
Копія
154/120/21
2/154/278/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2021 року м. Володимир-Волинський
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Каліщука А.А.
за участю секретаря судового засідання Процюк Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в залі судових засідань Володимир-Волинського міського суду Волинської області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, -
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації звернулося в суд із даним позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Управлінням соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації (далі - Управління) ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та допомогу на дітей одиноким матерям.
За результатами проведеної Управлінням 20.03.2018 року перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, встановлено, що ОСОБА_1 не повідомила управління соціального захисту про наявність у неї на праві приватної власності земельних ділянок площею 4,5746 га та 0,9388 га, що розташовані на території Зимнівської сільської ради та доходу від здачі таких земельних ділянок в оренду в розмірі 2430,64 грн. та 200,51 грн. у вигляді орендної плати.
У зв`язку з цим складено розрахунок, яким встановлено суму безпідставно перерахованих коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, що становить 2631,18 грн. ОСОБА_1 запропоновано добровільно відшкодувати цю суму коштів, однак остання добровільно кошти не відшкодувала.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації суму надмірно виплаченої соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 2631,18 грн., а також судові витрати у справі.
Представник позивача в судове засідання подала до суду заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги викладені у позові підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити. Розгляд справи проводити за її відсутності. Не заперечує щодо заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, однак подала заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги визнає повністю та просить проводити розгляд справи за її відсутності.
Враховуючи те, що в судове засідання сторони не з`явились, тому згідно з ч.2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснюється без фіксування технічними засобами.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд приймає визнання позову відповідачем, оскільки таке визнання не суперечить вимогам закону, відповідає інтересам сторін по справі та не суперечить правам та інтересам інших осіб.
Дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Умови призначення та порядок надання громадянам державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 із змінами (далі - Порядок).
Умови призначення та порядок виплати державної допомоги сім`ям з дітьми визначає Порядок затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751.
Пунктом 12 Порядку передбачено, що у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно з пункту 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється:
якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення;
Відповідно до п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 02.08.2017 року та 09.02.2018 року зверталася до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям.
Із змісту доданої до заяви декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги встановлено, що ОСОБА_1 у розділі ІІ даної декларації не повідомила про наявність неї доходу отриманого від здачі земельних ділянок в оренду ФГ «Західний Буг» у 2017 року в сумі нарахованого 2430,64 та 200,51 грн., а також у розділі V декларації не зазначила відомості про земельні ділянки, що перебувають у власності.
Рішеннями Управління від 04.08.2017 р. відповідачу з 01.08.2017р. по 31.01.2018р. була призначена допомога малозабезпеченим сім`ям у розмірі 1838,41 грн. щомісячно, а з 01.12.2017р. по 31.01.2018р. в сумі 1989,43 грн. щомісячно.
Рішенням управління від 16.08.2017р. ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.08.2017р. по 31.01.2018р. в розмірі 773,27 грн. на першу дитину та 773,27 грн. на другу, разом 1546,54 грн., а з 01.12.2017р. по 31.01.2018р. в сумі 1678,54 грн.
Із інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 20.03.2018 року підтверджується, що ОСОБА_1 належить земельні ділянки площами 4,5746 га та 0,9388 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташовані на території Зимнівської (Льотничівської) сільської ради.
Довідкою ФГ «Західний Буг» від 22.03.2018 р. №73 підтверджується, що встановлено, що ОСОБА_1 отримала дохід від здачі даних земельних ділянок в оренду в розмірі 2430,64 грн. та 200,51 грн.
Таким чином, подання ОСОБА_1 недостовірних відомостей та приховування відомостей про фактичні доходи сім`ї згідно п. 12, п.25 та п.28 Порядку є підставою для припинення даної допомоги відповідачу та стягнення її надмірно виплачених сум у судовому порядку.
Повідомленням від 14.05.2018 р. підтверджується, що відповідачку проінформовано про безпідставно виплачену грошову допомогу та запропоновано добровільно повернути суму допомоги. Однак дану суму допомоги відповідачка не повернула.
Згідно з розрахунку та враховуючи розмір отриманого ОСОБА_1 доходу загальний розмір переплаченої допомоги на даний час становить 2631,18 грн.
Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Проте, відповідач не надала суду жодних доказів, які б спростували твердження позивача щодо надання нею недостовірної інформації для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а також розмір такої надміру перерахованої (виплаченої) допомоги.
Оцінивши всі докази в сукупності,а також те, що позов визнаний відповідачем, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними, законними, а тому позов підлягає до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки відповідач визнав позовні вимоги до початку розгляду справи по суті, тому позивачу підлягає поверненню з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Інша частина судового збору в розмірі 50 відсотків від сплаченої суми підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у відповідності зі ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 265 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, суд, -
ухвалив:
Позовну заяву задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН НОМЕР_1 ), яка проживає по АДРЕСА_1 в користь Управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 03191992, вул. Ковельська, 173, м. Володимир-Волинський, Волинська область) суму надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 2631 (дві тисячі шістсот тридцять одна) гривня 18 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації 1051,00 гривню судового збору.
Повернути Управлінню соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації з державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору в розмірі 1051,00 гривень, що сплачений відповідно до платіжного доручення №277 від 28.12.2020 року на суму 2102,00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 19.04.2021 року.
Головуючий:/підпис/