Постанова № 96437807, 21.04.2021, Мирноградський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Димитровський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
226/747/21
Номер документу
96437807
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 226/747/21

ЄУН 226/747/21

Провадження № 3/226/334/2021

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2021 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Клепка Людмила Іванівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділення поліції №2 Покровського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого в АДРЕСА_1 , за ст.130 ч.3 Кодексу України про адміністративне правопорушення (в редакції від 17.06.2020 року), -

ВСТАНОВИЛА:

08.03.2021 року об 11.00 год. в м.Мирноград Донецької області біля будинку №12 по вул.Соборна водій ОСОБА_1 , який протягом року двічі притягувався до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, керував автомобілем АЗЛК-21412, номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп`яніння (звужені зініці очей, які не реагують на світло, порушення мови, порушення координації рухів), на вимогу працівника поліції відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час і місце судового розгляду, про що свідчить розписка про вручення йому судової повістки, в судове засідання не з`явився, про причину неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи суду не надав. Приймаючи до уваги наведене та відсутність вимог щодо обов`язкової участі в судовому засіданні належно повідомленої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу в її відсутність.

Дослідивши протокол та надавши оцінку доданим до нього доказам, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в інкримінованому йому правопорушенні, виходячи з такого.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про дорожній рух» водій, серед іншого, зобов`язаний не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.

Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена адміністративна відповідальність, визначена ч.1 ст.130 КУпАП.

Постановою кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 затверджений Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, який діє на даний час, з урахуванням внесених до нього змін.

Згідно із вказаним Порядком огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 9 листопада 2015 року за № 1452/735 затверджена Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду. Вказаною Інструкцією визначено, що ознаками наркотичного сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість (п. 4 Розділу 1 Інструкції).

Порядок, процедура та особливості проведення огляду особи на стан сп`яніння, а також дії поліцейського в разі відмови особи від проходження такого огляду передбачені статтею 266 КУпАП, пунктами 6, 7 Розділу 1, Розділами ІІ та ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 9 листопада 2015 року за № 1452/735.

Згідно з п.п. 8, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу 1 цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.

Вчинення водієм ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, та його вина підтверджуються протоколом ДПР18 №096501 від 08.03.2021, згідно якого він не виконав вимогу працівника поліції щодо проходження медичного огляду на стан наркотичного сп`яніння, відеофіксацією вказаного правопорушення, доданою до протоколу, та поясненнями свідків. Сам ОСОБА_1 як від підпису протоколу, так і від дачі пояснень відмовився, що не спростовує його вини у вчиненні адміністративного правопорушення.

Той факт, що ОСОБА_1 двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння, підтверджується постановою Димитровського міського суду від 02.12.2020, за якою його було визнано винним за ч.3 ст.130 КУпАП та накладення адміністративне стягнення в виді штрафу в розмірі 40800грн. з позбавленням права керувати транспортним засобом на десять років.

Згідно бази НАІС, ІПНП «Армор», ОСОБА_1 не має зареєстрованих транспортних засобів.

Вирішуючи питання накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суд враховує наступне.

Згідно ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає адміністративній відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Це ж кореспондується і з вимогами ч.1 ст.58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

17 березня 2021 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху № 1231-IX від 16 лютого 2021 року», згідно з яким відповідальність за правопорушення, передбачене ч.3 ст.130 КУпАП, посилена. Отже, застосуванню підлягає закон, що діяв під час вчинення правопорушення, тобто Закон в редакції від 17.06.2020, який передбачав за ч.3 ст.130 КУпАП відповідальність у виді безальтернативного штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до роз`яснень, викладених в абзаці 3 пункту 28 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті (із змінами) від 23 грудня 2005 року N 14 позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 121, ч. 4 ст. 122, ст. 122-2, ч. 3 ст. 123, статтями 124 і 130 КпАП. Можливості накладати на винну особу таке стягнення як додаткове цей Кодекс в редакції, діючій на час вчинення правопорушення, не надає. Суди не вправі застосовувати його й тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.

Як вбачається з довідки, що міститься в матеріалах справи, посвідчення водія у ОСОБА_1 згідно попередньої постанови суду від 02.12.2020, якою його було позбавлено на 10 років, вилучено і знаходиться на зберіганні в ТСЦ 1444. Отже, стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами до особи не може бути застосоване.

Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави також підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн.

Керуючись ст.ст. 8, 33, 40-1, 130 ч.3, 283, 284, 287-288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя –

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податковий номер НОМЕР_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього за ч.3 ст.130 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 40800 ( сорок тисяч вісімсот) грн, який стягнути з нього на користь держави без позбавлення права керування транспортними засобами.

Штраф необхідно сплатити на розрахунковий рахунок № UA198999980313090149000005001, отримувач коштів Донецьке ГУК/м. Донецьк/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454 грн, які необхідно сплатити на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.

Штраф та судовий збір мають бути сплачені порушником не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення копії постанови про накладення стягнення в установу банку України, а в разі оскарження чи опротестування постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

Постанова може бути оскаржена особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Димитровський міський суд Донецької області і набирає законної сили після закінчення строку оскарження в разі, якщо скарга не подана.

Суддя Л.І.Клепка