
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
20 квітня 2021 року справа №755/20880/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доУправління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач)про1) визнання протиправним дій відповідача; 2) зобов`язання відповідача повністю оплатити заборгованість на день оплати перед ОСББ «Садовий-25» щодо оплати внесків на утримання будинку (квартплати) за квартиру АДРЕСА_1 , яв якій проживає позивач; 3) зобов`язання відповідача в подальшому оплачувати повністю утримання будинку (квартплати) за квартиру АДРЕСА_2 , в якій проживає позивач
В С Т А Н О В И В:
Позивач є інвалідом війни другої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги з 01 жовтня 2017 року та отримує 100 відсоткову пільгу з оплати житлово-комунальних послуг відповідно до положень статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
З матеріалів справи вбачається, що позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_3 . Вказаний будинок знаходиться на балансі ОСББ «Садовий-25», яке є виконавцем відповідних житлово-комунальних послуг.
Площа квартири, де проживає позивач складає 69,1 кв.м.
До членів сім`ї позивача належать два його сини, ОСОБА_2 , 2007 р.н., ОСОБА_3 , 2001 р.н.
Вважаючи, що відповідач не виконує у повній мірі свій обов`язок з оплати житлово-комунальних послуг, у результаті чого утворилась заборгованість перед ОСББ «Садовий-25», позивач звернувся із даним позовом до Дніпровського районного суду міста Києва.
Дніпровський районний суд міста Києва ухвалою від 27 грудня 2019 року передав за підсудністю справу №755/20880/19 на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва.
Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалою від 05 лютого 2020 року прийняв справу №755/20880/19 до свого провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
07 квітня 2020 року на адресу суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, за змістом якого відповідач не погоджується із позовними вимогами та просить залишити позовну заяву без задоволення. Зокрема, відповідач вказує на те, що усі мешканці будинків, в яких створено ОСББ, у тому числі такі, що одержують пільги, незалежно від вартості послуги, встановленої загальними зборами ОСББ, мають сплачувати, на його думку, за послугу з управління багатоквартирним будинком з урахуванням пільги в межах соціального нормативу, тоді як надлишок вартості послуги, встановленої зборами членів ОСББ, заявник має сплачувати в повному обсязі.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
Стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
За змістом частини другої статті 2 Кодекс адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Так, відповідно до положень статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» виключно законами України визначаються пільги, зокрема, щодо оплати житлово-комунальних послуг.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю (пункт 5 частини першої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються інвалідам війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього (частина друга статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Таким чином, позивач, як інвалід війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має право на отримання 100-відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг.
У той же час, Кабінетом Міністрів України 06 серпня 2014 року прийнято постанову № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі - Постанова №409). Вказана постанова набрала чинності 01 жовтня 2014 року.
Пунктом 2 Постанови №409 (з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі») встановлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, зокрема для оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю (підпункт 1).
Водночас, пунктом 3 Постанови №409 встановлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, зокрема для оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком, що визначаються за такою формулою:
СНжп = ( Пмін Ч Ксрв ) / СРзпж,
де СНжп - соціальний норматив житлової послуги, витрат на управління багатоквартирним будинком, гривень на 1 кв. метр;
Пмін - законодавчо встановлений на відповідну дату розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, гривень;
Ксрв - коефіцієнт середнього по Україні розміру витрат домогосподарств на утримання житла, що становить 0,15;
СРзпж - середній розмір загальної площі житла на одне домогосподарство одержувачів пільг або субсидій у багатоквартирних будинках, що становить 48,87 кв. метра.
З урахуванням наведених положень, суд погоджується із доводами відповідача, що пільга на послугу з управління багатоквартирним будинком не може бути розрахована більше ніж вартість 1 кв.м.: з грудня 2018 року по червень 2019 року - 5,69 грн. за 1 кв. м., з липня по листопад 2019 року - 5,94 грн. за 1 кв.м., з грудня 2019 року - 6,22 грн. за 1 кв.м.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Постанова № 409 прийнята з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Отже, оскільки Постанова №409 є чинною, відповідно її положення є обов`язковими для застосування.
Конституційний Суд України у рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері визначив додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційності (розмірності) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов`язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державною, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства.
У рішенні Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 зазначено, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов`язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку, що чинним законодавством передбачено надання позивачу пільги з оплати послуги з управління багатоквартирним будинком в межах соціального нормативу, право на встановлення, формування та затвердження якого у відповідності до вимог статті 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» надано Кабінету Міністрів України.
Таким чином, позивачу правомірно у відповідності до вимог статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надано пільги по оплаті житлово-комунальних послуг як учаснику бойових дій в межах середніх норм споживання (нормативів споживання) згідно Постанови № 409, а отже суд не вбачає факту обмеження розміру пільг позивачу.
За таких обставин, підстави для визнання протиправними дій відповідача та зобов`язання оплатити заборгованість перед ОСББ «Садовий-25» відсутні, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Що стосується позовних вимог про зобов`язання відповідача в подальшому оплачувати повністю утримання будинку (квартплати) за квартиру АДРЕСА_2 , в якій проживає позивач, суд зазначає, що такі вимоги є похідними від вимог про визнання протиправними дій відповідача та зобов`язання оплатити заборгованість перед ОСББ «Садовий-25», а отже вони також не підлягають задоволенню.
У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків не відомий);
Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (02125, м. Київ, вул. Курнатовського, 7а; ідентифікаційний код 37397200).
Суддя В.А. Кузьменко