
Справа № 755/4937/21
Провадження № 4-с/755/107/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" квітня 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Катющенко В.П.
при секретарі - Кравченко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва, цивільну справу за скаргою Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс», заінтересовані особи: Дніпровський районний відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_1 , на дії державного виконавця, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник, Комунальне підприємство з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс», звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва зі скаргою, в якій просить суд: визнати неправомірними дії головного державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) - Фещенко І.І. щодо повернення без прийняття до виконання судового наказу № 755/4863/20, виданого 21.10.2020 р. Дніпровським районним судом м. Києва, про стягнення з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» заборгованості за житлово-комунальні послуги у сумі 4 224,37 грн, збитків від інфляції у сумі 272,75 грн, 3% річних у сумі 147,54 грн та витрат по сплаті судового збору у сумі 210,20 грн; зобов`язати державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) - Фещенко І.І. прийняти до виконання виконавчий документ та винести постанову про відкриття виконавчого провадження по виконанню судового наказу № 755/4863/20, виданого 21.10.2020 р. Дніпровським районним судом м. Києва, про стягнення з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» заборгованості за житлово-комунальні послуги у сумі 4 224,37 грн, збитків від інфляції у сумі 272,75 грн, 3% річних у сумі 147,54 грн та витрат по сплаті судового збору у сумі 210,20 грн.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що 23.02.2021 р. державним виконавцем було прийнято рішення про повернення стягувачу без прийняття до виконання судового наказу № 755/4863/20, виданого 21.10.2020 р. Дніпровським районним судом м. Києва, з підстав відсутності у судовому наказі дати народження боржника. Заявник вважає такі дії державного виконавця неправомірними та таким, що не відповідають вимогам Закону України «Про виконавче провадження». Державний виконавець передчасно. Не скориставшись своїм правом на отримання відомостей про боржника, у тому числі й дати його народження, прийняв рішення про повернення виконавчого документа стягувачу. Про порушення свої прав заявник дізнався 06.03.2021 р.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 22 березня 2021 року вказану скаргу було прийнято та призначено її до судового розгляду.
15 квітня 2021 року до суду від державного виконавця Фещенко І.І. надійшли заперечення (пояснення) на скаргу, у яких проти скарги заперечує та вважає її необґрунтованою. Дійсно, 23.02.2021 р. нею за результатами розгляду заяви Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» про відкриття виконавчого провадження винесено повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття, зокрема була відсутня дата народження боржника. Вимоги до виконавчого документа передбачені ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження». У п. 2 Розділу ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження визначено перелік відомостей, що вносяться до Системи під час реєстрації виконавчого провадження, зокрема: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження боржника для фізичної особи. Відсутність інформації про дату народження боржника технічно унеможливлює відкриття виконавчого провадження, що як наслідок унеможливлює формування (виготовлення) державним виконавцем вимог/запитів на отримання інформації щодо боржника.
У судове засідання сторони не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 450 Цивільного процесуального кодексу України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Відповідно до ст. 447 Цивільного процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року № 1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
За нормою ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Як убачається з матеріалів справи, 30 березня 2020 року Дніпровським районним судом м. Києва по справі № 755/4863/20 був винесений судовий наказ про стягнення з ОСОБА_1 (поспорт НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Комунального підприємства експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло-сервіс" (код ЄДРПОУ 31025659, місцезнаходження: м. Київ, вул. Дніпровська набережна, 25-Б) заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 4 224,37 грн, збитки від інфляції в розмірі 272,75 грн, 3% річних в розмірі 147,54 грн та судового збору у сумі 210,20 грн.
23 лютого 2021 року головним державним виконавцем Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Фещенко І.І. , розглянуто заяву щодо примусового виконання судового наказу № 755/4863/20, виданого 30.03.2020 р. Дніпровським районним судом м. Києва, та встановлено відсутність дати народження боржника, що технічно унеможливлює відкриття виконавчого провадження, у зв`язку з чим прийнято повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без виконання без прийняття до виконання, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження».
06 березня 2021 року вказане повідомлення державного виконавця було отримано стягувачем.
Положеннями ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» встановлені вимоги до виконавчого документа. У виконавчому документі зазначаються, серед іншого, повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи (п. 3 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону).
Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затверджене Наказом Міністерства юстиції України 05.08.2016 № 2432/5, визначає механізм функціонування автоматизованої системи виконавчого провадження.
У відповідності до п. 2 Розділу ІІ Положення під час реєстрації виконавчого документа до Системи вносяться такі відомості, у тому числі: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) для фізичної особи або повне найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для юридичної особи - стягувача; прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків) для фізичної особи або повне найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для юридичної особи - боржника.
За вимог п.п. 1-4 Розділу ІV Положення державний або приватний виконавець (далі - виконавець) після отримання виконавчого документа у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», приймає рішення про відкриття виконавчого провадження чи про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання.
Виконавцем до Системи обов`язково вносяться відомості про проведення всіх виконавчих дій та прийняття процесуальних рішень.
До Системи в обов`язковому порядку вносяться також відомості про всі документи, отримані на запит виконавця, заяви сторін виконавчого провадження, відповіді на них та їх скановані копії.
Відомості про проведення виконавчих дій вносяться до Системи одночасно з виготовленням документа, на підставі якого вчиняється виконавча дія, або одночасно з виготовленням документа, яким оформлюється проведення виконавчої дії.
У разі здійснення виконавчої дії за межами органу державної виконавчої служби (офіса приватного виконавця) відомості про таку дію вносяться до Системи не пізніше наступного робочого дня після її проведення.
Постанови виконавця, а також інші документи виконавчого провадження виготовляються за допомогою Системи. Виготовлення постанов та інших документів виконавчого провадження не в Системі забороняється.
У разі тимчасової відсутності доступу до Системи (через перебої в електропостачанні тощо), як виняток, допускається виготовлення документів виконавчого провадження без використання Системи з подальшим обов`язковим внесенням таких документів до системи в день усунення причин, що перешкоджали доступу до неї.
У відповідності до ч. 6 ст. 4 загаданого Закону виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо: виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 3 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом.
У відповідності до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За приписами ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За вказаних обставин, оскільки виконавець позбавлений можливості вносити відомості до Системи виконавчого провадження, у тому числі формувати запити, до відкриття виконавчого провадження, а відсутність у виконавчому документі числа, місяця та року народження боржника свідчить про його невідповідність вимогам ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», то суд доходить висновку, що головний державний виконавець Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Фещенко І.І. , при винесенні повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання діяла правомірно, в межах наданих їх повноважень та у спосіб, що передбачений Законом України «Про виконавче провадження» та Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження, затверджене Наказом Міністерства юстиції України 05.08.2016 № 2432/5.
Відповідно до ст. 451 Цивільного процесуального кодексу України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про необґрунтованість вимог скарги Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс», у зв`язку з чим у її задоволенні слід відмовити.
Водночас, суд звертає увагу заявника на положення абз. 2 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої, у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, стягувач має право звернутися до суду чи іншого органу (посадової особи), що видав виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність із зазначеними вимогами.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 4, 18 Закону України «Про виконавче провадження», Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження, затверджене Наказом Міністерства юстиції України 05.08.2016 № 2432/5, ст.ст. 5, 12, 13, 18, 447, 450, 451 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні скарги Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс», заінтересовані особи: Дніпровський районний відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_1 , на дії державного виконавця - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Цивільним процесуальним кодексом України. Ухвала суду першої інстанції оскаржується в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадках, передбачених статтею 353 ЦПК України та в строки встановлені ст. 354 ЦПК України.
Суддя: