
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВОНАСТУПНИЦТВА
19 квітня 2021 року Справа № 280/1314/21 № провадження м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про заміну відповідача в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Хортицький відділ державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)
про скасування вимоги та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач) та Хортицького відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (далі – третя особа), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати вимогу від 12.11.2020 №Ф-53388-50 У;
- зобов`язати відповідача видалити з інтегрованої картки платника ОСОБА_1 запис про наявність боргу із сплати єдиного внеску (недоїмки, штрафу, пені) в розмірі 9049,48 грн.
Ухвалою суду від 19.02.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощенного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Відповідачу запропонова 15 – денний строк для надання відзиву.
15 березня 2021 року, через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про заміну відповідача по справі, в якому представник просить суд - замінити Відповідача у справі №280/1314/21 з Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області, код ЄДРПОУ ВП 44118663).
Розглянувши клопотання представника відповідача про зміну відповідача - правонаступником, суд встановив наступне.
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справи №280/1314/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС' у Запорізькій області про скасування вимоги та зобов`язання вчинити дії.
Відповідачем у справі №280/1314/21 є - Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945).
Постановою Кабінету Міністрів України №893 від 30.09.2020 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічної о права територіальні органи Державної податкової служби згідно визначеного Кабіне том Мініс і рій переліку. До переліку ліквідованих територіальних органів Державної податкової служби входини, і Головне управління ДПС у Запорізькій області.
В той же час, на базі ліквідованого Головного управління ДПС у Запорізькій області утворено Головне управління ДПС у Запорізькій області, код ЄДРПОУ ВП 44118663, 69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 166, яке створене 30.09.2020, про що міститься відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-пІдприємців та громадських формувань за № 1000741030008085321.
Відповідно до ч.4 ст.46 КАСУ відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Поряд із цим, згідно п.7 ч.І ст.4 КЛСУ сгб`скт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними т`блічно- владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Також відповідно до ч.2 ст.211 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує держ авну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можу! ь мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України. Згідно ч.4 ст.211 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» керівник центрального орган} виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізуй державну податкову політику, може делегувати керівнику територіального органу як відокремленого підрозділу такого центрального органу виконавчої влади окремі повновалсення відповідно до положення про такий територіальний орган.
Відповідно до п.7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року №227, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Відповідно до п.1 Положення про Головне управління ДПС у Запорізькій області, затвердженої о наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Головне управління ДПС у Запорізькій області, є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державшії податкової служби України.
Головне управління ДПС у Запорізькій області, код ЄДРПОУ ВП 44118663 є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) у відповідних сферах діяльності.
Таким чином, Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663) почало діяльність, як орган виконавчої влади, та с правонаступником Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Відповідно до ст. 52 КАСУ у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Можливість заміни контролюючого органу на його правонаступника, у тому числі й на територіальний орган, підтверджується й судовою практикою Верховного Суду, яка г усталеною:
- Постанова Верховного Суду від 10.09.2020 по справі №420/5772/18, де судом наведено настуинч правову позицію:
«Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов 'язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень сама по собі мас бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноваж ень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Також Верховним Судом зазначено, що коли відбувається публічне правопаступиицтсо. вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної рсістраиіі припинення ви бувшого з публічних правовідносин суб 'єкта владних повноважень як юридичної особи».
- Постанова Верховного Суду від 30.12.2020 по справі №805/4361/17-а. де судом наведено настмип правову позицію:
«Публічне правонаступництво органів державної влади с окремим, особливим видам правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії. бгм)іялі,нісшій державного органу, пов 'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною с сама держава а особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реачізовувашся ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, ш виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяіьності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень і з публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництво є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 06 жовтня 2020 року по справі №804/958/17.
Таким чином, суд прийшов до висновку про необхідність здійснити процесуальне правонаступництво у справі №280/1314/21, замінити Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) на Головне управління ДПС у Запорізькій області, код ЄДРПОУ ВП 44118663.
Керуючись статтями 48, 52, 241 та 248 Кодексу адміністративної о судочинства України, суд-
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Головного управління ДПС у Запорізькій області - задовольнити.
2. Замінити Відповідача у справі №280/1314/21 з Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) на Головне управління ДПС у Запорізькій області, код ЄДРПОУ ВП 44118663.
3. Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала набрала законної сили 19 квітня 2021 року та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня її прийняття.
Ухвала у повному обсязі складена та підписана суддею 19 квітня 2021 року.
Суддя Р.В. Сацький