Рішення № 96437545, 20.04.2021, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
219/10103/20
Номер документу
96437545
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 219/10103/20

Провадження № 2/219/651/2021

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2021 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Фролової Н.М., за участю секретаря судового засідання Дубаніної О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмуті в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,

В С Т А Н О В И В:

Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги в розмірі 9052,98 гривень.

В обґрунтування пред`явлених позовних вимог позивачем вказано, що 04.12.2015 року ОСОБА_2 (після укладення шлюбу прізвище було змінено ОСОБА_3 ) відповідно до Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» вперше звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Надані заява та декларація були власноруч підписані Відповідачем та завірені власним підписом.

При заповненні заяви про призначення житлової субсидії Відповідачем особисто під підпис було надано зобов`язання про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг, на суму, що перевищує 50 тис. гривень), вона повинна протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Відповідно до постанови Кабінету України від 28 лютого 2015 р. № 106, починаючи з травня 2015 року Відповідачу призначення субсидії здійснювалось на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному період в автоматичному режимі без звернення громадянина.?

Відповідно пункту 78 Положення, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.

Згідно пункту 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 Положення; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 Положення.

Згідно змін, внесених до Положення Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають з житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово- комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

При призначенні субсидії з 01.05.2020 спеціалістами Управління було виявлено, що Відповідач не повідомив, що перебуває у шлюбі з 04.10.2019 року.

У зв`язку з тим, що Відповідач, в порушення п. 90 Положення, не повідомив про зміну складу сім`ї, на рахунок Відповідача, відкритий в АТ «Ощадбанк», були надміру перераховані кошти житлової субсидії за період з 01.11.2019 по 30.04.2020 у розмірі 9052,98 грн., із них: 1508,51 грн. за листопад 2019 року; 1492,44 грн. за грудень 2019 року; 1510,03 грн. за січень 2020 року; 1573,57 грн. за лютий 2020 року; 1569,21 грн. за березень 2020 року; 1399,22 грн. за квітень 2020 року.

Згідно з пунктом 125 Положення, якщо громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, про зміни складу сім`ї протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Відповідно до пункту 13 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Так, згідно пункту 1 Положення вбачається, що ним визначено умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення. електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до пункту 2 Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Отже внаслідок надання Відповідачем недостовірної інформації їй було надмірно нараховані кошти житлової субсидії за період з 01.11.2019 по 30.04.2020 на загальну суму 9052,98 грн.

В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів 09.07.2020 Управлінням було направлено повідомлення відповідачу за № 13/3350-1 про необхідність повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством, проте в добровільному порядку відповідач вказану суму переплати не повернула.

В судове засідання представник Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, на позовних вимогах наполягає в повному обсязі, не заперечує проти винесення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 до судового засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, заяв та клопотань про розгляд справи без її участі або про відкладення судового засідання від неї на адресу суду не надходило. У встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі строк відзив на позовну заяву відповідачем також не поданий.

Відповідно до ч.1 ст.280 Цивільного процесуального кодексу України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

На підставі ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, в разі неявки всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 04.12.2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради звернулася ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про призначення житлової субсидії, в якій просила призначити субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . При зверненні із заявою ОСОБА_5 заповнила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована позивач та її дитина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5, 5 на звороті).

У заяві на призначення житлової субсидії відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, поставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно дала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї.

Згідно з довідкою про забезпечення житловою площею, виданою 15.11.2015 року ОСББ «Горького, 41» ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та її донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.6).

Згідно зі свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим 04.10.2019 року Бахмутським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, 04.10.2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дружина після реєстрацію шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_3 » (а.с.22).

В подальшому ОСОБА_1 виплата субсидій здійснювалась на підставі рішень: від 17.12.2019 року на період з грудня 2019 року, від 17.02.2020 року на період з січня 2020 року по березень 2020 року, від 18.03.2020 року на період лютого 2020 року, від 17.04.2020 року на період березня 2020 року, від 23.04.2020 року на період квітня 2020 року (а.с.10-14).

Також, 05.06.2020 року до ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії, в якій просила призначити житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, абонентського обслуговування (для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово – комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . При зверненні із заявою ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована позивач, її дитина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також її чоловік ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким вона одружилась 04.10.2019 року, однак який у вказаній квартирі не зареєстрований (а.с.15-17, 18).

Також судом встановлено, що працівниками позивача було проведено перевірку 18.06.2020 року, про що складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 604, відповідно до якого заявниця не працює, на обліку в Центрі зайнятості не перебуває, зареєстрована та мешкає разом з чоловіком (зареєстрований за іншою адресою) та донькою у 2-х кімнатній квартирі за вказаною адресою. Умови проживання задовільні. Призначення субсидії є можливим за рішенням комісії (а.с.24). Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальної допомоги та пільг за фактичним місцем проживання Бахмутської міської ради за № 22 від 25.06.2020 року, вирішено: перерахувати житлову субсидію з 01.11.2019 року з урахуванням доходів чоловіка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Призначити житлову субсидію з 01.05.2020 року на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства (а.с.24-25).

09 липня 2020 року на адресу відповідача направлено лист-претензію про повернення коштів надміру виплачених житлової субсидії за період з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року у грошовій готівковій формі у розмірі 9052,98 грн (а.с.28).

На даний час державні кошти у сумі 9052,98 грн. боржником на рахунок управління не повернуті.

Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно п. 3 зазначеного Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (п. 4 Положення).

Відповідно до п.13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 зі змінами та доповненнями, визначено, що для призначення субсидій громадяни подають до відділу прийому громадян, заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Вказана декларація підлягає обов`язковому заповненню для отримання субсидії, в якій заявник попереджається про відповідальність за поданні відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (надання неповних чи неправдивих відомостей).

Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру у відповідності до п.13 вказаного Положення покладено на отримувача субсидій.

Відповідно до п. 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Згідно з п. 24 Положення № 848 під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Відповідно до п. 30 зазначеного Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Згідно із пунктом 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміни управителя, виконавця комунальних послуг (крім випадків, коли інформація про зміну надається виконавцем послуги), створення об`єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до пункту 91 Положення № 848 у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація.

За змістом абзацу четвертого пункту 119 Положення № 848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

У пункті 125 Положення № 848 зазначено, що у випадках, зазначених в четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно ч.1 ст.1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Отже, діючи недобросовісно та отримавши державну допомогу у вигляді житлової субсидії, відповідач набула право власності на неї безпідставно, та їй як власникові цих грошових коштів належить правомочності щодо володіння, користування та розпорядження вказаним майном, а отже і обов`язок повернути вказані кошти, як безпідставно отримані.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються суду сторонами та іншими учасниками справи.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, приймаючи до уваги підтвердження факту того, що відповідачу була неправомірно виплачена допомога у вигляді житлової субсидії, у сумі 9052,98 грн., яку вона на даний час добровільно не повернула, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, а з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума у вказаному розмірі.

Згідно до ст.141 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради суму надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 9052 (дев`ять тисяч п`ятдесят дві) грн. 98 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради суму сплаченого судового збору в розмірі 2102/дві тисячі сто дві/ грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 20 квітня 2021 року

Відомості про учасників справи:

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Горбатова,57, Код ЄДРПОУ 25953178).

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Суддя Н.М.Фролова