 34 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 № 1105-XIV, допомогу у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю виплачується в розмірі 100 відсотків середнього заробітку (оподатковуваного доходу). При цьому перші п`ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються власником або уповноваженим ним органом за рахунок коштів підприємства, установи, організації.
Частиною п`ятою статті 44 Закону № 2862 встановлено, що суддям надається щорічна відпустка тривалістю 30 робочих днів з наданням додаткового посадового окладу.
Відповідно до пп. 2 п. 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 № 865 “Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів”, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин, у разі надання судді відпустки виплачується додатковий посадовий оклад відповідно до частини п`ято статті 44 Закону України “Про статус суддів”, а також надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх середньомісячної заробітної плати.
Пунктами 2, 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100, визначено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року. Одержаний результат, перемножується на число календарних днів відпустки.
Отже, сума заробітної плати за період відпустки судді залежить від виплат, які нараховуються судді за 12 календарних місяців роботи.
За цих обставин суд зазначає, що вказані виплати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань залежать від розміру заробітної плати судді.
Судом встановлено, що додатковий посадовий оклад та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у спірному періоді виплачені позивачці при наданні щорічної основної відпустки відповідно до пп. 2 п. 2-1 Постанови про оплату праці суддів №865 від 03.09.2005, відповідно до яких у разі надання відпустки виплачується додатковий посадовий оклад відповідно до частини п`ятої статті 44 Закону України "Про статус суддів", а також надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх середньомісячної заробітної плати.
Суд зазначає, що у разі встановлення судом наявності підстав для здійснення перерахунку сум, які входять до складових заробітної плати, перерахунку підлягають також суми, які були обраховані на основі цих складових.
Таке правозастосування відповідає тлумаченню, наданому у рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013 у справі № 1-18/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, відповідно до якого під заробітною платою необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем.
Статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 № 2017-III (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 №1282-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі статтею 2 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
За змістом статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За приписами статті 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати” від 19.10.2000 №2050-III (далі - Закон №2050-ІІІ), компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Відповідно до статей 3, 7 Закону № 2050-ІІІ, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Статтями 33 та 34 Закону України “Про оплату праці” від 24 березня 1995 року №108/95-ВР визначено, що в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078), за змістом пункту 2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Пунктом 1-1 Порядку № 1078 визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для
Пунктами 2 та 3 Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1427, унормовано, що компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати заробітної плати, нарахованої працівникові за період роботи починаючи з 01.01.1998, якщо індекс цін на споживчі товари і тарифів на послуги (далі - споживчі ціни) за цей період зріс більш як на один відсоток.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованої, але не виплаченої працівникові заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і платежів) на коефіцієнт приросту споживчих цін.
У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013 у справі № 1-18/2013 Суд дійшов висновку, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат. Також, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.
Зі змісту статті 1 Закону № 2050-ІІІ вбачається, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов`язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
Статті 2, 3 цього Закону встановлюють строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, визначення поняття “доходи” для цілей цього Закону, а також порядок обчислення суми компенсації.
Пункти 1, 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, відтворюють положення Закону №2050-ІІІ, конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.
У пункті 4 цього Порядку прописано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів.
При цьому кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер, спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи та пов`язані з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Використане у статті 3 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати” формулювання, що компенсація обчислюється як добуток “нарахованого, але не виплаченого грошового доходу” за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або такий, який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1- 3 вказаного Закону дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Відтак, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині нарахування та виплати на суму недоплаченої надбавки за вислугу років та недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 22.05.2008 року по 31.05.2008 включно індексації відповідно до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, а також компенсації відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати”.
У зв`язку з цим суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача 1 проти позову.
При вирішенні даного спору судом була врахована правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 29.10.2020 у справі №280/729/19.
Отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині нарахування та виплати на суму недоплаченої надбавки за вислугу років та недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за спірний період роботи, а також компенсацію відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати”.
Щодо вимог позивача зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіальному управлінню державної судової адміністрації України в Запорізькій області з єдиного рахунку Державного бюджету України, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати недоплаченої позивачці заробітної плати з розрахунку надбавки за вислугу років згідно частини четвертої статті 44 Закону України “Про статус суддів” з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, та індексації доходу з урахуванням компенсації відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати” за періоди з 02.09.2003 по 31.12.2005, 01.01.2007 по 31.12.2007 та за період з 22.05.2008 по 23.12.2009 суд зазначає таке.
Суд погоджується з доводами позивача про наявність правових підстав для зобов`язання ДСА України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області (з єдиного рахунку Державного бюджету України передбаченого для виконання рішень судів на користь суддів), коштів для проведення позивачу оспорюваних виплат. Виходячи з положень частини першої статті 151 чинного Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, за якою Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом, а також враховуючи правила статті 2 Бюджетного кодексу України, пунктів 1, 2, 3, 4 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22.10.2010 № 12 (в редакції рішення Ради суддів України від 04.06.2010 №50), суд вважає, що Державна судова адміністрація України є головним розпорядником бюджетних коштів та учасником бюджетного процесу у питаннях фінансування судової системи. За цих обставин наявні правові підстави для зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області з єдиного рахунку Державного бюджету України, передбаченого для виконання рішень судів на користь суддів, коштів для проведення виплати позивачу зазначених вище сум.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 24.09.2020 у справі №280/788/19, від 30.09.2020 у справі №280/676/19, від 29.11.2019 у справі №821/481/18.
Разом з тим, в частині вимог позивача про зобов`язання відповідача 1 перерахувати та виплатити за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів та боржників нарахованих коштів» вищенаведені виплати, суд зазначає, що зі змісту цієї вимоги вбачається, неможливість її реалізації, оскільки відповідач 1 не є розпорядником коштів, передбачених бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень на користь суддів та працівників апаратів судів», таким розпорядником є відповідач 2. Відтак, у цій частині позовних вимог слід відмовити.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України “Про судовий збір” з відповідача судові витрати у відповідності до статті 139 КАС України не стягуються.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 168, м. Запоріжжя, 69035) та Державної судової адміністрації України (вул. Липська, буд. 18/5, м. Київ, 01601) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області в частині визначення розміру надбавки ОСОБА_1 за вислугу років у періоди з 02.09.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 23.12.2009 у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та бездіяльність, що полягає у не проведенні нарахування та виплати надбавки за вислугу років до заробітної плати за ці періоди у відповідності до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку.
Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області перерахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) ОСОБА_1 надбавку за вислугу років в розмірі, визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу за періоди з 02.09.2003 по 31.12.2005, 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 23.12.2009, з урахуванням компенсації, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області нарахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) ОСОБА_1 заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій втраті працездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років, з урахуванням компенсації, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», за періоди з 02.09.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 23.12.2009.
Зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Запорізькій області з єдиного рахунку Державного бюджету України виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 02.09.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 23.12.2009.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 22 квітня 2021 року.
Суддя Р.В. Кисіль