
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2021 року Справа № 280/602/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання П`яниди Б.В.
представника позивача – Маркової Н.В.
представника відповідача – Рєзнікової І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (69600, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 12, код ЄДРПОУ 41320207)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945)
про стягнення капіталізованих платежів, -
ВСТАНОВИВ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (далі- позивач) звернулось із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі-відповідач), в якій позивач просить суд стягнути з Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області капіталізовані платежі у розмірі 428 709 грн. 51 коп. (чотириста двадцять вісім тисяч сімсот дев`ять грн. 51 коп.).
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що у Запорізькому відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області на обліку перебуває потерпілий від нещасного випадку ОСОБА_1 , який працюючи державним податковим інспектором у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя постраждав від нещасного випадку на виробництві, про що складено Акт про нещасний випадок від 28.04.1999 № 1 та Акт розслідування групового нещасного випадку від 22.04.1999. Постановою Запорізького відділенні від 21.04.2020 № 0802/5178/5178/17 ОСОБА_1 призначено перераховані щомісячні страхові виплати на відшкодування шкоди у зв`язку з нещасним випадком на виробництві. Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Запорізькій області (ЄДРПОУ 43143945) знаходиться в стані припинення з 23.10.2020 у зв`язку з внесенням рішення засновників(учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації. Відомості щодо правонаступників Головного управління ДПС у Запорізькій області у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні. Вказує, що у зв`язку із ліквідацією відповідача, виникла потреба в капіталізації коштів для відшкодування шкоди, що завдана умовами виробництва ОСОБА_1 в сумі 428 709 грн. 51 коп. (чотириста двадцять вісім тисяч сімсот дев`ять грн. 51 коп.), що підтверджується відповідним розрахунком потреби в капіталізації коштів. Просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач позовну заяву не визнав. У відзиві від 24.02.2021 вх. № 10994 посилається на те, що згідно з частиною 1 статті 11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» одним із джерел формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надходять у випадках ліквідації страхувальника у порядку, визначеному постановою КМУ від 04.12.2019 №986. В результаті реорганізацій районних податкових інспекцій правонаступником майна, прав та обов`язків ліквідованих органів є Головне управління ДПС у Запорізькій області. ГУ ДПС у Запорізькій області (страхувальник) є юридичною особою публічного права, яка утворюється, реорганізується чи ліквідується згідно розпорядчих актів Президента України або органу державної. Зазначає, що відповідно до наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено, як відокремлені підрозділи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Запорізькій області (ЄДРПОУ ВП 44118663). Разом з тим, наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643 затверджено положення про Головне управління ДПС у Запорізькій області як територіального органу, утвореному на правах відокремленого підрозділу ДПС України (код згідно з ЄДРПОУ ВП 44118663), згідно пункту 1 якого установлено, що останнє є правонаступником майна, прав та обов`язків ГУ ДПС у Запорізькій області (код згідно з ЄДРПОУ 43143945), яке ліквідується. Вважає, що на відміну від суб`єктів приватного права, при ліквідації суб`єктів публічного права передбачено правонаступництво, що обумовлює передання всіх прав та обов`язків ліквідуємого органу новоутвореному. Враховуючи, що обов`язок страхувальника проводити капіталізацію платежів передбачений саме для продовження страхових виплат непрацездатним особам (яга втратили працездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання) суб`єктом, що ліквідується (зокрема у зв`язку з банкрутством) без наявності правонаступника, він не може застосовуватись у випадку ліквідації органу влади, або його територіального органу за наявності правонаступника. На підставі викладеного, просить у позові відмовити у позові.
Ухвалою суду від 27.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/602/21 та призначено справу до розгляду на 24.02.2021.
Протокольними ухвалами суду оголошувались перерви до 15.03.2021 та 19.03.2021.
У судовому засіданні 19.03.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні 19.03.2021 підтримав доводи, викадені у відзиві на позовну заяву.
19.03.2021 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , працюючи державним податковим інспектором у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя (ЄДРПОУ 20523119) постраждав від нещасного випадку на виробництві, про що складено Акт про нещасний випадок від 28.04.1999 № 1 та Акт розслідування групового нещасного випадку від 22.04.1999.
Відповідно до Виписки з акту огляду МСЕК ОСОБА_1 встановлено 10% втрати професійної працездатності безстроково, призначено лікування.
Постановою Запорізького відділенні від 21.04.2020 № 0802/5178/5178/17 ОСОБА_1 призначено перераховані щомісячні страхові виплати на відшкодування шкоди у зв`язку з нещасним випадком на виробництві.
На сайті Міністерства юстиції України оприлюднено повідомлення від 23.10.2020 про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення Головного управління ДПС у Запорізькій області (ЄДРПОУ 43143945) в результаті ліквідації. Зазначено строк заявлення вимог кредиторів до 24.12.2020.
11.12.2020 управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області звернулося до голови ліквідаційної комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області Синякова В.В. з заявою про грошові вимоги по капіталізації від 11.12.2020 № 10-12-4573.
30.12.2020 від голови ліквідаційної комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшла відповідь №73294/10/08-01-10-02-25 щодо розгляду заяви управління про грошові вимоги по капіталізації, в якому зазначено, що кредиторські вимоги управління не визнаються.
З вимогою стягнути з Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області капіталізовані платежі у розмірі 428 709 грн. 51 коп. позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначаються Законом України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі -Закон № 1105-XIV).
За змістом статті 4 Закону № 1105-XIV Фонд провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
При цьому джерела формування коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків визначені у статті 11 Закону № 1105-XIV, до яких, зокрема, належать капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров`ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування України здійснюється відповідно до Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 986 (далі - Порядок).
Відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам (п. 1 Порядку).
Відповідно до п.3 Порядку капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Тобто норми Порядку поширюються на правовідносини з приводу здійснення капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язання суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута.
Аналогічний висновок щодо застосування норм процесуального права у подібних відносинах викладений у постановах Великої Палати ВС від 16 вересня 2020року у справі №820/11934/15, Верховного Суду від 31 січня 2019 року у справі №804/1315/17 та від 28 листопада 2019 року у справі № 816/2357/16.
Судом встановлено, що згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Запорізькій області (ЄДРПОУ 43143945), як юридичну особу публічного права. Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено, як відокремлені підрозділи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Запорізькій області (ЄДРПОУ ВП 44118663).
Разом з тим, наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643 затверджено положення про Головне управління ДПС у Запорізькій області як територіального органу, утвореному на правах відокремленого підрозділу ДПС України (код згідно з ЄДРПОУ ВП 44118663), згідно пункту 1 якого установлено, що останнє є правонаступником майна, прав та обов`язків ГУ ДПС у Запорізькій області (код згідно з ЄДРПОУ 43143945), яке ліквідується.
Отже, ліквідація відповідача здійснювалася внаслідок втрати повноважень у зв`язку з їх передачею іншому органу державної влади.
Враховуючи, що обов`язок страхувальника проводити капіталізацію платежів передбачений саме для продовження страхових виплат непрацездатним особам (яга втратили працездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання) суб`єктом, що ліквідується (зокрема у зв`язку з банкрутством) без наявності правонаступника, він не може застосовуватись у випадку ліквідації органу влади, або його територіального органу за наявності правонаступника.
Ліквідація Головного управління ДПС у Запорізькій області не пов`язана з його банкрутством, а зумовлена Постановою КМУ №893 про ліквідацію юридичної особи публічного права з визначенням її правонаступника. Відтак, ліквідація ГУ ДПС у Запорізькій області здійснюється внаслідок втрати повноважень у зв`язку з передачею іншому органу державної влади. Отже, Порядок №986, на який посилається Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області і на підставі якого, на його думку, слід стягувати капіталізовані платежі, не може бути застосований до спірних правовідносин.
Суд враховує, що в постанові Верховного суду від 11 жовтня 2019 року у справі № 812/1408/16 (провадження К/9901/20481/19), передбачено, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права.
Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат в порядку ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (69600, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 12, код ЄДРПОУ 41320207) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945) про стягнення капіталізованих платежів, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 22.04.2021.
Суддя Л.Я. Максименко