
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2021 року м. Київ № 826/18974/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді - Добрівської Н.А.
розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовомНаціональної ради України з питань телебачення і радіомовлення доТовариства з обмеженою відповідальністю «ТРК ОЕ» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 7917,00 грн, -
В С Т А Н О В И В:
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРК ОЕ» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 7917,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у позивача заборгованості зі сплати штрафу порушення вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2017 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у порядку скороченого провадження за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діяла до 15.12.2017.
На підставі розпорядження про повторний автоматизований розподіл від 10.10.2017 року №6755 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.10.2017 визначено суддю Добрівську Н.А. для розгляду адміністративної справи №826/18974/16 та вказану справу 01.11.2017 передано на розгляд судді Добрівській Н.А.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2017 справу прийнято до провадження судді Добрівської Н.А. та призначено до розгляду в судовому засіданні.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з огляду на відсутність документального підтвердження факту сплати штрафу.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. Про причини неявки в судове засідання не повідомив. Заперечень по суті заявлених позовних вимог не надав.
Разом з тим, 15.12.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесені зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом викладення його у новій редакції.
Відповідно до п. 10 п. 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядається за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно ч. 1, 2 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України в чинній редакції, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
За змістом п. 4 ч. 9 ст. 171 Кодексу, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Оскільки провадження у цій справі було відкрито до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України в новій редакції, суд визнав за доцільне вирішити дане питання у судовому засіданні, проведення його призначено до 22.05.2018.
З огляду на наведене, суд здійснює розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження, про що у судовому засіданні постановлено відповідну ухвалу.
Згідно з ч. 3 ст. 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами позивача, дослідивши подані документи і матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено такі обставини.
Рішенням № 992 від 03.06.2016 «Про накладення штрафу на ТОВ «ТРК ОЕ», м. Київ» визнано порушення відповідача:
- ч. 4 ст. 12 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», згідно якої суб`єкт інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення щороку подає Національній раді інформацію про свою структуру власності в порядку та за формою, що встановлюється Національною радою. Неподання, несвоєчасне подання такої інформації або подання інформації, що не відповідає дійсності, є підставою для застосування Національною радою санкцій відповідно до цього Закону;
- ч.2 ст.59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», відповідно до якої телерадіоорганізація зобов`язана щороку, до 31 березня, подавати до Національної ради звіт за попередній (звітний) рік діяльності про свою структуру.
Пунктом 2 вказаного рішення ТОВ «ТРК ОЕ» у тридцятиденний термін з дня отримання цього рішення зобов`язано сплатити до Державного бюджету України штраф у розмірі 7917,00 грн.
Зважаючи на те, що сума штрафу у розмірі 7917,00 грн не була погашена відповідачем, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, визначає правові, економічні, соціальні, організаційні умови їх функціонування, спрямовані на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань врегульовані Законом України «Про телебачення та радіомовлення» від 21.12.1993 №3759-XII (надалі - Закон №3759-XII).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» від 23.09.1997 №538/97-ВР (надалі - Закон №538/97-ВР) Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Згідно із ч.4 ст.7 Закону №3759-XII єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
Відповідно до ч.4 ст.12 Закону №3759-XII (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) структура власності суб`єкта інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення визнається прозорою, якщо інформація, оприлюднена на його офіційному веб-сайті та надана Національній раді, дає змогу визначити всіх осіб, які мають пряму та/або опосередковану істотну участь у юридичній особі чи можливість значного або вирішального впливу на управління та/або діяльність юридичної особи, у тому числі відносини контролю між усіма особами в ланцюгу володіння корпоративними правами щодо цієї юридичної особи, а також визначити кінцевого бенефіціарного власника.
Інформація про структуру власності суб`єкта інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення розміщується на його офіційному веб-сайті відповідно до вимог цього Закону.
Суб`єкт інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення щороку подає Національній раді інформацію про свою структуру власності в порядку та за формою, що встановлюються Національною радою. Неподання, несвоєчасне подання такої інформації або подання інформації, що не відповідає дійсності, є підставою для застосування Національною радою санкцій відповідно до цього Закону.
У разі виявлення технічної помилки в інформації про структуру власності, поданій Національній раді, суб`єкт інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення повинен упродовж двох тижнів її виправити.
Відповідно до ч.2 ст.59 Закону №3759-XII телерадіоорганізація зобов`язана щороку, до 31 березня, подавати до Національної ради звіт за попередній (звітний) рік діяльності про свою структуру власності, в якому зазначаються:
- відомості про структуру власності станом на 31 грудня звітного року;
- відомості про зміни у структурі власності, що відбувалися впродовж звітного року;
- відомості про всіх осіб, які володіють або володіли впродовж звітного року прямою або опосередкованою істотною участю, із зазначенням підстав такого володіння (дата укладення відповідних правочинів або настання інших юридичних фактів), включаючи відомості про осіб, які діяли на підставі відповідних доручень, а також відомості про всіх пов`язаних осіб (для кожної з осіб - прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса).
Форма звіту, порядок його складання та розгляду затверджуються Національною радою.
Доказів на спростування висновків позивача, наведених у рішенні № 992 від 03.06.2016 щодо порушення відповідачем вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» матеріали справи не містять.
За змістом ст. 13 Закону №538/97-ВР Національна рада здійснює нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення.
Частинами 1, 2 ст.72 Закону №3759-XII передбачається, що санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цим Законом випадках, за рішенням Національної ради.
Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цього Закону або ліцензійних умов.
Відповідно до абз.2 ч.10 ст.72 Закону №3759-XII за неподання або несвоєчасне подання інформації, передбаченої частиною другою статті 59 (для телерадіоорганізацій) або частиною дев`ятою статті 40 (для провайдерів програмної послуги) цього Закону, телерадіоорганізація або провайдер програмної послуги сплачує штраф у розмірі 5 відсотків загальної суми ліцензійного збору за всіма ліцензіями, власниками яких є порушник, відповідно до статті 31 цього Закону.
Частиною 3 ст.75 Закону №3759-XII визначено, що у разі застосування санкції у вигляді штрафу ліцензіат зобов`язаний сплатити штраф у тридцятиденний термін з дня отримання рішення про накладення штрафу. За кожен день прострочення сплати нараховується пеня у розмірі одного відсотка суми штрафу. У разі відмови ліцензіатом від сплати штрафу штраф стягується за рішенням суду.
Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства та враховуючи, що станом на день розгляду адміністративної справи відповідачем не надано суду документального підтвердження сплати суми штрафу в сумі 7917,00 грн, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог.
В силу ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Зважаючи на те, що відповідачем у встановлений судом строк, як і станом на день розгляду справи по суті не надано заперечень проти позову та не спростовано доводів позивача щодо наявності заборгованості зі сплати штрафу, суд приходить до висновку, що надані позивачем докази є достатніми для прийняття рішення про задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 2, 5-11, 73-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРК ОЕ» штраф у розмірі 7917,00 (сім тисяч дев`ятсот сімнадцять) гривень 00 копійок на користь Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення.
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з моменту складення повного тексту.
Позивач - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (код ЄДРПОУ 00063928, адреса: 01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРК ОЕ» (код ЄДРПОУ 38910954, юридична адреса: 04112, м. Київ, вул. Руданського, 4-6, оф.10).
Суддя Н.А. Добрівська