
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21 квітня 2021 року (о 10 год. 45 хв.)Справа № 280/1482/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, м.Запоріжжя, вул. Чарівна, 16, код ЄДРПОУ 37573780) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
22.02.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (далі - відповідач), в якій просить суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати компенсації послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року, за витрати на оплату послуг няні у жовтні та листопаді 2020 року;
зобов`язати відповідача виплатити 3598 грн. недоплаченої компенсації послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату послуг няні у жовтні та листопаді 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 01.09.2020 позивач уклала договір про здійснення догляду за дитиною, відтак подала заяву до відповідача для відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня». Послугами з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» позивач користувалась вересень, жовтень та листопад 2020 року, що підтверджується відповідними квитанціями. У жовтні 2020 року, за вимогою відповідача надіслані у паперовій та електронній формі документи, котрі засвідчують зайнятість кожного з батьків, для компенсації виплат у наступному місяці, тобто за листопад 2020 року, однак виплату грошової компенсації від відповідача позивач отримала лише за вересень 2020 року, у зв`язку із чим позивачем направлено письмовий запит від 15.12.2020 до відповідача про роз`яснення, які обставини призвели до зупинення відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня". Листом - відповіддю від 22.12.2020 № Б-1901 відповідачем повідомлено, що у разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня", виплата такої компенсації в листопаді за жовтень не проводиться. Тому виплату компенсації послуги «муніципальна няня» припинено відповідно до вимог чинного законодавства з 01 листопада 2020 року. Позивач з такими діями відповідача не погоджується, оскільки згідно п. 11 Порядку від 30.09.2020 № 897, Місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги "муніципальна няня" про прийняте рішення. У період з 02.10.2020 по 02.11.2020 позивач не була проінформована, ні письмово ні в електронній формі, про відмову в призначені компенсації послуги "муніципальна няня" за жовтень 2020 року. Також зазначає, що письмове роз`яснення Мінсоцполітики, на яке спирається Управління, не є нормативно-правовим актом вищої юридичної сили та не може бути джерелом вирішення питання, а мають лише інформаційний характер. Зауважує, що у постанові Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 № 897 не вказано ні в одному із пунктів, що зайнятість повинна бути лише за основним місцем роботи. Тобто отримувач послуги "муніципальна няня" має право працювати на іншому підприємстві за сумісництвом не перериваючи декретну відпустку. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 01.03.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
23.03.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 16993), в якому зазначає, що позивач з 01.09.2020 перебуває на обліку в управлінні з як одержувач компенсаційної виплати відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою КМУ №68 від 30.01.2019 зі змінами внесеними постановою КМУ № 897 від 30.09.2020, які набули чинності з 02.10.2020. На підставі заяви від ОСОБА_1 , переліку наданих документів та згідно наданої квитанції (які надійшли через поштову скриньку управління у вересні 2020 року) ОСОБА_1 відшкодовано вартість послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" в період з 01.09.2020 по 30.09.2020 в розмірі 1779,00 грн. щомісячно (прожитковий мінімум на дитину віком до 6 років) шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок в банківській установі. Виплату за вересень 2020 року позивач отримала у жовтні 2020 року, оскільки вона є компенсаційною виплатою за попередній місяць. Пунктом 2 постанови КМУ № 897 від 30.09.2020 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» та п. 5 Порядку встановлено, що компенсація послуги «муніципальна няня» надається отримувачам послуги за умови зайнятості кожного з батьків дитини, які підтвердили своє право на отримання компенсації шляхом подання визначених Порядком документів. До управління ОСОБА_1 надано довідку, що підтверджує факт роботи її чоловіка, довідку з основного місця роботи про надання їй відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та довідку, що підтверджує факт роботи заявниці за сумісництвом на іншому підприємстві. Зазначає, що законодавцем чітко встановлено (Пунктом 5 Порядку), що компенсація не призначається отримувачам послуги, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Винятків щодо призначення компенсації послуги «муніципальна няня» у разі перебування у відпустці по догляду за дитиною на основному місці роботи та водночас роботи за сумісництвом не передбачено, про що додатково вказано у Листі Мінсоцполітики України №11142/0/290-20/29 від 01.12.2020. Оскільки ОСОБА_1 знаходиться у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивачем у листопаді 2020 року (за жовтень 2020 року) втрачено право на отримання відшкодування вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», про що її було проінформовано в телефонному режимі та письмово. Пунктом 2 постанови КМУ № 897 від 30.09.2020 визначено, що у разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації. Виплату компенсації послуги "муніципальна няня" ОСОБА_1 припинено у відповідності до вимог чинного законодавства у листопаді 2020 року (за жовтень 2020 року), оскільки Постанова КМУ № 897 від 30.09.2020 набрала чинності з 02.10.2020. Також відповідне тлумачення зазначеної норми викладене в письмових роз`ясненнях Мінсоцполітики (копія листа № 11152/0/290-20/29 від 01.12.2020), тобто, у разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" в жовтні 2020 року, виплата такої компенсації в листопаді 2020 року за жовтень 2020 року не проводиться, про що ОСОБА_1 повідомлено. На звернення ОСОБА_2 (чоловік позивача) від 28.12.2020 та надані документи (договір, квитанція, що підтверджує витрати на оплату послуг муніципальній няні за грудень 2020 року), заявнику відмовлено в призначенні компенсації на підставі пункту 5 Порядку, в якому зазначено, що компенсація не призначається отримувачам послуги, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Повідомлення про відмову в призначенні компенсації за грудень 2020 року із зазначенням підстав відмови та порядком оскарження надіслано ОСОБА_2 поштою. Таким чином, у призначенні компенсації у листопаді за жовтень 2020 та у грудні за листопад 2020 року ОСОБА_1 відмовлено на законних підставах, відповідно до пункту 5 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженого постановою КМУ № 68 від 30.01.2019, зі змінами внесеними постановою КМУ № 897 від 30.09.2020. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району як одержувач компенсаційної виплати відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня".
01.09.2020 ОСОБА_1 уклала з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 договір № 071 про здійснення догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня» (а.с.22-24).
Послугами по догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» позивач користувалась з вересня по жовтень 2020 року, оплата за надані послуги підтверджується відповідними квитанціями (а.с.6-7).
За вересень 2020 року ОСОБА_1 виплачено 1779 грн. компенсації вартості послуги "муніципальна няня".
15.12.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо відшкодування вартості послуг "муніципальна няня" за листопад 2020 року (а.с.25-26).
Листом від 22.12.2020 за № Б-1901 позивача повідомлено щодо питання виплат компенсації в листопаді 2020 року за жовтень 2020 року, що компенсаційна виплата - це грошова виплата, що надається у поточному місяці з метою відшкодування громадянам їх витрат за минулий попередній місяць. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 897 визначено, що у разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплати припиняються з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації і відповідно до письмового роз`яснення Мінсоцполітики у разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня", виплата такої компенсації в листопаді за жовтень не проводиться. Тому виплату компенсації послуги «муніципальна няня» мені припинено відповідно до вимог чинного законодавства з 01 листопада 2020 року (а.с.8).
Не погоджуючись з такими діями, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - Порядок № 68).
Відповідно до пункту 2 Порядку №68, у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 68, відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня").
Призначення та виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об`єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).
Пунктом 5 Порядку № 68 визначено, що право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 68 для отримання компенсації послуги "муніципальна няня" отримувач послуги "муніципальна няня" подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.
До 1 січня 2021 р. заява разом з документами, необхідними для отримання компенсації послуги "муніципальна няня", приймається від отримувачів послуги "муніципальна няня" місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно пунктів 8, 11 Порядку №68, у паперовій формі отримувач послуги "муніципальна няня" подає такі документи: заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няня": заяву про перерахування коштів для компенсації послуги "муніципальна няня" із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного отримувачем послуги "муніципальна няня" відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596; копію договору між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня" (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, оформлені відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21 січня 2016 р. № 13, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24 травня 1995 р. № 88, за місяць, в якому подано заяву.
До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном та відсутності свідоцтва про народження, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України, - копія виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально; паспорта отримувача компенсації послуги "муніципальна няня" з даними про прізвище, ім`я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги "муніципальна няня"; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною); довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби); медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю); трудової книжки отримувача послуги "муніципальна няня" та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб - підприємців); довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).
Місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення:
розглядають подані документи;
перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня";
протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги "муніципальна няня" про прийняте рішення.
Отримувачу послуги "муніципальна няня" може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та/або викладення недостовірної інформації в договорі.
Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги "муніципальна няня" є також установлення факту порушення:
муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;
отримувачем послуги "муніципальна няня" - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.
Із процитованого видно, що компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
Так, 15.12.2020 позивач звернулась до відповідача щодо відшкодування вартості послуг "муніципальна няня",
Листом від 22.12.2020 за № Б-1901 позивача повідомлено, що компенсація не призначається отримувачам послуги, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивачем з листопада 2020 втрачено право на отримання відшкодування вартості послуги "муніципальна няня".
Оцінюючи мотиви відмови у компенсації вартості послуги "муніципальна няня", суд зазначає про таке.
Як зазначено вище, компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
В свою чергу, в розумінні статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно. Неповна зайнятість - зайнятість працівника на умовах робочого часу, що менший від норми часу, передбаченої законодавством, і може встановлюватися за договором між працівником і роботодавцем з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Згідно частини першої статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Так, дійсно відповідно до Довідки ТОВ «ТД ІКАР» № 4 від 13.10.2020 ОСОБА_1 знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 25.01.2019 по 19.11.2021 (наказ № 29 від 24.01.2019) (а.с.9).
Однак, відповідно до Довідки ФОП ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2 ) від 27.11.2020 № 44/98, ОСОБА_1 працює за сумісництвом на посаді менеджер (управитель) у сфері надання інформації у ФОП ОСОБА_4 , з 27.11.2020 на підставі трудового договору № 271/к (а.с.10).
При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача відносно того, що ОСОБА_1 перебуває в декретній відпустці за основним місцем, відтак компенсація не має виплачуватись, оскільки законодавець не визначив, що особа має бути зайнята саме за основним місцем роботи, лише вказав, що компенсація виплачується за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
В свою чергу, ОСОБА_1 , яка є матір`ю дитини працює за сумісництвом на посаді менеджер (управитель) у сфері надання інформації у ФОП ОСОБА_4 , отже є зайнятою в розумінні Закону України "Про зайнятість населення".
Таким чином, ОСОБА_1 має право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" за жовтень-листопад 2020 року.
Окрім того, суд встановив, що оплата послуг няні за жовтень-листопад 2020 року проводилась позивачем щомісячно згідно умов договору, а відповідні докази надавались відповідачу та наявні в матеріалах справи.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що бездіяльність Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень-листопад 2020 року є протиправною.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача виплатити позивачу 3598,00 грн. (недоплаченої компенсації послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату послуг няні у жовтні та листопаді 2020 року.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією від 21.02.2021 № 86841.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, м.Запоріжжя, вул. Чарівна, 16, код ЄДРПОУ 37573780) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району щодо не виплати ОСОБА_1 компенсації послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року, за витрати на оплату послуг няні у жовтні та листопаді 2020 року.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району виплатити ОСОБА_1 недоплачену компенсацію послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату послуг няні у жовтні та листопаді 2020 року у розмірі 3598,00 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 21.04.2021.
Суддя Ю.В. Калашник