Рішення № 96411103, 21.04.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
620/3604/21
Номер документу
96411103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/3604/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.,

за участі секретаря Бородулі В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), в якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 23.03.2021 ВП №63112941 про закінчення виконавчого провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що всупереч рішенню суду перерахунок пенсії позивачу в розмірі 12 614,94 грн здійснений без врахування 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Жодних доплат пенсії за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 позивач не отримував, відомості про здійснення перерахунку пенсії за вказаний період з урахуванням 100% суми підвищення пенсії відповідачем не зазначені, а отже рішення суду у справі №620/2322/20 боржником не виконано, що свідчить про протиправність оскаржуваної постанови.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та встановлено відповідачу 2–денний термін, з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позов.

Представник відповідача у встановлений судом строку подав відзив на позов, в якому у задоволенні вимог просив відмовити, зазначаючи, що при винесенні оскаржуваної постанови діяв у відповідності до положень чинного законодавства.

Сторони в судове засідання не з`явились. Подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності. У зв`язку з викладеним, фіксування судового засідання технічними засобами у відповідності до ст.229 КАС України не здійснювалось.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень перебував виконавчий лист №620/2322/20 виданий 14.09.2020 Чернігівським окружним адміністративним судом про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 05.03.2019, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із врахуванням раніше виплачених сум.

Вказаний виконавчий лист видано на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.07.2020 у справі №620/2322/20, яке набрало законної сили 31.08.2020, про що зазначено у виконавчому документі.

У зв`язку з відсутністю підстав для повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання 23.09.2020 державним виконавцем було відкрито виконавче провадження, а постанови про відкриття виконавчого провадження направлено сторонам.

Листом від 01.10.2020, який надійшов до відділу примусового виконання рішень 06.10.2020, боржником повідомлено про повне фактичне виконання рішення суду, а саме зазначено, що 09.09.2020 на виконання рішення суду у справі №620/2322/20 ОСОБА_1 Головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії за вислугу років з 05.03.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Розмір пенсії па виконання рішення суду від 30.07.2020 (справа №620/2322/20) з 05.03.2019 склав 11 844,00 грн, що є меншим, ніж розмір, нарахований на виконання рішення суду від 02.12.2019 (справа №620/3190/19). Загальний розмір пенсії з 05.03.2019 з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії склав 12 614,94 грн. Отже, доплата пенсії за рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.07.2020 ( справа №620/2322/20) відсутня.

Пенсія виплачується з 01.01.2020 в розмірі 15 228,00 грн на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 ( справа №620/3190/19).

23.03.2021 державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 63112941 за виконавчим листом №620/2322/20 на підставі п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» у зв`язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення, згідно з виконавчим документом.

Вважаючи дану постанову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

В силу прямої дії ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження» (зі змінами та доповненнями) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ст.3 цього Закону України «Про виконавче провадження», підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України, ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.26 Закону виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст.3 цього Закону, в тому числі, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Згідно ч.5 цієї статті виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Частиною 6 цієї статті визначено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Відповідно до ст.28 Закону копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур`єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев`ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.

Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.

За приписами п.9 ч.1 ст.39 Закону виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв`язку із закінченням виконавчого провадження. Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для висновку державного виконавця про фактичне виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області в повному обсязі виконавчого листа Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 у справі №620/2322/20 слугував лист боржника від 01.10.2020 №2500-0325-8/37838, в якому зазначено про виконання рішення суду, що підтверджується копією листа з пенсійної справи про перерахунок пенсії від 09.09.2020.

Зазначене дає підстави для висновку, що оскаржувану постанову про закінчення виконавчого провадження винесено на підставі відповідних підтверджуючих документів, щодо фактичного виконання рішення суду.

В той же час, суд враховує, що державний виконавець під час виконання рішення суду не наділений правом ставити під сумнів достовірність та правильність проведення боржником (суб`єктом владних повноважень) перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 30.07.2020 у справі №620/2322/20, тобто питання про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень – боржником (ГУ ПФУ в Чернігівській області) на виконання такого рішення суду має вирішуватися саме судом.

Як вбачається з листа ГУ ПФУ в Чернігівській області від 01.10.2020 №2500-0325-8/37838 перерахунок пенсії позивачу на виконання рішення суду у справі №620/2322/20 за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 здійснено з урахуванням 70% відповідних сум грошового забезпечення. А отже, в разі незгоди стягувача із діями Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, щодо правильності перерахунку пенсії, стягувач наділений правом на звернення до суду із відповідним позовом.

Таким чином, оскільки відповідачем вчинені всі необхідні дії, передбачені чинним законодавством, суд не вбачає в його діях ознак протиправності при закритті виконавчого провадження.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведені вище висновки, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у позові слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення суду складено 21.04.2021.

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач – Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (проспект Миру, 43, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43316700).

Суддя Л.О. Житняк